هر آنچه که در خصوص فناوری احراز هویت بیومتریک لازم است که بدانید
مقاله

هر آنچه که در خصوص فناوری احراز هویت بیومتریک لازم است که بدانید

امروزه کسب و کارها اعم از بیزینس های کوچک، صنعت تجارت الکترونیکی  یا بخش مالی شرکت ها همه به دنبال تکنولوژی بیومتریک جهت احراز هویت مشتریان خود هستند. تکنولوژی بیومتریک در طی چند سال گذشته شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده‌است و یکی از موثرترین روش‌ها برای شناسایی مشتریان محسوب می‌شود.

تکنولوژی بیومتریک چیست؟

این تکنولوژی یک روش تشخیص خودکار مشتری برای تایید هویت براساس ویژگی‌های رفتاری و فیزیولوژیکی مثل اثر انگشت، صدا، ویژگی‌های چهره، DNA، شبکیه چشم و سایر موارد است.

هر ساله میلیون ها نفر قربانی جرایم جعل هویت می‌شوند. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا ۳ میلیون گزارش را در سال گذشته ثبت کرده‌است که ۱۵ درصد آن متعلق به  جعل  هویت می باشد. تکنولوژی بیومتریک امروزه در حال تبدیل شدن به  ابزار احراز هویت برای از بین بردن جرائم و تخلفات است. شناسایی مشتری از طریق بیومتریک در تمام جهان رایج شده و بیشتر از آنچه پیش بینی شده بود رواج پیدا کرده است. شرکت‌ها از فن‌آوری بیومتریک برای تشخیص تقلب و امنیت بیشتر استفاده می‌کنند؛ زیرا امنیت بیومتریک بسیار مفیدتر از روش های تایید هویت قدیمی و معمولی است.

این روش به غیر از احراز هویت فردی، داده‌های مشتری را فقط محدود به دسترسی مجاز می‌کند. جالب است که بدانید، فناوری بیومتریک جدید نیست و صدها سال است که وجود دارد و ابتکارات قابل‌توجهی را در حین ترقی ارائه کرده است.

تاریخچه احراز هویت بیومتریک

احراز هویت بیومتریک در بازار راستی آزمایی یک شاهکار محسوب می شود. تاریخچه احراز هویت بیومتریک به دهه 1800 برمی گردد که اولین سیستم شناسایی بیومتریک در پاریسِ فرانسه ثبت شد.

Alphonse Bertillon - یک افسر پلیس فرانسوی و محقق بیومتریک بود که تکنیک منحصر به فرد شناسایی مجرمان از طریق ویژگی‌های بیولوژیکی را ابداع کرد. به دنبال آن شناسایی اثر انگشت در دهه 1880 توسط ادوارد هنری که سیستم طبقه بندی هنری را بیان کرد، به بازار معرفی گردید. سیستم هنری توسط سازمان های اجرای قانون مورد پسند قرار گرفت و جایگزین روش شناسایی Bertillon شد.

تصویر(1)

با نزدیک شدن به سال 2022، فناوری احراز هویت بیومتریک برای تأیید مشتری به سرعت در حال پیشرفت است. این بخش به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به قسمتی از عملیات های کاری روزمره در تجارت است. بسیاری از شرکت های سخت افزاری و نرم افزاری برای احراز هویت، از بیومتریک در سیستم‌های خود جهت تایید اعتبار استفاده می  کنند. (برای مثال شرکت اپل) حتی امروزه بسیاری از شرکت های کوچکتر نیز از دستگاه هایی مانند حضور و غیاب که با استفاده از اثر انگشت کار می کند استفاده می نمایند. همچنین استفاده از سنسور های اثر انگشت  و تشخیص چهره در گوشی های هوشمند نسل جدید از نمونه های استفاده از این تکنولوژی می باشد.

فناوری بیومتریک و محافظت از شرکت های جهانی در برابر جعل هویت:

صنایع جهانی از بیومتریک برای احراز هویت مشتری جهت مقابله با جعل هویت و دسترسی غیرمجاز استفاده می کنند. 

صنعت بیومتریک برای حمایت از کسب و کارها و جلوگیری از وقوع جرایم به بهترین شکل ممکن در حال پیشرفت است. طی چند سال گذشته، جعل هویت مشتری به یکی از متداول ترین جرایم تبدیل شده است. به صورتی که سارقان، هویت اطلاعات شخصی قربانیان را برای معاملات مالی غیرمجاز می دزدند. آنها پس از سرقت هویت مشتری ، اقدام به خریدهای غیرقانونی می کنند یا متقاضی وام به نام قربانی هستند که تهدیدی برای مشاغل جهانی محسوب می شود. 

تلفات ناشی از کلاهبرداری در سال های 2019 تا 2020 حدود 13 درصد افزایش یافته است. بنابراین، صنایع جهانی برای جلوگیری از جعل هویت، از سیستم های احراز هویت بیومتریک استفاده کرده اند.

برخی از انواع عمده بیومتریک:

همانطور که در بالا ذکر شد، بیومتریک معمولاً تحت دو دسته طبقه بندی می شود: 

ویژگی های بیومتریک بیولوژیکی و رفتاری

صفات بیولوژیکی شامل ویژگیهای فیزیولوژیکی و جسمی افراد است، در حالی که رفتارها شامل اعمالی است که توسط افراد انجام می شوند مانند الگوهای صوتی.

 • اسکنر اثر انگشت

به نظر می رسد اسکنرهای اثر انگشت در همه جا وجود داشته و همه از آنها استفاده می کنند.

آنها محدود به مشاغل نیستند. در این روش به طور مثال دستگاه های هوشمند اسکن اثر انگشت در خانه ها و مراکز زیادی برای باز کردن قفل دستگاه ها به کار گرفته می شوند. براساس تحقیقات Spiceworks، اسکن اثر انگشت متداول ترین نوع احراز هویت بیومتریک است که تقریباً 57٪ شرکت های جهانی از آن استفاده می کنند.

  آنها نوعی سیستم بیومتریک بیولوژیکی هستند زیرا اثر انگشت با مشارکت فرد زنده به دست می آید و با لمس اشیا و سطوح آثار آن بجای مانده و داده های آن قابل جمع آوری می باشد. این سیستم توسط دستگاه های اجرای قانون برای ردیابی مجرمان استفاده می شود. اما تکنیک های جدید و پیشرفته شناسایی بیومتریک جایگزین اسکن اثر انگشت شده است.

 • تشخیص بیومتریک در صورت

در احراز هویت بیومتریک صورت، حضور زنده افراد لازم می باشد. درست مانند سایر راه حل های بیومتریک، تشخیص چهره ویژگی های منحصر به فرد چهره افراد را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را با پایگاه های داده موجود برای احراز هویت مطابقت می دهد. با گفتن این موضوع، احراز هویت بیومتریک صورت راهی راحت تر برای شناسایی مجرمان در میان جمعیت است. 

براساس گزارش FTC، جرایم تحمیلی در حال افزایش است، آنها سال گذشته 667 میلیون دلار خسارت به آمریکایی ها وارد کردند. بنابراین، شرکت‌ها توانایی‌های واقعی سیستم‌های تشخیص چهره را درک می‌کنند، به همین دلیل در جهان مورد توجه قرار گرفته اند.

 • تشخیص صدا

تشخیص صدا سیستم بیومتریک دیگری است که برای شناسایی و احراز هویت مشتری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. طبق مطالعات، حداقل 2٪ مشاغل از تشخیص صدا برای تأیید افراد استفاده می کنند.

 • تشخیص امضا

این مورد شامل شناسایی یک فرد با تجزیه و تحلیل دست خط وی است. تشخیص امضا شامل دو نوع دیگر است، یعنی تجزیه و تحلیل امضای استاتیک و پویا. 

در استاتیک یک امضای اسکن شده با یک امضای اسکن شده دیگر یا امضای جوهری مقایسه می شود.

 از طرف دیگر، امضای پویا از ویژگی های رفتاری استفاده می کند که فرد هنگام ایجاد امضا از آن استفاده می کند. اسکنرهای امضای دیجیتال اغلب توسط فروشگاه های خرده فروشی و موسسات پخت و پز استفاده می شوند.

DNA-

اسکن DNA در درجه اول توسط سازمان های اجرای قانون به منظور شناسایی مظنونان استفاده می شود. در این روش از یک بخش از بدن انسان برای احراز هویت استفاده می‌کند.

 • هندسه دست

شناسایی از طریق هندسه دست (خطوط دست)، شکل دست فرد را تجزیه و تحلیل و اندازه گیری می کند. هنگامی که تعدادی کاربر به طور منظم به سیستم دسترسی دارند، استفاده از این نوع شناسایی آسان تر است. همچنین، میزان دقت آن نیز نسبتاً زیاد است.

تصویر(2)

 • احراز هویت بیومتریک مبتنی بر عنبیه و شبکیه

عناصر بیومتریک مبتنی بر عنبیه شامل احراز هویت از طریق اسکن عنبیه است. به طور مشابه، تجزیه و تحلیل بیومتریک مبتنی بر شبکیه از لایه های رگهای خونی پشت چشم که شبکیه نامیده می شود، استفاده می نماید.

 اسکنرهای عنبیه حتی اگر شخصی از عینک استفاده کند نیز می تواند کار کند، باید در نظر داشت که استفاده از آن آسان است. از طرف دیگر، اسکن شبکیه بسیار دقیق می باشد و نیازی نیست که فرد برای  احراز هویت به یک نقطه نگاه کند. بنابراین اسکن عنبیه در مقایسه با اسکن شبکیه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.علاوه بر این، احراز هویت بیومتریک می تواند افراد را از طریق الگوهای نوشتاری، حرکات فیزیکی از جمله نحوه راه رفتن، الگوهای ناوبری مانند حرکت انگشتان روی پد ماوس و ... شناسایی کند.

مزایای استفاده از فناوری بیومتریک

یکی از مهمترین مزایای استفاده از فناوری بیومتریک قابل اعتماد بودن و دور نگه داشتن شیادها است. امنیت با  بیومتریک افزایش می یابد و اطلاعات هویتی مهم (که ممکن است به سرقت رفته یا جعل شود) به صورت بلادرنگ بررسی و یا تأیید می شود. 

تکنولوژی بیومتریک روز به روز به طور فزاینده‌ای برای احراز هویت، به ویژه در موسسات مالی و سازمان‌های دولتی برای قابلیت اعتماد و ثبات خود مورد توجه قرار می‌گیرد. از دیگر مزایای این سیستم می توان به موارد زیر توجه کرد:

 • ایمن می باشد. زیرا صفات بیومتریک قابل سرقت یا جعل نیستند مگر اینکه نفوذ مجرمان از طریق تلاش های گسترده ای میسر شود که بعضا بعید به نظر می رسد.
 • تکنولوژی بیومتریک به جهت سریع و مقرون‌به‌صرفه بودن بسیار کاربر پسند است .
 • برای شناسایی های جنایی و پزشکی قانونی بسیار مفید است
 • مانع دسترسی غیرمجاز به حساب‌های کاربری، تلفن‌های همراه و ... می‌شود.
 •  گذرواژه ها را می توان به راحتی به سرقت برد  یا هک کرد ولی با استفاده از فناوری بیومتریک،  افراد هیچ داده ای را که برای فعالیت های مجرمانه استفاده شود، از دست نخواهند داد.
 • افراد می تواند برای انجام معاملات مالی مطمئن به بیومتریک اعتماد کنند.

استفاده از تاییدیه احراز بیومتریک

فن‌آوری بیومتریک در صنایع جهانی مانند مراقبت‌های بهداشتی، تجاری، آموزشی، موسسات مالی و سازمان‌های مجری قانون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از کشورها از بیومتریک برای رای گیری استفاده می‌کنند. اخیرا صنعت تجارت الکترونیک از بیومتریک برای  احراز هویت فروشندگان و مشتریان استفاده می نماید.

 گفته می‌شود که اعتبار سنجی بیومتریک مبتنی بر کارت هوشمند، تقلب را تا ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. براساس مطالعات انجام‌شده تا کنون در حدود ۱۶،۳۵۲ نفر قربانی کلاهبرداری اینترنتی شده اند و حدود ۱۷ میلیون پوند خسارت به آنها وارد شده است. برخی از مشاغل از بیومتریک تشخیص صدا برای ارائه خدمات امنیتی از طریق تلفن استفاده می کنند.

به همین ترتیب، موسسات بانکی از بیومتریک برای احراز هویت بهتر کاربران و اطمینان از جریان امن معاملات استفاده می کنند.

از بانکداری آنلاین گرفته تا کیف پول های دیجیتال، فناوری بیومتریک از دارایی های مالی مشتری محافظت می کند. این نه تنها اعتماد مشتری را تقویت می کند بلکه از تمام یا هر گونه نگرانی درباره حریم خصوصی محافظت می کند. موسسات مالی پیشرو جهانی از فناوری بیومتریک برای احراز هویت مشتری، حذف روشهای امنیتی سنتی و مجازات های عدم رعایت آنها برای ارائه تجربه بهتر مشتری استفاده می کنند.

استفاده از فناوری بیومتریک تجربه مطمئنی را برای مسافران در مسافرت فراهم می کند. فناوری بیومتریک انقلابی در صنعت گردشگری ایجاد می کند. احراز هویت بیومتریک برای تسریع در برنامه و روند غربالگری مشتری و در نتیجه تسهیل امنیت مشتری و خطوط هوایی، در طی مراحل درخواست ویزا مورد نیاز است.

 تصویر مشتری توسط دوربین های امنیتی ضبط می شود تا با پایگاه داده افراد مظنون با استفاده از فن آوری تشخیص چهره مطابقت داشته باشد که می تواند به ردیابی تروریست ها از طریق تشخیص چهره کمک کند

به غیر از این صنایع، تکنولوژی‌های بیومتریک به آسانی در بخش های دیگری نیز پذیرفته و مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • سازمان های اجرای قانون
 • نظر سنجی و رای گیری اینترنتی
 • مراقبت های بهداشتی
 • کارفرمایان / شرکت‌ها

تکنولوژی بیومتریک اجرای مقررات KYC / AML

در دنیای دیجیتال، فناوری بیومتریک راهی برای جلوگیری از جعل هویت و کلاهبرداری های اینترنتی است. 

این فناوری به فرآیندهای KYC و AML (شناخت مشتری و بررسی پول شویی) کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

از آنجا که بیش از گذشته سازمان‌ها از پروتکل‌های تایید هویت استفاده می‌کنند، فرآیندهای KYC با استفاده از بیومتری به سرعت در حال اضافه شدن به مقررات دولتی برای جلوگیری از جرایم مالی مانند پولشویی، فساد، فرار مالیاتی، تامین مالی تروریسم و جعل هویت هستند.

به منظور پیروی از سیاست‌هایی که دولت‌های محلی اتخاذ می‌کنند، بانک‌ها ملزم به پیروی از این قانون هستند.

هدف اولیه، حفاظت سیستم‌های مالی در برابر مجرمان است که ممکن است بخواهند از سیستم برای فعالیت‌های متقلبانه و پولشویی استفاده کنند.

 در گذشته، بانک‌ها توجه چندانی به  احراز هویت مشتریان نداشتند، در نتیجه آن‌ها به پرداخت جریمه های سنگین محکوم می شدند.

 بنابراین برای جلوگیری از جرایم میلیاردی، موسسات مالی در حال رفع نواقص و مبارزه با پولشویی هستند.

 به گفته کمیسیون تجارت فدرال، تقریبا ۹ میلیون آمریکایی در هر سال قربانی KYC ناکارآمد می‌شوند.

نتیجه گیری

کلاهبرداری های اینترنتی به سرعت در حال زیاد شدن هستند و شرکت ها با چالش های زیادی در یافتن روش های  پیشرفته تر و مطمئن برای در امان ماندن از خطرات احتمالی مواجه هستند. احراز هویت بیومتریک برای محافظت از سیستم در برابر تهدیدات خارجی طراحی شده است.

 فناوری احراز هویت بیومتریک از تقلب جلوگیری می کند زیرا به داده های بیومتریک منحصر به فرد هر مشتری  وابسته است. احراز هویت بیومتریک از چهره فردی برای تایید هویت استفاده می کند که یکی از امن ترین اشکال تأیید  هویت مشتری است.

احراز هویت بیومتریک چهره نیاز به رضایت کاربر دارد یعنی حالات چهره فرد در حالت رضایت اسکن شده و در هنگام احراز هویت بررسی می گردد و به همین دلیل برای عملکرد صحیح نیاز است یک بار چهره فرد توسط دستگاه مجهز به این تکنولوژی اسکن شده باشد علاوه بر این از روشهای موثر برای تشخیص زنده بودن فرد برای جلوگیری از حقه بازی و تقلب در احراز هویت استفاده می گردد.

و به همین دلیل امروزه احراز هویت بیومتریک توسط صنایع جهانی برای اطمینان از هویت، تجربه بهتر مشتری، تبدیل بیشتر و ریسک پایین تر ترجیح داده می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *