معرفی سیستم عامل CloudLinux و مزایای استفاده از آن
مقاله

معرفی سیستم عامل CloudLinux و مزایای استفاده از آن

سیستم عامل CloudLinux، یک توزیع لینوکسی می باشد که برای ارائه دهندگان هاست اشتراکی ارائه شده است. این سیستم عامل پایداری، امنیت و انعطاف سرور را بهبود می بخشد و به مدیران سرور اجازه بررسی مصرف منابع هر هاست میزبانی شده را می دهد. برای مثال مدیران سرور می توانند CPU ،ram یا disk I / O را با نمودارهایی در داشبورد خود (سی پنل) بررسی کنند. در این مقاله سعی شده است که قابلیت های cloudlinux بر روی کنترل پنل Cpanel شرح داده شود.

CloudLinux مبتنی بر سیستم عامل Centos می باشد و از هسته OpenVZ و پکیج های rpm استفاده می کند.

CloudLinux در سال 2009 توسط Igor Seletskiy تأسیس و نسخه اول این OS در ژانویه سال 2010 منتشر شد. همچنین در سال 2011 سازگاری کامل خود را با Red Hat Enterprise Linux 6 و در سال 2015 با نسخه Red Hat Enterprise Linux 7 اعلام نمود.

تصویر(1)

مزایای استفاده از CloudLinux در مقابل Centos

یکی از چالش برانگیزترین وظایف برای هر هاستینگ، مدیریت استفاده از منابع سرور توسط کاربر است. یک سیستم عامل با نام CloudLinux می تواند این کار را آسان تر کند. 

برای یک سرور اشتراکی کوچک، مدیریت سرور به معنای بیدار ماندن در تمام ساعات شب به منظور بررسی لود سرور است و بر روی سرورهای بزرگتر این مشکلات حادتر نیز خواهد شد. اما در صورت استفاده از cloudlinux جای نگرانی وجود ندارد که کاربری بتواند بار اضافی بر روی سرور ایجاد نماید.

1. پایداری سرور

مزیت اصلی استفاده از CloudLinux، محدودیت استفاده از منابع سرور توسط کاربر است. قبل از CloudLinux ، ایجاد محدودیت ram ، CPU و disk I / O برای کاربران سرور اشتراکی تقریبا غیر ممکن بود.

در این سیستم عامل هنگامی که کاربر بخواهد از منابع CPU بیشتر از حد مجاز استفاده کند ، به جای اینکه سایت مسدود شود، سرعت لود صفحات وب سایت کاهش می یابد. در این حالت اگر از ram یا disk I/O حداکثر استفاده انجام شود، مدیر سرور می تواند صفحه خطای سفارشی خود را برای هشدار به کاربران در مورد مشکلات منابع را به نمایش بگذارد. سپس کاربر اقدام به بهینه سازی سایت خود می کند و یا درخواست ارتقای منابع سرویس را می دهد.

تصویر(2)

2. ردیابی جزئیات مصرف منابع سرور

یک نگرانی مشترک بین کاربران سرورهای اشتراکی، درک دقیق میزان استفاده از منابع سرور می باشد. بدون CloudLinux ، تهیه جزئیات و نمودارهای دقیق در مورد ram ،CPU و disk I/O بسیار دشوار است. CloudLinux به زیبایی در cPanel ادغام می شود تا برای کاربران، نمودارهایی با جزئیات کامل در مورد استفاده دقیق از برنامه های خود ارائه دهد.

3. افزایش امنیت سرور

CloudLinux از یک فناوری به نام CageFS استفاده می کند ، که فایل های سیستمی هر کاربر را کاملاً از هم جدا می کند. این تکنولوژی در واقع هر یوزر را به اصطلاح ایزوله می کند و مانع از دیده شدن، حملات و یا اثرات مخرب توسط دیگر یوزرها می شود.

یعنی براساس پکیج هایی که در بخش تنظیمات LVE manager مربوط به cloudlinux ایجاد می شود، اکانت ها را ایزوله و یا وارد cage(قفس) می کند تا حملات و مصرف بیش از حد منابع توسط دیگر اکانت ها و … نتواند اختلالی در عملکرد آن بوجود آورد.

تصویر(3)

4. بهبود بهره وری یا عملکرد سرور

یکی از معیارهای مهم سوددهی برای مدیران سرور، تعداد کاربرانی است که می توانند در یک سرور میزبانی نمایند. اما باید توجه داشت که وجود کاربران زیاد، می تواند به دلیل کمبود منابع سرور،  موجب کندی شود.

CloudLinux به مدیر سرور اجازه می دهد تا در استفاده از منابع سرور صرفه جویی نماید. همچنین به آنها این امکان را می دهد تا بدون اطلاع از نحوه مدیریت منابع یک سرور، کاربران بیشتری را میزبانی نمایند و عملکرد بهتری نیز در مصرف منابع مشاهده کنند.

از آنجا که در گذشته محدودیتی برای کاربران پرمصرف وجود نداشته و بروز رسانی سخت افزار نیز نمی توانست مشکل استفاده بیش از حد منابع را برطرف کند، رفع این مشکل همواره یکی از دغدغه های مدیران هاستینگ بوده است اما cloudlinux توانست این چالش را برطرف نماید.

افزونه LVE Manager که برای کنترل پنل های cPanel ،Plesk ،DirectAdmin ارائه شده است ، این امکان را به شما می دهد تا با ایجاد پکیج ها، محدودیت هایی برای استفاده از منابع سرور توسط هر کاربر بوجود آورید و بدین شکل کنترل و مدیریت کارآمدی بر روی مصرف منابع داشته باشید.

داشبورد CloudLinux یک مرور کلی از آمارها و اطلاعات را برای سرورها فراهم می کند.

تصویر(4)

در بخش current usage جدولی از میزان مصرف منابع توسط کاربران در لحظه نمایش داده می شود. در واقع اطلاعات مربوط به استفاده از speed ، ram ، IO و  تعداد پردازش ها و … قابل رویت است.

تصویر(5)

همچنین از تب users می توانید برای مشاهده لیست کلیه کاربران اقدام کنید.

تصویر(6)

بخش مهم دیگر packages می باشد که به شما امکان ایجاد محدودیت برای هر یک از اکانت ها را فراهم می کند.

تصویر(7)

اما یکی دیگر از ویژگی های cloudlinux، امکان MySQL Governor است. بدون شک MySQL یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات در یک سرور اشتراکی است. MySQL Governor سرویس MySQL را کنترل می کند و از بار اضافی دیتابیس ها در سرور جلوگیری می کند. این مورد باعث افزایش پایداری و عملکرد کلی می شود.

نتیجه گیری

CloudLinux در بیش از 100 دیتاسنتر، 2000 شرکت میزبانی وب و همچنین بیش از 25000 سرور استفاده شده است . این OS ویژگی های بسیار زیادی دارد که آنها را می توانید از اینجا مشاهده نمایید. CloudLinux کمک می کند تا تجربه ای بهتر و پایدار تر برای مدیریت وب سایت ها داشته باشید.

در حال حاضر میهن وب هاست نیز به جهت ایزوله نمودن یوزرها و تخصیص منابع مشخص به آنان، از سیستم عامل کلودلینوکس بر روی تمام هاست های سی پنلی خود بهره می برد. استفاده از این تکنولوژی تاثیر بسزایی در کاهش لود سرور و عملکرد پایدار آن داشته است به طوریکه کاربران می توانند بدون نگرانی، از 100 درصد منابع اختصاص یافته به هاست خود استفاده نمایند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *