بهترین ساختار سازمانی برای یک تیم تجارت الکترونیکی
مقاله

بهترین ساختار سازمانی برای یک تیم تجارت الکترونیکی

برندها ها برای رسیدن به موفقیت در تجارت الکترونیکی باید یک تیم قوی و مناسبی داشته باشند. مدیریت یک کسب و کار موفق به تیمی با تجربه، آینده نگر و با قابلیت های عملکردی قوی نیاز دارد. با این حال، برای کسانی که تازه شروع به ساختن تیم تجارت الکترونیکی خود می کنند، دانستن اینکه از کجا باید شروع کنند چالش برانگیز است. به عبارت دیگر، اینکه برای چه کارهایی باید افرادی را استخدام کنند، چه موقع باید نفرات جدید را به تیم اضافه نمود و محل کار این کارمندان در چه بخش هایی باید باشد، یک چالش بزرگ برای یک کارآفرین در عرصه تجارت الکترونیکی است. در این مقاله بهترین ساختار تیم تجارت الکترونیکی توضیح داده می شود. البته ساختار هر شرکتی متفاوت است، اما ساختار ذکر شده در این مقاله می تواند ایده خوبی برای کارآفرینان جدید باشد.

چرا شما نیاز به ایجاد یک تیم عالی قبل از راه اندازی یک استارت آپ دارید

هنگام شروع تجارت الکترونیکی یا تلاش برای ایجاد پیشرفت در تجارت فعلی خود، اطمینان از داشتن تیمی قدرتمند مهم است. داشتن یک تیم ماهر و متخصص که در تمام زمینه های کسب و کار بتوانند به شما کمک کنند بسیار حائز اهمیت است. وقتی تیمی قدرتمند با برنامه های دقیق و چشم انداز ایده آل داشته باشید، هیچ چیز نمی تواند شما را از هدف اصلی دور کند. یک تیم عالی می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. صرفه جویی کردن به معنای عدم تخصیص بودجه کافی به پروژه مورد نظر نیست، بلکه یک کار استراتژیک و استفاده از داده ها برای تفویض وظایف به افراد مناسب در تیم خود است.

از بهترین ساختار برای تیم تجارت الکترونیکی خود استفاده کنید

تصویر(1)

اگر داشتن یک تیم ضروری است، برای کارکرد درست یک فروشگاه آنلاین چقدر باید این تیم بزرگ باشد؟ البته صحیح است که در ابتدای راه اندازی یک استارت آپ بودجه بسیار ناچیز است و ابتدا می بایست به اولویت ها رسیدگی شود. به همین دلیل است که در این مقاله در مورد نقش های اصلی در یک تیم تجارت الکترونیکی توضیح داده می شود.

در زیر بهترین ساختار تیم تجارت الکترونیکی برای شروع کار ذکر شده است.

 • مدیر تیم تجارت الکترونیکی
 • تیم توسعه دهنده
 • تیم منابع انسانی
 • تیم حسابداری
 • تیم بازاریابی (خروجی)
 • تیم محتوا (ورودی)
 • تیم عملیاتی
 • تیم پشتیبانی مشتری
 • وکلا

ساخت یک تیم تجارت الکترونیکی همیشه یک وظیفه سخت مدیریتی در هر سازمانی بوده است، زیرا مفهوم اداره یک بخش تجارت الکترونیکی همیشه با تصمیمات مختلف گره خورده است. اما برای رفع این مشکلات باید با ساختار تیمی حرفه ای و متخصص وارد یک رقابت بزرگ شوید. بنابراین، در ادامه در خصوص تک تک موارد ذکر شده توضیح داده می شود تا آشنایی بیشتری با ساختار یک تیم تجارت الکترونیکی داشته باشید.

 • مدیر تجارت الکترونیکی

تصویر(2)

بهترین راهنمای ساختار تیم تجارت الکترونیکی شما با مدیر تجارت الکترونیک آغاز می شود. شما می توانید مدیر تجارت الکترونیک خود باشید. یا می توانید هر کسی را که دارای چنین سطح تخصصی است برای شروع یک استارتاپ استخدام کنید. اما به یاد داشته باشید این شخص وظیفه نظارت بر کل عملیات تجارت الکترونیکی و اطمینان از انجام وظیفه هر یک از اعضای تیم یا بخش را دارد. وظایف مدیر تجارت الکترونیکی شامل نظارت بر خرید، فروش آنلاین، قراردادها، مدیریت مشارکت ها، بررسی گزارش ها، مشارکت در تصمیمات استراتژی و بودجه بندی است.

برای شرکتهای کوچکتر، مدیر تجارت الکترونیکی مسئول انجام کارهای اصلی و اضافی تا نظارت بر سایر کارمندان می باشد. کارهای اضافی می توانند جنبه هایی از بازاریابی دیجیتال و مدیریت سایت را شامل شوند. این فرد باید برای مدیریت یک تیم، وفادار، مسئول، فداکار و ماهر باشد. او به اعضای تیم همکار خود الهام می دهد تا بر شکست غلبه کنند و در عین حال با هم همفکری می کنند تا راه حل مناسبی برای مشکلات پیدا کنند.

 • تیم توسعه دهنده

تصویر(3)

بدیهی است که برای راه اندازی یک سایت تجارت الکترونیک به یک تیم طراحی و توسعه نیاز دارید. آیا شما یک تیم طراحی داخلی خواهید داشت یا یک فرد را در این زمینه استخدام خواهید کرد؟ این مورد ممکن است به اندازه فروشگاه شما بستگی داشته باشد. اگر کاتالوگ بسیار ساده ای از محصولات دارید، ممکن است به حداقل پشتیبانی نیاز داشته باشید. از طرف دیگر، اگر طیف گسترده ای از محصولات، با اندازه های مختلف، اطلاعات تحویل و ... داشته باشید، نیاز است یک تیم حرفه ای طراحی و توسعه نیاز باشد. هر کدام از گزینه ها را که انتخاب می کنید، قبل از راه اندازی مطمئن شوید که عناوین زیر را در لیست خود قرار داده اید.

 • طراحی ریسپانسیو: کاربران به طور گسترده تر نسبت به گذشته از طریق موبایل خریدهای خود را انجام می دهند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سایت شما از صفحه های کوچکتر مانند تلفن همراه و تبلت ها پشتیبانی می کند.
 • کاربر پسند بودن: در تجارت الکترونیکی، وب سایت شما ویترین فروشگاه شما است. بنابراین، ضروری است که سایت شما به راحتی قابل استفاده و مدیریت باشد. سایت را به گونه ای طراحی کنید تا کاربران بتوانند هر چیزی را به راحتی پیدا کنند.
 • گزینه های پرداخت و فیلتر:  از گزینه های پرداخت مختلف استفاده کنید، اگر در یکی از گزینه های پرداخت مشکلی ایجاد شود کاربران قادر به سوئیچ به درگاه دیگری باشند، انواع مختلف پرداخت را مورد استفاده قرار دهید، چندین گزینه جستجو و فیلتر در سایت قرار دهید. 

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ممکن است در ابتدای کار به یک تیم توسعه دهنده وب در محل شرکت نیاز نداشته باشید، اما قطعا به شخصی احتیاج خواهید داشت که بتواند گه گاهی در سایت شما تغییراتی ایجاد کند.

 • تیم منابع انسانی

تصویر(4)

تیم منابع انسانی نیروگاه یک شرکت است. آنها کارمندان، عملکرد، حقوق و دستمزد ها را بررسی و پیگیری می کنند. از مهمترین وظایف تیم منابع انسانی، تهیه گزارشی کامل از وضعیت نیروی انسانی موجود در شرکت است. شما می توانید طبق گزارشات آنها تصمیم بگیرید که شرکت شما پیشرفت می کند یا خیر. همچنین براساس گزارش های دریافتی می توانید به کارمندان پاداش دهید و یا آنها را توبیخ نمایید. در زیر برخی از کارهای مهم وجود دارد که باید توسط تیم منابع انسانی شما انجام شود تا تجارت آنلاین شما رونق بگیرد.

 • تعداد کارمندان: تعداد کل کارمندانی را که در حال حاضر برای شما کار می کنند، توسط این تیم ثبت می شود. اگر کسی به آن اضافه یا کم شود، آن را به روز می کنند. آنها همچنین محل کارمند، منبع استخدام، میزان دستمزد و گزارش بسیاری از موارد دیگر را می بایست به روز کنند.
 • بخشها و انتصابات: در صورت استخدام کارمند جدید، منابع انسانی اطلاعات مربوط به استخدام در بخش خاصی از شرکت و وظایف کارمند را می بایست بروز نماید.
 • آخرین اطلاعیه ها: اگر اطلاعیه ای صادر شود، تیم منابع انسانی اطلاعیه را به تمامی کارمندان ابلاغ می کند.
 • غیبت: وقتی هر یک از اعضای تیم غایب باشد، منابع انسانی به مدیر اطلاع می دهد.
 • ابزارهای حضور و غیاب: آنها اطلاعات ورود و خروج هر کارمند را ردیابی می کنند.
 • استخدام: استخدام عضو جدید توسط تیم منابع انسانی انجام می شود. آنها سوالات استخدام را تنظیم می کنند، مصاحبه می کنند، مختصری از موارد انجام شده را ارائه می دهند و از اعضای جدید استقبال می کنند.

استخدام، تهیه گزارش ها، مدیریت استخدام ها، درخواست مرخصی، حقوق و دستمزد و غیره زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و قطعا شما برای انجام این کارها زمان کافی ندارید. اگر یک تیم تجارت الکترونیک در حال رشد دارید، باید یک تیم کوچک به همراه نرم افزار مدیریت منابع انسانی را مدنظر قرار دهید تا دیگر نگران حقوق و دستمزد کارمندان، بیمه، استخدام و موارد مشابه نباشید.

 • تیم حسابداری

تصویر(5)

در حالی که حسابداری اغلب بخش "خسته کننده" یک تجارت الکترونیکی در نظر گرفته می شود، اما فوق العاده مهم است. داشتن روشهای ناکارآمد در حسابها نه تنها رشد شما را متوقف می کند بلکه ممکن است منجر به مشکلات قانونی گسترده تری نیز شود. بنابراین به یک تیم حسابداری که وظایف آن در ادامه ذکر شده است نیاز خواهید داشت.

 • کاربران: تیم حسابداری پروفایل مشتریان، فروشندگان و کارمندان جدید را ایجاد می کند. آنها اطلاعات هر کاربر را به روز می کنند.
 • فروش: آنها پرداخت ها را بررسی می کنند، فاکتورها را ایجاد می کنند یا حذف می کنند، اطلاعات فروش را برای گزارش نهایی ردیابی می کنند.
 • هزینه ها: این تیم موظف است تمام هزینه های ناچیز مانند هزینه های جاری شرکت، ایجاد و پرداخت قبض و بسیاری موارد دیگر را مدیریت کند. اساساً، وقتی هر چیزی را از موجودی شرکت خریداری می کنید، آنها سابقه خریدها را ذخیره می کنند.
 • حساب بانکی: آنها حساب های بانکی را برای دریافت پول از مشتریان، خرید های جدید و انتقال پول بین حساب ها اداره می کنند.
 • مالیات: هر نوع تجارت سودآوری که انجام می دهید، باید مالیات پرداخت کنید. تیم حسابداری با بررسی فاکتور های فروش و خرید، مالیات را کنترل می کنند.
 • گزارش ها: ایجاد گزارش از دفتر اسناد حسابداری یک کار کاملاً زمانبر و طاقت فرسا است. این تیم تراز آزمایشی، گزارش دفتر کل،سود ،زیان،مالیات فروش، ترازنامه و موارد دیگر را ایجاد می کنند.

اگر بخواهید به صورت دستی موارد ذکر شده را مدیریت کنید، مدیریت همه این موارد حساس واقعاً وقت گیر است. می توانید یک تیم حسابداری استخدام و یک نرم افزار حسابداری را در اختیار آنها قرار دهید تا آنها بتوانند همه این مسئولیت ها را به راحتی و هوشمندانه انجام دهند.

تصویر(6)

 • تیم بازاریابی (خروجی)

وقتی صحبت از بهترین ساختار تیم تجارت الکترونیکی است، تیم بازاریابی یکی از بخشهای اصلی آن است. اساساً، آنها حیاتی ترین نقش را در گسترش برند و ویژگی محصول شما دارند. آنها چندین کار را انجام می دهند. تجزیه و تحلیل، سنتز و ارائه داده ها به روشی که برای ذینفعان و مجریان پروژه قابل اجرا باشد. این تیم عملکرد تجارت الکترونیکی را از طریق اندازه گیری های مختلف، OKR ها و KPI ها، عملکرد صفحه محصول، رتبه فروش و موارد دیگر بررسی می کنند.

 • بازاریابی از طریق ایمیل: بازاریابی از طریق ایمیل یک فرآیند بازاریابی مقرون به صرفه است که می تواند به شما کمک کند مشتریان را به راحتی جذب کنید. از این امکان استفاده کنید تا با مشتریان خود ارتباط برقرار نمایید و آنها را از به روزرسانی، ویژگی های جدید ،تخفیف، اخبار فروش و موارد دیگر مطلع کنید.
 • تجزیه و تحلیل رقبا: تیم بازاریابی شما رقبا را تجزیه و تحلیل می کند و به شما اطلاع می دهد که در حال حاضر در چه وضعیتی هستند و چگونه در بازار عمل می کنند.
 • بازاریابی اجتماعی: امروزه بازاریابی اجتماعی تأثیر زیادی در رشد فروش تجارت الکترونیکی دارد. این تیم با به اشتراک گذاشتن محصولات خود می توانند مخاطبان خود را از طریق شبکه های اجتماعی ردیابی کنند.
 • تیم محتوا (ورودی)

تصویر(7)

بازاریابی محتوا یک بازاریابی یکپارچه است که شامل یک رویکرد استراتژیک در ایجاد، تنظیم، توزیع و اشتراک مطالب می باشد. به طوری که شما می توانید آموزش، تعامل با کاربران و دستیابی به اهداف بازاریابی خود را داشته باشید.

این مورد به ایجاد یک هویت تجاری کمک می کند و باعث ایجاد اعتماد در بین مشتریان شما می شود. از همه مهمتر، این تیم یکی از بهترین راه ها برای بهبود نمره SEO سایت شما برای راه اندازی کسب و کار آنلاین فراهم می آورد. تا زمانی که در موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب نکنید، در فروش محصولات متضرر می شوید.

مسئولیت های اصلی این تیم عبارتند از:

 • برای انواع مختلف رسانه، از جمله وب، رسانه های اجتماعی، چاپ و موارد دیگر، محتوای جذاب ایجاد کنند.
 • استفاده از مهارت های حرفه ای برای ایجاد محتوای جذاب، نگارش صحیح مطالب و بهینه کردن آنها.
 • به روز بودن با روند تجارت الکترونیکی، که استراتژیهای چندرسانه ای ابتکاری را پیاده سازی کنند.

توجه: اگر تیم کوچکی دارید یا قصد راه اندازی تجارت الکترونیکی با چند عضو را دارید، می توانید تیم بازاریابی و محتوای خود را در یک تیم واحد ادغام کنید. اما باید برنامه های جداگانه ای برای هر دو تیم برای روزهای آینده خود داشته باشید.

 • تیم عملیاتی

تصویر(8)

تیم عملیاتی شما بیشتر قسمتهای حمل و نقل و مدیریت محصولات شما را پوشش خواهد داد، بنابراین اطمینان از انجام چنین کارهایی به شما امکان ارسال سریعتر محصولات و رسیدگی به سفارشات بیشتر را می دهد. آنها اطمینان حاصل می کنند که وب سایت از دید خریداران به طور یکپارچه کار می کند. وظایف تیم عملیاتی شامل ورود و نظارت بر کالاها است. این تیم اطمینان حاصل می کند که محصولات به درستی نمایش داده می شود، عملکرد کد تخفیف را بررسی می کند و سرعت بارگذاری سایت را ارزیابی می کند. آنها همچنین مسیر حرکت مشتری را در طول خرید آنلاین بررسی کرده و بررسی های مقایسه ای مانند A / B را انجام می دهند. علاوه بر این، تیم مذکور اطمینان می دهد که موجودی کالاهای در انبار و سایت یکسان باشد. اگر موجودی کالایی روبه اتمام باشد، بلافاصله اقدام به تهیه می کنند.

 • تیم پشتیبانی مشتری

تصویر(9)

خدمات پس از فروش، از وظایف متفاوت است زیرا کارکنان تجارت الکترونیکی معمولاً رودررو با مشتری قرار نمیگیرند. در عوض، برندهای تجارت الکترونیکی معمولاً کارمندی را برای استفاده از چت زنده و پاسخگویی به تماس ها استخدام می کنند. مسئولیت اصلی و ماموریت کارمندان پشتیبانی مشتری، کمک به بازدید کنندگان و مشتریان فروشگاه آنلاین جهت خرید کالا مورد نظر مشتری است. این که آیا خریداران به جزئیات بیشتری در مورد محصولات یا خدمات شرکت نیاز دارند، می خواهند ارسال سفارش را تأیید کنند یا به دنبال پشتیبانی هستند، می بایست توسط تیم پشتیبانی پیگیری شود. مشتریان انتظار دارند تیم پشتیبانی به سرعت به سوال آنها پاسخ دهد. وجود یک تیم برای برخورد با مشتریان عصبانی به معنای این است که شما آنها را به روشی آرامش بخش و مودبانه مدیریت می کنید. اینکار باعث می شود که مشتریان وفادار خود را برای همیشه از دست ندهید.

 • وکلا

تصویر(10)

اگر قصد دارید بهترین ساختار تیم تجارت الکترونیک را بسازید، وكیل بخشی از آن است. از یک وکیل مجرب کمک بگیرید تا تجارت شما در برابر برخی اقدامات غیر قانونی ناخواسته محافظت شود. همانطور که می دانید هر نوعی تجارتی در کل به معنی فروش محصولات به مشتریان است. بنابراین، یک رویداد ناخواسته مانند محصولات بی کیفیت می تواند ناخواسته فروخته شود و این یک اشتباه رایج است. اگر مشتریان شما علیه شما اقدامات قانونی انجام دهند، یک وکیل می تواند از شما دفاع کند و از اعتبار شما در برابر چنین مشکلات قانونی محافظت کند. به غیر از آن، وکلا می توانند مشکلات مالیاتی شما را اداره می کنند. آنها از کلیه فعالیتهای قانونی شما مراقبت می کنند. نیازی نیست که یک وکیل تمام وقت استخدام کنید. می توانید با یک وکیل قرارداد ببندید تا در صورت نیاز برای شما کار کند.

بهترین چیدمان ساختار تیم تجارت الکترونیکی

در زیر طرح کلی تیم شما ارائه شده است که در بالا در مورد آن بحث شد. تصویر زیر به شما کمک می کند تا در کمترین زمان تیم خود را جمع کنید.

تصویر(11)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *