چرا بازدیدکنندگان وب سایت شما را ترک می کنند
مقاله

چرا بازدیدکنندگان وب سایت شما را ترک می کنند

در اندازه گیری عملکرد وب سایت، معیاری به نام نرخ بازگشت (bounce) وجود دارد. این معیار نشان دهنده تعداد بازدیدکنندگان است که پس از مشاهده فقط یک صفحه، از سایت شما خارج می شوند. نرخ bounce سایت شما می تواند شاخص بسیار قابل اعتمادی برای بررسی رفتار بازدیدکنندگان سایت باشد. اگر نرخ بازگشت شما زیاد است، باید برخی تغییرات را در سایت خود ایجاد کنید.

در این مقاله رایج ترین دلایلی که بازدیدکنندگان از یک وب سایت به سرعت خارج می شوند، توضیح داده خواهد شد. مطابق با هر دلیلی، چند توصیه عملی در مورد چگونگی جلوگیری از خارج شدن بازدیدکنندگان از سایت ارائه می شود.

دلایل تکنیکال

در بعضی موارد، صاحبان سایت به دلیل عوامل فنی، نرخ پرش بالایی را تجربه می کنند. مواردی مانند عملکرد ضعیف سایت، کمبود امنیت، استفاده نادرست از فایل های چندرسانه ای و طراحی نامناسب برای موبایل. همه این عوامل می توانند مدت زمان ماندن بازدیدکنندگان در وب سایت شما را بسیار کوتاه کنند.

سایت شما خیلی کند بارگیری می شود

اگر سایت شما در عرض چند ثانیه بارگیری نشود، بازدید کنندگان آن را ترک می کنند. کاربران بعد از خروج از سایت شما به سایتی که سرعت بالاتری دارند مراجعه کرده و سعی می کنند در دفعات بعدی نیز به همان سایت وارد شوند. ممکن است سخت به نظر برسد، اما واقعیت این است که چگونه سایتی با بارگذاری کند می تواند بر کسب و کار شما تاثیر بگذارد؟ بازدید کنندگان فقط سایت شما را ترک نمی کنند، بلکه به سایت رقبا می روند! Neil Patel داده هایی را به اشتراک گذاشته است که نشان می دهد 47٪ از مصرف کنندگان انتظار دارند یک صفحه وب در 2 ثانیه یا کمتر بارگیری شود.

اگر سایت شما به آرامی بارگیری می شود، احتمالا باید حجم تصاویر استفاده شده در سایت را بررسی نمایید. علاوه بر تعیین اندازه و مقیاس مطلوب برای تصاویر سایت، روش های دیگری نیز برای بهبود زمان بارگیری وب سایت وجود دارد، مانند محدود کردن اسکریپت ها، فشرده سازی فایل های HTML، به حداقل رساندن درخواست های ارسالی سمت سرور و استفاده از حافظه پنهان مرورگر.

افزایش سرعت سایت نه تنها بازدیدکنندگان را از خروج باز می دارد، بلکه برای سئو سایت شما بسیار مفید است!

تصویر(1)

سایت شما ناامن به نظر می رسد

هنگامی که یک کاربر (آگاه در خصوص امنیت سایت) سایتی را ترک می کند، به معنی آن است که صرفا یکسری بدیهیات را دیده است و در خصوص جزئیات بررسی کاملتری انجام نداده است. اگر URL سایت با "https" شروع نشود و هیچ گواهی SSL نیز در سایت استفاده نشده باشد، این بدان معنی است که ارتباط بین کاربر و سایت رمزگذاری نمی شود. نگرانی های امنیتی می تواند بازدید کنندگان را از سایت شما بترساند. برای جلوگیری از نا امن بودن سایت از نظر بازدیدکنندگان، گواهی SSL را بر روی هاست نصب کنید و در سایت نیز تنظیمات را به گونه ای انجام دهید تا تمامی صفحات سایت از SSL استفاده کند. این امر به ویژه زمانی که وب سایت شما اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری کند یا پرداخت آنلاین داشته باشد، بسیار مهم است.

همچنین باید نمادهای اعتماد شناخته شده را به طور واضح در سایت خود نشان دهید، به عنوان مثال، سایت ارائه دهنده گواهینامه امنیتی، نماد مربوط به مجوزهای دریافتی از سازمان های مربوطه و … . با اجرای یک سایت ایمن، به بازدیدکنندگان این احساس را می دهید که کسب و کار شما قابل اعتماد است و آنها مدت بیشتری در سایت شما خواهند ماند.

از پاپ آپ های آزار دهنده استفاده نکنید

پنجره های پاپ آپ می توانند باعث افزایش نرخ تبدیل شوند، اما در آن سو می توانند مشتری ها را نیز از سایت شما دور کنند. اگر سایت شما پنجره های پاپ آپ زیادی نشان می دهد یا قبل از اینکه بازدید کننده فرصت پیدا کند به سایت شما نگاه کند، ظاهر می شوند، کاربران زیادی را از دست خواهید داد.

علاوه بر اینکه استفاده از پنجره های پاپ آپ را فقط به مواردی که فکر می کنید تأثیر مثبتی دارند محدود می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که همه پنجره های پاپ آپ به راحتی بسته می شوند. همچنین، پنجره های پاپ آپ را به گونه ای پیکربندی کنید که اگر بازدید کننده ای قبلاً در سایت شما بوده است، نمایش داده نشود.

تصویر(2)

وب سایت شما برای موبایل مناسب نیست

بیشتر افراد با استفاده از دستگاه های تلفن همراه به سایت شما دسترسی پیدا می کنند. اگر سایت شما روی تلفنها و تبلت ها به درستی نمایش داده نشده و کار نکند، بخش بزرگی از مخاطبان هدف شما در عرض چند ثانیه از مشاهده محتوای سایت شما خارج می شوند. یکی از راه هایی که می توانید بفهمید سایت شما در دستگاه های تلفن همراه قابل استفاده است، بررسی آن با Mobile-Friendly Test گوگل است.

شرکتهایی که منابع زیادی دارند معمولاً نسخه جداگانه ای از وب سایت خود ایجاد می کنند که برای دسترسی به تلفن همراه بهینه شده است. این راه حل برای بیشتر مشاغل کوچک قابل استفاده نیست. اجرای طراحی رسپانسیو یک رویکرد عملی تر برای صاحبان مشاغل کوچک است. طراحی رسپانسیو تضمین می کند که با توجه به اندازه صفحه نمایش مورد استفاده، محتوا به طور متفاوتی نمایش داده می شود.

سایت شما بصورت خودکار صدا یا تصویر را پخش می کند

پخش خودکار رسانه از هر نوع که باشد باعث نارضایتی کاربر می شود. فایل های صوتی یا تصویری که به طور خودکار بارگیری می شوند، سرعت سایت شما را کم می کند. اگر اولین چیزی که بازدیدکنندگان سایت مشاهده کنند اجرای یک فیلم باشد، به احتمال زیاد سایت شما را ترک کرده و به سایت های دیگر مراجعه می کنند. تنها افرادی که ممکن است بیشتر از بازدیدکنندگان جدید از پخش خودکار ویدئو متنفر باشند، مشتریان قدیمی شما هستند. آنها قبلاً محتوای شما را می دانند و هر بار که به آنها مراجعه می کنند، از اینکه دوباره مجبورا همان فایل ها را مشاهده کنند ناراضی می شوند. اگر اصرار به نمایش فایل ویدیوی و صوتی در سایت دارید، به محض ورود بازدید کننده این کار را نکنید. منتظر بمانید تا آنها فرصتی برای بررسی برخی از مطالب سایت شما پیدا کنند. بهترین کار این سایت که محتوا را به سادگی در دسترس قرار کاربران دهید تا هر زمان که تمایل داشتند آن را مشاهده کنند.

حساسیت های مربوط به طراحی، بیش از عملکرد سایت است

بازدیدکنندگان در عرض چند ثانیه و پس از مشاهده وب سایت، در مورد سایت شما قضاوت می کنند. اگر سایت از نظر بصری جذابیتی نداشته باشد، کاربران زیادی بعد از ورود به سایت و بدون اینکه سایت را به صورت کامل بررسی کنند، از آن خارج می شوند. برخی از طراحان سایت، سایتی ایجاد می کنند که در آن زیبایی ظاهری نسبت به کاربرد‌پذیری ارجحیت دارد و همین امر می تواند باعث شود تا کاربران در مدت کوتاهی متوجه این موضوع شوند و سایت شما را برای همیشه ترک کنند. بنابراین، کلید موفقیت سایتی که در آن کاربران بلافاصله سایت را ترک نمی کنند، دستیابی به تعادل بین زیبایی و عملکرد سایت است.

بر روی از بین بردن آشفتگی بصری سایت تمرکز کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت شما فضای سفید زیادی دارد و به فونت مورد استفاده در سایت نیز توجه کنید. فونتهای serif sans مانند Arial، اندازه 16 پیکسل یا بیشتر، بیشترین خوانایی را دارند. می توانید تا 12px نیز پایین بیایید اما کمتر از آن توصیه نمی شود. این روزها بسیاری از سایت ها با فونت های بزرگ و طراحی های مینیمالیستی در حال فعالیت هستند. پیروی از چنین روندی صدمه ای به سایت شما نمی زند، اما به تغییر سلیقه کاربر توجه داشته باشید و آماده باشید تا با توجه به بازخورد دریافتی از کاربران سایت خود را به روز کنید.

به تصاویر سایت توجه کنید

داشتن تصاویر مناسب در سایت می تواند سهم بزرگی در پایین نگه داشتن نرخ پرش داشته باشد. تصویر می تواند به ایجاد ارتباط بین شما و بازدیدکنندگان کمک کند، آنها را به خود جلب کند و ترغیب به جستجو در سایت شما نماید. تصاویر اشتباه می توانند نتیجه عکس داشته باشند. شما باید به این فکر کنید که بازدید کنندگان شما چه کسانی هستند و سایت خود را با عکس هایی طراحی کنید که مورد پسند آنها قرار گیرد. یک عامل مهم مربوط به تصاویر سایت جایگذاری مناسب نسبت به محتوا است. شما نباید از تصاویر بزرگ استفاده کنید، یعنی بخشی از صفحه اصلی یا صفحه فرود سایت که بازدیدکنندگان قبل از ورود به بخش های دیگر سایت می بینند. تصاویر در آن قسمت از صفحه نه تنها تأثیر منفی بر زمان بارگذاری دارند، بلکه باعث می شود نتوانید از فضای سایت خود به درستی استفاده کنید.

تصویر(3)

محتوای شما نادرست یا قدیمی است

هنگامی که یک کاربر می بیند که محتوای وبلاگ، توضیحات محصول یا آموزش ویدئویی شما حاوی اطلاعات منسوخ یا نادرست است، ممکن است اعتماد خود به سایت شما را از دست بدهد و بعد از چند دقیقه این سایت رقیب است که میزبان کاربرانی که از سایت شما خارج شده اند، می شود. با به روز نگه داشتن و بررسی صحیح بودن محتوای سایت، آن را برای مخاطبان هدف خود مفیدتر می کنید. محتوای وبلاگ خود را مرتباً بروز کنید. باید در کنار عنوان هر مقاله عبارتی باشد که تاریخ بروزرسانی مطلب را نشان دهد. اگر یک وب سایت تجارت الکترونیکی دارید، اطمینان حاصل کنید که توصیفات محصول شما مانند مدل سال گذشته آن محصول نباشد.

این یک امتیاز مثبت برای شما است، کاربران همواره در حال مقایسه مطالب منتشر شده در چند سایت هستند. اگر در گفته های شما تفاوت عمده ای وجود داشته باشد و مشخص شود که در سایت شما محتوای نادرستی منتشر شده است، مطمئنا بازدید کنندگان دیگر به سایت شما مراجعه نخواهند کرد. از طرف دیگر، اگر سایت شما دارای اطلاعات دقیق و به روز باشد که برای مخاطبان هدف شما مفید باشد، از نرخ پرش بسیار پایین سود خواهید برد.

پیمایش سایت شما سخت است

چند کلیک برای از دست دادن بازدید کننده وب سایت لازم است؟

اگر پیمایش سایت شما دشوار باشد، کاربران نمی توانند آنچه را که می خواهند پیدا کنند. آنها مدتی جستجو می کنند، اما بعد از چند کلیک منصرف می شوند و به سایت دیگری می روند. یکی از کلیدهای جلوگیری از این مشکل این است که بدانید بازدیدکنندگان شما چگونه تمایل دارند به مطالب مهم دسترسی پیدا کنند و سپس آنها را در دسترس قرار دهید. اگر فروشگاه آنلاین راه اندازی می کنید، برای مثال در مورد جزئیات حمل و نقل و هزینه های آن به کاربر توضیح دهید. تقریباً هر مشتری می خواهد بداند که هزینه حمل و نقل چقدر است، بنابراین برای یافتن اطلاعاتی در این خصوص نباید مجبور باشند کل سایت شما را پیمایش کنند. هر سایتی، حتی سایت های بسیار بزرگ و فروشگاهی، باید اطمینان حاصل کنند که وب سایت آنها دارای منوهایی با دسترسی آسان است. در غیر این صورت، بازدیدکنندگان وقتی نتوانند آنچه را که می خواهند پیدا کنند، ناامید می شوند.

دلایل مربوط به قصد بازدید کننده از ورود به سایت

گاهی اوقات بین دلیل بازدید کاربری از سایت شما و آنچه که در سایت شما پیدا می کند، یک ارتباط عمده وجود دارد. این مورد معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که افراد اشتباهی را هدف قرار دهید یا در بازدیدکنندگان انتظاری ایجاد کنید که سایت شما نتواند آن ارائه دهد.

تصویر(4)

مخاطبان اشتباه را هدف قرار ندهید

اگر آمار عملکرد وب سایت شما نشان می دهد بسیاری از افراد به سایت شما مراجعه و بلافاصله آن را ترک می کنند، این ممکن است به این دلیل باشد که تبلیغات و بک لینک های شما در مقابل افرادی قرار می گیرد که تمایل به استفاده از خدمات سایت شما را ندارند. تبلیغات شما در شبکه های اجتماعی، تبلیغات در سایت های دیگر و ... باید برای مشتری ایده آل شما نمایش داده شود. اگر افرادی که آگهی ها را می بینند مخاطب شما نباشند می تواند به نرخ پرش بالا در سایت شما منجر شود.

سایت شما انتظارات کاربران را برآورده نمی کند

روش های زیادی وجود دارد که یک مشتری می تواند سایت شما را پیدا کند. این روش ها می توانند یک لینک از سایت شما در یک وبلاگ یا شاید یک پست در شبکه های اجتماعی باشند که شما به طور خاص برای جذب بازدید کننده ایجاد کرده اید. مهم نیست که کاربران چگونه در مورد سایت شما اطلاعات کسب می کنند، اگر توقعات آنها برخلاف آنچه باشد که در تبلیغات خود عنوان کرده اید و اگر آنچه که در سایت شما مشاهده می کنند با انتظارات آنها مطابقت نداشته باشد، بلافاصله سایت شما را ترک می کنند.

ممکن است در تبلیغاتی که نوشته اید بیش از حد به تعریف و تمجید از خدمات خود پرداخته باشید که در واقعیت چنین نباشد.

ایجاد علاقه در کسب و کار دشوار است، اما اگر پیام های تبلیغاتی شما صادقانه باشد و آنچه که در تبلیغات می گویید را به کاربران ارائه دهید، باعث جلب رضایت کاربران می شوید. اگر تبلیغات و توصیفات شما برای جذب بازدید کننده به اندازه کافی جذاب باشد، اما محتوای سایت شما با آن چیزی که می گویید مطابقت نداشته باشد، قطعا به هدف خود نخواهید رسید.

تصویر(5)

نرخ بازگشت وب سایت خود را پایین آورده و آن را پایین نگه دارید. در صورت پیروی از توصیه های این مقاله، پایین آوردن نرخ بازگشت به تعداد معقولی امکان پذیر است، اما این کار باید به صورت مستمر انجام شود. از هرگونه تغییر در طراحی یا تغییر محتوا که می تواند سرعت سایت شما را کند کند، پرهیز کنید. باید اقدامات لازم را برای اطمینان از سرعت بارگذاری سایت خود انجام دهید. از پاپ آپ های آزار دهنده استفاده نکنید. شما باید طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که با همه دستگاه ها سازگار باشد و به درستی نمایش داده شود. به روز نگه داشتن محتوای سایت را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *