5G چگونه  می تواند جایگزین اینترنت پرسرعت خانه شود
مقاله

5G چگونه می تواند جایگزین اینترنت پرسرعت خانه شود

شبکه های 5G به آرامی در جهان در حال گسترش هستند اما دسترسی به این شبکه در بسیاری از نقاط، سخت و دشوار است. آیا روزی 5G می تواند جایگزین اینترنت پرسرعت فعلی در منزل شما شود و همه دستگاه های به صورت یکپارچه به آن متصل شوند؟

پاسخ کوتاه به این سوال، بله است. برخی از مزایایی 5G عبارتند از سرعت دانلود سریعتر، سرعت بارگذاری بیشتر، پهنای باند بالا و تأخیر کمتر. توضیحات ذکر شده به این معنی است که دسترسی به اینترنت با استفاده از 5G به جای اینترنت پرسرعت معمولی دارای مزایای بیشتری است. اما موارد زیادی وجود دارند که باید قبل از انتخاب 5G بدانید.

در حال حاضر برای اینترنت خانگی از شبکه های بی سیم مانند 4G LTE استفاده می شود. استفاده از شبکه های بی سیم چندان بی پیچیده و جدید نیست. اما از آنجا که این شبکه ها با گذر زمان و گسترده شدن، قوی تر، سریع تر و ارزان تر می شوند، برای افراد بیشتری به یک پیشنهاد مناسب تبدیل خواهند شد. ورود 5G امکان جایگزین کردن اینترنت پرسرعت سنتی را به اینترنت های بی سیم سریعتر می کند.

برای این کار، یک سیم کارت را در روتری قرار دهید که می تواند به صورت بی سیم به آنتن 4G LTE یا 5G متصل شود. در این مرحله روتر می تواند با استفاده از فناوری جدیدی مانند Wi-Fi 6، یک شبکه بی سیم درست مثل همان شبکه هایی که قبلاً داشته اید ایجاد کند.

اینترنت 5G

تصویر(1)

این فناوری مطمئناً مزایای بسیاری دارد، خصوصاً در مناطق روستایی که زیرساخت های اینترنت پرسرعت سنتی خوبی ندارند. اما اینکه آیا در نهایت اینترنت 5G برای شما مناسب خواهد بود یا خیر، باید عواملی متعدد از جمله هزینه، در دسترس بودن و پوشش شبکه را در منطقه خود بررسی کنید.

پوشش 5G در منطقه شما بسیار مهم خواهد بود. اگر پوشش مناسب باشد، دسترسی به سرعت دانلودی حداکثر تا یک گیگابیت در ثانیه امکان پذیر است. اما اگر سیگنال 5G ضعیف باشد یا اگر تا دکل شبکه 5G فاصله زیادی دارید، ممکن است اتصال به اینترنت معمولی گزینه بهتری برای شما باشد.

بزرگترین چالش در برابر پذیرش جایگزین کردن فناوری 5G با اینترنت سنتی فعلی در خانه ها، این است که آیا فناوری 5G واقعاً قادر به رفع تمامی نیازهای ما می باشد؟ مسئله مهمتر آنکه آیا ارائه دهندگان شبکه 5G قادر هستند که از نظر اقتصادی شرایط خوبی را جهت استفاده از شبکه 5G برای کاربران خود فراهم کنند. استفاده از 5G برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در خانه ممکن است هزینه بالایی داشته باشد، گزینه های مقرون به صرفه اما با سرعت کمتر نیز وجود دارند که می توانند نیازهای شما را رفع کنند.

در خانه ای که چندین لپ تاپ، رسانه های پخش آنلاین و بلندگوهای هوشمند وجود دارد و به مراتب مصرف اینترنت بالاتری نسبت به تلفن همراه مجهز به 5G نیز می توانند داشته باشند، قطعا هزینه های زیادی می بایست برای تهیه پهنای باند کافی برای تمامی این گجت ها را فراهم کنید. یکی مزایایی مهم 5G این است که می تواند پاسخگوی حجم زیادی از کاربران باشد، حتی در مناطق پرجمعیت که هم اکنون با مشکل کمبود پهنای باند و اشباع شدن شبکه های تلفن همراه روبرو شده اند. اما سوال این است که آیا 5G می تواند در هر منطقه ای در دسترس باشد؟

به عبارت دیگر، در مناطق دور افتاده کشور که آنتن های 5G به اندازه کافی وجود ندارد، آیا می تواند جایگزینی خوبی برای اینترنت های فعلی شود؟ در حال حاضر هنوز مشخص نیست که آیا 5G مشکل اینترنت روستایی را حل می کند یا خیر. 

اگرچه این فناوری اتصال بی سیم و فوق العاده سریع را امکان پذیر می کند، اما هنوز هم بخشی از شبکه باید از طریق فیبر نوری تغذیه شود و برای بیشتر کشور ها، این زیرساخت ها هنوز در دسترس نیستند. در حالی که مناطق شهری ممکن است از 5G بهره مند شوند، اما مکان هایی مانند حومه شهرها و روستاها خیلی دیر و به سختی ممکن است به این فناوری دسترسی داشته باشند. سپس موضوع محل قرار گیری فرستنده ها مطرح می شود که برای ارائه فرکانس های 5G مورد نیاز خواهند بود. اگرچه شبکه 5G نیز از آنتن های زمینی مشابه شبکه های 3G / 4G پشتیبانی می کند، اما دکل های 5G می بایست در فواصل کم قرار گیرند تا حداکثر سرعت را به کاربران ارائه کنند. این مسئله می تواند به معنای راه اندازی دکل های های بیشتر باشد تا اتصال پایدار و پرسرعت را از مکانی به مکان دیگر حفظ کند.

مواردی دیگری در مورد پوشش شبکه 5G نیز وجود خواهد داشت، مثلا به دلیل استفاده از فرکانس های بالاتر در 5G، نفوذ به اجسام جامد مانند دیوارها، ساختمانها و پنجره ها با محدودیت هایی بیشتری همراه است. این مشکل در کوتاه مدت با هاب های کوچکتر 5G حل می شود، که می تواند در مناطق بسیار پرجمعیت مانند شهرهای بزرگ اجرا شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *