Headless Commerce چیست و چگونه می تواند به شما سود برساند؟
مقاله

Headless Commerce چیست و چگونه می تواند به شما سود برساند؟

در یک توضیح ساده، Headless Commerce جدایی قسمت back-end و front-end یک برنامه تجارت الکترونیکی است. این معماری به هرکدام از دو مولفه فوق اجازه می دهد تا به طور مستقل عمل کنند به طوری که تغییرات در یک طرف نیازی به تغییر متقابل از سوی دیگر ندارد. این دو برنامه با استفاده از API، مدیران با تجربه و ابزاری مانند Heroku و Mulesoft را با یکدیگر مرتبط می کنند. مهمترین چیزی که باید بدانید این است که Headless Commerce می تواند وابستگی IT را در پروژه های مربوط به رابط کاربری کاهش دهد. Headless Commerce به بازرگانان این امکان را می دهد تا فروشگاه آنلاین خود را سفارشی کرده و مشتریان را در خرید آنلاین پشتیبانی کنند، بدون اینکه نیازی به ایجاد تغییرات در قسمت back-end داشته باشند.

مدیریت انتظارات مشتری در منظر دیجیتال امروز می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. هدایت کردن موضوع و تولید محتوا فقط دو مورد پرهزینه هستند. با توجه به این مسئله، ممکن است سوال کنید که آیا روشی موثر برای مدیریت محتوا و راه حل هایی برای تجارت الکترونیکی وجود دارد یا خیر.

خوشبختانه، رویکرد Headless Commerce دقیقاً همین کار را انجام می دهد. این روش راهی است که شما می توانید عملکرد تجارت الکترونیکی را به وب سایت خود اضافه کنید، در حالی که از بیشترین توان سایت که باعث ترافیک می شود، استفاده می نمایید. به علاوه، شما کنترل بهتری در مورد چگونگی عملکرد اجزای وب سایت خود نیز خواهید داشت.

مزایای Headless Commerce چیست؟

پذیرندگان اولیه Headless Commerce شرکتهای بزرگ با تیمهای توسعه و فناوری اطلاعات بزرگ هستند. این امر منطقی است، زیرا برنامه نویسی سفارشی نیازمند تولید و ساخت یک قسمت  back-end و front-end مطمئن است که یک سرمایه گذاری بزرگ را به خود اختصاص می دهد. پس از پایان کار، تیم های فنی ممکن است زمان کمتری برای طراحی اختصاص دهند زیرا طراحی و رابط کاربری را به بخش های دیگر واگذار کرده و اطلاعات خود را به روز می کنند .

به طور کلی، بهترین گزینه ها برای Headless Commerce، شرکت یا شرکت هایی با بخش IT قوی و نگرش DIY هستند. این مشاغل غالباً دارای صف های توسعه ماهانه و تیم های خلاقانه و بازاریابی قدرتمند هستند که مشتاقانه و به سرعت آزمایش طرح های نو و الگوهای جدید را در قسمت front-end انجام می دهند.

اگر به فکر ایجاد تغییر در Headless Commerce هستید، چهار مزیت زیر شما را در انجام این کار ترغیب خواهد کرد:

  • پذیرش بهتر کارمندان: برخی از کاربران تجاری به دلیل دشوار بودن یادگیری ممکن است تمایلی  به استفاده از فناوری های جدید نداشته باشند. سادگی Headless Commerce این مشکل را حل می کند زیرا همه افراد حاضر در تیم شما می توانند به راحتی و بدون مهارت های پیشرفته، به front-end دسترسی پیدا کرده و به روز شوند.
  • گامهای کمتر برای گسترش front-end: تغییرات وب سایت تجارت الکترونیکی از طریق تیم IT انجام می شود. کاربران Headless Commerce می توانند از آن مرحله عبور کرده و تغییرات خود را مستقلاً و بدون حضور توسعه دهندگان انجام دهند.
  • صرفه جویی زمان در IT: از آنجا که افراد عادی نیز می توانند بدون نیاز به ارسال درخواست پشتیبانی به تیم IT، تغییراتی را در قسمت ظاهری سایت ایجاد کنند، Headless Commerce به توسعه دهندگان کمک کرده تا در زمان خود نسبت به تغییرات در رابط کاربری صرفه جویی نمایند. از این طریق، آنها می توانند به کارهای مهم تر خود رسیدگی کنند.
  • زمان در بازار: در Headless Commerce، مشاغل می توانند کاربردهای جدیدی در قسمت front-end سایت راه اندازی کنند و در مقایسه یک تغییر جدید در بازار، تغییرات با هزینه و زمان کمتری در قسمت back-end کار صورت خواهد گرفت.

اینها دلایلی است که ممکن است تیمها بخواهند از تجارت الکترونیکی سنتی به Headless Commerce انتقال پیدا کنند. از طرف دیگر، خرده فروشان علاقمند به توسعه روند کاری خود نیز باید بدانند که چگونه Headless Commerce می تواند به آنها در کسب رضایت بیشتر مشتریان کمک کند.

Headless Commerce چگونه بر مشتریان شما تاثیر می گذارد؟

مشتریان می توانند از برنامه های کاربردی و وب سایت های با مضمون Headless Commerce بهره مند شوند:

1. تغییرات فوری و بهینه سازی

به محض اینکه یک کسب و کار، محتوای جدیدی را به بخش ظاهری سایت خود اضافه می کند، این به روز رسانی ها سریعاً منعکس و اعمال می شوند. در حالی که، در سایتهای ساخته شده با معماری تجارت سنتی، ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا همه کاربران بتوانند آخرین طراحی یک برند را مشاهده کنند.

2. تجربه ها و رابط های کاربر غنی

از آنجا که کاربران راحت تر با عناصر قابل کنترل ارتباط برقرار میکنند، برندها می توانند در ارائه مطالب منتشر شده در وب سایت های خود، خلاقیت بیشتری به خرج دهند. علاوه بر این، سازگاری عمومی Headless Commerce باعث می شود که وب سایت شما یکپارچه و هماهنگ بین تمام دستگاه ها و قالب های قابل مشاهده نمایش داده شود. 

چگونه Headless Commerce را شروع کنید؟

واقعیت این است که بیشتر توسعه دهندگان، طراح نیستند و همچنین بیشتر طراحان توسعه دهنده نیستند. هنگامی که با Headless Commerce، سروکار دارید، به تیم های خلاق خود اجازه دهید تا روی کارهایی که انجام می دهند، تمرکز کنند. این کار بهینه سازی تجربه کاربر و رابط کاربری برای بهبود تعامل و تبادل مشتری است.

چرا در حال حاضر Headless Commerce در صدر افکار قرار دارد؟

از آنجا که خرید آنلاین در دهه 1990 به یک امکان گسترده تبدیل شد، فناوری به سرعت تکامل یافت. در ابتدای کار، مشاغل رویکردی کاملا متفاوت به فروشگاههای اینترنتی، جایی که سیستمهای ظاهری و back-end و front-end با یکدیگر در ارتباط بودند، داشتند. این امر منطقی بود زیرا آنها فقط روی یک هدف متمرکز بودند. اما سازمان ها اکنون نیاز دارند تا اهداف خود را برای موارد مختلف مانند استفاده در دستگاه های تلفن همراه متناسب کنند، در حالی که روال خرید کلی را در برند خود ثابت نگه می دارند.

این  روش فرصت مناسبی برای Headless Commerce ایجاد کرده است تا ابزاری برای سازمانهایی باشد که از طریق نوآوری، تکرار و آزمایش تجربیات تجارت الکترونیکی خود می توانند از مزیت رقابتی نیز برخوردار شوند.

با Headless Commerce، به لطف ماهیت جداشدنی آن، می توان این کار را در قسمت ظاهری سایت بدون ایجاد اختلال در قسمت انتهایی و برعکس انجام داد.  

Headless Commerce چگونه کار می کند؟

Headless Commerce، به عنوان یک رویکرد، با قرار دادن یک رابط برنامه نویسی (API) بین آنهایی که مدیریت تبادل داده ها را ایجاد می کنند، فرصتی برای آزمایش در هر دو محیط، back-end و front-end فروشگاه های وب را فراهم می کند. اگرچه در Headless Commerce، قسمت back-end و front-end سایت از هم جدا شده اند، اما این بدان معنی نیست که آنها کاملاً جدا از یکدیگر کار میکنند. آنها به سادگی می توانند جداگانه آزمایش شده، از طریق سرویس های وب یا تماس های API متصل شوند، تبادل داده بین سیستم های جدا شده را دست نخورده نگه دارند، حتی تحت عنوان سازمان با هر دو محیط آزمایش انجام دهند.

مزایای Headless Commerce چیست؟

  • چابکی برای حفظ رقابت

Headless Commerce این امکان را برای شما فراهم می کند که سریع و در صورت تمایل به روزرسانی قسمت front-end فروشگاه وب خود را انجام دهید تا به طور مداوم با نیازهای مشتریان خود هماهنگ باشید بدون اینکه روی سیستم های عملیاتی پشتیبان خود تاثیر بگذارید. انجام این کار معمولاً به اندازه کافی زمان بر خواهد بود و حتی برندهای بزرگ که از یک پلتفرم تجارت الکترونیکی معمولی استفاده می کنند، نیز فقط قسمت ظاهری سایت خود را درهفته به روز میکنند. لازم به ذکر است، آمازون نیز از Headless Commerce استفاده می کند و قادر است هر 11.7 ثانیه یک به روزرسانی انجام دهد.

  • انعطاف پذیری شخصی سازی

فروشگاه هایی که از ویژگی Headless Commerce استفاده می نمایند، بدون ایجاد یک لایه ظاهری متصل، محتوا را از طریق رابط های API مدیریت و ارائه می کنند. این کار به شما انعطاف پذیری بیشتری می دهد تا یک قابلیت منحصر به فرد کاربر پسند را برای بازدید کنندگان سایت خود ایجاد کنید.

در تجارت الکترونیک سنتی، هر تغییری که در قسمت back-end سایت ایجاد نمایید باید در قسمت front-end آن نیز اعمال شود. این امر به این دلیل است که در عملکرد تجارت الکترونیکی سنتی بدنه سایت شما به ظاهر front-end آن متصل است.

به عبارت دیگر، یک Headless Commerce، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می دهد، زیرا محتوای شما به سایر مؤلفه های وب سایت شما مرتبط نیست. شما می توانید یک قابلیت کاملاً شخصی و منحصر به فرد را که به الگوی انتهایی شما محدود نمی شود، به مشتریان ارائه دهید. با این حال، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای اجرای موثرتر به دانش فنی بالاتری هم نیاز خواهید داشت.

  • تجربه بهتر

نیازهای هر مشتری با گذشت زمان تغییر می کند. خوشبختانه، با رویکرد Headless Commerce، می توانید تجربه های متفاوت خود را از طریق کانال ها با آنها به اشتراک بگذارید و کلیه کانال های جدیدی را که ممکن است با گذشت زمان ایجاد و ثبت شوند نیز اضافه کنید. شما می توانید تمام این کارها را در حالی که همچنان به روند تجارت خود پایبند هستید و قابلیت های نامحدودی برای شخصی سازی مکرر در دست دارید، بدون هیچگونه نگرانی در مورد تاثیرگذاری بر عملکرد فروشگاه وب خود، انجام دهید.

  • نحوه انتخاب اینکه کدام روش برای نیازهای شما مناسب است؟

برای مبتدیان، مهم است که بدانند بعضی از مشاغل از رویکرد Headless Commerce سود کمی دارند. تجارت الکترونیک سنتی یک سیستم آزمایش شده و واقعی است که بسیاری همچنان از آن استفاده می کنند. به عبارت دیگر، اگر یک فروشگاه ساده دارید، ممکن است تجارت الکترونیک سنتی تمام آنچه شما نیاز دارید را تامین نماید. همچنین تنظیم و نگهداری آن نیز راحت تر باشد، پس تغییرات عمده ممکن است برای شما دردسر ساز باشد.

از طرف دیگر، بسیاری از مشاغل رویکرد Headless Commerce را ترجیح می دهند. دلیل آن هم این است که، سازگاری با فناوری موبایل در آن آسانتر است و سفارشی سازی بی پایان را هم ارائه می دهد. علاوه بر این، شما می توانید تجربیات هدفمند خود را برای افراد و گروه های مختلف عرضه نمایید، که می تواند به ویژه برای محصولات ارائه شده در فروشگاه شما نیز مفید باشد.

در کل، اگر کالاهای زیادی برای فروش دارید و به انعطاف پذیری بیشتری نیاز دارید، روش مذکور گزینه عالی برای شما است. از طرف دیگر، مدل سنتی هنوز هم می تواند بهترین انتخاب برای مشاغل کوچک و ساده باشد که فقط روی محصولات معدود تمرکز می کنند.

نتیجه :

با دسترسی به فناوری های جدید، شیوه تجارت الکترونیک تغییر می کند. خبر خوب این است که با هر نوآوری، فرصت های تازه ای برای بازاریابی و فروش محصولات و خدمات به وجود خواهد آمد. يكي از اين اقدامات كه بسياري از فروشگاه هاي اينترنتي قادر به انجام آن هستند Headless Commerce است.

تجارت های سنتی هنوز هم یک انتخاب مناسب برای عملیات های کوچک و خاص هستند، در حالی که در Headless Commerce توسعه دهنده نیاز به تجربه بیشتری نسبت به تجارت الکترونیکی سنتی دارد، می تواند انعطاف پذیری و سفارشی سازی را برای تطبیق ویژگی های محصول شما با سلایق افراد مختلف و دستگاه های تلفن همراه نیز فراهم کند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *