تاکتیک های SEO Black Hat که باید در فعالیتهای کوچک خود از آنها دوری کنید
مقاله

تاکتیک های SEO Black Hat که باید در فعالیتهای کوچک خود از آنها دوری کنید

بحث سئو و بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جست و جو همواره یکی از مهمترین فعالیت ها و اقدامات جهت موفقیت کسب و کارهای اینترنتی است. گاها میانبرهایی که در این فعالیت ها وجود دارد منجر می شود که افراد وسوسه شوند. مشکل این است که میانبرهای سئو، می توانند به سایت تجاری شما آسیب برسانند. برخی از کارشناسان به اصطلاح SEO که با آنها روبرو می شوید ممکن است شما را به سمت تاکتیکهای قدیمی و کلاهبرداری سوق دهند. اینها در بین کارشناسان سئو نام بدی برای خود کسب کرده اند و به عنوان "SEO Black Hat" یا "سئو کلاه سیاه" شناخته می شوند.

قطعاً توصیه نمی شود که از این روشها برای وب سایت خود استفاده کنید مگر اینکه بخواهید از طرف Google جریمه شوید.

 سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه شامل هرگونه تاکتیک برای افزایش رتبه سایت از دید موتورهای جستجوگر می باشد. سئو کلاه سیاه به یک دلیل استفاده می شود زیرا بحث SEO سخت، دشوار و کند می باشد و انجام آن پرهزینه و وقت گیر است.

تکنیک های سئو کلاه سیاه سعی دارند تا با میانبرهایی که موتورهای جستجو را فریب می دهند و  یا با دستکاری در نحوه کار الگوریتم ها، نتایج سئو را سرعت بخشند.  

چگونه سئو کلاه سیاه به تجارت آسیب می رساند؟

الگوریتم های موتور جستجو هر روزه پیچیده تر می شوند ولی هدف همیشه یکسان است. تلاش برای دور زدن سیستم و کسب رتبه های برتر براساس ترفندها به جای ارائه راهکارهای واقعی، می تواند سود موقتی را فراهم کند. اما به محض شروع به روزرسانی الگوریتم، آن وب سایت ها با خطراتی مواجه خواهند شد که به مراتب بیشتر از دستاوردهای لحظه ای آنها است.

Google در برخورد با  وب سایتهایی که سعی در فریب الگوریتم ها دارند، با مهربانی برخورد نخواهد کرد و مدتها است که به متخصصان سئو و صاحبان وب سایت ها روش صحیح برای بهبود رتبه را اعلام کرده است. این روش (روش اعلام شده گوگل) ایجاد محتوای عالی با توجه به آنچه مخاطبان شما اهمیت می دهند، در شرایط مختلف و با توجه به الگوریتم های مختلف می تواند متغیر باشد. لذا می بایست اطمینان حاصل کنید که کلیه موارد فنی مانند سرعت وب سایت و موارد دیگر را برای ایجاد یک تجربه کاربری مناسب فراهم آورده اید.

اگر بر روی تاکتیک های مرتبط و با ارزش برای بازدید کنندگان خود تمرکز کنید، در جایگاه مناسبی از دید Google قرار خواهید گرفت. این تنها راه برای ایجاد یک وب سایت ایده آل است که نتایج مثبت و طولانی مدت SEO را شامل می شود.

10 تاکتیک سئو کلاه سیاه که باید از آنها بپرهیزید

1. پر کردن کلید واژه

الگوریتم های موتور جستجو با توجه به اینکه محتوای وب سایت در چه رابطه ای است، عمل می کنند. بیشترین دقت نظر SEO در کلمات کلیدی این است که کلماتی که شما استفاده می کنید به طور مستقیم با آنچه در صفحه وب سایت شما قرار می گیرد، ارتباط داشته باشد (البته این فقط یکی از سیگنال های رتبه بندی است).

در ابتدای فعالیت موتورهای جستجو، کلمات کلیدی نقش بزرگی در سئو بازی می کردند. استفاده از کلمه کلیدی مناسب و مرتبط با سایت باعث می شود که این رتبه بندی بهتر شود. اما خیلی سریع، موتورهای جستجو متوجه شدند که وب سایتهای اسپم به شدت در حال پر کردن کلمات کلیدی بر روی صفحات خود به روشهایی هستند که هیچ منطقی برای فعالیت سیستم ندارند. آنها برای اطمینان از اینکه نتایج واقعاً مفیدی را در اختیار کاربران خود قرار داده اند، الگوریتم ها را به روز کرده تا نه تنها کلمات کلیدی را در اولویت رتبه بندی وب سایت قرار دهند، بلکه وب سایت هایی که به صورت اسپم از کلمات کلیدی بسیاری استفاده کرده اند را جریمه نمایند.

با این وجود، استفاده کردن از کلمات کلیدی هنوز هم یکی از رایج ترین تاکتیک های سئو کلاه سیاه است که توسط متخصصان سئو بی اعتبار شمرده می شود. 

2. ایجاد بک لینک

ایجاد بک لینک سخت ترین بخش سئو است. شما باید افراد دیگر را متقاعد کنید که وب سایت شما ارزش لینک دادن دارد. به همین دلیل است که این قسمت بخشی از SEO است که مرتباً مورد سوءاستفاده قرار می گیرد. بنگاه های سئو کلاه سیاه پیشنهاد می کنند تا لینک هایی با قیمت مناسب خریداری نمایید ولی معمولاً این لینک ها شامل ارتباطات نامعتبر  به وب سایتهای اسپم است که برای ایجاد ارتباط با سایتهای مشتری خود ایجاد می کنند. 

3. به کارگیری ماشین های تولید محتوا

بازاریابی محتوا بخش مهمی از سئو است. اما برای انجام این کار به زمان و منابع نیاز است. بنابراین بسیاری از مشاغل کوچک با شرکت هایی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می نمایند، قرارداد می بندند. در تجارت به این مشاغل ماشین تولید محتوا عنوان می شود.

واقعیت این است که نوشتن مطالبی که مخاطب شما واقعاً بخواهد آن را بخواند نیاز به زمان و مهارت دارد. برای اینکه بازاریابی محتوا واقعاً ارزش خود را داشته باشد، باید سرمایه گذاری واقعی در آن انجام دهید نه اینکه به دنبال ارزانترین گزینه بروید.

4- استفاده از متن پنهان

این تاکتیک که گاه "پنهان کردن" نامیده می شود، عملا از رده خارج شده است. برخی از افراد در گذشته کلمات کلیدی زیادی را بر روی صفحه مد نظر خود درج می نمودند که از نظر پنهان بود. این کلمات بدون اینکه در نسخه ی نمایشی برای انسان ها، قابل رویت باشد به راحتی توسط موتور های جستجو دریافت می شدند. ایجاد متن به همان رنگ در پس زمینه صفحه اصلی یکی از همین تاکتیک ها است. 

5- محتوای تکراری

ایجاد محتوا با کیفیت بالا سخت است، بنابراین تاکتیکی که بسیاری از مشاغل کوچک را وسوسه کرده و اساساً خود یک سرقت ادبی محسوب می شود، این است که از یک نسخه مطالب درج شده در سایت های دیگر کپی گرفته شده و با ایجاد کمی تغییرات در آن  و اضافه کردن کلمات کلیدی جدید به وب سایت خود اضافه کنند.

6. دروازه صفحات

هنگامی که وب را مرور می کنید، ممکن است به صفحه ای برسید که بیشتر از لینک هایی  که ممکن است مربوط به جستجوی اصلی شما است، در آن وجود داشته باشد. به این صفحات دروازه گفته می شود. هدف اصلی آنها تلاش برای بدست آوردن رتبه بندی جهت یک کلمه کلیدی محبوب، به منظور هدایت ترافیک بیشتر به سایت ها یا صفحات دیگر است.

7. طعمه و سوئیچ 

شما بخشی از محتوا را نگارش نمودید که باعث جذب ترافیک زیادی می شود. سایت های دیگر به آن لینک می دهند و شروع می کنند تا بر روی رتبه بندی یکی از کلمات کلیدی شما تمرکز نمایند. یک روش SEO Black Hat این است که آنچه را که در صفحه وجود دارد، تغییر می دهد تا مستقیماً در مورد محصولات یا خدمات از آن استفاده شود. با این کار ترافیک سایت شما را به محصول خود منتقل می کنند.

این کار را نکنید! این تاکتیک طعمه و سوئیچ نامیده می شود. در بهترین حالت ممکن است شما رتبه خود را برای چند روز حفظ کنید، اما با گذشت زمان موتورهای جستجوگر متوجه این بحث می شوند و رتبه شما کاهش می یابد. قطعا کاربران مایل هستند تا با جستجوی مطالب مد نظر خود، محتوای مرتبط دریافت کنند.

8. نظر هرزنامه

اگر یک وبلاگ با امکان درج نظرات به صورت آزادانه دارید، احتمالاً با این مورد مواجه شده اید، افراد (یا ربات ها) در زمان ثبت نظر خود در سایت شما، یک لینک که مربوط به سایت آن ها می باشد را نیز به نظر خود اضافه میکنند، این لینک ها می توانند باعث اعتبار سایت آنان شده و راهی آسان برای ساختن لینک های جدید می باشند.

اکنون، اکثر وب سایت ها که امکان درج لینک در نظرات در سایت آنها فراهم است، لینک ها را از نوع nofollow قرار میدهند، لینک های Nofollow لینک هایی هستند که برچسب HTML rel = "nofollow" روی آنها اعمال شده است. برچسب nofollow به موتورهای جستجو می گوید که از این لینک چشم پوشی کنند. از آنجا که لینک های nofollow از PageRank عبور نمی کنند، بر رتبه بندی موتور جستجو تاثیری ندارند.

9. تغییر مسیرهای زیرکانه

دلایل زیادی برای تغییر مسیرها در وب سایت شما وجود دارد. اگر صفحات قدیمی را در یک صفحه خلاصه کرده اید یا دامنه وب سایت را به طور کامل تغییر داده اید و می خواهید برای مثال، ترافیک را از وب سایت قدیمی خود به سمت وب جدید هدایت کنید، می بایست از گزینه تغییر مسیر استفاده نمایید.

 اما مانند بسیاری از موارد، این مورد نیز می تواند توسط سواستفاده گران سئو استفاده شود. برخی از مشاوران سئو کلاه سیاه، تغییر مسیرهایی را تنظیم می کنند که موتورهای جستجو را به صفحه ای متفاوت از صفحه مورد نظر ارسال می کنند تا ترافیک بالایی به صفحه جدید وارد شود.

10. شبکه های خصوصی وبلاگ

شبکه های وبلاگ خصوصی یک تکنیک پیشرفته تر است که می تواند به عنوان گزینه ای معتبر نیز به نظر برسد. ایده این است که سایتهایی را خریداری کنید که از قبل دارای اعتبار باشند، سپس به انتشار مطالب جدید در مورد آنها بپردازید و از محتوای آنها استفاده کنید تا لینک هایی به سایت خود داشته باشید. اگر از وب سایتهایی که به ظاهر معتبر به نظر می رسند، لینک هایی دریافت کرده و تعدادی از این موارد را در وب سایت خود درج کنید، به نظر می رسد که سایت های معتبر ناگهان تحت تأثیر محتوای شما قرار گرفته اند. ممکن است Google این روش را برای مدتی معتبر بداند، اما در طولانی مدت بعید نیست که رتبه سایت کاهش پیدا کند.

به جای استفاده از ترفند های فوق، وب سایت خود را برای موفقیت طولانی مدت، با یک استراتژی سئوی محکم تنظیم کنید و از بهترین روشها استفاده نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *