جوانب مثبت و منفی استفاده از WordPress Multisite چیست؟
مقاله

جوانب مثبت و منفی استفاده از WordPress Multisite چیست؟

آیا به فکر راه اندازی وردپرس شبکه ( WordPress Multisite ) هستید؟

در این صورت باید از جوانب مثبت و منفی WordPress Multisite آگاه شوید. اگرچه مدیریت چندین وبلاگ از طریق یک داشبورد واحد خوشایند است، اما استفاده از آن بدون داشتن دانش مناسب به معنای عدم شناخت موانع است و در نهایت ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید. در این مقاله، نکات مثبت و منفی استفاده از وردپرس شبکه توضیح داد می شود.

تصویر (1)

وردپرس شبکه چیست؟

WordPress Multisite یا وردپرس شبکه کاربران را قادر می سازد چندین سایت وردپرسی را صرفا با نصب یک وردپرس راه اندازی کنند. می توانید در یک نمونه از وردپرس شبکه تعداد زیادی سایت راه اندازی نمایید. همه سایت ها از یک هسته وردپرس استفاده کرده و پلاگین ها و تم ها نیز به صورت اشتراکی توسط سایت ها استفاده می شوند. با این حال، هر سایت می تواند دارای پلاگین های جداگانه و پوسته های متفاوت باشد اما پرونده ها در یک پایگاه داده قرار دارند. لذا، اگر تنظیمات و پیکربندی افزونه ای را تغییر دهید، این تغییرات بر سایتهای دیگر نیز تأثیر می گذارد. تنظیم هر افزونه باعث تغییر در همه سایتهای شبکه می شود. هر سایت در وردپرس شبکه دامنه و URL خود را خواهد داشت. آنها برای موتورهای جستجو و بازدید کنندگان هویت جداگانه و متفاوتی خواهند داشت. در حالی که از یک پایگاه داده مشترک استفاده می کنند. 

چند نمونه از سایت های وردپرس شبکه عبارتند از:

 • WordPress.com (میلیون ها وبلاگ در زیر دامنه)
 • BBC America (سایت متفاوت برای نمایش های مختلف)
 • OpenView Venture Partners (اجرای سایت های مختلف با زیر دامنه)
 • Courvoisier (چندین سایت منطقه ای که بر روی هسته وردپرس نصب می شوند)
 • نیویورک تایمز (وبلاگ هایی با موضوع متفاوت)
 • وبلاگ های هاروارد (وبلاگ های تولید شده توسط اساتید و دانشجوها)

همانطور که می بینید، بسیاری از شرکت های بزرگ و سازمان های رسانه ای از WordPress Multisite استفاده می کنند. اما آیا وردپرس شبکه برای کسب و کار شما مناسب است؟ بهتر است جوانب مثبت و منفی WordPress Multisite توضیح داده شود تا بتوانید اطلاعات صحیحی را دریافت و سپس تصمیم نهایی خود را برای استفاده از وردپرس شبکه بگیرید.

جوانب مثبت وردپرس شبکه (WordPress Multisite)

 • داشبورد متمرکز
 • جلوگیری از هدر رفتن فضای سرور
 • صرفه جویی در وقت
 • هویت و برند تجاری
 • پشتیبان گیری سریع
 • یک پروفایل کاربری

داشبورد متمرکز

یکی از مزایای استفاده از وردپرس شبکه ایجاد یک داشبورد همه کاره است که از آنجا می توانید تمام سایت های خود را مدیریت کنید. کاربرانی هستند که 10 ، 12 و حتی 20 وبلاگ دارند. قطعا مدیریت این تعداد بلاگ با یک داشبورد واحد راحتر انجام می شود. باز کردن هر سایت و ورود مجزا به داشبورد هر یک از آنها به صورت جداگانه دشوار و همچنین ناامن است. قبل از هر چیز باید تعداد زیادی رمز عبور را به خاطر بسپارید. با یک داشبورد، مدیران سایت می توانند به راحتی و به سرعت پوسته ها و پلاگین ها را مدیریت کنند. ضمنا در این سرویس ها هرگونه تغییری که در هسته اصلی ایجاد کنید، این تغییرات برای سایتهای دیگر شبکه نیز اعمال می شوند. همچنین برای تیم (نویسندگان، سئوکاران و بازاریاب ها) مدیریت همه سایت ها از یک پلتفرم آسان خواهد بود.

جلوگیری از هدر رفتن فضای سرور

در وردپرس شبکه، همه زیرمجموعه ها پوسته ها و افزونه ها اشتراک گذاشته شده اند. بنابراین لازم نیست افزونه های هر سایت را به صورت جداگانه نصب و فعال کنید. سرپرست می تواند یکبار افزونه را نصب و پیکربندی کند. اینکار باعث صرفه جویی در فضای ذخیره سازی می شود زیرا نیازی به بارگیری پنج بارِ افزونه برای پنج سایت نیست. یک افزونه را نصب کنید و برای تعداد زیادی سایت از آن استفاده کنید. در فضا و هزینه میزبانی صرفه جویی خواهید کرد.

تصویر (2)

صرفه جویی در وقت

اگر با وردپرس شبکه، پوسته اصلی، پلاگین ها و وردپرس را به روز کنید، تغییرات در همه زیر سایت های شبکه اعمال می شود. به روزرسانی پوسته ها و افزونه ها زمان بر است، اما برای اهداف امنیتی بسیار مهم هستند. وردپرس شبکه وظیفه به روزرسانی پوسته ها و افزونه های بسیاری از سایت ها را تسریع می کند.

هویت و برند تجاری

اگر از یک شبکه وبلاگ برای ارتقا برند خود استفاده می کنید، برای شما ضروری است که همه سایت ها مشخصات برند را به صورت کامل در سایت خود قرار دهند. اگرچه می توانید این کار را بدون وردپرس شبکه نیز انجام دهید، اما استفاده از وردپرس شبکه هماهنگی بین سایت های زیر مجموعه جهت نمایش برند را تسهیل می کند. بازاریاب ها بر تمام سایتهای تجاری زیر مجموعه کنترل خواهند داشت. آنها می توانند به سرعت تغییراتی در معماری، طراحی و ساختار سایت ایجاد کرده و سپس بر روی کلیه سایت های زیر مجموعه نیز اعمال نمایند.

تصویر (3)

پشتیبان گیری سریع

به جای تهیه نسخه پشتیبان از چندین پایگاه داده، فقط از یک پایگاه داده با داده های مختلف فرعی و زیر شاخه بکاپ تهیه نمایید. علاوه بر این، داده ها نیز کمتر خواهند بود زیرا همه سایت ها در یک وردپرس و یک نسخه از افزونه ها و پوسته ها در حال اجرا هستند. به طور کلی، تهیه نسخه پشتیبان از یک پایگاه داده در مقایسه با چندین پایگاه داده سریعتر انجام می شود.

حساب واحد

با یک حساب کاربری، کاربر می تواند به همه سایتهای فرعی دسترسی پیدا کند. این ویژگی به مدیران سایت کمک می کند تا به صورت متمرکز کار خود را انجام دهند، زیرا مجبور نیستند حساب های جداگانه برای هر سایت داشته باشند. با ورود به یک حساب کاربری، شخص به همه سایت ها دسترسی خواهد داشت.

موارد منفی وردپرس شبکه (WordPress Multisite)

 • بستر متمرکز
 • مشکلات امنیتی
 • مشکل در اشتراک گذاری
 • کاربران به اشتراک گذاشته شده
 • سازگاری قالب و پلاگین
 • پلاگین های اصلاح شده

پلتفرم متمرکز

پلتفرم های متمرکز نیز یک نقطه ضعف هستند. شخص یا کاربری که به زیرمجموعه ها دسترسی داشته باشد، هیچ تم یا افزونه ای را نصب یا حذف نمی کند. او فقط می تواند تغییرات را کنترل کند. صرفا super admin چنین کنترل و قدرتی را بر روی شبکه دارد و فقط آنها می توانند افزونه ها را نصب و حذف کنند.

تصویر (4)

مشکلات امنیتی

اگر یکی از سایت های شما در برابر حملات هک آسیب پذیر شود، احتمال اینکه سایت های دیگر نیز در معرض خطر باشند وجود دارد. داشتن چند سایت وردپرس مانند نگه داشتن همه تخم مرغ ها در یک سبد است. اگر یک تخم مرغ خراب شود، سایر تخم مرغ ها نیز ممکن است آلوده شوند. اگر حساب کاربری شما لو رفته باشد چه می کنید؟ یک کاربر با دسترسی غیرمجاز می تواند به سایر سایتها دسترسی داشته باشد. غیرفعال کردن صرفا یک افزونه ممکن است عملکرد کل شبکه را تحت تأثیر قرار دهد.

مشکل اشتراک گذاری

مشابه مشکلات امنیتی، اشتراک منابع نیز یک مشکل است. اگر یک سایت در شبکه بازدید بیشتری داشته باشد و منابع بیشتری را مصرف کند، این امر بر سایت های دیگر نیز تأثیر می گذارد. با این حال، این یک مسئله با اهمیت پایین است و با گرفتن یک سرور بهتر می توان آن را حل کرد.

کاربران مشترک

هر کاربر به همه سایت ها دسترسی خواهد داشت. این یکی از مهمترین نگرانی های امنیتی وردپرس شبکه است. راه های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد. نقش ها و قابلیت های کاربر می تواند اصلاح شود و مدیران سایت می توانند مجوزهای یک حساب کاربری را اضافه یا حذف کنند.

سازگاری قالب و پلاگین

همه افزونه ها با وردپرس شبکه سازگار نیستند. شما باید پلاگین ها را قبل از نصب بررسی کنید که آیا با وردپرس شبکه سازگار هستند یا نه. برخی از افزونه ها می توانند خطاهایی ایجاد کنند و اغلب عملکردهای وردپرس شبکه را مختل می کنند. همین مشکل برای استفاده از پوسته ها نیز وجود دارد. قبل از نصب باید به دنبال پوسته هایی باشید که از وردپرس شبکه پشتیبانی می کنند. 

پلاگین اصلاح شده

زیرشاخه های وردپرس شبکه از همین افزونه استفاده می کنند. نمی توانید افزونه های یک سایت خاص را اصلاح یا ویرایش کنید. این تغییرات برای همه سایتهای دیگر اعمال خواهد شد. در این حالت سفارشی کردن افزونه ها و پوسته سخت خواهد بود، زیرا سایت های دیگر نیز از هسته یکسان استفاده می کنند.

از لینک زیر می توانید آموزش کامل نحوه نصب و راه اندازی وردپرس شبکه را مشاهده کنید:

آموزش کامل نحوه نصب و راه اندازی وردپرس شبکه

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *