چگونه میتوان از مزایای وب سایت ویکی برای تجارت خود بهره برد!
مقاله

چگونه میتوان از مزایای وب سایت ویکی برای تجارت خود بهره برد!

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(1)

وب سایت ویکی چیست: ویکی وب سایتی است که به کاربران این امکان را می دهد تا محتوای سایت را مطالعه یا ویرایش کنند. این کار توسط سیستم مدیریتی Wiki امکان پذیر است. یک مثال عالی از یک ویکی بزرگ، ویکی پدیا می باشد، یک دائرة المعارف رایگان به بسیاری از زبانها که هرکسی می تواند آن را ویرایش کند. اصطلاح "ویکی" از زبان هاوایی ، "ویکی ویکی" آمده است که به معنی "بسیار سریع" است.

راه اندازی سایت ویکی شرکتی روشی هوشمندانه برای حل مشکل ذخیره سازی اطلاعات و سازماندهی آن است. به طور کلی، ویکی یک وب سایت ویرایش شونده است که به چندین کاربر این امکان را می دهد تا به آن مطالب اضافه کرده و یا آن را اصلاح کنند. شرکت شما می تواند به راحتی از یک ویکی  برای ذخیره تمام محتوا در یک مکان مرکزی استفاده کند.

در این مقاله، به این جزئیات پرداخته می شود که یک وب سایت ویکی چیست، چگونه کار می کند و چگونه شرکت شما می تواند از یک وب سایت ویکی به درستی استفاده نماید.

مقدمه ای بر وب سایت های ویکی

وب سایت ویکی هر نوع وب سایت یا نرم افزاری است که امکان ویرایش آن توسط کاربرانش وجود داشته باشد. به عبارت دیگر، می توانید آن را بخوانید و همزمان ویرایش کنید. متداول ترین مثال همانطور که قبلا اشاره شد، ویکی پدیا است:

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(2)

این دامنه به سادگی یک دایرة المعارف عمومی است که به بازدیدکنندگان سایت اجازه میدهد انواع اطلاعات در هر حوزه دانش را به آن اضافه کنند. مثال دیگری که ممکن است با آن آشنایی داشته باشید infamous WikiLeaks است. ویکی کسب و کار شما باید کمی متفاوت باشد.

شما می توانید وب سایت ویکی تجارت خود را به عنوان یک ویکی پدیای خصوصی در نظر بگیرید که هدف آن رشد دانش در یک زمینه خاص است.

اگرچه وب سایت های ویکی برای همکاری باز هستند، اما به طور معمول باید تعدیل شوند. به عنوان مدیر یک مجموعه، می توانید تنظیم کنید که چه کسانی از اعضای شرکت شما می توانند در این طرح همکاری داشته باشند. می توانید آن را در دسترس همه کاربران ثبت شده قرار دهید یا می توانید آن را به اعضای یک بخش خاص  با سطح مشخصی از دسترسی محدود کنید.

به عنوان مثال دیپلوپدیا، یک وب سایت ویکی است که توسط دولت ایالات متحده اداره می شود و به همه کاربران اجازه می دهد اطلاعات مربوط به روابط بین الملل و دیپلماسی را به آن اضافه کنند.

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(3)

با این حال، این سایت در بستر اینترانت می باشد و فقط مقامات رسمی به آن دسترسی دارند. 

چگونه شرکت شما می تواند از یک وب سایت ویکی بهره مند شود (5 روش اصلی)

اجرای اصلی وب سایت ویکی توسط Ward Cunningham (معروف به پدر ویکی) انجام شد. اگرچه این فروم در طول سالها تغییر کرده است، اما عملکرد آن تقریباً ثابت مانده است.

در اینجا برخی از مزایای استفاده از وب سایت های ویکی ذکر شده است:

1. سایت ویکی به شما کمک می کند تا به طور موثر تمام اطلاعات خود را مستند و سازماندهی کنید:

برای به حداکثر رساندن کارایی، باید اطلاعات خود را به گونه ای سازماندهی کنید که توسط تیم شما به راحتی در دسترس و قابل ویرایش باشد. یک وب سایت ویکی می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

وب سایت ویکی ایده آل از ساختار سلسله مراتبی روشنی استفاده می کند تا کارمندان را در پیدا کردن و استفاده از اطلاعات مفید در صورت لزوم راهنمایی نماید. اگر فرایندهای کاری شما به ساختار انعطاف پذیرتری نیاز دارند، می توانید وب سایت ویکی را نیز بر اساس نیازهای منحصر به فرد خود تنظیم کنید.

به عنوان مثال، Airtable با Guru همکاری می کند تا یک سرویس ویکی یکپارچه را به کاربران خود ارائه دهد. این مورد نه تنها برای همکاری مفید است بلکه در یک ساختار کاملاً سازمان یافته نیز اطلاعات را جمع آوری می کند:

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(4)

به همین ترتیب، یک وب سایت ویکی راه حل ایده آل برای ثبت تاریخچه شرکت شما است. از آنجایی که هر سازمان موفق به طور مداوم تغییر می کند، یک ویکی فرصتی را برای هر عضو فراهم می کند تا این موضوع را به روشی ساده یادداشت برداری نماید.

2. شما می توانید همکاری تیم داخلی را بهتر مدیریت کنید

اگر می خواهید میزان عملکرد را در تیم خود بهبود ببخشید، ممکن است بخواهید از یک وب سایت ویکی استفاده کنید. هنگام کار بر روی پروژه ها، یک ویکی برای تیم شما مفید واقع می شود.

همچنین می توانید از وب سایت ویکی استفاده کنید تا:

  • راه حل های عیب یابی برای مشکلات رایج را سازماندهی کنید.
  • اسناد جلسات و یا زمانبندی انجام پروژه ها را تنظیم کنید. 
  • عضو جدیدی به تیم اضافه نمایید.

همچنین، اکثر ویکی های سازمانی این قابلیت را دارند تا بصورت یکپارچه با بسیاری از اسناد و ابزارهای مدیریت پروژه ای ادغام شوند. به عنوان مثال، Google Drive یک بستر مهم است که ویکی ها می توانند در آن ادغام شوند.

3. استفاده از ویکی اعضای تیم شما را برای یادگیری بیشتر و تولید نتایج بهتر سوق می دهد

یک وب سایت ویکی اغلب فرصتی را برای کارمندان شما فراهم می کند تا از دانش خود در این همکاری استفاده کنند. با این سیستم، اعضای تیم شما به طور کلی احساس انگیزه بیشتری می کنند که نه تنها به وظایف خود بپردازند بلکه به دنبال گسترش تخصص خود نیز باشند. 

هنگام استفاده از ویکی، به راحتی می توانید کارهای تحقیقاتی را به اعضای تیم خود بسپارید. سپس کل شرکت می تواند از نتایج آنها بهره مند شود. این امر ذاتاً کارکنان شما را به سمت بالا بردن مهارت های خود سوق می دهد و ارزش بیشتری به سازمان می بخشد.

با ساده سازی گردش کار و سهولت در مکان یابی اطلاعات، ویکی این امکان را برای کارمندان شما فراهم می کند که براساس فعالیت های قبلی سایر کاربران نیز کار کنند. وقتی با اطلاعات منسوخ شده در ویکی روبرو می شوند، به راحتی می توانند در محتوای وب سایت کسب و کار شما تجدید نظر کنند.

به طور کلی، ویکی ها به شما کمک می کنند تا اعضای تیم شما با بهره وری بیشتر روبه رو شده و سطح تخصص آنها افزایش یابد. آنها می توانند در مدت زمان کوتاه تری اطلاعات بیشتری را جمع آوری کرده و نتایج بهتری ارائه دهند.

4- از یک سایت ویکی می توان برای بازاریابی محتوا استفاده کرد

در بحث بازاریابی دیجیتال، محتوا بسیار مهم است. یک ویکی مشترک به شما کمک می کند تا به طور منظم اطلاعات کافی را در یک مکان جمع کنید تا اعتبار خود را به عنوان یک مرجع در صنعت ارتقا دهید.

این امر همچنین بر بهینه سازی موتور جستجو (SEO) شما تاثیر مثبت خواهد گذاشت. رتبه بندی جستجو به شدت به لینک سازی داخلی و خارجی متکی است. برای پیوند دادن به مطالب بسیار مرتبط در وب سایت خود می توانید از یک وب سایت ویکی استفاده کنید. به این ترتیب، نام تجاری شما حتی بیشتر در معرض دید مشتریانی قرار می گیرد که به دنبال اطلاعات مربوط به محصولات یا خدمات شما هستند.

کتاب راهنمای عمومی Basecamp که در GitHub میزبانی می شود، یک مثال عالی است:

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(5)

Slite ویکی مورد دیگری است که قابل توجه است:

مزایای وب سایت ویکی

تصویر(6)

این قسمت شامل سه بخش مختلف با هدف ارائه اطلاعات در مورد تیم، استراتژی بازاریابی و محصول است.

5- اجرای یک وب سایت ویکی مقرون به صرفه است

مطالعه ای که توسط Glassdoor انجام شده، متوسط هزینه کارفرمای آمریکایی برای استخدام کارگر جدید را 4000 دلار اعلام کرده است. کل فرآیند تقریباً 24 روز طول می کشد. با این حال، همانطور که اشاره شد، یک وب سایت ویکی توسعه یافته می تواند به طور قابل توجهی این هزینه ها را در بهره وری کاهش دهد.

بعلاوه،همانطور که اشاره شد یک ویکی می تواند به کارمندان کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز را سریعتر پیدا کنند و باعث افزایش کارایی شود. وقتی همه فاکتورها را در نظر میگیرید، مشخص می شود که یک وب سایت ویکی از نظر مالی کاملاً منطقی است.

با ساده سازی فرآیندهای سازمانی و بهبود تخصص کارکنان، یک وب سایت ویکی اغلب تاثیر مستقیمی بر سودآوری شرکت شما دارد. از آنجا که اکنون می توانید در تیم خود به بهره وری بهتر برسید و همچنین ارزش بیشتری به عموم مردم ارائه دهید، می توان نتیجه گرفت که ویکی ها بازگشت سرمایه (ROI) بسیار خوبی را ارائه می دهند.

نتیجه

در مجموع وب سایت ویکی، سایتی در مورد جمع آوری اطلاعات، سازماندهی صحیح آنها و ایجاد تغییرات مداوم می باشد. اگر می خواهید تلاش های مشترک تیم خود را بهبود ببخشید و ارزش بیشتری ارائه دهید، ممکن است بخواهید خودتان یک ویکی ایجاد کنید.

برای یک بازبینی سریع، در زیر برخی از مزیت های استفاده از یک سایت ویکی آورده شده است:

  1. یک سایت ویکی به شما کمک می کند تا تمام اطلاعات را به طور موثر ثبت و سازماندهی نمایید.
  2. شما می توانید همکاری تیم داخلی را بهتر مدیریت کنید.
  3. استفاده از ویکی اعضای تیم شما را به سمت یادگیری و تولید نتایج بهتر سوق می دهد.
  4. برای بازاریابی محتوا می توان از یک سایت ویکی استفاده کرد.
  5. اجرای یک وب سایت ویکی مقرون به صرفه است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *