16 راهکار عملی برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرسی
مقاله

16 راهکار عملی برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرسی

سرعت بخشیدن به وب سایت شما، تنها راه تضمین شده برای دریافت ترافیک بیشتر و فروش بیشتر است.

در سال 2010، گوگل تایید کرد که سرعت سایت یکی از مهمترین شاخص هایی است که بر رتبه بندی جستجو تاثیر می گذارد. تحقیقات آنها نشان می دهد که وقتی صفحات به آرامی بارگذاری می شوند، مردم زمان کمتری را در سایت صرف می کنند. با این حال بسیاری از کاربران تمرکز کمی در سریع تر کردن وب سایت خود دارند.

اگر زمان بارگذاری سایت شما بیش از 3 ثانیه باشد یا اندازه صفحه اول و صفحات داخلی سایت شما بیش از 2 مگابایت است، این می تواند یک مشکل بزرگ باشد و چه در فروش و چه در هزینه سرور سرمایه شما را هدر خواهد داد.

بسیاری از ابزارهای آنلاین رایگان مانند WebPageTest، GTmetrix، Google PageSearch Insights و Pingdom وجود دارند که می توانند به شما در شناسایی مسائلی که موجب کندی سایت و تجربه بد کاربر در سایت شما می شود کمک کنند.

در اینجا چگونگی بهبود عملکرد یک وبسایت وردپرسی بیان می شود، با بررسی این آیتم ها و پیاده سازی آنها در سایت خود می توانید سرعت لود سایت خود را 70 درصد بیشتر از وضعیت فعلی کنید.

1. فشرده سازی را فعال کنید

فشرده سازی فایل های CSS و Javascript به مرورگر کمک می کند تا سریعتر آنها را دانلود کند.

فشرده سازی Gzip می تواند به راحتی حجم فایل ها را از 200+ کیلوبایت (فشرده نشده) تا کمتر از 40 کیلوبایت (فشرده شده) کاهش دهد. در تمامی هاست های اشتراکی ارائه شده توسط میهن وب هاست Gzip ارائه می شود.

قطعه کد زیر را در فایل .htaccess خود اضافه کنید تا فشرده سازی برای فایلهای استاتیک فعال شود.

AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-httpd-php text/php text/html text/plain text/css text/xml application/x-javascript text/javascript application/javascript text/x-js

BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html

BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip

BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html

Header append Vary User-Agent

2. تصاویر خود را بهینه کنید

تصاویر مقصر اصلی برای کاهش سرعت وب سایت هستند. همیشه تصاویر خود را (به ویژه بالای 50 کیلوبایت) قبل از آپلود آنها در وب سایت، بهینه سازی کنید.
برای بهینه سازی تصاویر سایت می توانید از فتوشاپ و یا هر نرم افزار اصلاح تصاویر دیگری استفاده کنید. تصاویر را برای وب سایت با کیفیت بالای 60٪ ذخیره نمایید.
همچنین در وردپرس می توانید از افزونه هایی مانند Compress JPEG & PNG images و... استفاده نمایید. در آموزش معرفی 7 افزونه حرفه ای برای کاهش حجم تصاویر در وردپرس اطلاعاتی بیشتری در این خصوص ارائه شده است.

3. فایل های جاوا اسکریپت را به فوتر سایت منتقل کنید

اگر چه کتابخانه های جاوا اسکریپت مانند jQuery، Mootools و Prototype بسیار جذاب هستند زیرا قابلیت های وب سایت تان را گسترش می دهند، اما می توانند مانع رندر صفحات شما شوند.

مرورگرها بارگذاری محتوا را شروع نمی کنند مگر اینکه تمام فایل های جاوا اسکریپت در هدر صفحه دانلود شده باشند.

یک راه آسان برای حل این مشکل این است که فایلهای جاوا اسکریپت خود را، که در طول رندر اولیه صفحه لازم نیست، از هدر به پایین صفحه منتقل کنید.

اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید اسکریپت ها را از header.php به footer.php در قالب خود منتقل کنید.

4. اطمینان حاصل کنید که KeepAlive فعال است

آپاچی دارای یک ویژگی عالی به نام KeepAlive است که ارتباطات را برای بیش از یک درخواست HTTP باز می کند.

در هاست های میهن وب هاست این مورد از نوع smart keep-alive بر روی سرور فعال می باشد که توسط برخی از سایت های بررسی keep alive، قابل تشخیص نیست.

می توانید تکه کد زیر را نیز در فایل .htaccess خود اضافه کنید تا این مورد توسط سایت های آنالیز مانند جی تی متریکس قابل شناسایی باشد:

Header set Connection keep-alive

5. ادغام فایل های CSS درون فایل های CSS کوچک

مرورگرها تنها چند درخواست HTTP را همزمان دانلود می کنند. هنگامی که این حد به پایان رسیده باشد، بعضی فایل ها تا دانلود فایل های دیگر منتظر می مانند.

با ادغام تمام فایل های CSS در یک فایل، صفحه بسیار سریع تر لود می شود.

اگر شما فایل های CSS کمتر از 2KB دارید، باید به جای ایجاد یک درخواست اضافی HTTP، آنها را ادغام نمایید.

وردپرس دارای چند افزونه عالی مانند Autoptimize و Better WordPress Minify می باشد که می تواند به شما کمک کند تا فایل های CSS خود را ادغام کنید یا حجم آن ها را کاهش دهید.

6. کش را فعال کنید

کش به طور چشمگیری زمان بارگذاری صفحات را تغییر می دهد که اغلب گزینه ها این کار را انجام نمی دهند.

با فعال کردن کش، کدهای شما بارها و بارها تولید نمی شوند. به این ترتیب تجربه کاربر بسیار بهتر خواهد بود و سرور شما می تواند ترافیک بیشتری را اداره کند.

W3 Total Cache، WP Super Cache و WP Fastest Cache فقط چند انتخاب ساده از افزونه های رایگان وردپرس هستند که نوع متفاوتی از ذخیره سازی را ارائه می دهند، به عنوان مثال ذخیره سازی صفحه، ذخیره سازی پایگاه داده و ... .

7. از یک شبکه cdn استفاده کنید

اگر شما از یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس، جوملا، مجنتو، دروپال یا یک سایت PHP یا HTML سفارشی استفاده می کنید، توصیه می شود از یک شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده کنید.

CDN یک سیستم توزیع شده از سرورهای مستقر در مراکز مختلف داده در سراسر اینترنت است.

هنگامی که یک کاربر از سایت شما بازدید می کند، محتویات استاتیک مانند تصاویر و فایل های CSS از سروری که از لحاظ جغرافیایی نزدیک تر است ارائه می شود تا بسیار سریعتر بارگذاری  شود.

بنابراین بار ترافیکی بر روی سرور شما با استفاده از CDN به شدت کاهش می یابد. در حال حاضر CDN کلودفلر در سطح جهان بسیار محبوب است. جهت استفاده از CDN کلودفلر در سایت خود می توانید آموزش نصب پلاگین کلودفلر در وردپرس را مطالعه نمایید.

8. تعداد درخواست های HTTP را به حداقل برسانید

درخواست های HTTP زیاد، بارگذاری سایت شما را کندتر خواهد کرد.

فایل های CSS و جاوا اسکریپت خود را ادغام کنید و تصاویر خود را با استفاده از کدها ترکیب کنید تا درخواست های HTTP تا جایی که امکان دارد کمتر شوند.

به طور کلی، هر کاری که می توانید برای محدود کردن میزان درخواست HTTP که بین مرورگر بازدید کننده های سایت و سرور شما تبادل می شود و ایده آل است انجام دهید. هر چه فایل های کمتری از سرور شما ارسال شود وب سایت شما برای بازدید کنندگان سایت سریعتر بارگذاری می شود.

9. نوع فرمت صحیح برای تصاویر خود را انتخاب کنید

از JPG به عنوان فرمت پیش فرض تصاویر خود استفاده کنید. این فرمت کوچکترین و سریع ترین نوع برای بارگذاری است.

از PNG فقط برای تصاویر با متن ( JPG باعث تار شدن متن می شود) و یا اگر به یک پس زمینه شفاف نیاز است استفاده نمایید.

هر گونه فایل GIF سنگین را به حداقل برسانید یا حتی حذف کنید، زیرا آنها می توانند زمان بارگذاری سایت شما را به طور چشمگیری کاهش دهند.

اگرچه دو تصویر زیر یکسان هستند، اما بین آنها تفاوت زیادی وجود دارد. تصویر سمت راست به عنوان یک فایل PNG ذخیره شده (تصویر 1) و حجم آن 102 کیلوبایت است و دیگری یک فایل JPG با اندازه 18 کیلوبایت است.(تصویر 2) درست است، 6 برابر سبکتر!

   تصویر ذخیره شده با فرمت PNG تصویر(1)    تصویر ذخیره شده با فرمت JPG تصویر(2)

10. خطاهای 404 خود را اصلاح کنید

باور کنید یا نه، هر فایل گمشده یک خطای 404 HTTP ایجاد می کند و قطعا زمان بارگذاری سایت شما را کاهش می دهد.
همیشه خطاهای 404 خود را برای رسیدن به سریع ترین زمان بارگذاری، بررسی و اصلاح کنید.
همچنین می توانید آموزش زیر را مطالعه نمایید:

آموزش رفع مشکل لینک های شکسته وردپرس

11. مراقبت اندازه صفحه خود باشید

اگرچه کاربران همواره تمایل دارند تا محتوای زیادی در هر صفحه نمایش داده شود، اما باید سعی کنید اندازه صفحه خود را در حداقل آن نگه دارید.

حجم صفحه برای تلفن های موبایل بسیار مهم است. دریافت یک سایت 2 مگابایتی از طریق تلفن همراه و از شبکه 3G یک فاجعه است. توجه داشته باشید که کاربران دوست ندارند برای بارگذاری یک صفحه بیش از 2-3 ثانیه صبر کنند.

12. مقیاس تصاویر

هرگز مقیاس تصاویر را به اندازه دلخواه در صفحه سایت خود قرار ندهید. تصویری کوچک، تصویری که در ابعاد دقیق صفحات شما قابل مشاهده و استفاده باشد ایجاد نمایید.

به عنوان مثال، اگر تصویری دارید که 1200px x 675px است و شما می خواهید در یک کادر با مقیاس 480px x 270px از آن استفاده کنید، ابعاد تصاویر را به اندازه ی کادر موردنظر تغییر دهید.

می توانید این تصویر را به تصاویر با ابعاد اصلی لینک دهید تا با کلیک بر روی آن تصویر با سایز اصلی نمایش داده شود.

13.کش مرورگر

گوگل حداقل زمان کش را از یک هفته و ترجیحا تا یک سال برای بخش هایی که به ندرت تغییر می کنند توصیه می کند.

یک سیاست کش برای تمام درخواست های سرور به فایل های ایستا (تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت) تنظیم کنید تا مرورگر بتواند تعیین کند که آیا می توان یک فایل که قبلا دریافت شده را دوباره دریافت کند یا خیر.

می توانید با اضافه کردن این قطعه کد در فایل .htaccess در هاست، این مورد را تنظیم نمایید:

ExpiresActive On

ExpiresByType text/html “access plus 7200 seconds”

ExpiresByType image/gif “access plus 864000 seconds”

ExpiresByType image/jpg “access plus 864000 seconds”

ExpiresByType image/png “access plus 864000 seconds”

ExpiresByType text/css “access plus 864000 seconds”

ExpiresByType text/javascript “access plus 864000 seconds”

ExpiresByType application/javascript “access plus 864000 seconds”

14. بهینه سازی پایگاه داده خود

اگر سایت شما دارای پایگاه داده است ( شامل وردپرس و سایر سایت های مبتنی بر CMS)، مطمئن شوید که پایگاه داده شما بهینه سازی شده است.

بر دستورات کند پایگاه داده نظارت کنید. اگر یک VPS یا سرور اختصاصی دارید، کش دستورات را فعال کرده و پیکربندی سرور پایگاه داده خود را بهینه سازی کنید.

اگر چه بهینه سازی کامل پایگاه داده می تواند یک روند واقعا حرفه ای و وقت گیر باشد، اما phpMyAdmin چندین گزینه بهینه سازی اولیه را با "optimizing your tables" ارائه می دهد. (تصویر 3)

تصویر(3)

همچنین می توانید آموزش زیر را نیز مطالعه نمایید:

بهینه سازی دیتابیس وردپرس

15. سایت تان را ساده طراحی کنید

آیا عناصری در سایت وردپرسی شما وجود دارند که ممکن است اضافه باشند؟ اگر چنین است، در مورد راه هایی برای ایجاد یک رابط کاربری ساده و راحت تر با انیمیشن های کم، تصاویر، و یا حتی ابزار کمتر فکر کنید.

16. استفاده از پلاگین های سریعتر

آخرین بار چه زمانی تنظیمات افزونه های خود را به روز کرده اید؟ اگر از یک افزونه برای مدت طولانی استفاده می نمایید، شاید وقت آن رسیده باشد که اطمینان حاصل کنید که افزونه های سریع تر و جدیدتر که کارایی مشابه افزونه های فعلی شما را دارند عرضه شده اند یا خیر.

در این صورت می توانید از افزونه های جدیدتر استفاده نمایید.

می توانید با استفاده از آموزش زیر سرعت افزونه ها را تست نمایید:

تست سرعت افزونه های وردپرس

نتیجه گیری نهایی

هنگامی که سایت شما سریعتر بارگذاری شود، گوگل رتبه شما را بالاتر می برد، کاربران سایت شما افزایش می یابد و تعداد کمی از آنها بلافاصله سایت را ترک می کنند، در نهایت فروش بیشتری خواهید داشت و سود بیشتری نیز کسب می کنید. هدر رفتن هزینه ها و وقت خود را جدی بگیرید و از همین امروز شروع به بهینه سازی زمان بارگذاری سایت خود نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *