چرا به زودی 50٪ از کل وب سایت ها از وردپرس استفاده خواهند کرد
مقاله

چرا به زودی 50٪ از کل وب سایت ها از وردپرس استفاده خواهند کرد

داستان موفقیت جهانی وردپرس همچنان ادامه دارد.

در حال حاضر 39.1٪ وب سایت های موجود در جهان از وردپرس استفاده می کنند. طبق آخرین آمارهای W3Techs، به طور متوسط آمار استفاده از وردپرس، ​​2.47 درصد در سال رشد می کند. با ادامه این سرعت، شانس آن وجود دارد که تا پایان سال 2025 بیش از 50٪ سایت ها از وردپرس استفاده کنند.

به راحتی می توان گفت سهم بازار وردپرس اخیراً دستاوردهای جدی داشته است. اما چگونه این مقدار پیشرفت حاصل شد و چه اتفاقی افتاد که صرفا در سال گذشته طراحی سایت با وردپرس با رشد 3.7٪ مواجه گردید؟

این همان چیزی است که این پست به بررسی آن می پردازد. چگونه وردپرس توانسته است با وجود مشکلات و رکود اقتصادی در سال قبل، چنین آماری را ثبت کند.

استفاده از W3Techs برای بررسی عمکلرد CMSها

برای درک موقعیت وردپرس، یک نمای کلی از وضعیت سیستم های مدیریت محتوا لازم است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، سال گذشته برای بسیاری از برندها سخت بوده است. برخی از برندهای اصلی شهرت خود را از دست داده اند و برخی دیگر نیز با سرعت رشد کرده اند.

آمار استفاده از وردپرس

تصویر(1)

منبع جدول فوق

برای صرفه جویی در بررسی دقیق ارقام و اعداد موجود در جدول فوق، در اینجا موارد اصلی توضیح داده شده است:

39 درصد از کل سایت های جهان و 63 درصد از  سایت های دارای سیستم مدیریت محتوا، از وردپرس استفاده می کنند.

Shopify طبق جدول فوق از جوملا پیشی گرفته است! و به جایگاه شماره دو رسیده است. این در حالی است که جوملا و دروپال در حال سقوط هستند و دروپال جایگاه خود را به Wix داده است.

منبع بازها در حال کاهش قدرت هستند

اگر وردپرس را کنار بگذارید، سیستم های مدیریت محتوای بزرگ منبع باز چندان خوب کار نمی کنند. دروپال و جوملا که توانایی فنی بالایی دارند، بیشترین ضربه را این بین دیده اند.

آمار استفاده از وردپرس

تصویر(2)

WordPress و Shopify، بسیار ساده هستند، اما چرا به این شکل رشد کرده اند؟

مطمئنا در بین برترین سیستم های مدیریت محتوا منبع باز، وردپرس بسیار کاربر پسندتر است. این همان چیزی است که تعداد زیادی از مشاغل جدید به دنبال آن هستند. مشاغل جدید به دنبال سیستم مدیریت محتوایی هستند که بدون دردسر، ارزان بوده و پشتیبانی خوبی نیز داشته باشد.

برای ساخت موفقیت آمیز یک وب سایت، باید اصول کدنویسی را بدانید. برای مثال ، اگر از جوملا برای راه اندازی سایت استفاده می کنید، جهت شروع به مهارت فنی بالاتری نیاز خواهید داشت. از نظر سهولت استفاده، ویرایشگر جوملا نسبت به ویرایشگر بلوک Gutenberg وردپرس حرفی برای گفتن ندارد.

فروش آنلاین بخش فزاینده ای از وب سایت های جدید را به خود اختصاص داده است. امسال Shopify به مقام دوم رسید در حالی که WooCommerce همچنان محبوب ترین گزینه برای ایجاد سایت های تجارت الکترونیکی بود. 

توجه: این مورد در جدول سیستم های مدیریت محتوا ذکر نشده است زیرا ووکامرس یک سیستم مدیریت محتوای مستقل نیست. ووکامرس یک افزونه تجارت الکترونیکی برای کاربرانی است که از WordPress استفاده می کنند.

نمودار زیر (از این مقاله که توسط Joost de Valk بنیانگذار Yoast منتشر شده است) تصویر واضح تری از اندازه و رشد WooCommerce در مقایسه با Shopify ارائه می دهد.

آمار استفاده از وردپرس

تصویر(3)

در سال های اخیر، ووکامرس به عنوان محبوب ترین ابزار برای ایجاد یک فروشگاه آنلاین شناخته شده است. این بستر توسط 7.2٪ از کل وب سایت ها، مورد استفاده قرار گرفته است و فاصله مطمئنی را نسبت به نزدیکترین رقیب خود حفظ می کند.

محبوبیت ووکامرس می تواند به دلیل علاقه کاربران برای استفاده از وردپرس باشد. همچنین برای طراحان سایت نیز استفاده از ووکامرس جذابیت بیشتری دارد، زیرا بر خلاف Shopify، محدودیتی در نسخه رایگان وجود ندارد. با استفاده از ووکامرس می توانید یک فروشگاه کاملاً کاربردی را در کمترین زمان ایجاد کرده، محصولات نامحدودی را به آن اضافه نمایید و یک درگاه پرداخت را نیز به فروشگاه آنلاین خود متصل کنید.

وردپرس همچنان به تسلط خود ادامه می دهد

وردپرس برتری خود را در بین سایر سیستم های مدیریت محتوا حفظ کرده و در حال گسترش می باشد. با وجود تنوع زیاد در سیستم های مدیریت محتوا متن باز و اختصاصی، کاربران جدیدی که از وردپرس استفاده می کنند از کجا آمده اند و چرا آنها برای طراحی سایت خود از وردپرس استفاده کرده اند؟

برای غلبه بر ضررهای ناشی از همه گیری ویروس کرونا و ادامه ارائه خدمات به مشتریان خود، مشاغل کوچک می بایست خرید و فروش خود را به صورت آنلاین انجام دهند. وردپرس یک راه حل ایده آل و مطلوب برای افرادی است که قصد دارند فروش خود را از روش سنتی به آنلاین تغییر دهند، راه اندازی یک سایت فروشگاهی با وردپرس در کمتر از 5 ساعت قابل انجام است.

وردپرس بستری مطمئن برای بسیاری از دارندگان مشاغل کوچک است که قصد دارند محدوده فروش خود را از یک محله به یک کشور تغییر دهند. داده های زیر سایت های جدید ساخته شده را براساس سیستم های مدیریت محتوا در ماه اکتبر 2020 نشان می دهد.

آمار استفاده از وردپرس

تصویر(4)

تجارت الکترونیکی نیروی محرکه رشد وردپرس است. کاربران به طور چشمگیری به وردپرس روی می آورند و بیش از یک سوم از کاربران، WooCommerce را برای ساخت فروشگاه آنلاین خود انتخاب می کنند.

یک CMS و فراتر از آن

در طول چندین سال اخیر، پوسته ها، افزونه ها و بسیاری از پیشرفت ها، باعث شد تا وردپرس کاربران زیادی را به خود جلب کند. با ورود بیشتر افراد متخصص، وردپرس تکامل یافت و به پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوای جهان تبدیل شد.

در حال حاضر شرکت های بزرگ و کوچک زیادی برای توسعه وردپرس تلاش می کنند و هر ساله هزاران پوسته و افزونه جدید را به کاربران معرفی می کنند.بزرگترین مارکت های فروش افزونه و پوسته هم اکنون متعلق به وردپرس است و هزاران برنامه نویس و توسعه دهنده به صورت شبانه روز در حالت طراحی پوسته ها و افزونه های جدید هستند.

شرکت های امنیتی زیادی برای بالا بردن امنیت سایت های وردپرسی و ارائه ایده های محافظت از سایت در حال فعالیت هستند و تقریبا هر ماه شاهد بروزرسانی افزونه های امنیتی هستیم که هر کدام دارای نقاط قوت بسیاری هستند.

ارائه انواع افزونه های بهینه سازی سایت، سئو سایت و کشینگ باعث شده است تا سایت های وردپرسی با سرعت بالاتری رشد کرده و از رقبای خود پیشی بگیرند.

سهم بازار وردپرس * هنوز * در حال رشد است. چه چیزی باعث رشد مداوم وردپرس شده است؟

تصمیمات Mullenweg (بنیانگذار وردپرس) و تیم Automattic انگیزه را برای سرمایه گذاری، همکاری و البته علاقه کاربران به یادگیری وردپرس افزایش داده اند. آنها حتی توجه Google را نیز جلب کرده اند.

گوگل

گوگل جهت افزایش تعامل خود با وردپرس و البته کاربران زیادی که از آن استفاده می کنند،AMP یا همان Accelerated Moblie Pages را برای نمایش سریع و بهینه تر سایت های وردپرس در موبایل ایجاد کرد.

در ادامه پیشرفت خیره کننده وردپرس، گوگل متوجه شد فقط در صورتی می تواند وب سایت های جدید را مدیریت کند که بر روی فناوری های زیربنایی که این وب سایت ها را تغذیه می کند، کار نماید، به همین دلیل اکنون در جامعه وردپرس سرمایه گذاری بسیار زیادی کرده است.

برای مشاغلی که می خواهند در نتایج جستجوی Google بالاتر از رقبا باشند، بدون سرمایه گذاری جدی در وقت و هزینه، کار بی فایده ای است. اما وردپرس توانسته است با ارائه ابزارهای مختلف تا حد بسیار زیادی از هزینه های کسب رتبه بالاتر در گوگل و سایر موتورهای جستجو بکاهد.

آمار استفاده از وردپرس

تصویر(5)

اکوسیستم وردپرس

اکوسیستم وردپرس به آن کمک می کند تا ارتباط خود را با زنجیره تامین ابزارهای مورد نیاز کاربران حفظ کند و باعث رشد آن شود.

اگر قرار است وردپرس به یک سیستم عامل وب تبدیل شود، اکوسیستم نرم افزاری می تواند چنین کاری را انجام دهد. اکوسیستم نرم افزاری، ابزارهای مختلفی که در اختیار وردپرس است را به یکدیگر متصل می کند و باعث ایجاد یکپارچگی گسترده در آن می شود. استفاده از API های WordPress باعث شده است که سرویس های مختلفی به وردپرس متصل شده و خدمات ابری متنوعی را به کاربران وردپرس ارائه نماید. با وجود این اکوسیستم قوی، وردپرس توانسته است یک جامعه قوی و منظم برای خود و کاربران ایجاد نماید.

گوتنبرگ

شتاب سریع وردپرس فقط محصول همه گیری کرونا نیست. در سال های اخیر، اصلی ترین توسعه دهنده ها تمرکز خود را بر روی تجربه کاربر قرار داده اند و در این اواخر نیز ارائه ویرایشگر قدرتمند گوتنبرگ توانسته است انقلابی در طراحی سایت با وردپرس ایجاد کند.

قابلیت ویرایش بلوک های مختلف، این امکان را به کاربران آماتور می دهد تا با قرار دادن بلوک های مختلف در کنار هم، سایت خود را راه اندازی نمایند. وردپرس به گونه ای طراحی شده است تا کاربران بدون درگیر شدن با توسعه دهنده ها و طراحان سایت، وب سایت خود را ایجاد کنند.

وردپرس از پشتیبانی یک جامعه بزرگ برخوردار است، جایی که کاربران بی تجربه و جدید به راهنماها و آموزشهای بسیار زیادی دسترسی دارند تا قادر باشند مشکلات خود را رفع کنند. استفاده از این آموزش ها در انجمن وردپرس و شبکه های اجتماعی به صورت رایگان است. هرگز راه اندازی سایت برای افراد مبتدی به این مقدار آسان نبوده است.

یک میزبان هاست مطمئن می تواند سرعت و امنیت را برای سایت وردپرسی شما تضمین کند، میهن وب هاست با ارائه سرویس های بهینه شده برای وردپرس، توانسته است نظر اکثر مدیران سایت های وردپرسی را به خود جلب کند. هم اکنون ده ها هزار سایت وردپرسی در سرورهای میهن وب هاست میزبانی می شوند.

با وجود یک هاست مطمئن، می توانید تمام تمرکز خود را بر روی وب سایت خود داشته باشید.

در این مقاله در مورد چگونگی پیشرفت وردپرس بحث شد و منصفانه است که گفته شود آینده ای درخشان در انتظار وردپرس است. با توجه به عوامل اجتماعی و اقتصادی، پیش بینی می شود که کاربران بسیار زیادی به علاقمند فعلی وردپرس اضافه خواهند شد.

تغییر جایگاه تجارت الکترونیکی

شیوع همه گیری کرونا تقریباً پنج سال روند حرکت به سمت تجارت الکترونیکی را تسریع کرده است و به گفته مدیر کل تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، موخیکا کیتوئی، تغییر جهت به سمت تجارت الکترونیکی برای بقای کسب و کارهای سنتی بوده است. تغییراتی که اکنون در حال انجام است، شروع بهبود اقتصاد جهانی و تاثیرات مثبتی آن بر کسب و کارهای محلی و کوچک است.

آمار استفاده از وردپرس​​​​​​​

​​​​​​​تصویر(6)

در حال حاضر، بسیاری از مشاغل جدید و تازه تاسیس شده تمایل به راه اندازی سایت دارند. در سال 2019، کمتر از دو سوم مشاغل کوچک دارای وب سایت بودند(Clutch، 2019). مطالعات نشان می دهد که:

مشاغل کوچک هزینه (26٪) و عدم ارتباط با صنعت (27٪) را دلیل اصلی تصمیم خود برای نداشتن وب سایت می دانند.

35٪ از مشاغل کوچک احساس می کنند عملکرد آنها بسیار ناچیز است و نیازی به سایت ندارند.

جهان به سرعت در حال گذر از سال 2021 است و این تصور که کسب و کار شما بسیار کوچک است یا برای ارائه خدمات به صورت آنلاین مناسب نیست، دیگر وجود ندارد. امروزه خواه یک متخصص کاشت ناخن باشید یا دارای فروشگاه مواد غذایی بهداشتی، بدون حضور آنلاین، احساس خواهید کرد که دیگر قادر به رقابت با رقبای خود نیستید.

از آنجایی که همه گیری کرونا باعث شده تا مصرف کنندگان از محل سکونت و کار خود خریدها را به صورت آنلاین انجام دهند، یک فرصت ایده آل و استثنایی برای مشاغل آنلاین ایجاد شده است تا خود را از بحران خارج کرده و به سودهای بسیار بالا دست یابند. شرکت هایی که برای حضور آنلاین خود سرمایه گذاری می کنند، با وجود پلتفرمی قدرتمند، شناخته شده و رایگان مانند وردپرس، قطعا پیشرفت قابل توجهی خواهند کرد. پیوستن کسب و کارهای مختلف به وردپرس می تواند باعث تکمیل اکوسیستم وردپرس شود.

گام بعدی: 50٪ از اینترنت

می توان اطمینان داشت که تیم وردپرس مصمم است که پلتفرم فعلی را فراتر از یک CMS گسترش دهد. وردپرس همچنان در حال پیشرفت است و ابزارهای جدیدی که ارائه می دهد باعث شده است تقریبا بدون رقیب جدی باقی بماند.

اکثر تحلیلگران و توسعه دهنده ها بر این باورند که سهم بازار وردپرس در دهه ای که پیش رو است از مرز 50٪ عبور خواهد کرد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *