کامپوننت های SQL Server Management Studio یا SSMS
مقاله

نحوه استفاده از SQL Server Management Studio یا SSMS چگونه است؟

SQL Server Management Studio یا SSMS یک ابزار چند منظوره و یکپارچه رایگان برای دسترسی، توسعه و مدیریت پایگاه داده های SQL Server، Azure SQL و Azure Synapse Analytics است. SSMS به شما امکان می دهد تا SQL Server را با استفاده از یک رابط گرافیکی مدیریت کنید. همچنین می توان از SSMS برای دسترسی، پیکربندی و مدیریت خدمات تجزیه و تحلیل، گزارش دهی و ادغام استفاده کرد.

SSMS فقط روی ویندوز اجرا می شود. می توانید برای اجرا در macOS یا لینوکس (و همچنین ویندوز) از Azure Data Studio استفاده کنید. بدین منظور ابتدا لازم است تا SQL Server Management Studio نصب شود. جهت راه اندازی SSMS به منوی start رفته و به پایین اسکرول نمایید. سپس از زیر مجموعه های "Microsoft SQL Server Tools 18" روی "Microsoft SQL Server Management Studio" کلیک کنید.

شروع کار با SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(1)

با کلیک روی "Microsoft SQL Server Management Studio"، پنجره زیر برای اتصال به سرور باز می شود.

محیط SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(2)

برای اتصال به سرور خود، نوع سرور (شماره 1)، نام سرور (شماره 2) و نحوه احراز هویت (شماره 3) را انتخاب کنید. می توان از SQL Server Management Studio یا SSMS برای اتصال به موتور پایگاه داده، خدمات تجزیه و تحلیل، گزارش دهی، ادغام و غیره استفاده کرد. برای مثال، جهت اتصال به پایگاه داده SQL Server محلی خود، گزینه Database Engine را به عنوان نوع سرور انتخاب کنید.

سپس نام سروری را که می خواهید به آن متصل شوید وارد نمایید. این مورد می تواند یک سرور پایگاه داده محلی یا از راه دور (remote) باشد.

در مرحله بعد، نحوه احراز هویت را انتخاب کنید. همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است آخرین نسخه SSMS پنج حالت احراز هویت را ارائه می دهد که می توانید یکی از آنها را فعال نمایید. رایج ترین حالت ها Windows Authentication و SQL Server Authentication هستند.

گزینه های SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(3)

پس از انتخاب نوع احراز هویت و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور (SQL authentication)، روی دکمه "Connect" کلیک کنید. در صورتی که اطلاعات وارد شده صحیح باشد، SSMS پنجره زیر را باز می کند.

پنجره Object Explorer در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(4)

کامپوننت های SSMS

SQL Server Management Studio یا SSMS دارای کامپوننت های زیر است:

 • Object Explorer
 • Security
 • Server Objects
 • Query and Text Editor
 • Template Explorer
 • Solution Explorer
 • Visual Database Tools

Object Explorer

Object Explorer یک رابط کاربری سلسله مراتبی برای مشاهده و مدیریت اشیاء در هر نمونه از SQL Server فراهم می کند. پنل جزئیات Object Explorer، یک نمای جدولی از اشیاء نمونه و قابلیت جستجو برای اشیاء خاص را ارائه می دهد. قابلیت های Object Explorer بسته به نوع سرور کمی متفاوت است اما به طور کلی شامل ابزارهای توسعه پایگاه داده ها و مدیریت انواع سرور می باشد.

به عنوان مثال، روی علامت + در کنار "Databases" کلیک نمایید تا تمام پایگاه داده های موجود در سرور نمایش داده شود. هر پایگاه داده جدیدی که ایجاد کنید از این قسمت در دسترس خواهد بود. یک پوشه پیشفرض "System databases" وجود دارد که میزبان چهار پایگاه داده پیش فرض با نام های master، model، msdb و tempdb است.

زیر مجموعه Object Explorer در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(5)

مدیریت امنیت سرور پایگاه داده، بسیار مهم است. بخش "Security" بعد از Databases در Object Explorer قرار دارد. شما می توانید اطلاعات ورود و نقش های سرور (Server roles) را ایجاد کرده و به هر نمونه از پایگاه داده اختصاص دهید. علاوه بر این، می توانید امنیت مبتنی بر نقش (role-based security) را برای کاربران ایجاد نمایید.

مدیریت امنیت در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(6)

Server Objects

Server Objects در SQL Server Management Studio یا SSMS دارای چهار زیر مجموعه فرعی است:

 • Backup devices
 • EndPoints
 • Linked Servers 
 • Triggers

Linked Servers روشی است که توسط آن یک سرور SQL می تواند از طریق دستور T-SQL با پایگاه داده ODBC دیگر ارتباط برقرار کند. SQL Server EndPoints، نقاط ورود به SQL Server هستند و مسیری را تعریف می کنند که SQL Server می تواند از طریق آن در شبکه ارتباط برقرار نماید. اشیاء زیر مجموعه Server Objects، طیف وسیعی از سرور را پوشش می دهند.

ارتباط با پایگاه داده ODBC دیگر در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(7)

Replication

Replication به فرآیند ایجاد کپی های متعدد از داده ها در مکان های مختلف گفته می شود. این قابلیت می تواند برای اهداف مختلفی مانند بهبود عملکرد و دسترسی به داده ها، ایجاد نسخه های پشتیبان از پایگاه داده و ایجاد یک پایگاه داده فقط خواندنی، استفاده گردد.

Polybase

Polybase به SQL Server شما اجازه می دهد تا با نصب نرم افزار اتصال کلاینت، توسط T-SQL از SQL Server، Oracle، MongoDB، Hadoop clusters، Teradata، Cosmos DB دیگر، مستقیماً کوئری را اجرا کنید. Polybase برای مجازی سازی داده ها استفاده می شود.

ویرایشگر کوئری و متن

برای باز کردن ویرایشگر کوئری، روی "New Query" در نوار ابزار کلیک نمایید. ویرایشگر کوئری به شما امکان می‌دهد تا عبارات Transact SQL (T-SQL) را ایجاد، ویرایش و اجرا کنید. این ویرایشگر از IntelliSense پشتیبانی می کند که با پیشنهاد گزینه‌های مختلف، اسکریپت را به صورت خودکار تکمیل خواهد کرد. این کار نوشتن و اشکال زدایی کد را آسان‌تر و سریع‌تر می‌ نماید.

ویرایشگر کوئری در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(8)

Template Explorer

Template Explorer قالب هایی را برای ایجاد اشیاء مختلف پایگاه داده فراهم می کند. شما می توانید قالب های موجود در Template Explorer را مرور و آنها را در یک پنجره ویرایشگر کد باز کنید. همچنین می توانید قالب های دلخواه خود را ایجاد نمایید.

برای باز کردن Template Explorer، از منوی View -> Template Explorer اقدام کنید. تصویر زیر قالب "Create Database" را نشان می دهد.

قالب هایی جهت ایجاد اشیاء مختلف پایگاه داده در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(9)

Solution Explorer

Solution Explorer برای مدیریت مواردی مانند ز استفاده می شود. برای دسترسی به آن، از مسیر View -> Solution Explorer اقدام نمایید.

مدیریت اسکریپت ها و کوئری ها در SQL Server Management Studio یا SSMS

تصویر(10)

نتیجه گیری

SQL Server Management Studio یا SSMS یک ابزار جامع و رایگان برای مدیریت پایگاه داده های SQL Server است. SSMS به کاربران اجازه می‌دهد تا پایگاه داده های SQL Server خود را ایجاد، ویرایش و مدیریت کنند. این ابزار اجزای مختلفی دارد که امکان دسترسی آسان به تمام بخش های پایگاه داده های SQL Server را فراهم می نماید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *