Google E-A-T چیست و چگونه می توان امتیاز رتبه بندی E-A-T سایت خود را بهبود بخشید؟
مقاله

Google E-A-T چیست و چگونه می توان امتیاز رتبه بندی E-A-T سایت خود را بهبود بخشید؟

گوگل E-A-T دستورالعمل جدیدی در رتبه بندی نتایج جستجو نیست. این عبارت مخفف Expertise - Authoritativeness - Trustworthiness به معنی تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن است که در سال 2018 برای بررسی کیفیت محتوای وب سایتها ارائه گردید. E-A-T برای ارزیابی محتوایی که به موضوعات حساسی مانند مسائل مالی و سلامت افراد مربوط می شود بوجود آمد. در این مقاله اهمیت E-A-T به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی بررسی شده و نکاتی در مورد چگونگی بهبود امتیاز E-A-T ارائه می گردد.

Google E-A-T چیست

تصویر (1)

E-A-T گوگل چیست؟

E-A-T در رتبه بندی سایت شما تاثیر بسزایی دارد و رعایت آن می تواند به بهبود جایگاه شما در موتور های جستجو کمک کند. همانطور که پیشتر بیان شد این اصل از سه بخش اساسی تشکیل شده که گوگل برای ارزیابی کیفیت از آنها استفاده می کند.

 • تخصص: طبیعتا سایت های مربوط به گردشگری، سرگرمی و یا چت روم ها تخصصی نیستند و این مورد برای سایت های پزشکی و مالی کاربرد دارد. 
 • اعتبار: محتوای سایت شما باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند بعنوان یک مرجع معتبر شناخته شود.
 • قابل اعتماد بودن: این مورد مربوط به جلب اعتماد کاربران می باشد و بهتر است از گواهینامه ssl و نماد های اعتماد الکترونیکی استفاده شود.

بروز رسانی های E-A-T گوگل 

E-A-T برای اولین بار در ژوئیه 2018، وقتی گوگل دستورالعمل های خود را بروز کرد به عموم مردم معرفی شد. در این بروزرسانی عنوان شده است که محتوای مربوط به مباحث سلامت باید توسط متخصصان و پزشکان نوشته شود تا به قدری معتبر و قابل اعتماد باشد که انتظارات کاربر را برآورده سازد. چندی نگذشت که تغییر در الگوریتم گوگل باعث تحول عظیمی در بخش بهداشت شد و " بروزرسانی E-A-T " به تاریخچه بروزرسانی های گوگل اضافه شد. نمونه وب سایت های فعال در حوزه سلامت که در تابستان 2018 به شدت تحت تأثیر بروزرسانی E-A-T قرار گرفته اند عبارتند از healthline.com که با افزایش چشمگیر بازدید روبرو شد و draxe.com که در عرض دو هفته، بیش از 50 درصد بازدید های خود را از دست داد.

بروزرسانی E-A-T تأثیر زیادی در حوزه سلامت داشته است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید نمودار آبی برای سایت healthline است که بسیار رشد کرده و نمودار زرد رنگ برای سایت draxe می باشد که تقریبا سقوط کرده است.

Google E-A-T چیست

تصویر (2)

بروزرسانی های بعدی هسته گوگل نیز تأثیر بسزایی در وب سایت های حوزه سلامت داشتند. برای برخی از وب سایت ها، عصر E-A-T یک فرصت استثنایی بوده است. مشاهداتی از این دست نشان می دهد که گوگل در ارزیابی موضوعات حساس YMYL مانند سلامتی، هنوز یک روش ثابت برای محاسبه E-A-T ندارد. اصطلاح YMYL مخفف Your Money or Your Life می باشد و مربوط به نوعی از اطلاعات است که اگر به درستی استفاده نشود و یا به اشتباه ارائه گردد می تواند بر خوشبختی، سلامت و سرمایه شما تاثیر بگذارد.

به عنوان مثال، verywellhealth.com یکی از بزرگترین سایت های موفق در سال 2018 بود که پس از بروزرسانی هسته گوگل در ژوئن سال 2019 متحمل خسارات زیادی شد. اخیراً، پس از بروزرسانی هسته گوگل در ژانویه 2020، یک روند صعودی برای این سایت مشاهده شد، اما جایگاه سئوی این دامنه هنوز اختلاف زیادی با اواخر 2018 دارد.

Google E-A-T چیست

تصویر (3)

E-A-T مربوط به کدام مباحث YMYL است؟

ممکن است بگویید که هر وب سایتی می تواند به اندازه مشخصی از تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن برخوردار باشد. این سخن تا حدودی درست است اما گوگل هنوز هم برخی موارد را در دستورالعمل های بررسی کیفیت خود برجسته کرده و به آنها توجه ویژه ای دارد. تمرکز اصلی آن بر روی سایت هایی است که موضوعات YMYL را در بر دارند. موضوعاتی که بر کیفیت زندگی و پول شما تاثیر گذار هستند. گوگل استانداردهای کیفی بیشتری را برای این موضوعات اعمال می کند، زیرا اطلاعات نادرست می تواند عواقب مخربی بر روی سلامتی، امور مالی، خوشبختی یا امنیت کاربر داشته باشد.

نمونه هایی از موضوعات YMYL عبارتند از:

 • خبرهای مهم: مقالاتی درباره رویداد هایی مانند تجارت، سیاست، علم و فناوری.
 • قانون و جامعه مدنی: مطالبی پیرامون انتخابات، نهادهای عمومی یا مشاوره حقوقی در مورد موضوعاتی مانند سقط جنین، فرزندخواندگی و غیره.
 • امور مالی: مشاوره در مورد مسائل مالی مانند سرمایه گذاری، مالیات، وام، بانکداری و بیمه.
 • بهداشت: مقالاتی که موضوعات پزشکی مانند دارو، بیماری ها، بیمارستان ها و غیره را پوشش می دهد.
 • گروه های افراد: شامل محتوای مربوط به مسائل نژادی، گروه های قومی و مذهبی، اطلاعاتی در مورد گرایش جنسی، جنسیت و غیره است.
 • موارد دیگر: چندین موضوع دیگر که از اهمیت قابل توجهی در زندگی یا رفاه افراد برخوردار هستند نیز می توانند در دسته موضوعات YMYL قرار بگیرند. این موارد شامل تناسب اندام، تغذیه یا سایت های مرتبط با کاریابی می باشد.

به گفته جان مولر، یکی از حوزه هایی که به عنوان YMYL در نظر گرفته نمی شود و ارتباط E-A-T با آن نسبتاً کم است حوزه تجارت الکترونیک است.

E-A-T در دستورالعمل های کیفیت گوگل

در این بخش، بررسی دقیق تری پیرامون معیارهای E-A-T که گوگل در دستورالعمل های سنجش کیفیت خود قرار داده، صورت می گیرد. پیشنهاد گوگل به ارزیاب های کیفیت صفحه (PQ)، این است که ابتدا هدف اصلی محتوا را درک کنند و بر اساس تفسیر خود از این هدف، میزان تخصص، اعتبار و قابل اعتماد بودن محتوا، تولید کننده محتوا و خود صفحه را ارزیابی کنند.

 • سلامت: برای دستیابی به نمره E-A-T بالا در حوزه سلامت، محتوا باید توسط افراد یا سازمان هایی که دارای دانش پزشکی هستند، ایجاد شود. همچنین نیاز است مرتباً بررسی و بروز شود.
 • خبری: مقالات خبری با رتبه بالا می بایست استانداردهای حرفه ای روزنامه نگاری با کیفیت را داشته باشند. آنها باید عینی باشند و به کاربران در درک بهتر وقایع کمک کنند.
 • علمی: وب سایت هایی که اطلاعاتی در مورد موضوعات مختلف علمی ارائه می دهند باید توسط افراد یا سازمان هایی که دارای پیشینه مرتبطی با آن موضوع هستند، ایجاد شوند.
 • امور مالی: مشاوره های مالی، حقوقی، مالیاتی یا اطلاعات مربوط به موضوعات مشابه، اگر از طریق منابع معتبر ارائه شود و مرتباً مطابق با هرگونه پیشرفت در چارچوب های قانونی و غیره بروز شود، باید امتیاز E-A-T بالایی کسب کنند.

آیا E-A-T یک عامل رتبه بندی Google است؟

به صورت قطعی نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد ولی در دستورالعمل های کیفیت گوگل مشخص شده است که گوگل هنگام ارزیابی نتایج جستجو به موضوعات YMYL حساسیت زیادی نشان می دهد. این موارد به مدیران وب سایت ها نشان می دهد که اگر اطلاعاتی مربوط به موضوعات خاصی را در محتوای سایت خود عنوان کنند، گوگل هنگام ارزیابی محتوای آنها سخت گیری بیشتری اعمال می کند. با این حال، کارشناسان گوگل بارها اظهار داشته اند که E-A-T به خودی خود یک عامل رتبه بندی نیست.

5 راه برای بهبود امتیاز E-A-T سایت شما

وب سایت هایی که دارای محتوایی خاص هستند و گوگل صراحتا آنها را در دستورالعمل های ارزیابی کیفیت خود ذکر کرده است، باید با استفاده از راهکار های زیر تولید و حفظ محتوای با کیفیت بالا را انجام دهند و اطمینان حاصل کنند که وب سایت آنها برای کاربران قابل اعتماد است:

 1. تمرکز موضوعی: هرکسی که بخواهد خود را به عنوان یک متخصص در یک موضوع YMYL معرفی کند، باید با دقت موضوع خود را تعریف کند و از تلاش برای ورود به موضوعات دیگر خودداری نماید. در گذشته، بسیاری از انجمن ها و صفحات پرسش و پاسخ با مشکل روبرو بودند زیرا بسیاری از موضوعات مختلف مورد علاقه کاربران را پوشش می دادند در حالی که ارائه محتوای قوی برای هر موضوع خاص امکان پذیر نبود. این امر رقابت با وب سایت های تخصصی تر را برای آنها دشوار می کرد.
 2. کیفیت و طراوت مطالب: اولویت اصلی وب سایتی که به دنبال دستیابی به رتبه بالا در زمینه کیفیت صفحه است باید تولید محتوای قابل اعتماد و با کیفیت باشد. همچنین محتوا باید در فواصل منظم بررسی و بروز شود. هنگام تازه کردن محتوا، بسیار مهم است که تاریخ آخرین تغییر محتوا به وضوح نمایش داده شود.
 3. نویسندگان قابل مشاهده باشند: نویسنده هر یک از مطالب باید مشخص باشد. اطلاعات اضافی نویسنده مانند شرح مختصر از زندگینامه، تصویر پروفایل و لینک به سایت شخصی نویسنده به ارتقا سطح تخصص نویسنده و وب سایت کمک می کند. گزینه های تماس با ما و صفحه درباره ما از دیگر روش های افزایش اعتماد کاربران است. اگر نویسنده ای در سایر صفحات معتبر یا رسانه های اجتماعی خود، مطالب بسیار با کیفیتی ایجاد می کند، ذکر نام آن صفحات و یا لینک مستقیم به آن می تواند برای بهبود نمره E-A-T وب سایت شما مفید باشد.
 4. قدرت برند: برند سازی برای جلب اعتماد کاربران مفید است. بازاریابی محتوای استراتژیک که شامل تولید محتوای منحصر به فرد است می‌تواند باعث تبدیل شدن سایت به یک منبع معتبر یا ذکر نام و لینک محتوای شما در سایت ها و رسانه های دارای اعتبار بالا و مرتبط شود. اگر بازدید وبسایت افزایش یابد منجر می گردد که کاربران گوگل این سایت را یک منبع معتبر بدانند و در دفعات بعدی برای یافتن سوالات خود به آن مراجعه کنند.
 5. ایجاد اعتماد در سایت: گواهینامه ها، مانند گواهینامه های ارائه شده توسط فروشگاه های معتمد، می توانند اعتماد کاربران به وب سایت را افزایش دهند، همچنین استفاده از گواهینامه SSL برای انتقال داده ایمن یا همکاری با شرکای تبلیغاتی معتبر، می تواند اعتماد مشتری را جلب کند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *