WordPress یا HTML ؟ آیا هر سایتی را با وردپرس راه اندازی کنیم ؟
مقاله

WordPress یا HTML ؟ آیا هر سایتی را با وردپرس راه اندازی کنیم ؟

وردپرس و HTML دو نمونه رایج برای ایجاد وب سایت هستند. اگر قبلاً کد نویسی نکردید ، مفهوم ایجاد وب سایت از ابتدا با استفاده از HTML بسیار دشوار به نظر می رسد. خوشبختانه امروزه، WordPress وجود دارد و به شما این امکان را می دهد تا بدون هیچ گونه دانش برنامه نویسی، محتوای خود را به راحتی مدیریت کنید. با این حال، WordPress و HTML بسته به نیاز شما دارای جوانب مثبت و منفی هستند.

این مقاله به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند.

تصویر(1)

آشنایی با وردپرس

WordPress یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که بطور خاص و کاربر پسند طراحی شده است. این CMS به کاربران امکان می دهد محتوای وب سایت را به راحتی ایجاد، مدیریت و اصلاح کنند. کاربران برای انجام این کار نیازی به درک و توانایی کدنویسی نخواهند داشت.

بیش از 30٪ کل وب سایتهای اینترنتی از وردپرس استفاده می کنند، بنابراین وردپرس به عنوان شناخته شده ترین CMS در بازار معرفی شده است. این مورد توسط بسیاری از شرکتهای گسترده رسانه ای مانند نیویورک تایمز، MTV News و ... استفاده شده است.

به خاطر داشته باشید که دو پلتفرم مختلف برای WordPress با نام های یعنی WordPress.org و  WordPress.com وچود دارد.

WordPress.org یک CMS منبع باز است. برای این CMS شما می توانید افزونه ها و تم های رایگان زیادی پیدا کنید. همچنین اگر بخواهید وب سایت خود را ایجاد کنید، این توانایی را دارید که آزادانه دامنه خود را انتخاب کرده و در یک سرویس میزبانی وب ثبت نام کنید.

در همین حال ، WordPress.com یک نسخه میزبان وردپرس همانند میهن بلاگ و بلاگفا و ... است. در حالی که استفاده از آن ساده تر است ولی محدودیت هایی در مورد مدیریت محتوا وجود دارد. با این حال WordPress.com دیگر نیاز به خرید دامنه و هاست ندارد.

جوانب مثبت و منفی وردپرس در زیر لیست شده اند.

مزایا

1- شروع کار با WordPress آسان است، زیرا برای دانستن نحوه استفاده از آن نیازی به مهارت فنی و تقریباً نیازی به دانش کدنویسی نخواهید داشت. هنگام انجام وظایف مدیریت روزانه وب سایت خود، این پلتفرم به طور خاص طراحی شده است تا بسیار مبتدی باشد.

به جای کد نویسی، اکثر اقدامات را می توان از طریق رابط کاربری آن انجام داد. در واقع وردپرس امکانات زیر را برای شما فراهم می آورد:

 - محتوا و صفحات را ایجاد یا به روز کنید.

 - عملکرد و ظاهر سایت خود را به صورت دلخواه درآورید.

 - سئوی سایت را بهبود ببخشید.

2- وردپرس به شدت قابل سفارشی سازی است. به راحتی می توانید سایت خود را با افزونه ها به روز کنید و از تم های مختلف از پیش ساخته استفاده کنید. همچنین بسیاری از فروشگاه های آنلاین مانند My Theme Shop وجود دارند که افزونه ها و تم های WordPress را با قیمت مناسب ارائه می دهند. افزونه ها منجر به بهبود عملکرد و قدرت سایت شما می شوند. در همین حال، از تم ها برای سفارشی کردن ظاهر وب سایت شما استفاده می شود.

3- وردپرس همیشه در حال توسعه است، زیرا منبع باز است. هر کس می تواند در رشد و رفع اشکالات به WordPress کمک کند. آنها همچنین می توانند تم ها و افزونه های وردپرس خود را ایجاد و توسعه دهند.

معایب

1- WordPress بر پایه PHP و MySQL ساخته شده است. خوشبختانه، شما می توانید از WordPress بدون هیچگونه آگاهی از PHP و MySQL استفاده کنید. با این حال، برای ایجاد سفارشی سازی های پیشرفته تر که توسط افزونه ها یا تم ها ارائه نشده است، باید برخی از زبان های اسکریپت مانند HTML ،CSS و JavaScript را فرا بگیرید.

2- شما ملزم به مدیریت و مراقبت از وب سایت خود به صورت دوره ای هستید و باید اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکلی برای سازگاری وجود ندارد. بنابراین، از شما خواسته می شود که سایت وردپرس و جنبه های آن، مانند افزونه ها و تم خود را همیشه به روز نگه دارید. اگر وقت شما برای مدیریت سایت وردپرس کم است، می توانید به سادگی از یک سرویس میزبانی وب سایت استفاده کنید که روزانه از سایت شما نسخه پشتیبان تهیه و به روزرسانی های سمت سرور را انجام می دهد و به حفظ امنیت سایت وردپرس شما نیز کمک می کند.

آشنایی با HTML

تصویر(2)

HTML یا Hyper-Text Markup Language یک زبان نشانه گذاری است و حاوی برچسب هایی است که برای طبقه بندی عناصر در صفحات وب سایت استفاده می شود.

HTML به همراه CSS و JavaScript برای ساخت وب سایت ها استفاده می شوند. HTML ساختار اساسی سایت ها را ارائه می دهد که بعدا توسط CSS و JavaScript بهبود می یابد.

CSS به صورت بصری به ساختار اساسی طبقه بندی شده توسط HTML کمک می کند و نحوه چیدمان و ارائه مطالب به کاربران را کنترل می کند.

جاوا اسکریپت برای ایجاد تعامل وب سایت استفاده می شود و عملکرد عناصر مختلف را در پاسخ به عملکرد کاربر کنترل می کند.

از نظر فنی ، HTML و CSS زبانهای برنامه نویسی نیستند بلکه ساختار محتوای صفحه و اطلاعات مربوط به style می باشند. در حالی که JavaScript یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر منطق است.

جدای از این ، وردپرس در واقع می تواند با HTML به عنوان یک وب سایت استاتیک ایجاد شود.

حال نگاهی به برخی از جوانب مثبت و منفی HTML بیندازید تا بتوانید آنها را از هم متمایز کنید.

مزایا

1- نیاز به تهیه نسخه پشتیبان کمتری دارید و از آنجایی که سایتهای HTML محتوای ثابتی دارند و به روز نمی شوند، لذا تنها زمانی که تغییراتی ایجاد کردید، می توانید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

2- هنگام استفاده از HTML برای وب سایت خود، تقریباً باید همه چیز را در وب سایت کنترل کنید. از آنجا که وب سایت خود را از هسته با استفاده از یک زبان نشانه گذاری می سازید، دسترسی و اصلاح کد ساده تر از وردپرس است. این باعث می شود هنگام ادغام برخی از ویژگی های اضافی دیگر، انعطاف پذیرتر شود. 

3- وب سایت های HTML از منابع کمتری استفاده می کنند. این گونه سایت ها می توانند روی یک سرور ارزانتر با منابع کمتری راه اندازی شوند، زیرا برخلاف وردپرس نیازی به PHP یا MySQL ندارد.

معایب

1- HTML قطعاً برای افراد مبتدی راحت نیست. HTML برای ایجاد یک وب سایت استاتیک  مناسب است. با این حال، اگر می خواهید محتوای خود را به روز کنید، باید کمی برنامه نویسی انجام دهید و اگر می خواهید ظاهر سایت خود را تغییر دهید ، باید CSS خود را بازنویسی کنید.

2- اگر می خواهید وب سایت خود را با استفاده از HTML ایجاد نمایید، در صورتی که توانایی کدنویسی ندارید ، برای ایجاد آن و تغییرات یا انجام بروزرسانی ها باید به یک برنامه نویس هزینه بالایی بپردازید. در وردپرس می توانید به سادگی و بدون هیچ کمکی این کار را انجام دهید. با توجه به این موضوع، یک وب سایت HTML می تواند بسیار بیشتر از وب سایت وردپرس هزینه بر باشد.

کدام یک را باید انتخاب کنید؟

  •   اگر سایت شما به هیچ به روزرسانی ، تغییرات منظم یا هرگونه محتوای اضافی نیاز ندارد، HTML گزینه بهتری است زیرا باعث می شود وب سایت شما سریعتر عمل کند.
  •   اگر می خواهید وب سایت شغلی خود را رشد دهید و مرتباً آن را به روز کنید، وردپرس بهترین انتخاب است.
    •   می توانید با استفاده از افزونه های SEO مانند Yoast SEO به راحتی seo سایت را در وردپرس بهینه سازی کنید.
    •   اگر یک فروشگاه آنلاین را اداره می کنید، می توانید به راحتی آن را با استفاده از افزونه های تجارت الکترونیک ، مانند WooCommerce، در CMS وردپرس مدیریت کنید.

و …

نتیجه گیری

بنابراین ، اگر می خواهید وب سایت خود را راه اندازی کنید ، ابتدا باید بین وردپرس یا HTML یکی را انتخاب کنید.

اگر می خواهید یک وب سایت وردپرسی ایجاد کنید ، تمام کاری که باید انجام دهید این است که ارائه دهنده هاستینگ را پیدا کنید.

اما ، اگر می خواهید از یک وب سایت دارای HTML استفاده کنید ، باید موارد بیشتری از جمله نحوه استفاده از HTML ، CSS ، PHP و JavaScript را قبل از شروع ساخت وب سایت خود بیاموزید.

اشتراک گذاری:

نظرات

مقایسه شما اشتباه است نمی توان یک cms را با یک هایپرتکست مثل html مقایسه کرد. در ضمن سایتی نیست که از html استفاده نکند حتی وردپرس
با سلام جناب امین زاده عزیز در این مطلب هدف مقایسه وردپرس و HTML نبوده و اصلا مقایسه درستی نیز نیست. هدف ما از انتشار این مطلب این بود که اگر فردی قصد دارد برای مثال یک سایت شرکتی استاتیک ایجاد کند که از سرعت لود بالایی نیز برخوردار باشد بتواند از بین وردپرس و HTML بهترین انتخاب را داشته باشد. وردپرس و افزونه های آن نیاز به بروز رسانی و پشتیبانی دارند اما HTML به این صورت نیست و یک فرد مبتدی نیز می تواند ان را مدیریت کند. همچنین در ادامه در مورد مزایای وردپرس نیز توضیحات مفصلی ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *