بهترین روش ها و تکنیک های سئو محلی | Local SEO
مقاله

بهترین روش ها و تکنیک های سئو محلی | Local SEO

SEO محلی یک زیر مجموعه از استراتژی های بهینه سازی موتورهای جستجو است. سئو محلی برای بهینه سازی جستجو در یک جغرافیایی خاص کاربرد دارد. مسلما یک کسب و کار کوچک نمی تواند طیف وسیعی از مناطق جهان را پوشش دهد به همین دلیل برای معرفی و فروش بیشتر باید سعی کند در محل جغرافیایی خود تلاش کند.

 

لوکال سئو چیست؟

لوکال سئو امروزه به‌ عنوان یک روش مؤثر و کارآمد برای رشد کسب‌ و کارهایی که به‌صورت محلی کار می‌کنند یا جامعه آماری خاصی را مدنظر دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع با استفاده از تکنیک‌های لوکال سئو می‌توانید محصولات و خدمات کسب‌وکار را به‌ صورت محلی یا در جامعه آماری که در نظر دارید، تبلیغ کنید و به‌ عبارتی‌ دیگر هدفمندتر فعالیت خود را ادامه دهید و سود بیشتری کسب نمائید.

برای مثال فرض کنید که شما دارای فروشگاه بزرگ لباس در رشت هستید. پس جامعه آماری یا مشتریان موردنظر شما مردم شهر رشت و یا استان گیلان می باشد و از این‌ رو قصد دارید تا وقتی فردی در اینترنت جستجو کرد: "فروشگاه بزرگ لباس" سایت شما در صفحه اول گوگل نمایش داده شود. در اینجا شما می‌توانید به‌ راحتی و با استفاده از تکنیک‌های لوکال سئو نیز سایت خود را بالا بیاورید و شانس دیده شدن و کلیک خوردن آن را افزایش دهید.

باید گفت که امروزه بیشتر کاربران از جستجوهای محلی برای پیدا کردن محصولات و خدمات موردنظر خودشان استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند که عبارت‌های جستجو خود را محدودتر کنند، پس خیلی مهم است که سایت شما در صفحه اول این نوع جستجو قرار بگیرید.

چرا باید یک استراتژی برای لوکال سئو داشته باشید؟

  • بین 40 تا 64 درصد مشتریان و کاربران در یک محل خاص از موتورهای جستجو مانند گوگل برای پیدا کردن خدمات و کالاهای خود استفاده می کنند.
  • لوکال سئو بازار هدف بیشتر و بهتری را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد.
  • نرخ تبدیل کاربر به مشتری در لوکال سئو و به عبارتی بازگشت سرمایه بیشتر و سریع‌تر است.
  • بسیاری از خدماتی که برای لوکال سئو در گوگل در نظر گرفته‌شده است، رایگان است.
  • تکنیک‌های لوکال سئو راحت است و بیشتر بر روی بازاریابی تأکید دارد.
  • امروزه تمامی کارها در بستر اینترنت انجام می‌شود و کمتر کسی برای پیدا کردن خدمات یا محصولات در نزدیکی محل خود به لیست آگهی‌های کاغذی توجه می‌کند.

 

روش‌ها و تکنیک‌های لوکال سئو

قبل از اینکه توضیحاتی در خصوص تکنیک‌های لوکال سئو بیان شود، باید به این نکته توجه کنید که سئو محلی تفاوتی با سئو اصلی سایت ندارد. شما قبل از هر چیزی باید ساختار سایت را از نظر سئو و طراحی بهینه نمایید و سپس به فکر بهینه‌سازی لوکال سئو سایت خود باشید. در واقع در این نوع تکنیک، شما فقط نکاتی را رعایت می‌کنید که باعث می‌شود تا سایت شما در جستجوی عباراتی که کاربران به‌صورت محلی انجام می‌دهند، نشان داده شود.

 

1. بهینه‌سازی متا تگ عنوان، توضیحات و چگالی کلمات کلیدی در متن

اولین کاری که باید انجام دهید، بهینه‌سازی متا تگ عنوان و توضیحات با استفاده از کلمات کلیدی خاص است. سعی کنید عبارات کلیدی که کاربران ممکن است در جستجوی محلی کسب‌وکار شما به کار ببرند را استفاده کنید، مثلاً بهترین قنادی در شرق تهران. در واقع سعی کنید که از کلمه کلیدی جغرافیایی در عنوان و متن خود استفاده کنید. همچنین سعی کنید که چگالی کلمات کلیدی موردنظر لوکال سئو را در متن خود رعایت کنید.

 

2. گوگل مپ و بیزینس

حتماً آدرس سایت خود را به همراه مشخصات کامل را در گوگل مپ و بیزینس ثبت کنید (هر چند بخش بیزینس برای ایران فعال نیست). با ثبت اطلاعات و لینک سایت خود در گوگل مپ به شما کمک می‌شود که در هنگام جستجوی کاربران از طریق مکان، مشخصات شما به‌صورت کامل به همراه آدرس سایت و توضیحات نمایش داده شود.

 


تصویر (1)

برای ثبت فروشگاه، شرکت و یا سایت خود در گوگل ابتدا به آدرس https://www.google.com/maps?hl=fa مراجعه کرده و سپس مطابق با تصویر زیر گزینه "افزودن یک مکان جا افتاده" را انتخاب کنید. سپس اطلاعات، تصاویر، نشانی، شماره تماس و ... را در فیلدهای مشخص شده درج نمایید و در نهایت برای گوگل ارسال کنید. بعد از 48 تا 72 ساعت اطلاعات مکانی شما در نقشه گوگل و نتایج جستجو نمایش داده می شود.تصویر (2)

 

3. دایرکتوری‌ها
دایرکتوری‌ها از دیگر سایت‌هایی هستند که تمامی کسب‌وکارها را به‌صورت کامل معرفی می‌کنند. فقط نکته مهم اینکه هر دایرکتوری شاید نتواند در افزایش لوکال سئو شما مؤثر باشد و بهتر است که از دایرکتوری‌های معروف استفاده کنید.

4. شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی از دیگر بسترهایی هستند که شما می‌توانید محصولات و خدمات خود را معرفی کنید. برای مثال در بیشتر این شبکه‌های اجتماعی شما می‌توانید نقشه و مکان خود را انتخاب و یا از هشتگ های مناسب استفاده کنید که به کاربران کمک می‌کند تا شما را بر اساس جستجوی محلی که انجام می‌دهند بهتر پیدا کنند. همچنین می‌توانند نظرات خود را در خصوص خدمات و محصولات شما بیان کنند که همین نظرات هم می‌تواند باعث بهبود لوکال سئو سایت شما شود. از مهم‌ترین شبکه های اجتماعی که بهتر است برای بهبود لوکال سئو در آنها فعالیت کنید عبارتند از اینستاگرام، فیسبوک و توییتر.

در واقع تمامی تکنیک‌هایی را که شما در سئو باید به کار ببرید مانند دریافت بک لینک، تبلیغات، فروم ها و غیره در لوکال سئو نیز موثر خواهد بود. فقط اینکه شما باید در انتخاب بازار هدف یعنی مکان، کلمات کلیدی درست و تبلیغات دقت زیادی داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *