روش های فروش سایت وردپرسی
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

چگونه می توان یک سایت وردپرسی را به فروش رساند؟

اگر چه ممکن است با راه اندازی وب سایت، رضایت و دستاوردهایی حاصل کرد اما نمی توان فرصت خرید یک وب سایت آماده وردپرسی و یا فروش وب سایت ساخته شده توسط خود را نادیده گرفت. در واقع خرید و فروش وب سایت بسیار ساده است. در ادامه می توانید از راه و روش های انجام این کار اطلاع پیدا کنید، اما ابتدا نیاز است به چند سوال مهم پاسخ دهید.

چرا خرید یک سایت وردپرسی؟

ده ها علت برای خرید یک سایت وردپرسی به جای ساخت آن وجود دارد.  برای مثال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت چارچوب یک سایت، کار هر کسی نیست
  • بهینه سازی وب سایت برای جذب ربات های موتور های جستجو زمان بر است
  • موفقیت در کسب و کار نیازمند سرعت بالا است

ساخت یک وب سایت خوب نیازمند تلاش زیادی است

اگر تاکنون یک دامنه و هاست خریده اید و در آن یک وردپرس خام نصب کرده اید، می توانید درک کنید که هفته های اول طراحی سایت چقدر سخت است. برای سایت خود نیاز به ساخت لوگو، نقشه، رنگ و … دارید. همچنین باید یک قالبی را انتخاب کنید که دقیقا مطابق با نیاز شما باشد و سپس آن را شخصی سازی کنید. برای هر صفحه ای باید به دقت فکر کنید، برنامه ریزی کنید و سپس آن را اجرایی کنید.

قطعا می توان سایتی را با استفاده از وردپرس در عرض چند دقیقه ایجاد کرد، اما آن سایت خیلی پویا و جذاب نخواهد بود و مخاطبین زیادی را جذب نخواهد کرد.

خرید یک سایت از قبل ساخته شده، هیچ کدام از این سختی ها را نخواهد داشت، البته قطعا نیاز است موارد ناچیزی را در آن تغییر دهید. ممکن است بخواهید فونت ها و عکس ها را تغییر دهید و صفحه ای را حذف یا اضافه کنید. اما در مقایسه با زمین خالی که قبلا در میان جنگل داشتید، الان خانه ای دارید که تنها نیاز است آن را تعمیر کنید.

بهینه سازی سایت از نظر سئو زمانبر است

ترافیک واقعی، مهمترین فاکتوری است که هر وب سایتی به آن نیاز دارد. ده ها افزونه وردپرسی در زمینه سئو و بالا بردن رتبه وب سایت در گوگل و سایر موتور های جستجو وجود دارند. 

اما با وجود این ابزار ها و افزونه ها، بهینه سازی وب سایت زمانبر است. ایجاد بک لینک های با کیفیت برای مقاله هایی که منتشر کرده اید یک شبه امکان پذیر نیست. حتی اگر بهترین مقاله ای که می توانستید را آماده کرده اید، ممکن است ماه ها یا سال ها زمان ببرد تا کاربران مقاله شما را به اشتراک بگذارند و رتبه سایتتان افزایش پیدا کند.

زمانی که می خواهید یک سایت وردپرسی خریداری کنید، بهتر است به دنبال سایت هایی باشید که مطابق با کلمات کلیدی مرتبط با موضوع شما رتبه بندی شده باشند. همچنین می توانید جستجو را بر اساس محدوده سنی خاصی یا هر مورد دیگری که مدنظرتان است انجام دهید.

یک سایت کامل را بخرید

امروزه تجارت به سرعت حرکت می کند و اگر همراه با آن رشد نکنید، شکست خواهید خورد. اگر یک کسب و کار را اداره می کنید و برای حضور آن در دنیای اینترنت تلاش می کنید، با شروع ساخت سایت از ابتدا، روند رشد سایتتان کند خواهد بود. خرید یک سایت آماده به شما یک رتبه و مشتریان از پیش آماده شده را به همراه فرصت یک کسب و کار دیگر ارائه می دهد. دیگر نیازی نیست 100 مقاله را ایجاد و منتشر کنید و فقط باید آنها را بررسی کرده و در صورت نیاز تغییر دهید.

چرا باید یک وب سایت وردپرسی را فروخت؟

این سوالی است که معمولا بیشتر از علت خرید یک وب سایت، پرسیده می شود.

در بحث فروش وب سایت که می توان آنرا فروش یک تجارت نامید، هر شخصی دلایل و زمان مناسب فروش خودش را دارد. اکثر افراد در پاسخ به این سوال که "چه زمانی برای فروش سایت مناسب است؟" می گویند: "هر وقت زمان برای فروش سایت مناسب باشد خودتان می فهمید."

در پاسخ به سوال علت فروش وب سایت، سه گزینه وجود دارد:

  • مالک برای افزایش سرمایه خود به پول نیاز دارد
  • مالک درگیر پروژه های دیگری است
  • مالک علاقه خود را از دست داده است

تصویر(1)

فروش یک وب سایت وردپرسی برای افزایش سرمایه

معمولا کارآفرینان ایده های زیادی دارند که نیازمند سرمایه بالایی است. اگر یک وب سایت وردپرسی دارید که درآمد حاصل از آن به چند صد یا ده ها هزار دلار در ماه می رسد، برای خرید خانه جدید یا سرمایه گذاری در یک شرکت جدید به شما کمکی نمی کند.

اکثر وب سایت هایی که توسط وردپرس راه اندازی شده اند بین 1.5 تا 6 برابر سود خالص سالانه فروخته می شوند که میانگین آن 2.4 برابر است. به این معنی که اگر وب سایت شما ماهانه 1000 دلار سود داشته باشد، حدودا 24000 دلار یا شاید هم بیشتر می توانید سایتتان را بفروشید.

ممکن است درک این موضوع که چطور یک شخص می تواند از درآمد ثابتی که با چند سال تلاش به دست آورده است چشم پوشی کند سخت باشد، اما اگر فرصت سرمایه گذاری خوبی در کار باشد، این یک روش رایج برای تجارت است.

چیزی به نام درآمد غیر فعال وجود ندارد

عبارت درآمد غیرفعال با کنار گذاشتن طولانی مدت یک تجارت به وجود آمده است. قطعا یک وب سایت به صورت خودکار می تواند با استفاده از تبلیغات یا واسطه گری در فروش، درآمد زایی کند. اما هر شخص با تجربه ای می داند که اگر یک سایت را به حال خودش رها کنید، درآمد حاصل از آن ماه به ماه کاهش می یابد.

افرادی که چند سایت را مدیریت می کنند و یا وب سایت خود را در کنار شغل اصلی خود مدیریت می کنند، وقت کافی برای اداره وب سایت را ندارند. و یا ممکن است شغل اصلی آنها آنقدر پر درآمد باشد که ترجیح بدهند بیشتر زمان خود را صرف شغل اصلی کنند. 

در چنین مواردی بهتر است بجای این که شاهد از بین رفتن آن در دستان خودتان باشید، سایتتان را بفروشید و به عنوان یک کاربر نظاره گر رشد و موفقیت آن باشید.

از دست دادن علاقه، نه از دست دادن سرمایه

این اتفاق ممکن است برای هر کسی بیفتد که پروژه ای را شروع کند و ماه ها یا سال ها وقت خود را برای آن صرف کند، وب سایت خود را به نحوی توسعه دهد که جزو رتبه های اول گوگل قرار بگیرد و درآمد بالایی را کسب کند ،سپس به هر دلیلی علاقه خود را از دست بدهد.

اگر علاقه خود را از دست داده اید و یا زمان کافی برای مدیریت وب سایتتان را ندارید، بهترین کار این است که تا زمانی که در رتبه و وضعیت مناسبی قرار دارد آن را بفروشید. بهترین زمان برای فروش وب سایت در همین زمان است که برای خریداران احتمالی نیز ارزش بالایی دارد.

بجای اینکه سایت را کنار بگذارید و شاهد افت رتبه، بازدید و درآمد ماهیانه آن باشید بهتر است آن را بفروشید. با فروش وب سایت می توانید مقدار زیادی پول نقد داشته باشید تا آن را در هر زمینه ای که در حال حاضر به آن علاقه دارید خرج کنید.

چند نکته برای فروشندگان

در زمینه فروش وب سایت اطلاعات زیادی در سراسر اینترنت وجود دارد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره شده است.

حتما برای بالا بردن کیفیت سایت وقت بگذارید: اگر نمی توانید برای این کار تلاش کنید، پس چرا باید شخصی سایت شما را بخرد؟ آن را مانند فروش یک خانه در نظر بگیرید. اگر قبل از اقدام به فروش کمی تعمیرات در خانه انجام دهید برای مثال آن را رنگ کنید، توجه مشتریان را بیشتر به خود جذب می کنید. بنابراین سعی کنید آن را جذاب کنید و مزایای آن را به مشتریان خود نشان دهید.

خوش برخورد باشید: مردم در مورد وب سایت سوال می کنند و ممکن است حتی آن را نخرند، اما در هر حال زمانی که کسی سوالی از شما می پرسد به موقع و با ارائه حداکثر اطلاعات به او پاسخ دهید.

وسایل خود را جمع کنید: برای انتقال آماده باشید. نکات و روال انجام کار ها را برای ارائه به مالک بعدی آماده کنید. یوزر و پسورد ها، فایل ها و هر چیزی که فکر می کنید لازم است را در یک پوشه ذخیره کنید تا به راحتی بتوانید به خریدار تحویل دهید.

صبور باشید: اگر در ابتدا کسی جذب سایتتان نشود ممکن است ناامید شوید، اما فروش یک کسب و کار متفاوت از فروش هر چیز دیگری است. به طور متوسط هر سایت حدودا سه ماه زمان می برد تا به فروش برسد. صبور باشید و اگر روند فروش به کندی پیش می رود نگران نباشید.

چند نکته برای خریداران

به عنوان یک خریدار تنها کافی است به دنبال سایت مدنظرتان بگردید و ببینید کدام یک بیشتر شما را جذب می کند. 

دقت کنید:  قیمت ها را تنها با توجه به ظاهر سایت قبول نکنید و تنها به ظاهر سایت توجه نکنید. از صاحب سایت سوال کنید، دسترسی Google Analytics را دریافت کنید و با دقت بررسی کنید.

دوستانه برخورد کنید: شما در حال برقراری ارتباط با شخصی هستید که قرار است سایت را از او بخرید. حتی پس از خرید نیز ممکن است بنا به دلایلی مانند سوال در خصوص نحوه ساخت و عملکرد سایت نیاز به برقراری ارتباط با او داشته باشید.

لقمه بزرگتر از دهانتان برندارید: بعضی از وب سایت ها در پشت ویترین اعداد قابل توجهی را به شما نشان می دهند. اما فقط اینکه شخصی توانسته آن را مدیریت کند به این معنی نیست که شما می توانید آن را به صورت خودکار مدیریت کنید. مطمئن شوید که از نحوه اداره وب سایت، نوع تیمی که در حال فعالیت است و هر چیز دیگری که بر روی ارزش کسب و کار شما تاثیر می گذارد اطلاع دارید. برای یادگیری سریع آماده باشید، اما هرگز چیزی که نمی دانید به چه نحوی اداره کنید را خریداری نکنید.

دلایل بی شماری برای خرید یا فروش یک وب سایت وجود دارد. شما ممکن است به دنبال شروع سریع یک کسب و کار و درآمد ثابت باشید یا ممکن است بخواهید از تجارت فعلی خود خارج شوید و کار دیگری را شروع کنید.

مهم نیست که دلیل شما برای خرید و فروش چیست، وقت خود را تلف نکنید و شروع به کار کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

ممنون بابت توضیحات کاملتون مرجعی هست برای خرید و فروش سایت و کسب و کارهای کوچک و نوپا؟
با سلام در این خصوص می توانید در گوگل جستجو بفرمایید. در داخل کشور برخی از سایت ها چنین خدماتی ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *