آشنایی با سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux
مقاله

آشنایی با سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux یک توزیع لینوکسی می باشد که توسط شرکت Red Hat برای کسب و کارها و بازارهای تجاری توسعه یافته است. این سیستم عامل معمولا به صورت مخفف و با نام RHEL شناخته می شود.

Red Hat یکی از شرکت های تابعه IBM است که در سال ۱۹۹۳ در شهر رالی (مرکز ایالت کارولینای شمالی) آمریکا تاسیس شد و محصولات نرم افزاری متن باز برای محیط های سازمانی (enterprise) عرضه می کند. Red Hat ادعا دارد که یکی از بزرگترین حامیان کرنل لینوکس است و مورد اعتماد 90 درصد از 500 شرکت برتر ایالات متحده آمریکا می باشد. 

کرنل RHEL جهت کار با اکثر سخت افزارهای حاضر در دیتاسنتر های بزرگ، بهینه سازی شده است. در این سیستم عامل قابلیت پشتیبانی از نرم افزار های اتوماسیون، رایانش ابری، کانتینرها، میان افزارها (نرم افزارهایی هستند که خدمات و قابلیت هایی را به برنامه های مختلف ارائه می دهند)، فضای ذخیره سازی، توسعه اپلیکیشن، مایکروسرویس ها (اپلیکیشن های کوچک)، مجازی سازی، مدیریت و غیره وجود دارد. این امکانات سبب شده اند تا RHEL به سیستم عاملی مناسب جهت استفاده در بازار تجاری تبدیل شود.

قدرت RHEL محدود به دیتاسنتر هایی با مقیاس بزرگ یا بازارهای تجاری نبوده و این سیستم عامل دارای نسخه هایی برای سرورها، مین فریم ها (کامپیوترهای بزرگ)، اپلیکیشن های SAP و کامپیوترهای شخصی نیز می باشد (SAP یکی از تولیدکنندگان برجسته نرم افزار های مدیریت فرآیندهای کسب و کار در جهان است که محصولاتی را برای تسهیل پردازش داده ها و جریان اطلاعات سازمان ها توسعه می دهد.).

متاسفانه در حال حاضر (زمان نگارش این مقاله) شرکت Red Hat کشور ایران را تحریم کرده است و امکان دریافت خدمات از این شرکت وجود ندارد. لازم به ذکر است که توزیع های لینوکسی دیگری همانند CentOS از کد منبع RHEL استفاده می کنند و به صورت رایگان قابل دسترس می باشند.

RHEL، سیستم عاملی متن باز

RHEL یک سیستم عامل متن باز است که کد های آن در اینترنت موجود می باشد. به همین خاطر، امکان دانلود، ویرایش کد منبع (source code) و ساخت نسخه های شخصی سازی شده توسط افراد وجود دارد. با وجود اینکه RHEL متن باز است، امکان استفاده از آن به صورت رایگان در محیط های عملیاتی وجود ندارد و مستلزم تهیه لایسنس می باشد. همچنین، RHEL دارای نسخه های مخصوص مؤسسات آموزشی نیز است.

ارتباط RHEL با Fedora

تصویر(1)

Fedora توزیع دیگری از سیستم عامل لینوکس است که توسط Red Hat پشتیبانی می شود. شرکت Red Hat به صورت کلی دو توزیع مجزا (Fedora و RHEL) را توسعه می دهد. سیستم عامل Fedora اغلب اوقات بروزرسانی هایی که شامل ویژگی ها و تغییرات جدید است را دریافت می کند. به عبارت دیگر، ویژگی های جدید ابتدا برای این توزیع منتشر شده و پس از ارزیابی و اثبات پایداری، در RHEL ارائه می گردد. به همین خاطر درصد آسیب پذیری بالاتری در برابر خطا و باگ های نرم افزاری دارد. بنابراین، این سیستم عامل بیشتر مناسب آن دسته از طرفداران لینوکس می باشد که تمایل دارند آخرین بروزرسانی ها را داشته باشند همچنین نسبت به بررسی و تغییر مشخصه های آن اقدام نمایند. از طرف دیگر، RHEL بستری پایدار و قابل اطمینان ارائه می دهد. بنابراین این سیستم عامل بیشتر مناسب بازار های تجاری است.

تاریخچه و نسخه های Red Hat Enterprise Linux  

شرکت Red Hat اشتراک پشتیبانی لینوکس را در ابتدا برای توزیع Red Hat Linux 6.1 ارائه کرد (سری Red Hat Linux یا RHL پیش از سری RHEL و تا نسخه 9 عرضه شد). با توجه به اینکه نسخه مذکور نسبت به سایر نسخه های RHL، محصول ویژه و جداگانه ای به شمار نمی رفت، Red Hat تصمیم گرفت آن را با نام تجاری Red Hat 6.2E عرضه کند. متعاقباً، Red Hat اقدام به طراحی و ساخت توزیع مجزایی به نام  Red Hat Enterprise Linux نمود که در ابتدا بر پایه Red Hat Linux و سپس براساس Fedora توسعه داده شد. این توزیع با موافقتنامه سطح خدمات تجاری (Commercial SLA) و چرخه عمر طولانی تر ارائه می گردد.

 

جدول(1)

تفاوت های RHEL و Fedora

در جدول زیر تفاوت های این دو سیستم عامل در زمینه های مختلف از جمله پشتیبانی و سیاست انتشار نسخه های جدید قابل مشاهده است.

جدول(2)

نتیجه گیری

RHEL نسخه تجاری مبتنی بر Fedora می باشد. ویژگی های جدید ابتدا در Fedora عرضه و آزمایش شده و پس از طی مراحلی، در صورت اثبات کارایی به RHEL اضافه می شوند. RHEL از پشتیبانی تجاری شرکت Red Hat برخوردار است و توسط بسیاری از شرکت های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. متاسفانه شرکت Red Hat کشور ایران را تحریم نموده است و امکان دریافت خدمات و استفاده از مخزن های نرم افزاری (repository) آنلاین این شرکت وجود ندارد. اما با توجه به متن باز بودن، کدهای این سیستم عامل به صورت رایگان قابل دسترس است. همچنین لازم به ذکر است که توزیع های لینوکسی دیگری همانند CentOS با استفاده از کد منبع RHEL اقدام به ارائه توزیع جدید و رایگان می کنند. در مقاله های آتی به صورت کامل در مورد توزیع های CentOS توضیح داده می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *