5 نکته مهم که در مورد ووکامرس باید بدانید
مقاله

5 نکته مهم که در مورد ووکامرس باید بدانید

ووکامرس یک افزونه بسیار انعطاف پذیر است و این ویژگی سفارشی سازی آن را آسان می کند. این افزونه به عنوان یکی از گزینه های اصلی تجارت الکترونیک برای سایت های وردپرسی به شمار می رود. تنها نقطه ضعف ووکامرس این است که با توجه به متن باز بودن آن، هیچ پشتیبانی برخطی وجود ندارد که برای رفع مشکلات از آن کمک بگیرید. در اینگونه موارد یا باید به دانش خود تکیه کنید و یا از انجمن های پشتیبانی و مقاله های موجود، راهنمایی بگیرید.

اگر یک سایت فروشگاهی و یا پرترافیک را با استفاده از ووکامرس اداره می کنید، در نهایت با این 5 خطای رایج مواجه می شوید، که اگر از آنها اطلاع داشته باشید در صرف زمان برای جستجوی راه حل این مشکلات، صرفه جویی خواهید کرد.

تصویر (1)

1- ناسازگاری و خراب شدن افزونه

در میان انبوهی از افزونه های موجود وردپرسی، شما ترکیب های متفاوتی از افزونه ها را در سایت های ووکامرسی مشاهده می کنید. در هر سایت وردپرسی ممکن است ناسازگاری یا خرابی در افزونه ها رخ دهد اما در سایت های فروشگاهی که این مشکلات مستقیما بر روی فروش آنها تاثیر می گذارد، بیشتر مشکل ساز خواهد بود.

یکی از روش های پیشگیری از مشکلات احتمالی این است که همواره افزونه و قالب های خود را بروز رسانی کنید. 

تصویر (2)

پس از بروزرسانی ووکامرس فراموش نکنید که باید دیتابیس خود را هم برای اطمینان از اینکه مشکلی بروز ندهد، بروز رسانی کنید. 

برای جلوگیری از خراب شدن افزونه ها، تمامی آنها را از داخل پیشخوان وردپرس و یا در خارج از آن قبل از اجرا در سایت، بروز کنید. اگر یک توسعه دهنده ووکامرس این کار را برایتان انجام دهد بسیار کارساز خواهد بود.

2- مشکلات کش شدن

کش می تواند تفاوت زیادی در عملکرد سایت های ووکامرسی ایجاد کند، زیرا این گونه سایت ها دارای اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به سایت های خبری هستند. کش مرورگر باعث می شود بعضی از فایل های وب سایت به صورت محلی در مرورگر کاربران ذخیره شود و باعث کاهش تعداد درخواست ها به سمت سرور گردد. 

در حالی که کش، سرعت لود سایت را افزایش می دهد، اما ممکن است باعث اختلالات دیگری شود. برای مثال، یک مشکل شایع ووکامرس این است که در زمان استفاده از کش صفحات خاصی باید در لیست استثنا قرار بگیرند.

اگر صفحه ورود به ناحیه کاربری را از سیستم کش خارج نکنید، پروسه ی ریست پسورد برای کاربران متوقف می شود. چنانچه روند کش شدن این صفحات ادامه پیدا کند، اکثر کاربران امکان ریست پسورد را نداشته و تعداد زیادی از آنها برای رفع این خطا ها نیاز به کمک خواهند داشت. 

همین وضعیت نیز ممکن است در زمانی که تغییرات اساسی را در سایت انجام داده اید و فراموش کرده اید کش را در سمت سرور غیر فعال کنید، اتفاق بیفتد. قبل از اینکه سایت ووکامرسی خود را ایجاد کنید، پیکربندی سرور و تنظیمات افزونه کش وردپرس خود را بررسی کنید.

3- خطا در هنگام پروسه پرداخت

هنگامی که میخواهید یک سایت ووکامرسی را عیب یابی کنید، نیاز است تنظیمات و اتصالات درگاه پرداخت را نیز بررسی نمایید. یکی از مشکلات ساده اما رایج در سایت های تجارت الکترونیک این است که گواهینامه ssl در فروشگاه آنلاین شما به درستی نصب نشده است. چنانچه گواهینامه ssl نصب نشده باشد اغلب پروسه های پرداخت کار نمی کنند. شما ممکن است حتی متوجه نشوید که فروشگاه به درستی کار نمی کند، اما کاربران شما همواره با خطاهای مختلف مواجه شوند.

احراز هویت نیز یکی دیگر از خطاهای آزار دهنده است. زمانی که شما یا مالک سایت با این خطا مواجه شوید، به این معنی است که مشکلی در اتصالات میان فروشگاه آنلاین و درگاه پرداخت شما وجود دارد. تعداد زیادی درگاه پرداخت وجود دارد، بنابراین خطا های خاص ممکن است بستگی به پروسه پرداخت شما و یا افزونه درگاه پرداخت ووکامرسی که نصب کرده اید، داشته باشد.  

تصویر (3)

وضعیت سفارش در ووکامرس نیز می تواند از نظر سفارشات و پرداخت ها باعث سردرگمی شود. اگرچه ممکن است اشکالاتی مربوط به وضعیت سفارش از سمت کاربران نیز وجود داشته باشد.

به صورت پیش فرض با پرداخت هزینه توسط مشتری و کاهش موجودی کالا، همه ی سفارشات محصولات به عنوان "در حال پردازش" در داشبورد وردپرس لیست می شوند و مالک و یا مدیر سایت می بایست سفارش را به صورت دستی تکمیل کنند. با آموزش دادن به مدیران سایت به راحتی می توانید از درخواست های پشتیبانی کاربران در این زمینه جلوگیری کنید. همچنین گزینه ای برای تنظیم خودکار سفارش بر روی "تکمیل شده" نیز وجود دارد. البته این مورد به محصولاتی که آن فروشگاه می فروشد و چگونگی مدیریت مالی آن بستگی دارد و در صورتی که منطقی باشد قابل اجراست.

4- خطا در اعلان تحویل ایمیل

به صورت کلی خطا های اعلان ایمیل در میان سوالات پشتیبانی سایت های وردپرسی یکی از اصلی ترین سوالات است. در وب سایت های ووکامرسی اغلب این خطا پس از ثبت سفارش رخ می دهد. در برخی موارد کاربران اعلان ایمیل مورد نظر را دریافت نمی کنند و در سایر موارد، مالک و مدیر سایت نیز همین مشکل را دارند. 

قبل از اینکه به دنبال خطایابی دریافت ایمیل باشید، ابتدا بررسی کنید که اعلان ایمیل تنظیم شده باشد. در داشبورد وردپرس در بخش ووکامرس زبانه ای به نام ایمیل وجود دارد که در آن بخش میتوانید تنظیمات اعلان ها را بررسی کنید. در صورتی که اعلان خاصی را مشاهده نمی کنید، نیاز است آن را مجددا تنظیم کنید.

اما اگر اعلان ها به درستی تنظیم شده اند و هنوز آنها را دریافت نمی کنید، یکی از بهترین روش های رفع این مشکل، نصب و پیکربندی افزونه SMTP است. حتی اگر سرویس هاستینگ شما به درستی برای استفاده از تابع ایمیل PHP تنظیم شده باشد نیز ایمیل هایی که توسط سایت های وردپرسی ارسال می شوند گاها توسط سرویس های ارائه دهنده ایمیل مانند جیمیل مسدود می شوند، بنابراین کاربران ایمیل ها را از سایت دریافت نمی کنند.

تصویر (4)

در این جا افزونه وردپرسی SMTP به شما کمک می کند تا از یک روش جایگزین برای اعلان ایمیل ها استفاده نمایید. SMTP که مخفف Simple Mail Transfer Protocol است، یک پروتکل ارسال ایمیل است و قابلیت تحویل ایمیل بالایی دارد.

آموزش تنظیم افزونه ارسال ایمیل WP-Mail-SMTP

5- سرریز شدن پایگاه داده

خطا های قبلی ممکن است برای یک سایتی که تازه راه اندازی شده نیز اتفاق بیفتد اما این خطا در سایت های تازه تاسیس کمی با تاخیر رخ می دهد. هر چه به مرور زمان سفارشات شما بیشتر و بیشتر می شود حجم پایگاه داده سایتتان نیز افزایش می یابد.

اگر حجم پایگاه داده بیش از ظرفیت سرویس هاستینگ شما افزایش یابد، شما ممکن است با کندی و یا عدم لود سایت مواجه شوید. نظارت و پاکسازی پایگاه داده به صورت مستمر می تواند این مشکلات را کاهش دهد.

از دیگر علت های اضافه بار پایگاه داده افزونه ها و فایل های بکاپ هستند. بعضی از افزونه ها با داده های متفرقه خود به سرعت باعث درگیر شدن پایگاه داده می شوند. برای مثال، افزونه های حسابرسی، گزارش هر عملیاتی که در سایت انجام می شود را ذخیره می کنند. این افزونه برای خطایابی بسیار مفید است اما در طولانی مدت باعث انباشته شدن بیش از حد اطلاعات می شود. برای رفع این مشکل می توانید آن را به نحوی تنظیم نمایید تا پس از دوره زمانی مشخصی اطلاعات را حذف کند.

تصویر (5)

اگر از افزونه ای برای تهیه بکاپ از ووکامرس استفاده می کنید که اطلاعات را در سایت ذخیره می کند نیز این مشکلات را خواهید داشت. فایل های بکاپ حجم پایگاه داده را افزایش می دهند و لازم است پس از مدت زمان مشخصی حذف شوند. به همین دلیل است که پروتکل های پشتیبان گیری از طریق سرور ها بهتر از افزونه ها هستند. البته بعضی از گزینه های ووکامرس مانند Blogvault بکاپ های تهیه شده را به سرور ابری خود منتقل می کنند تا از آنها نگهداری کنند.

اقدامات پیشگیرانه

نکاتی که در این مقاله ذکر شد ممکن است برای پیشگیری از خراب شدن سایت و ایجاد شکاف در فروشگاه به شما کمک کند، همچنین با آماده کردن خود و نگه داری از سایتتان، وقتی که مشکلی رخ دهد در مدت زمان خطایابی صرفه جویی خواهید کرد. علاوه بر این موارد با توجه به متن باز بودن وردپرس، ده ها توسعه دهنده ووکامرس و انجمن پشتیبانی برای کمک به شما وجود دارد که می توانید از آنها راهنمایی بگیرید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *