هاست وردپرس چیست؟
مقاله

هاست وردپرس چیست؟

هاست وردپرس یک نوع هاست میزبانی سایت است که به نحوی پیکربندی شده تا وب سایت وردپرسی را به شکلی کارآمد میزبانی کند. برای میزبانی وردپرس هیچ تعریف استانداردی وجود ندارد، بنابراین سرویس ارائه شده در هر هاستینگ متفاوت خواهد بود. اما تجربه میزبانی از هزاران سایت وردپرسی در میهن وب هاست نشان داده است که برای میزبانی وردپرس باید به 4 اصل پایبند بود:

  • ساده سازی
  • ایمن سازی
  • سرعت بخشیدن به نصب وردپرس در مقایسه با نصب آن در یک سرور معمولی لینوکس.
  • منابع پردازشی بیشتر

نحوه کار هاست وردپرس

برای هاست وردپرس هیچ تعریف تجاری وجود ندارد و ممکن است در شرکتهای میزبانی مختلف، متفاوت باشد. وردپرس نرم افزار ساده ای است که می تواند روی هر سرور میزبانی لینوکس که از  PHP  و MySQL پشتیبانی می کند، اجرا شود. با این حال، وب سایت های وردپرس از برخی ماژول های متفاوت با سایر برنامه های تحت وب استفاده می کنند که فعال بودن آنها در سرور اصلی مهم است. بررسی نیازمندی های اسکریپت فوق و فراهم آوردن بستر لازم، جز وظایف شرکت ارائه دهنده هاست وردپرس می باشد.

برای یک ثانیه خانه ای در دنیای واقعی را تصور کنید. خرید هاست به نوعی مانند خرید آپارتمان، خانه ویلایی یا …  است. شما آن را می خرید، در آن زندگی می کنید و هر کاری که می خواهید در آنجا  انجام می دهید.

هاست وردپرس

تصویر (1)

اما تصور کنید شما سازنده این خانه ها هستید و متوجه می شوید که بیشتر مشتریان خانه شما زوج های مسن هستند. فرض کنید زوج های سالخورده ای که در آپارتمان ساخته شده توسط شما زندگی می کنند بارها و بارها تغییرات یکسانی را انجام می دهند. بنابراین شروع به ساخت خانه ای مخصوص "افراد مسن" می کنید. به طور مثال این خانه ها به جای پله دارای سطح شیبدار هستند، حمام آنها مجهز به میله های محافظ است و راهروهای وسیع تر و وسایل کاربردی بیشتری دارند.

میزبانی وردپرس نیز به نوعی شبیه این مثال است. یک شرکت میزبان وردپرس خوب، به این فکر خواهد کرد که چه چیزی باعث می شود نصب وردپرس و در کل یک سایت وردپرس از امنیت، سرعت و سادگی بیشتری برخوردار شود. همه این ویژگی ها از قبل پیکربندی شده و به هاست، اختصاص می یابد. شرکت میزبان، یک تیم پشتیبانی متخصص وردپرس خواهد داشت که به جای اینکه فقط پشتیبان هاست شما باشند، پشتیبان وردپرس شما نیز خواهند بود. یک محصول خوب می تواند برای شرکتهای میزبان بسیار مفید واقع شود و در آمد خوبی نیز به همراه داشته باشد. این شرکت ها دقیقاً می دانند که چگونه گروهی از سرورها را اداره کنند و از آنجا که بسیاری از دردسر های کوچک وردپرس را از بین می برند، وردپرس نیز کارایی بهتری خواهد داشت.

میزبانی مدیریت شده وردپرس چیست؟

گروهی از شرکت های میزبان وجود دارند که یک گام فراتر می روند. آنها نه تنها میزبانی شما را برای وردپرس از قبل پیکربندی می کنند بلکه وب سایت وردپرس نصب شده شما را از نظر سرعت، عملکرد و امنیت به طور مداوم مدیریت می نمایند.

هاست وردپرس

تصویر (2)

این بخش مانند یک پکیج ویژه پشتیبانی است که معمولا بخش جداگانه ای از بخش فروش شرکت های میزبانی وردپرس است. مشهورترین آنها WordPress.com است که متعلق به "Matt Mullenweg" بنیانگذار وردپرس می باشد.

WordPress.com نصب سفارشی اما به شدت کنترل شده وردپرس را ارائه می دهد که همراه با پوسته ها، افزونه ها، هاستینگ و غیره با پرداخت هزینه ثابت ماهانه است. معمولاً بزرگترین وب سایت های وردپرس در یک میزبانی مدیریت شده فعالیت می کنند.  این وب سایت ها با اینکه ترافیک زیادی دارند اما با تکیه بر پشتیبانی ارائه شده همچنان محبوب هستند. با این حال، می بایست یک میزبانی مدیریت شده وردپرس را به عنوان یک سرویس متفاوت در مقایسه با میزبانی اشتراکی وردپرس که اکثر شرکت ها ارائه می کنند، در نظر بگیرید.

میزبانی های مدیریت شده میهن وب هاست نیز با ارائه پشتیبانی ویژه برای سرویس های لینوکسی، شرایط خاصی را برای راه اندازی چنین وب سایت هایی فراهم کرده است.

قیمت هاست وردپرس

هاست وردپرس شیوه قیمت گذاری تعریف شده ای، برای اجرای وب سایت های وردپرسی دارد. بیشتر پلن های هاست وردپرس قیمت گذاری را بر اساس تعداد بازدیدهای پیش بینی شده یا تعداد وب سایت های راه اندازی شده به جای منابع اختصاص یافته در هاست تعیین می کنند. این کار خرید را کمی آسان می کند اما به این معنی است که شما باید بدانید چه میزان سخت افزار و منابع نیاز دارید.

به عنوان مثال، در یک پلن هاست اشتراکی با تعداد بازدید محدود، با رسیدن به سقف تعیین شده ممکن است وب سایت از دسترس خارج شود که برای وب سایت هایی که مصرف منابع بالایی دارند مناسب نیست، اما در سرویس هایی که بر اساس منابع پردازشی به سرویس، ارائه می شوند، در صورتی که اسکریپت کم مصرفی داشته باشید امکان میزبانی تعداد کاربران بیشتری نسبت به پلن مشابه با همان قیمت اما با تعداد بازدید محدود خواهید داشت.

میزبانی وردپرس برای مراقبت از تنظیمات پیشفرض، مشکلات سرعت و مسائل امنیتی مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از مدیران وب سایت نمی خواهند با آنها درگیر شوند.

تفاوت میزبانی وردپرس با میزبانی عادی

هاست وردپرس، مانند سرویس میزبانی معمولی گاها در لیست محصولات یک شرکت ارائه دهنده هاست وجود ندارد. در واقع، یک ویژگی افزوده شده به طیف ویژگی های قبلی  یک سرور و هاست است. می توانید وردپرس را بر روی میزبانی های وب مانند پلن های میزبانی اشتراکی، VPS، اختصاصی اجرا کنید. اما میزبانی وردپرس همیشه شامل تنظیمات سفارشی برای وردپرس است که گاهی اوقات مفید بوده و گاهی اوقات اینطور نیست.

در ادامه آنچه که می بایست برای خرید یک سرویس مناسب وردپرس به دنبال آن باشید مطرح شده است.

در یک هاست وردپرس باید به دنبال چه چیزی باشید

از آنجا که شما برای تنظیمات سفارشی هزینه می کنید، خرید یک هاست وردپرس می تواند کمی پیچیده تر  از سایر هاست ها باشد.

مواردی که باید به دنبال آن باشید:

  • منابع سرور (مقدار رم، پهنای باند، پردازنده ها و غیره)
  • کانفیگ مناسب برای وردپرس
  • تیم پشتیبانی اختصاصی
  • مشخصات مربوط به Memory اختصاص یافته، کش و غیره
  • امکانات پلن (به عنوان مثال، گواهینامه SSL رایگان، قالب وردپرس، افزونه وردپرس، صفحه سازها و غیره)

هاست وردپرس در میهن وب هاست

به جرات می توان گفت که تمامی پلن های لینوکسی ارائه شده در میهن وب هاست برای نصب و راه اندازی وردپرس مناسب اند. با توجه به اینکه بیش از 50 درصد کاربران از وردپرس استفاده می کنند، کانفیگ سرورها به نحوی که کاربران به راحتی بتوانند وردپرس را در سرویس های لینوکسی راه اندازی کنند، در نظر گرفته شده است.

هاست وردپرس

تصویر (3)

تفاوت سرویس های لینوکسی میهن وب هاست

همانطور که گفته شد تمامی پلن های هاست لینوکسی برای وردپرس مناسب هستند و تنها تفاوت عمده آنها در میزان منابع پردازشی اختصاص داده شده به هر سرویس است.

تنوع پلن ها به کاربران این امکان را می دهد که با توجه به میزان مصرف منابع وب سایت خود، پلن موردنظر را با هزینه متناظر خریداری کنند. در تمامی سرویس های لینوکسی نیز می توانید در زمان خرید گزینه نصب وردپرس را انتخاب نمایید تا پس از خرید هاست، نصب آخرین نسخه وردپرس از جانب پشتیبانی انجام شود.

پلن های مدیریت شده در میهن وب هاست

پلن های مدیریت شده با پشتیبانی ویژه و خط تلفن اختصاصی، ارائه حساب کاربری کنترل پایداری سرویس، نصب انواع سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس به صورت رایگان، کمک در انجام ریدایرکت های خاص یا نوشتن کد های Rewrite و سایر ویژگی های خاص با همان تنوع پلن هایی که برای هاست های "لینوکس غیر مدیریت شده" موجود است، ارائه می شود که می توانید پلن های مختلف آن را در لینک زیر مشاهده نمایید:

انواع هاست های مدیریت شده

امکانات امنیتی سرویس های میهن وب هاست

تمامی هاست هایی که در میهن وب هاست ارائه می‌شوند مجهز به سیستم های امنیتی پیشرفته و به روز هستند. راه حل‌های امنیتی پیشرفته‌ای که در میهن وب هاست ارائه می شود نیاز به هیچ نرم افزاری برای نصب ندارد و ابزارهای حذف خودکار، از تهدیدات امنیتی همچون هکرها، Malware یا حملات DDoS جلوگیری خواهند کرد. امکانات امنیتی سرویس های میهن وب هاست را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید:

امکانات امنیتی سرویس های میهن وب هاست

چرا در میهن وب هاست سرویسی با عنوان "هاست وردپرس" ارائه نمی شود؟

سرویس هایی که با عنوان "هاست وردپرس" ارائه می شوند، عملا همان سرویس های لینوکسی هستند که برای راه اندازی وردپرس بهینه سازی شده اند. با توجه به ویژگی هایی که برای سرویس های لینوکسی میهن وب هاست ذکر شد، می توان گفت تمامی سرویس های لینوکسی به نوعی "هاست وردپرس" هستند.

البته با حفظ بهینگی سرویس ها، کانفیگ سرورها به نحوی صورت گرفته است که طیف گسترده ای از اسکریپت ها را پشتیبانی می کند.

در صورتی که سوالی در مورد سرویس ها دارید با پشتیبانی میهن وب هاست در ارتباط باشید:

ارسال درخواست پشتیبانی

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *