چه تعداد افزونه باید در وردپرس نصب کنید؟
مقاله

چه تعداد افزونه باید در وردپرس نصب کنید؟

کاربران اغلب سوال می کنند که چند افزونه وردپرسی باید در سایت خود نصب کنند؟ سوال واقعی که همه می خواهند بدانند این است که نصب چند افزونه متعادل محسوب می شود و پس از چه تعداد افزونه نصب شده در وردپرس می توان گفت تعداد افزونه های سایت زیاد است؟

از آنجا که در مورد پلاگین های وردپرس و اینکه چگونه می توانند بر سرعت، عملکرد و امنیت وب سایت تأثیر بگذارند، باورهای غلط زیادی وجود دارد، در این مقاله سعی می شود تا این موضوع به طور جزئی برای کاربران غیر فنی توضیح داده شود. در این مقاله، توضیح داده می شود که چند افزونه وردپرسی باید در سایت شما نصب شود. همچنین در مورد اینکه پلاگین ها چگونه می توانند بر روی وب سایت شما تأثیر بگذارند، صحبت خواهد شد. هدف از ارائه این مقاله این است که کاربران بتوانند سایت خود را با ترکیب کاملی از افزونه ها راه اندازی کنند، بدون آنکه مشکلی برای سایت آنها ایجاد شود.

درباره پلاگین های وردپرس و نحوه عملکرد آنها

افزونه های وردپرسی مانند برنامه هایی هستند که امکانات زیادی را به سایت شما اضافه می کنند. افزونه ها به شما کمک می کنند ویژگی های جدید وب سایت مانند ایجاد فروشگاه آنلاین، افزودن فرم های تماس و موارد دیگر را اضافه کنید و عملکرد سایت خود را بهبود ببخشید.

مانند خود وردپرس، افزونه ها نیز به زبان برنامه نویسی PHP نوشته می شوند. کد PHP در سرور میزبان وب سایت شما اجرا می شود و از منابع آن استفاده می کند. به همین دلیل است که شما باید یک شرکت میزبان وردپرس خوب انتخاب کنید که ابزارهای آسان برای مدیریت این منابع و اجرای کارآمد وب سایت را در اختیار شما قرار دهد. از زمانیکه وردپرس 1.2 منتشر شد (زمانی که پشتیبانی از افزونه های وردپرس به آن اضافه گردید)، افزونه ها برای کاربران یک نعمت بزرگ محسوب می شوند. وردپرس بدون پلاگین مانند فروشگاه اسباب بازی است که هیچ اسباب بازی ندارد.

چرا افزونه ها برای وب سایت های وردپرس ضروری هستند

حتی اگر هسته وردپرس یک چارچوب بسیار قوی ارائه دهد، این افزونه ها هستند که مسئولیت تبدیل وردپرس به محبوب ترین وب سایت ساز در جهان را دارند. تعداد افزونه های وردپرس طی سال های گذشته رشد کرده است. در زمان نوشتن این مقاله، بیش از 57,448 افزونه وردپرس رایگان در فهرست رسمی افزونه ها وجود دارد. به غیر از این افزونه های رایگان، هزاران افزونه وردپرسی پریمیوم نیز توسط شرکت ها و توسعه دهندگان فروخته می شود. افزونه ها می توانند به شما در بهبود سئو، افزایش امنیت، مدیریت کاربران و موارد دیگر کمک کنند. بدون استفاده از افزونه های وردپرس در وب سایت، توسعه تجارت شما کاملاً دشوار خواهد بود.

چگونه پلاگین های وردپرس بدنام شدند

تصویر(1)

هدف از افزونه های وردپرس، گسترش عملکرد و تنظیم هر کاری است که تصور نمایید. با این حال، اکنون بسیاری از کاربران مبتدی احساس ترس یا خویشتنداری نسبت به پلاگین ها دارند. مدیران سایت ها نگران عملکرد، امنیت، قابلیت اطمینان و غیره هستند. این امر عمدتا به این دلیل است که طراحان، توسعه دهندگان و تکنسین های پشتیبانی میزبانی وب هنگام عیب یابی در وب سایت های مشتری واقعاً ناامید می شوند. آنها با ناراحتی اظهار نظرهایی می کنند مانند: "پلاگین های کمتری دارید، یا این پلاگین ها هستند که سرعت سایت شما را کم می کنند" و ....

تصویر(2)

این اظهارات در شبکه های اجتماعی، دیدارهای حضوری و کنفرانس ها مطرح شده است. بزرگترین مسئله در مورد این اظهارات ابهام آنها است.

نصب چه تعداد افزونه وردپرس، زیاد تلقی می شود؟

طراحان حرفه ای افزونه ها و البته تیم پشتیبانی وردپرس اعتقاد دارند که مشکل تعداد افزونه ها نیست، بلکه کیفیت آن است. شما می توانید ده ها افزونه خوب وردپرس در وب سایت خود بدون هیچ مشکلی اجرا کنید، اما افزودن یک پلاگین با کد ضعیف می تواند سرعت وب سایت شما را کم کند. هنگامی که این اتفاق می افتد و شما درخواست کمک برای عیب یابی می کنید، تکنسین پشتیبانی سایت شما یا یک توسعه دهنده دیگر، مقدار افزونه ها را مقصر می داند. این منطقی است زیرا عیب یابی یک وب سایت با 5 پلاگین بسیار ساده تر از عیب یابی یک وب سایت با 30 پلاگین است. تعداد افزونه ها کار آنها را سخت تر می کند. باید مودبانه از آنها بخواهید که مشخص کنند کدام پلاگین خاص باعث بروز این مسئله شده است زیرا صرفاً اینکه بگویند تعداد افزونه های زیاد باعث بروز این مشکل شده است، نتیجه تنبلی آنها در بررسی مشکل است. با این اوصاف، در ادامه توضیح داده می شود که چگونه پلاگین ها می توانند جنبه های مختلف وب سایت شما را تحت تأثیر قرار دهند.

افزونه های وردپرس چگونه بر سرعت و عملکرد وب سایت تأثیر می گذارند

تصویر3)

افزونه های وردپرسی انواع مختلفی دارند و هر کدام می توانند بر عملکرد وب سایت شما تأثیر بگذارند. پلاگین هایی وجود دارند که عمدتا قسمت front-end را تحت تأثیر قرار می دهند. به عنوان مثال، افزونه های صفحه ساز، فرم های تماس، گالری ها، اسلایدرها و غیره. افزونه هایی نیز وجود دارند که عمدتا برای انجام وظایف در قسمت back-end یا admin ساخته می شوند. به عنوان مثال، افزونه های پشتیبان گیری وردپرس، پلاگین های ویرایشگر متن، فرآیندهای مختلفی که در پس زمینه رخ می دهد و …. همچنین پلاگین هایی وجود دارند که در همه جا اجرا می شوند از جمله مدیریت سایت و front-end. به عنوان مثال، پلاگین های SEO ، پلاگین های فایروال وردپرس و موارد دیگر.

 تأثیر یک افزونه وردپرسی بر سرعت و عملکرد وب سایت به محل بارگیری آن افزونه بستگی دارد. به عنوان مثال، افزونه هایی که فقط زمانی بارگیری می شوند که شما کارهای خاصی را در قسمت مدیریت وردپرس انجام می دهید ، بر عملکرد وب سایت شما تأثیر نمی گذارد. از طرف دیگر، پلاگین هایی که در قسمت front-end بارگیری می شوند احتمالاً اثر و عملکرد بیشتری دارند. همچنین افزونه هایی که فرایندهای معمول پس زمینه مانند بررسی لینک شکسته، نظارت بر 404 و غیره را انجام می دهند نیز می توانند عملکرد کلی وب سایت شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

افزونه ها می توانند با موارد زیر بر عملکرد سایت شما تأثیر بگذارند:

 • ایجاد درخواستهای اضافی HTTP - برخی از افزونه ها (عمدتا آنهایی که در قسمت front قرار دارند) ممکن است برای عملکرد صحیح به یک استایل سفارشی یا اسکریپت نیاز داشته باشند به همین دلیل، آنها ممکن است پرونده های مازاد JS و یا CSS را اضافه کنند. بارگذاری این پرونده ها نیاز به ایجاد درخواستهای اضافی HTTP دارد که زمان بارگذاری صفحه شما را کند می کند.
 • کوئری های اضافی DB - برخی از پلاگین ها ممکن است تعداد کوئری های پایگاه داده شما را افزایش دهند. به عنوان مثال، افزونه هایی برای نمایش پست های محبوب، پست های مرتبط یا هر چیز دیگری که عناصر پایگاه داده را درخواست کند و آن را در قسمت front نمایش دهد.
 • فرآیندهای پس زمینه و نوشتن پایگاه داده - برخی از افزونه ها می توانند منابع زیادی از سرور را هنگام اجرای فرایندهای پس زمینه مانند بررسی لینکهای خراب، نظارت و ضبط تجزیه و تحلیل مانند نمایش پست و غیره ، مصرف کنند.

اکثر افزونه های خوب وردپرس فقط در صورت لزوم پرونده های اضافی را بارگیری می کنند و ارتباط با پایگاه داده را به حداقل می رسانند. با این حال، گاهی اوقات این مورد اجتناب ناپذیر است. خوشبختانه بهینه سازی هایی نیز برای بیشتر موارد در دسترس است. 

رفع شماره درخواستهای اضافی HTTP

پلاگین ها باید درخواست های اضافی HTTP (به عنوان مثال پرونده JS و CSS) را برای اجرای صحیح ارسال کنند. به عنوان مثال، وقتی یک پلاگین فرم تماس را نصب می کنید تمایل دارید در حین اجرای صحیح فرم، استایل خوبی نیز داشته باشد. کاربران در مورد درخواستهای اضافی HTTP اعتراض می کنند در حالی که بعضی اوقات نیاز است از آن ها استفاده کنند و عدم استفاده از آنها ممکن است سایت را با مشکل مواجه کند. در تصویر زیر فرم تماس به خوبی نمایش داده نشده است هر چند ممکن است عملکرد صحیحی داشته باشد.

تصویر(4)

بیشتر کاربران استایل این فرم را نمی پسندند، حتی برخی فکر می کنند سایت دچار مشکل شده است. به طور خلاصه، استایل ها و اسکریپت های اضافی برای عملکرد صحیح پلاگین مورد نیاز است.

سه روش برای بهینه سازی درخواستهای اضافی HTTP وجود دارد. همه آنها به دانش کد نویسی و دانش وردپرس نیاز دارند، اما یکی از این روش ها آسان تر از بقیه است. روش اول حذف استایل ها و اسکریپت های اضافی است که توسط این پلاگین بارگیری می شوند. پس از آن می توانید استایل های پلاگین را در پرونده style.css قالب خود ترکیب کرده و اسکریپت های پلاگین را در پرونده اصلی JavaScript تم خود ترکیب نمایید.

روش دوم بارگذاری مشروط استایل ها / اسکریپتهای پلاگین در صفحات مورد نیاز است. در مورد افرادی که اهل کد نویسی نیستند، می توانید از یک پلاگین حرفه ای کش مانند WP Rocket استفاده کنید که به شما امکان می دهد فایلها را با یک کلیک کوچک ترکیب کنید. این راه حل در بیشتر موارد مشکل را رفع می کند، اما در بعضی موارد می تواند با افزونه های خاص ناسازگاری ایجاد کند. با این اوصاف، شما باید درک کنید که چند درخواست اضافی HTTP آنقدر که فکر می کنید قابل توجه نیستند. در اینجا در مورد میلی ثانیه صحبت شده است. با این وجود اگر افزونه های زیادی دارید که درخواست های اضافی HTTP را ارسال می کنند، این بهینه سازی به شما امکان می دهد چند ثانیه از زمان بارگیری سایت خود را کاهش دهید.

اکنون که در خصوص درخواستهای HTTP اطلاعات مهمی کسب کردید، در ادامه به کوئری های اضافی DB پرداخته می شود.

Fix کردن کوئری های اضافی بانک اطلاعاتی و فرایندهای پس زمینه

برخی از افزونه ها ممکن است لود پایگاه داده شما را افزایش دهند. وردپرس عملکرد خوبی در ذخیره کردن درخواست ها دارد و اکثر افزونه های کدگذاری شده مشکل خاصی ایجاد نمی کنند. با این حال، اگر وب سایت پر بازدیدی دارید، استفاده از پلاگین های مبتنی بر پایگاه داده می توانند به یک مسئله مهم تبدیل شود، به خصوص اگر منابع سرور شما محدود باشد. به عنوان مثال اگر یک وب سایت عضویت یا یک فروشگاه آنلاین با WooCommerce دارید، در حال ارائه بسیاری از درخواست های کش نشده هستید. اکنون برخی از افزونه ها وجود دارد که به شدت فشرده هستند و شما باید به هر قیمتی از آنها خودداری کنید. به عنوان مثال، پلاگین هایی وجود دارند که قابلیت های مختلف تجزیه و تحلیل را در وردپرس اضافه می کنند مانند برخی از افزونه های Opt in ایمیل(Opt in به اعلام رضایت یک مشتری یا دریافت‌کننده ایمیل (یا پیام‌های مستقیم دیگر) برای دریافت کالا، اطلاعات یا پیام بازاریابی از … اطلاق می شود)، افزونه آمار وب سایت ، افزونه ردیابی بازدیدها ، و …. افزونه هایی وجود دارند که خطاهای 404 را رصد و پیوندهای خراب را ردیابی کنند که می توانند بار سنگینی ایجاد نمایند و منابع سرور را تحت فشار قرار دهند. به جای استفاده از آن افزونه ها، باید از سرویس های ابری مانند Ahrefs یا SEMRush استفاده کنید که به طور خودکار پیوندهای خراب را ردیابی می کند و همچنین بسیاری از اطلاعات مفید دیگر در مورد SEO را نیز ارائه می دهند. اگر نمی خواهید از نسخه پریمیوم استفاده کنید، پیشنهاد می شود از ابزارهای رایگان مانند Broken Link Check استفاده کنید که به شما این امکان را می دهد در هر بار 300 صفحه از سایت را بررسی کنید.

چگونه پلاگین های وردپرسی امنیت سایت را تحت تأثیر قرار می دهند

تصویر(5)

امنیت مسئله مهم دیگری هنگام نصب افزونه های وردپرس است. بسیاری از کاربران نگران هستند که استفاده از افزونه های بیشتر باعث آسیب پذیری سایت آنها می شود. درست است که یک افزونه وردپرس با کد نادرست می تواند توسط هکرها مورد سو استفاده قرار گرفته و سایت شما را آسیب پذیر کند. با این حال، تقریباً در مورد هر نرم افزاری که وجود دارد نیز این مورد صدق می کند. نظارت ها قطعاً اتفاق می افتد. با این حال، بهترین قسمت در مورد پلاگین های منبع باز این است که بسیاری از افراد از این نرم افزار استفاده می کنند، این باعث می شود آسیب پذیری سریعتر کشف و برطرف شود. با استفاده از یک افزونه امنیتی وردپرس مانند Sucuri می توانید وب سایت خود را ایمن نگه دارید. سرورهای این افزونه هزاران وب سایت را اسکن می کنند و به شما کمک می کنند بیشتر مشکلات امنیتی را قبل از اینکه در سایت شما اتفاق بیافتد شناسایی و رفع کنید.

همچنین می توانید با بهبود امنیت کلی وردپرس از وب سایت خود محافظت کنید. افزونه های امنیتی زیادی برای وردپرس ارائه شده است که مهمترین آن ها به شرح زیر است:

 1. MalCare Security
 2. All In One WP Security & Firewall
 3. Wordfence
 4. WebARX Security
 5. iThemes Security
 6. Anti-Malware Security and Brute-Force Firewall
 7. VaultPress
 8. Astra Web Security
 9. Google Authenticator
 10. Defender
 11. WPS Hide Login
 12. Shield Security

نکته: به هیچ عنوان به صورت همزمان دو یا چند افزونه امنیتی را در سایت فعال نکنید، این کار باعث اختلال در سایت و وردپرس می شود.

پلاگین های وردپرسی و قابلیت اطمینان

تصویر(6)

برخی از افراد در مورد قابلیت اطمینان یک پلاگین نگران هستند. اگر پلاگین متوقف شود چه می شود؟ اگر به روزرسانی ها به موقع انجام نشود چه اتفاقی می افتد؟ قسمت زیبا در مورد اکوسیستم وردپرس منبع باز این است که همیشه گزینه های جایگزین وجود دارد. اگر از یک افزونه محبوب استفاده می کنید، احتمال قطع شدن آن بسیار کم است. اگر چنین باشد، شخص دیگری احتمالاً آن را تصاحب کرده و به توسعه آن ادامه می دهد. این قدرت منبع باز بودن وردپرس است. وردپرس نیز به همین منوال عمل می کند.

آیا می توان از قطعه کدها به جای افزونه ها استفاده کرد؟

مقالاتی در سراسر وب  با عناوینی همچون "چگونه …. را در وردپرس بدون استفاده از پلاگین انجام دهید" وجود دارد. هدف این مقاله ها دلسرد کردن استفاده از افزونه ها نیست بلکه نشان دادن نحوه یادگیری کد است. در اصل سه روش وجود دارد که می توانید قطعه کد را به سایت خود اضافه کنید. شما می توانید آنها را به فایل functions.php ، به یک پلاگین خاص در سایت اضافه کنید یا از یک افزونه برای افزودن قطعه کد سفارشی استفاده نمایید. صرف نظر از اینکه روشی را انتخاب کنید، افزودن قطعه کد به وب سایت همان تأثیر افزونه مستقل را دارد. اگر قطعه کدهای مشابه پلاگین را به سایت اضافه می کنید، اساساً بدون نصب پلاگین در حال اجرا آن کدها هستید. نکته منفی این است که برای آن کدها به روزرسانی یا اصلاحات امنیتی دریافت نخواهید کرد و می بایست خودتان آن را مدیریت و بهینه نمایید.

چه تعداد افزونه وردپرس باید نصب کنید؟ چه تعداد افزونه وردپرس زیاد است؟

تصویر(7)

برای راه اندازی وب سایت و رونق کسب و کار خود باید به تعداد لازم افزونه وردپرس نصب کنید. به طور متوسط، داشتن حداقل 20 تا 30 افزونه برای یک وب سایت تجاری بسیار معمول است. اگر از WordPress به صورت کاملاً بالقوه استفاده می کنید و دارای ویژگی های پیشرفته بسیاری هستید، این تعداد به راحتی می تواند به 50+ برسد. استفاده از تعداد زیادی افزونه در سایت میتواند خوب باشد، به شرطی که از افزونه های با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای کدگذاری وردپرس استفاده کنید.

چگونه بهترین افزونه های وردپرس را انتخاب کنید؟

یکی از سوالات متداول کاربران این است که "چگونه بهترین افزونه ها را برای وب سایت خود انتخاب کنم؟"

اگر به دنبال یک افزونه رایگان هستید، فقط آن را از بخش افزونه های WordPress.org دانلود کنید. مخزن رسمی وردپرس انتخاب پلاگین های خوب را آسان می کند. در مخزن وردپرس می توانید رتبه بندی و بررسی یک افزونه را مشاهده کنید که توسط سایر کاربران وردپرس ارائه شده است. همچنین می توانید آخرین زمان به روزرسانی این افزونه و تعداد وب سایت هایی که افزونه در آن ها نصب شده را مشاهده کنید. از طرف دیگر، اگر به دنبال یک افزونه پریمیوم هستید، مطمئن شوید توسط یک شرکت معتبر ارائه شده است. اگر مطمئن نیستید، پیشنهاد می شود در خصوص ارائه دهنده افزونه بیشتر تحقیق کنید.

اگر به تازگی کار خود را شروع کرده اید، از متخصصانی که در فروم های تخصصی وردپرس فعالیت دارند این مورد را جویا شوید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

ممنون، عالی بود👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *