مقایسه پروکسی و VPN : پنج تفاوت اساسی که باید بدانید
مقاله

مقایسه پروکسی و VPN : پنج تفاوت اساسی که باید بدانید

بسیاری از کاربران اینترنت پروکسی را  با VPN مقایسه کرده و به این فکر می‌کنند که کدامیک بهتر است. طی یک نظر سنجی در سال 2020، 84 درصد افراد اعلام کرده اند  که به امنیت حریم خصوصی و داده های خود اهمیت می دهند و 80٪ از این افراد مایل بودند تا از آن محافظت نمایند.

شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) و پروکسی‌ها یک راه‌حل مناسب برای حفظ امنیت حریم خصوصی هستند زیرا یک لایه اضافی بین مرورگر و شرکت یا دولتی که داده‌ها را ردیابی می‌کند ایجاد می نمایند.

اما تفاوت پروکسی با VPN چیست؟ برای حفظ حریم خصوصی و امنیت آنلاین، کدام گزینه بهترین است؟ در این مقاله، تفاوت های اساسی بین این دو توضیح داده خواهد شد.

شبکه خصوصی مجازی (Virtual Private Network) چیست؟

شبکه خصوصی مجازی یا VPN، شبکه ای است که هرگونه تبادل داده در اینترنت را رمزگذاری می کند. این مورد به شما کمک خواهد کرد تا بدون توجه به شبکه ای که استفاده می کنید، به طور ایمن و خصوصی به وب سایت ها دسترسی داشته و از برنامه ها استفاده نمایید.

وی پی ان را به عنوان یک پِیک ایمن در نظر بگیرید که داده های وب سایت را از آن می گیرد و به طور ایمن به رایانه شما تحویل می دهد. درست مانند یک ماشین زرهی که پول نقد را به یک دستگاه خودپرداز منتقل می کند. همچنین IP شما را مخفی کرده و به شما این امکان را می‌دهد که مکان خود را تغییر دهید تا محدودیتی در سطح جغرافیایی نداشته باشید.  می‌توانید با آدرس IP محل کار، از راه دور به سیستم فایل شرکت خود دسترسی داشته باشید.VPN در سطح سیستم عامل کار کرده و تمام ترافیک ورودی و خروجی اینترنت را رمزگذاری می کند.

VPN چگونه کار می کند؟

تصویر(1)

هنگام برقراری ارتباط با سرور VPN، نرم افزار  VPN کاربر، به کمک رمزگذاری داده ها و از راه دور به وب سایت یا داده ها دسترسی پیدا می کند و شما یک واسطه از هر دو طرف خواهید داشت. نرم افزار، درخواست شما را از روتر و ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) پنهان می کند. در حالی که سرور VPN هویت شما را از صفحه وب یا سرویسی که استفاده می کنید مخفی می نماید.

یک شبکه VPN در زمان خرید آنلاین، خدمات بانکداری یا ارسال ایمیل کاری، بسیار امن تر از شبکه  وای فای عمومی است. از آنجایی که VPN اتصال شما را رمزگذاری می‌کند، هکرها نمی‌توانند اطلاعاتی مانند شماره حساب یا رمز عبور شما را ردیابی کنند. همچنین با ردیابی ترافیک روتر، از جاسوسی ISP یا کارفرمای شما در کارهایی که به صورت آنلاین انجام می دهید جلوگیری می کند.

اگر شرکت شما از یک روتر با قابلیت VPN استفاده می کند، می توانید از آن برای اتصال به شبکه از راه دور، دسترسی به فایل های اداری، CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) یا سایر نرم افزارها استفاده کنید.

پروکسی سرور چیست؟

یک سرور پروکسی، معمولاً یک سرور عمومی کنترل از راه دور است که از طریق یک برنامه تحت وب یا دسکتاپ، از طرف شما به صفحات وب دسترسی دارد. یک سرور پروکسی در سطح نرم افزار کار می کند، به عنوان مثال می توانید در یک زمان خاص، از پروکسی در مرورگر خود استفاده کنید. بسیاری از سرورهای پروکسی از انتقال داده امن HTTPS پشتیبانی نکرده و به طور پیش فرض ایمن نیستند.

پروکسی سرور چگونه کار می کند؟

زمانی که  از کلمه سرور پروکسی استفاده می شود، منظور پروکسی های HTTP است. این سرورهای پروکسی، وب سرورهایی هستند که از طریق اینترنت به یک صفحه وب دسترسی پیدا کرده و سپس داده ها را به مرورگر شما ارسال می کنند.

مقایسه پروکسی و VPN

تصویر(2)

می توانید از پروکسی در مرورگر خود برای دسترسی به وب سایت ها و صفحاتی که به دلیل محدودیت جغرافیایی به آن ها دسترسی ندارید، استفاده کنید.

برخلاف VPN، اتصال پروکسی رمزگذاری نشده است و فقط به عنوان یک واسطه بین کامپیوتر شما و سرور نهایی عمل می کند. در نتیجه، پروکسی HTTP هویت شما را از وب سایت موردنظر پنهان می کند اما هیچ داده ای را رمزگذاری نخواهد کرد.

پروکسی های SOCKS5

پروکسی SOCKS5 مانند پروکسی HTTP یا وب کار می کند اما می توانید آن را بجز مرورگر، به برنامه های دیگر نیز متصل کنید. پروکسی SOCKS5 تمامی انتقال داده ها را به لایه 5 محدود کرده و هر گونه تلاش برای اسکن سیستم با استفاده از ابزارهای رایج هک را، مسدود می نماید.

از آنجایی که شما این پروکسی را در سطح برنامه تنظیم می کنید، خود برنامه نیز باید قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد. پروکسی تمام ترافیک ورودی و خروجی را مانند VPN کنترل نمی کند اما می‌توانید از آن برای به اشتراک‌گذاری peer-to-peer (نظیر به نظیر) فایل‌ها، ایمیل، ترافیک شدید و دیگر موارد استفاده کنید.

پروکسی های شفاف

پروکسی شفاف، برای کنترل و نظارت بر ترافیک شبکه راه‌اندازی شده است. به این دلیل شفاف نامیده می شود که اکثر کاربران متوجه وجود آن نمی شوند تا زمانی که دسترسی آنها را به یک صفحه مسدود کند.

مدارس، ادارات و حتی مکان های عمومی مانند کافی شاپ ها، از این نوع پروکسی برای محدود کردن دسترسی به وب‌سایت‌های خاص، مانند رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در کسب و کارها ممکن است از آن برای حفظ تمرکز شما روی کارتان یا اطمینان از عدم مصرف پهنای باند اضافی استفاده شود.

5 تفاوت کلیدی بین پروکسی و VPN

برای کاربر معمولی تشخیص VPN از پروکسی با توجه به  تعاریف فنی، می تواند کمی دشوار باشد. برای کمک به درک تفاوت VPN و سرور پروکسی، ویژگی های بارز VPN و پروکسی ها در بحث امنیت، حریم خصوصی، کوکی ها، هزینه و سرعت توضیح داده شده اند.

1. مقایسه پروکسی و VPN: امنیت

93٪  از نقض های امنیتی داده ها را می توان از طریق اقدامات امنیتی برطرف نمود. برای برخی افراد این عمل به معنای احتیاط بیشتر زمان گردش در اینترنت می باشد.

آیا پروکسی ها ایمن هستند؟

پاسخ این سؤال منفی است، سرورهای پروکسی عمومی و رمزگذاری نشده، هویت شما را از وب سایتی که بازدید می کنید پنهان می کنند اما در زمان اتصال شما به پروکسی هیچگونه رمزگذاری انجام نمی شود. با استفاده از یک سرور پروکسی عمومی، حضور شما در اینترنت کمی امن تر از زمانی است که مستقیما از طریق مرورگر به وب سرور متصل می شوید.

 

تصویر(3)

طی یک تحقیق انجام شده روی بیش از 13000 پروکسی، مشخص شد که 79٪ از سرورهای پروکسی آزمایش شده، ایمن نبوده و از HTTPS پشتیبانی نمی کردند و با تزریق کدهای HTML یا جاوا اسکریپت، در عمل آسیب زا نیز بودند.

سرورهای پروکسی غیر رایگان با اتصالات HTTPS و محافظت از رمز عبور، معمولاً ایمن هستند اما در مقایسه با رمزگذاری end-to-end که آن را از طریق یک VPN حرفه ای دریافت می کنید محدود تر می باشند.

آیا VPN ها ایمن هستند؟

اکثر VPN های تجاری ایمن هستند. یک VPN داده ها را از سمت سرور خود دریافت کرده و سپس آنها را قبل از ارسال، رمزگذاری می کند. پس از ارسال داده ها به کاربر، برای سایر برنامه‌ها رمزگشایی می شود. بنابراین نه تنها هویت شما از وب‌سایت یا سرویسی که بازدید می‌کنید پنهان می ماند، بلکه ISP شما یا حتی خود شبکه نیز نمی‌داند چه داده‌هایی را دریافت می‌کنید. تنها موردی که آنها می توانند مشاهده کنند این است که شما داده های رمزگذاری شده را از یک VPN دریافت می کنید. VPN از داده ها در برابر هکرها، دولت یا هر شخص دیگری محافظت می کند. همچنین از فاش شدن آدرس IP شما جلوگیری کرده و از سیستم در برابر حملات DDoS و سایر حملات brute force محافظت خواهد کرد.

فرآیند این محافظت ممکن است طولانی به نظر برسد اما همه این موارد در چند میکرو ثانیه اتفاق می افتند و تاثیر قابل توجهی در زمان لود اطلاعات شما ندارند. حتی می‌توانید فیلم‌ها را با کیفیت HD بدون هیچ تأخیری پخش کنید یا بازی‌های آنلاین را بدون تاخیر انجام دهید. تنها موردی که باید به آن توجه کنید این است که یک سرویس VPN با توجه به ارائه دهنده ای که آن را در اختیارتان قرار می دهد، قابل اعتماد و مطمئن باشد.

2. مقایسه پروکسی و VPN: حریم خصوصی

74 درصد  از شهروندان آمریکایی  فعالیت آنلاین خود را به دلیل نگرانی های حفظ حریم خصوصی محدود کرده اند.

VPN ها وظیفه رمزگذاری داده های شما از زمان خروج از سرور تا مقصد را بر عهده دارند. این بدان معنا است که سواستفاده از اطلاعات شما، برای افراد دیگر دشوار می باشد. حتی اگر از یک شبکه WIFI عمومی استفاده می کنید، رمزگذاری، از داده های شما در برابر هکرها محافظت می کند.

از آنجایی که VPN از رمزگذاری end-to-end استفاده می کند، ISP، روتر، کارفرما یا حتی دولت نیز نمی تواند به اطلاعات  شما دسترسی داشته باشد. این ویژگی وی پی ان ها بخشی از دلیل تلاش دولت چین برای محدود کردن دسترسی مردم به VPN است. زیرا زمانی که حتی ISP نتواند ترافیک کاربر را زیر نظر بگیرد، هیچ راهی برای کنترل دسترسی به وب سایت های مسدود شده نیز وجود نخواهد داشت.

VPN ها آدرس IP و مکان شما را از وب سایتی که بازدید می کنید پنهان کرده و شناسایی شما را سخت‌ترمی کنند. اما سرورهای پروکسی فقط به عنوان یک واسط عمل کرده و آدرس IP شما را از وب سروری که  از آن بازدید می کنید پنهان می کنند.

3. مقایسه پروکسی و VPN: کوکی ها

با وجود قوانینی مانند GDPR ،CCPA و افزایش تمرکز بر حریم خصوصی در اینترنت، بسیاری از کاربران نگران این مورد هستند که سایت‌ها و شرکت های تبلیغاتی از کوکی‌ها جهت اطلاع از اهداف و داده های آنها استفاده نمایند.رعایت GDPR یکی از موضوعات جدید در دنیای تجارت اتحادیه اروپا است. با وجود این قانون، تقریباً هر وب سایتی که شما را با کوکی ها ردیابی می کند، باید پیش از فعال نمودن آن، از شما اجازه بگیرد.

مقایسه پروکسی و VPN

تصویر(4)

احتمالاً تا به حال بارها با پیام هایی مانند نمونه بالا مواجه شده اید. نکته ای که در مورد کوکی ها وجود دارد این است آنها در هارد دیسک رایانه شما ذخیره می شوند و از طریق سرور پروکسی یا VPN در رایانه دانلود می گردند. در زمان استفاده از یک VPN، کوکی آدرس IP سرویس VPN را به جای  آدرس شما شناسایی می‌کند. یک سرور پروکسی، وب سایت را فریب می دهد تا یک کوکی با آدرس IP متفاوت را ذخیره کند. بنابراین وقتی شروع به استفاده از VPN یا سرور پروکسی می نمایید، باید تمام کوکی های رایانه خود را پاک کنید.

در غیر این صورت، کوکی های موجود ممکن است با لایه اضافه شده به حریم خصوصی، ادغام شوند. سایت می تواند آن را به موقعیت مکان اصلی و آدرس IP شما متصل کرده و از آن برای خواندن اطلاعات دستگاه شما استفاده کند.

4. مقایسه پروکسی و VPN: هزینه

اکثر پروکسی های موجود، عمومی و رایگان هستند. در حالی که خدمات ارائه شده توسط VPN ها معمولا بین 5 تا 12 دلار در ماه هزینه دارد. اگر می خواهید با خیال راحت از یک سرور پروکسی استفاده کنید، باید از یک سرویس premium قابل اعتماد خدمات دریافت نمایید. اگر به امنیت اطلاعات خود اهمیت می دهید، VPN مقرون به صرفه تر می باشد.

5. مقایسه پروکسی و VPN: سرعت اتصال

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی بین پروکسی و VPN سرعت اتصال آنها است. با یک سرور پروکسی عمومی، ممکن است حتی برای دریافت اطلاعات با سرعت یک مگابیت در ثانیه، دچار مشکل شوید. در حالی که برخی از VPN ها سرعتی بالغ بر 50 مگابیت در ثانیه یا بالاتر را ارائه می دهند.

رمزگذاری یک VPN ممکن است چند میلی ثانیه در سرعت اینترنت شما تاخیر ایجاد نماید که می تواند چندان قابل توجه نباشد مگر اینکه یک گیمر یا یک پخش کننده آنلاین ویدئو (streamer) حرفه ای باشید و این تاخیر اندک را متوجه شوید. در برخی موارد، استفاده از VPN می تواند سرعت اتصال شما را افزایش دهد. اگر سایت از CDN استفاده نکند یا نزدیک‌ترین دیتا سنتر CDN در فاصله زیادی از شما قرار داشته باشد، اتصال VPN ممکن است سریع‌تر باشد.

سوالات متداول

در صورت داشتن  VPN به پروکسی هم نیاز دارید؟

خیر، اگر در حال حاضر از VPN استفاده می کنید، نیازی به سرور پروکسی ندارید. VPN در حال حاضر آدرس IP شما را از سرورهایی که به آنها دسترسی دارید پنهان می کند. داده ها را رمزگذاری کرده و آن ها را از ISP و هکرها پنهان می نماید.

آیا می توان از VPN و پروکسی به صورت همزمان استفاده کرد؟

بله، از نظر فنی، امکان استفاده همزمان از هر دو وجود دارد اما این کار ضروری نیست و تاثیر قابل توجهی بر امنیت شما نخواهد داشت. در عوض، ممکن است  در سرعت انتقال اطلاعات تاخیر ایجاد نماید.

آیا پروکسی ها قابل ردیابی هستند؟

یک سرور پروکسی آدرس IP شما را از وب سایت ها و سرویس هایی که بازدید می کنید پنهان می کند. با این وجود ممکن است شخصی رایانه یا دستگاه شما را از طریق ردیابی شناسایی نماید، که این موضوع  ارتباطی به پروکسی ندارد.

آیا یک پروکسی IP شما را پنهان می کند؟

بله، هم سرورهای پروکسی و هم VPN ها، آدرس IP شما را از وب سایت ها و سرویس هایی که بازدید و استفاده می نمایید، پنهان می کنند.

آیا سرورهای پروکسی رایگان وجود دارد؟

هزاران سرور پروکسی رایگان به صورت آنلاین در دسترس قرار دارند اما بسیاری از آنها ناامن، کند یا غیرقابل اعتماد هستند.

آیا می توان از یک پروکسی سرور رایگان استفاده کرد؟

اگر به سرعت، قابلیت اطمینان و امنیت اتصال خود اهمیت می دهید، یک سرور پروکسی رایگان انتخاب مناسبی برای شما نمی باشد. بهتر است از یک سرویس یا پروکسی VPN مورد اطمینان و مناسب خدمات دریافت نمایید. اگر فقط می خواهید که مکان دسترسی خود را پنهان کنید، یک پروکسی رایگان می تواند نیاز شما را برطرف کند.

خلاصه

وقتی صحبت از امنیت و حریم خصوصی می شود، یک سرور پروکسی عمومی با یک VPN رمزگذاری شده قابل قیاس نمی باشد. VPN با دریافت هزینه، قابلیت اطمینان، امنیت، حریم خصوصی و سرعت اتصال بالاتر را در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *