عملکرد WINS server
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

آیا همچنان به WINS server نیاز است؟

در گذشته، WINS server تقریباً بخشی از هر شبکه بود و یک ضرورت محسوب می شد اما آیا امروزه هنوز به آن نیاز می باشد؟ در این مقاله، به معرفی WINS server و کاربرد آن پرداخته می شود.

درک WINS مستلزم درک NetBIOS می باشد

کامپیوترها با استفاده از پروتکل‌هایی مانند TCP/IP با یکدیگر ارتباط برقرار نموده و از اعدادی به نام آدرس IP برای یافتن یکدیگر استفاده می‌کنند اما به علت پیچیدگی و مشکلات مرتبط با حفظ ارقام، متخصصان روشی یافتند تا به هر آدرس‌ IP، یک نام اختصاص دهند. با اختصاص یک نام به هر کامپیوتر در شبکه، بررسی و مدیریت آنها آسان‌تر می‌شود.

WINS server جایگزین NetBIOS شد

تصویر(1)

یکی از اولین روش‌ها جهت اتصال نام‌ به آدرس‌های IP، سیستم NetBIOS (مخفف Network Basic Input/ Output System) می باشد. NetBIOS یا به عبارت دقیق‌تر، "NetBIOS بر بستر TCP/IP" یا NetBT، یک سرویس است که در لایه session مدل OSI فعالیت می‌کند و با استفاده از پروتکل TCP/IP، شناسایی و ارتباط دستگاه‌ها را در شبکه تسهیل می‌ نماید.

در گذشته، NetBT نام های موجود در شبکه را از طریق ارسال کوئری های برودکست با استفاده از پروتکل TCP/IP پیدا می کرد. مهم‌ترین نکته درباره NetBIOS این است که قابلیت مسیریابی و همچنین انجام عملیات Name Resolution در چندین شبکه را ندارد. به منظور رفع این مشکل، مایکروسافت یک سرویس به نام NetBIOS Naming Service یا WINS را توسعه داد تا بتواند نام‌ها را در شبکه‌های مسیریابی شده ترجمه کند.

معرفی WINS به عنوان جایگزین NetBIOS

NetBIOS با یک مشکل عمده مواجه بود و قابلیت مسیریابی به سایر شبکه‌ها را نداشت. چون شرکت‌ها نیاز داشتند تا ترافیک خود را در چندین شبکه جداگانه تقسیم کنند، NetBIOS نمی‌توانست در این شبکه‌ها کار کند. برای حل این مشکل، یک پروتکل جدید به نام  Windows Internet Naming Service (WINS) معرفی گردید.

با استفاده از WINS، مدیران سیستم اکنون می‌توانستند ترافیک مربوط به نام ها را در سرتاسر شبکه‌ها مسیریابی کنند زیرا متکی بر پروتکل TCP/IP بود. همچنین مدیران سیستم با استفاده از WINS به یک مکان مرکزی برای ثبت آدرس‌های IP و نام تمام کامپیوترها دسترسی داشتند.

نحوه عملکرد WINS server و کلاینت آن

WINS یک سیستم سرور-کلاینت می باشد که از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. WINS client در یک کامپیوتر ویندوزی اجرا می‌شود و WINS server یک پایگاه داده می باشد. در WINS server رکوردهای مختلفی وجود دارد که نشان‌دهنده‌ ارتباط نام میزبان با آدرس IP است.

Client Registration and Resolution

پس از اینکه یک WINS server برای استفاده توسط کلاینت های شبکه در دسترس قرار می‌گیرد، کلاینت ها به سه روش اصلی می توانند با سرور تعامل می‌کنند:

  1. اختصاص (assignment)
  2. ثبت (registration)
  3. پروسه name resolution

Client Assignment

برای پیوستن به فرایند ترجمه نام WINS، یک کامپیوتر ویندوز باید بداند با کدام سرور WINS ارتباط برقرار کند. بدین منظور به کامپیوتر ویندوز (WINS client) یک WINS server به صورت دستی یا از طریق DHCP اختصاص داده می‌شود. سپس کلاینت تلاش می‌کند تا اطلاعات خود را در سرور ثبت نماید. این فرایند منجر به ایجاد ارتباط بین hostname کامپیوتر و آدرس IP متناظر آن شده و در پایگاه داده WINS ثبت می‌ گردد.

Client Registration

نحوه عملکرد WINS server

تصویر(2)

زمانی که WINS client برای اولین بار آنلاین می‌شود، ابتدا درخواستی ارسال می‌کند تا اطمینان حاصل شود که یک نام منحصر به فرد در اختیار دارد. این مرحله برای جلوگیری از تکرار نام ضروری می باشد. پس از اینکه نام دیگری در شبکه یافت نشد، کلاینت خود را در پایگاه داده WINS ثبت می‌کند.

Client Name Resolution

زمانی که تمامی WINS clients در WINS server اطلاعات خود را ثبت کردند، سپس می‌توانند عملیات name resolution را انجام دهند و نام‌ سایر کلاینت ها را حتی اگر در شبکه‌های مختلف باشند، بیابند. جهت انجام این مورد، کلاینت می تواند با ارسال درخواست به WINS server آدرس IP سیستم های دیگر را بر اساس hostname یا NetBIOS name به دست آورد. کلاینت هایی که از شبکه حذف می‌شوند در نهایت از پایگاه داده WINS در عملیاتی به نام tombstoning پاک می‌شوند.

Server Replication

محدودیت‌های WINS server

تصویر(3)

سیستم WINS محدود به ارتباط بین چندین مشتری با یک WINS server نیست. بسیاری از شبکه‌ها همچنان از چندین WINS server برای تکثیر رکوردهای دیتابیس بین سایر WINS server ها از طریق replication partners استفاده می‌کنند. یک WINS replication partner می‌تواند به دو روش pull و push کانفیگ شود. Pull replication partner ها از Push partner ها درخواست رکوردهای بروز دیتابیس را می کنند. این درخواست ها هر 15 دقیقه یا در پاسخ به یک اعلان آپدیت از جانب Push partner صورت می گیرد.

محدودیت‌های WINS

اگرچه WINS در دوره ای به سازمان‌ها کمک کرد تا از تبدیل نام غیرقابل مسیریابی NetBIOS، به راه‌حلی با قابلیت مسیریابی و مقیاس پذیری برسند اما در حال حاضر قدیمی شده و به عنوان یک فناوری قدیمی در نظر گرفته می‌شود. چرا؟ دلیل اصلی آن DNS است.

WINS، سیستم نامگذاری ارائه کرد که هر نام فقط یک بار می‌توانست در شبکه استفاده شود. اما  این سیستم محدودیتی داشت که روی شبکه‌های بزرگ به طور موثر کار نمی‌کرد. اگرچه WINS گزینه‌های replication برای افزونگی (redundancy) دارد اما موجب می شود سیستم بسیار پیچیده شده و با مشکلات عیب یابی مواجه گردد.

نتیجه گیری: با WINS server یا بدون WINS server؟

چند دهه پیش، کلاینت های ویندوزی دستگاه‌های شبکه را با استفاده از نام‌های NetBIOS شناسایی می‌کردند، بنابراین به WINS server نیاز بود اما در حال حاضر، روی دستگاه‌های مدرن که شروع آن با سیستم عامل ویندوز 2000 بود، الزامی برای استفاده از WINS نمی باشد.

برخی سازمان‌ها که از برنامه‌های قدیمی مانند Microsoft Systems Management Server (SMS) یا Microsoft BackOffice Server برای تنظیمات ایمیل کلاینت یا سرور استفاده می‌کنند، ممکن است هنوز به WINS نیاز داشته باشند.

WINS یک فناوری قدیمی می باشد که مایکروسافت آن را به خاطر سایر پروتکل‌ها مانند DNS کنار گذاشته است. DNS برای عملیات name resolution در محیط‌هایی که از سرورهای ویندوز نسخه 2000 و جدیدتر استفاده می‌کنند، مناسب‌تر است. چنانچه نیاز باشد که از سرورهای Windows NT و اپلیکیشن های مرتبط با کار پشتیبانی شود، ممکن است به WINS نیاز داشته باشید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *