کدام برنامه ها از دوربین، میکروفون و موقعیت مکانی شما استفاده می کنند؟
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

کدام برنامه ها از دوربین، میکروفون و موقعیت مکانی شما استفاده می کنند؟

محافظت از حریم خصوصی در عصر مدرن کار ساده ای نیست. از دسترسی های برنامه های مختلف گرفته تا کوکی های آنلاین می توانند باعث به خطر افتادن حریم خصوصی شما شود. اما دانستن اینکه برنامه های موجود در دستگاه های شما به چه مواردی دسترسی دارند، باید یکی از اولویت های اصلی شما باشد. به ویژه اینکه باید بدانید کدام برنامه ها از دوربین، میکروفون و مکان شما در تلفن و رایانه استفاده می کنند.

قطعا نمی خواهید فردی بدون اجازه از طریق وب کم به شما نگاه کند، همچنین نمی خواهید برنامه های تلفن همراه صدا شما را ضبط و آن را برای افراد دیگری ارسال نماید، مگر اینکه به طور خاص به آنها اجازه داده باشید. موقعیت مکانی نیز به همان اندازه مهم است. هنگامی که برنامه ای این مسئله را کنترل می کند، دقیقاً می داند کجا هستید و می تواند حرکات شما را مشاهده کند.

خبر خوب این است که این سه تنظیمات اصلی حریم خصوصی را می توان به راحتی در Android ،iOS ،Windows و macOS تغییر داد. علاوه بر این، ویژگی ها و ابزارهایی برای کمک به شما وجود دارند تا بررسی کنید کدام برنامه ها می توانند به دوربین، میکروفون و موقعیت مکانی دستگاه شما دسترسی داشته باشند.

iOS

به بخش Settings در iPhone خود رفته، سپس به سمت پایین اسکرول نمایید تا لیستی از تمام برنامه هایی را که در حال حاضر نصب کرده اید، مشاهده نمایید. در صورتیکه هر یک از برنامه ها را انتخاب کنید، می توانید جزئیات تمام مجوزهایی را که برنامه تاکنون داشته است، از جمله دسترسی به مکان دستگاه، دوربین و میکروفون مشاهده نمایید.

مجوزهای دسترسی به میکروفون و دوربین را می توان با ضربه زدن بر روی کلید تعبیه شده، فعال یا غیرفعال کرد. اگر بر روی «Location» ضربه بزنید، با گزینه های زیر مواجه می شوید:

Never (هرگز اجازه دسترسی ندارید)

Ask Next Time (برای استفاده بعدی مجدد سوال کن)

While Using the App (فقط هنگام استفاده از برنامه)

Always (همیشه، از جمله در پس زمینه). همچنین می توانید دقت موقعیت مکانی را از طریق GPS نیز فعال یا غیرفعال کنید.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(1)

تنظیمات حریم خصوصی به شما و اینکه به برنامه های مختلف خود از نظر دسترسی به بخش های مختلف دستگاه اعتماد دارید یا خیر بستگی دارد. با ضربه زدن بر روی Privacy و سپس انتخاب Microphone، می توانید دسترسی به میکروفون را برای کل تلفن خود خاموش کنید. همچنین تنظیمات دسترسی به موقعیت مکانی و دوربین را در منوی Privacy در اختیار شما قرار داده است که تمام برنامه هایی را که در حال حاضر از این مجوزها برخوردار هستند، لیست می کند.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(2)

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(3)

تصویر(4)

iPhone هنگام استفاده از این مجوزها به شما اطلاع می دهد: به دنبال نقاط کوچک (سبز برای دوربین، نارنجی برای میکروفون) در گوشه سمت راست بالای نوار وضعیت بگردید. علاوه بر این، اگر Control Center را باز کنید (از گوشه بالا سمت راست به پایین بکشید)، در بالا می توانید ببینید که آیا برنامه ای اخیراً از دوربین یا میکروفون استفاده کرده است یا خیر.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(5)

اندروید

با توجه به اینکه در نسخه های مختلف اندروید، ممکن است این تنظیمات قدری متفاوت باشد، در ادامه آموزش مربوط به نسخه 10 اندروید ذکر می شود.

تنظیمات حریم خصوصی در اندروید10

مطابق با تصویر زیر در تلفن همراه خود به مسیر Settings –> Privacy –> Permission manager مراجعه نمایید.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(6)

در اینجا، برای مثال Camera را انتخاب و سپس "Deny" را انتخاب کنید تا از دسترسی به دوربین گوشی جلوگیری کند.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(7)

اکنون، به Settings –> Privacy –> Permission manager and choose برگردید و "Microphone" را انتخاب کنید. همان روشی را که در مرحله قبل انجام دادید تکرار کنید، سپس آن را بر روی "Deny" تنظیم کنید تا دسترسی به میکروفون شما لغو شود.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(8)

سیستم عامل مکینتاش

در مورد macOS، باید منوی Apple را باز کنید، سپس System Preferences Security & Privacy و Privacy را انتخاب کنید. در سمت چپ، همه مجوزهای برنامه از جمله دوربین، میکروفون و موقعیت مکانی را می توانید مشاهده کنید. بر روی هر یک از مجوزها کلیک کنید تا برنامه های مربوطه را ببینید و در صورت لزوم تغییراتی را ایجاد کنید. در صورت دسترسی به مکان رایانه خود، در کنار هر یک از برنامه هایی که اخیراً این داده ها را ثبت کرده است، یک نماد پیکان کوچک مشاهده خواهید کرد.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(9)

در صورت تمایل هنگام دسترسی به سرویس های موقعیت مکانی، می توانید همان پیکان را برای نمایش در نوار منو بدست آورید: از زبانه Privacy، بر روی Details کنار System Services کلیک و گزینه Show location را فعال کنید. همچنین لازم به ذکر است وب سایت هایی که اکنون دارای مجوزهای خاصی هستند را نیز می توانید مشاهده کنید. در Safari از منوی Safari گزینه Preferences را انتخاب کنید، سپس Websites را انتخاب کنید تا ببینید کدام مجوزها به کدام سایت ها اعطا شده است. مرورگرهای دیگر نیز تنظیمات مشابهی دارند. برای مثال در Google Chrome برای macOS در بخش Site settings می توانید تنظیمات مجوزها را بررسی کنید.

Windows

از منوی اصلی ویندوز، "Privacy Settings" را انتخاب کنید.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(10)

 در پنجره باز شده به سمت پایین اسکرول نمایید تا App Permissions را مشاهده کنید، خواهید دید که موقعیت مکانی، دوربین و میکروفون سه مجوز اول ذکر شده در این لیست هستند. هر یک از آنها را انتخاب کنید تا ببینید کدام برنامه ها مجوزهای لازم را دارند و در صورت تمایل آن مجوزها را خاموش کنید. 

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(11)

همچنین می توانید دسترسی به دوربین، میکروفون و داده های موقعیت مکانی را به طور کامل در سیستم عامل غیرفعال کنید.

تنظیمات حریم خصوصی در تلفن همراه

تصویر(12)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *