آسان ترین روش رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس
مقاله

آسان ترین روش رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

آیا از عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش، توسط فروشگاه ووکامرس خود ناراضی هستید؟ هنگام راه اندازی یک فروشگاه تجارت الکترونیک، باید مطمئن شوید که مشتریان شما رسیدها و هرگونه ایمیل به روز رسانی سفارش را به سرعت و با اطمینان دریافت خواهند کرد. در این مقاله، آسانترین روش رفع مشکل عدم ارسال ایمیل توسط ووکامرس، شرح داده خواهد شد.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (1)

علت عدم ارسال ایمیل های ووکامرس چیست؟

اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، برای پایداری تجارت خود به ایمیل نیاز خواهید داشت. وب سایت شما از ایمیل برای استقبال از مشتریان جدید و ایجاد ارتباط با آنها استفاده می کند. همچنین ایمیل هایی برای تایید سفارشات و پیگیری سبدهای خرید رها شده نیز ارسال می شود. علاوه بر این، ارسال ایمیل برای بازیابی رمز عبور مشتریان ضروری است.

اما اغلب اوقات، فروشگاه های تجارت الکترونیک با ارسال ایمیل ووکامرس مشکل دارند. گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی در تنظیمات ووکامرس این اتفاق می افتد. در این مقاله ابتدا به نحوه بررسی این تنظیمات  پرداخته خواهد شد. 

در موارد دیگر این مسئله عمیق تر و مربوط به روش ارسال ایمیل وردپرس است. به طور پیش فرض، وردپرس ایمیل ها را از طریق PHP ارسال می کند. متاسفانه، همه سرورهای میزبانی وردپرس به درستی برای استفاده از تابع ایمیل PHP پیکربندی نشده اند. حتی وقتی ایمیل های شما با موفقیت ارسال می شود، ممکن است به اشتباه به عنوان اسپم شناخته شوند. این بدان معنا است که می توان آنها را به طور خودکار و بدون مشاهده حذف کرد. در نتیجه بهترین راه برای اطمینان از ارسال ایمیل، استفاده از سرویس SMTP است.

در ادامه نحوه راه اندازی سرویس SMTP توضیح داده خواهد شد اما ابتدا باید مطمئن شوید مشکلی در تنظیمات ووکامرس شما وجود ندارد:

تنظیمات ایمیل و سفارش ووکامرس را بررسی کنید

اولین موردی که باید بررسی کنید، تنظیمات ووکامرس برای ایمیل ها و سفارشات است. اگر یکی از تنظیمات شما اشتباه باشد، ایمیل سفارش شما ارسال نمی شود.

نحوه بررسی تنظیمات ایمیل ووکامرس

ابتدا بررسی کنید که ایمیل های شما به طور تصادفی غیرفعال نشده باشند. برای انجام این کار، به "ووکامرس" سپس "پیکربندی" در پیشخوان وردپرس مراجعه نموده سپس بر روی تب ایمیل ها کلیک کنید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (2)

در این قسمت لیستی از تمام ایمیل های اعلانی که ووکامرس ارسال می کند را مشاهده خواهید کرد. برخی از آنها برای شما و برخی برای مشتریانتان ارسال می شوند. باید تنظیمات هر ایمیل را بررسی کنید. از بالا شروع کنید و با کلیک بر روی دکمه "مدیریت" در سمت چپ، ایمیل "سفارش جدید" را بررسی کنید.

شما باید دو مورد را بررسی نما. ابتدا مطمئن شوید که ایمیل فعال است. گاهی اوقات به طور تصادفی غیرفعال می شود و اگر گزینه "فعالسازی اطلاع رسانی از طریق ایمیل" علامت زده نشود، ایمیل ارسال نمی شود.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (3)

سپس باید مطمئن شوید که آدرس ایمیل گیرنده صحیح است. این گزینه را فقط در ایمیل هایی که برای شما ارسال می شوند، مشاهده خواهید کرد. هنگامی که یک ایمیل به مشتری ارسال می شود، آدرس ایمیل کاربر به طور خودکار انتخاب خواهد شد.

شما می توانید همین کار را برای همه ایمیل های موجود در لیست انجام دهید. اگر همه تنظیمات صحیح است، باید وضعیتی که در آن ووکامرس ایمیل سفارش را ارسال نکرده است، مجددا بررسی کنید.

وضعیت پرداخت ووکامرس را بررسی کنید

برای بررسی وضعیت سفارشات اخیر، باید به "ووکامرس" سپس "سفارشات" مراجعه کنید. اگر هنوز هیچ سفارشی ندارید، می توانید یک سفارش آزمایشی ایجاد کنید سپس به همان مسیر قبلی برگردید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (4)

اگر وضعیت سفارش مانند عکس فوق "در انتظار پرداخت" باشد، ایمیل ارسال نخواهد شد. به طور پیش فرض، ووکامرس برای سفارشات در حال انتظار، ایمیل ارسال نمی کند. سفارشات معلق، منتظر اقدامات بعدی هستند. ممکن است مشتری چیزی به سبد خرید خود اضافه کرده و سپس آن را رها کند یا نیاز به پرداخت دستی، مانند واریز به حساب یا کارت به کارت داشته باشد.

اما اگر وضعیت سفارش "در حال انجام" باشد، مشکلی در ارسال ایمیل وجود دارد. باید ایمیلی برای شما و مشتری ارسال شده باشد و اگر به صندوق ورودی (inbox) نرسیده است، حداقل در پوشه اسپم دریافت شود. این موضوع یک مشکل رایج در ایمیل های ووکامرس و وردپرس است. بهترین راه حل این است که ایمیل خود را با استفاده از پروتکل SMTP ارسال کنید.

رفع مشکل ایمیل وردپرس با افزونه SMTP

SMTP پروتکل استاندارد ارسال ایمیل در سطح اینترنت است اما به طور پیش فرض وردپرس از آن استفاده نمی کند. متاسفانه، اغلب باعث می شود ایمیل های وردپرس به عنوان اسپم تلقی شوند. ارسال ایمیل از طریق SMTP قابل اطمینان تر است زیرا از احراز هویت مناسبی استفاده می کند و نرم افزار ایمیل مشتری مطمئن خواهد بود که ایمیل های شما واقعی هستند در نتیجه احتمال انتقال آنها به پوشه junk کمتر می شود.

WP Mail SMTP بهترین افزونه SMTP برای وردپرس و ووکامرس است. این روش، ساده ترین راه برای اطمینان از این است که ایمیل های سفارشات به inbox مشتری شما تحویل داده می شود. برای رفع مشکل ارسال ایمیل سفارشات ووکامرس، باید افزونه WP Mail SMTP را مطابق تصویر زیر نصب و فعال کنید:

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (5)

توجه: نسخه رایگان WP Mail SMTP برای این آموزش کافی است اما پلن Elite شامل تنظیمات White Glove است که در آن یک متخصص، افزونه را برای شما تنظیم می کند.

پس از فعال شدن، راه اندازی اولیه WP Mail SMTP به طور خودکار شروع می شود. باید بر روی دکمه "Let's Get Started" کلیک کنید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (6)

در مرحله بعد، باید سرویس SMTP مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیشنهاد می شود از SMTP.com و Sendinblue استفاده کنید زیرا قادر به ارسال امن تعداد زیادی ایمیل بدون قرار گرفتن در لیست اسپم هستند. علاوه بر این، Sendinblue به شما امکان می دهد، روزانه حداکثر 300 ایمیل به صورت رایگان ارسال کنید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (7)

پس از انتخاب سرویس، باید بر روی دکمه "Save and Continue" کلیک کنید. در ادامه از شما خواسته می شود، برخی از اطلاعات مربوط به سرویس ارسال ایمیلی که انتخاب کرده اید را کپی کرده سپس در فرم قرار دهید. مراحلی که برای تنظیمات اولیه سرویس ایمیل انجام می دهید، بستگی به سرویس ارسال ایمیلی که انتخاب کرده اید دارد.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (8)

توجه: اگر ترجیح می دهید راه اندازی اولیه را دور بزنید و WTP Mail SMTP را به صورت دستی تنظیم کنید، می توانید آموزش زیر را در این مورد مطالعه نمایید:

آموزش تنظیم افزونه ارسال ایمیل WP-Mail-SMTP

در راه اندازی اولیه نیز از شما خواسته می شود که یک "ایمیل ارسال کننده" تنظیم کنید. در این بخش نیاز است آدرس ایمیلی که در هاست خود ایجاد کرده اید را وارد نمایید.

جهت ساخت ایمیل در هاست می توانید از آموزش های زیر استفاده نمایید:

ساخت اکانت ایمیل در سی پنل و روش دسترسی به آن

ساخت اکانت ایمیل در دایرکت ادمین و روش دسترسی به آن

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (9)

همچنین توصیه می شود که گزینه "Force From Email" را علامت بزنید. این امر باعث می شود از یک آدرس ایمیل یکسان در سراسر وب سایت استفاده شود. همچنین این گزینه می تواند به شما اطمینان دهد که ایمیل های ووکامرس شما به پوشه اسپم نمی روند.

سپس از شما سوال می شود که کدام ویژگی های ایمیل را می خواهید فعال کنید. برای رفع مشکل عدم ارسال ایمیل ووکامرس به "Improved Email Deliverability" و "Email Error Tracking" نیاز دارید. این گزینه ها به صورت پیش فرض انتخاب شده اند.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (10)

اگر WP Mail SMTP Pro را خریداری کرده اید، به چند ویژگی دیگر دسترسی خواهید داشت. به عنوان مثال، ویژگی "Detailed Email Logs" به شما امکان می دهد ایمیل ها را تک به تک بررسی کنید تا از ارسال شدن آنها مطمئن شوید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (11)

همچنین نسخه Pro به شما امکان می دهد یک ایمیل ناموفق را دوباره ارسال کنید. این ویژگی وقتی مشتری آدرس ایمیل خود را اشتباه تایپ می کند، مفید خواهد بود.

ارسال یک ایمیل آزمایشی

اکنون همه تنظیمات انجام شده و می بایست یک ایمیل آزمایشی ارسال کنید تا از صحت کارکرد آن اطمینان پیدا کنید.

باید به منوی "ایمیل" سپس "Tools" مراجعه نموده و بر روی تب "آزمایش ایمیل" کلیک کنید. ایمیل مدیر سایت به طور پیش فرض وارد شده است اما در صورت تمایل می توانید ایمیل آزمایشی را به آدرس دیگری ارسال کنید. در مرحله بعد، بر روی "ارسال ایمیل" کلیک کنید.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (12)

اگر همه تنظیمات به درستی انجام شده باشد، باید پیام "Success!" را مشاهده کنید سپس صندوق ورودی (inbox) ایمیل خود را بررسی نمایید تا مطمئن شوید ایمیل دریافت شده است.

رفع مشکل عدم ارسال ایمیل پس از ثبت سفارش در ووکامرس

تصویر (13)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *