چک لیست امنیتی برای توسعه دهندگان وب
مقاله

چک لیست امنیتی برای توسعه دهندگان وب

مهم نیست که مهارت های توسعه ای شما چقدر قوی است، داشتن یک چک لیست امنیت وب سایت برای تمامی توسعه دهنده ها بسیار مهم است. معمولاً توجه متخصصان وب به طراحی، عملکرد و سایر ویژگی های ظاهری سایت می باشد. با این حال، اگر سایت شما ایمن نباشد، قطعا کاربران متوجه این موضوع می شوند و ممکن است برای همیشه سایت شما را ترک کنند. با افزایش تهدیدات هکرهای آنلاین، امنیت وب به موضوعی داغتر از گذشته تبدیل شده است. به همین دلیل است که می بایست تمام بخش های سایت خود را از لحاظ امنیتی بررسی کنید و در صورت مشاهده موردی مشکوک، سریعا برای رفع آن اقدام نمایید.

در این پست، یک لیست جهت بررسی امنیت وب سایت، برای توسعه دهندگان به اشتراک گذاشته می شود تا به شما کمک کند برنامه های خود را از لحاظ امنیتی بررسی کنید. با این حال، در ابتدا توضیح داده می شود که چرا امنیت باید در اولویت اصلی قرار گیرد.

چرا امنیت سایت در توسعه مهم است

تخمین زده می شود که هر 39 ثانیه یکبار یک حمله سایبری در جایی از اینترنت رخ می دهد. علاوه بر این، حدود 68 درصد از رهبران تجارت احساس می کنند که خطرات مربوط به امنیت سایبری در حال افزایش است و ممکن است هر زمان با مشکلات امنیتی وسیعی روبرو شوند و اطلاعات حساس شرکت به دست سودجویان قرار گیرد. هنگامی که یک نرم افزار مخرب وب سایتی را آلوده می کند، می تواند به راحتی داده ها را جمع آوری کرده یا حتی تمام اطلاعات موجود در سرور را سرقت کند.

به عبارت دیگر، مهاجمان می توانند به داده های حساسی که متعلق به بازدید کننده سایت و کاربران سایت است، دسترسی پیدا کنند. هکر با ابزارهای هک که عمدتا خودکار عمل می کنند، علاوه بر سرقت اطلاعات آنها، می توانند رایانه ها را نیز آلوده کنند. به دلیل هزاران بدافزار جدید که روزانه ایجاد می شوند، برای محافظت مداوم از سایت و مشتریان خود، باید حداکثر امنیت را رعایت کنید. تأثیر مالی حملات به سایت ها نیز قابل توجه است. به طور کلی پاکسازی سایت به مراتب گران تر از رعایت مسائل امنیتی در سایت است. از آنجا که اطلاعات زیادی از کاربران هنگام حملات سایبری در معرض خطر است، شرکت ها در این حملات اعتبار مالی و معنوی بسیار زیادی را از دست می دهند. اعتقاد بر این است که جرایم اینترنتی تا سال 2021 حدود 6 تریلیون دلار برای جهان هزینه خواهد داشت. حتی اگر بتوانید خسارات مالی و فنی ناشی از حملات سایبری را مهار کنید، باز هم مشتریان شما تحت تأثیر منفی این مسئله قرار خواهد گرفت.

زمان زیادی طول خواهد کشید تا بتوانید سایت را پاکسازی و مجدد راه اندازی نمایید، در این بین ممکن است درب های پشتی نیز توسط هکر ها در سایت شما باز شده باشند و مجدد سایت شما مورد نفوذ قرار گیرد. در این صورت سایت شما ممکن است برای مدت ها از دسترس خارج باشد و به اعتبار شما ضربه قابل توجهی بزند. برخی از سازمان ها در این فرآیند 20 درصد از مشتریان خود را از دست می دهند. با توجه به نکات ذکر شده، محافظت از پروژه هایتان بسیار ضروری می باشد. در ادامه چک لیست مربوط به استانداردهای امنیت وب که برای سایت شما ضروری است توضیح داده می شود.

چک لیست امنیتی برای توسعه دهندگان وب

ایجاد وب سایت برای مشتریان بدون توجه به امنیت پروژه ها، آنها را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد. در زیر یک لیست بررسی پنج مرحله ای امنیت وب وجود دارد که به شما کمک می کند تا پروژه های خود را ایمن نگه دارید.

1. یک میزبان وب امن انتخاب کنید

امنیت وب سایت ها و برنامه های تحت وب شما با انتخاب یک میزبان هاست آغاز می شود. غیر ممکن است بدون انتخاب یک هاستینگ مناسب به امنیت صدرصدی برسید.

هنگام انتخاب میزبان وب، مهم است که گزینه های خود را بر اساس نحوه مدیریت سرورها و همچنین ابزارهایی که برای حفاظت از پروژه های شما ارائه می دهند، مقایسه کنید. اگرچه ارائه اطمینان 100 درصدی تقریباً غیرممکن است، اما یک ارائه دهنده سرور امن به طور کلی موارد زیر را ارائه می دهد:

  • سیستم عامل و نرم افزارهای امن
  • پشتیبان گیری منظم و بازگردانی سریع بکاپ در صورت لزوم
  • پشتیبانی از پروتکل (Secure Sockets Layer (SSL
  • آپتایم مناسب
  • اسکن بدافزار ها و محافظت از سرور
  • ابزارهای جلوگیری از حملات DDoS
  • استفاده از فایروال های چند لایه

امکانات امنیتی سرویس های میهن وب هاست

به طور معمول، میزبانان وب گواهینامه های SSL را به عنوان یکی از پیشنهادات اصلی خود به کاربران ارائه می کنند. این ویژگی برای رمزگذاری ارتباط بین سرور وب سایت شما و مرورگر بازدید کننده بسیار مهم است. ویژگی دیگری که میزبان وب شما باید ارائه کند، امکان اسکن نرم افزارهای مخرب است. برای دارندگان سایت های تجارت الکترونیکی بسیار مهم است که میزبان آنها تمامی موارد امنیتی را در سرور رعایت کرده باشد.

2. رمزگذاری همه اتصالات و ورود کاربر امن

پس از انتخاب یک میزبان وب ایمن، نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید رمزگذاری تمام اتصالات است. این امر به ویژه برای وب سایت هایی که دارای فرم های ثبت نام، ثبت اطلاعات مختلف یا انجام معاملات هستند بسیار مهم است. همانطور که قبلاً اشاره شد، استفاده از گواهی SSL در هاست و سایت از موارد اولیه امنیت است. با پیاده سازی پروتکل HTTPS در سایت می توانید امنیت سایت خود را بیشتر کنید. محافظت از صفحاتی که نیاز به احراز هویت دارند نیز باید از اولویت های اصلی باشد. یک استاندارد برای انتخاب رمز عبور در نظر بگیرید که کاربران را ملزم به انتخاب رمز عبور قوی کند، رمز عبور می بایست شامل حروف کوچک، بزرگ، اعداد و کارکترهایی مانند @#! باشد.

اگر ثبت نام خودکار در سایت شما فعال است، حتماً به کاربران توصیه کنید از نام کاربری منحصربفرد و غیر قابل پیش بینی استفاده کنند. پیشنهاد می شود حتما ورود دو مرحله ای را نیز در سایت خود فعال نمایید.

3. از Firewall Application Web) WAF) استفاده کنید

WAF ابزاری فوق العاده قدرتمند است که می تواند شما و تجارت شما را از دردسرهای زیادی نجات دهد. برای شناسایی و جلوگیری از حملات، به ویژه ربات های خودکار، بسیار مفید است. کاربرد اصلی فایروال نظارت بر ترافیک HTTP است که به طور قابل توجهی بیشتر از  HTTPS در معرض خطرات امنیتی است. فایروال و ابزارهای مشابه، حملات رایج مانند تزریق SQLو XSS و … را به طور موثر کاهش می دهد.

در واقع، هنگام استقرار WAF، یک محافظ بین برنامه وب و اینترنت شما ایجاد می شود. هر سرویس گیرنده وب باید قبل از رسیدن به سرور از آن عبور کند. مجموعه ای از قوانین از پیش تعریف شده، ترافیک مخرب را فیلتر کرده و از سایت ها در برابر آسیب پذیری محافظت می کند.

پیشنهاد می شود برای بررسی بیشتر مقاله را نیز مطالعه کنید:

حملات متداول هکرها به وردپرس و نحوه جلوگیری از آنها

4- پایگاه داده خود را ایمن نگه دارید

یکی دیگر از روش هایی که هکرها از آن برای نفوذ به سایت ها استفاده می کنند پایگاه داده وب سایت است. به طور معمول، شما باید اطلاعات زیادی (در مورد کسب و کار و مشتریان خود) را در پایگاه داده سرور ذخیره کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط داده های مورد نیاز خود را ذخیره کنید و داده های حساس را در یک سیستم محلی نگهداری نمایید. همیشه داده های حساس مانند جزئیات کارت اعتباری، آدرس های ایمیل و سایر اطلاعات شناسایی را تا حد ممکن با دقت محافظت کنید. در صورتیکه موارد امنیتی را رعایت نکنید ممکن است ضررهای مالی زیادی برای شما به وجود آید. به عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید همه داده هایی که مربوط به کاربران است را رمزگذاری کنید.

5- سعی کنید خود را هک کنید

آخرین کاری که باید در این چک لیست امنیت وب تیک بزنید این است که سعی کنید پروژه خود را هک کنید. از آنجا که هدف مهاجمین و ربات هایشان همین مسئله است، بهترین راه برای جلو ماندن از آنها این است که ابتدا خودتان پروژه ای که طراحی کرده اید را امتحان کنید. هک کردن خود روشی برای خودآزمایی برنامه های وب است تا ببینید چگونه در برابر حملات رایج سایبری قرار می گیرند. می توانید با انجام تست نفوذ، کار خود را شروع کنید. ابزارهای مختلفی نیز برای این کار وجود دارد. حتی پس از آزمایش برنامه خود، می توانید آن را توسط توسعه دهندگان دیگر و کاربران آزمایشی اجرا نموده تا عملکرد آن را فراتر از استفاده معمول بررسی کنید تا بتوانید مشکلات و نقص های امنیتی سایت و پروژه خود را شناسایی و برطرف نمایید.

نتیجه

برای اینکه پروژه تحت وب و سایت هایی که طراحی می کنید از امنیت کاملی برخوردار باشند می بایست تمامی موارد ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید، در این مقاله به صورت مختصر توضیحاتی در خصوص چک لیست عنوان شد اما برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود به سایت های مرجع مراجعه و در صورت تمایل از افراد متخصص کمک بگیرید. به عنوان یک توسعه دهنده وب، وظیفه شما است که این کار را در همه پروژه های خود انجام دهید و سطح امنیتی پروژه های خود را بالا ببرید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *