آپاچی چیست؟ مروری بر وب سرور آپاچی
مقاله

آپاچی چیست؟ مروری بر وب سرور آپاچی

HTTP سرور آپاچی، یک نرم افزار رایگان و متن باز است که به کاربران اجازه می دهد وب سایت های خود را بر روی اینترنت راه اندازی نمایند. این وب سرور یکی از قدیمی ترین و قابل اطمینان ترین وب سرور های موجود است که توسط شرکت Apache Software Foundation پشتیبانی می شود و اولین نسخه از آن در سال 1995 عرضه شد.

تا به امروز، برای مدیران وب سایت، توسعه دهندگان و حتی شرکت های هاستینگ، آپاچی یکی از بهترین انتخاب ها در میان وب سرور ها بوده است. این وب سرور 33 درصد از سهم بازار را در بین تمامی وب سایت ها در اختیار خود دارد.

در ادامه به مواردی همچون آپاچی چیست، مقایسه آن با وب سرور های دیگر (از جمله Nginx و Tomcat) و همچنین مزایا و معایب این وب سرور پرداخته می شود.

وب سرور چیست؟

فایل سرور، دیتابیس سرور، میل سرور و وب سرور از نرم افزار های متفاوتی استفاده می کنند. هر کدام از این برنامه ها می توانند به فایل ها ذخیره شده در یک سرور فیزیکی دسترسی پیدا کرده و از آنها برای اهداف گوناگونی استفاده کنند.

وظیفه یک وب سرور، سرویس دهی به وب سایت ها در بستر اینترنت می باشد. بدین منظور، وب سرور به عنوان یک واسط بین سرور و کلاینت عمل می کند. بر اساس درخواست کاربران اطلاعات مربوطه را از سرور استخراج کرده و آن را در بستر وب به کاربر تحویل می دهد. بزرگترین چالش یک وب سرور، سرویس دهی به تعداد زیادی از کاربران بصورت همزمان می باشد، بخصوص در حالتی که هر کدام از کاربران صفحات متفاوتی را درخواست نمایند. وب سرور، فایل های نوشته شده به زبان های برنامه نویسی مختلف از جمله PHP، پایتون، جاوا و.. را پردازش می کند. در گام بعد این کدها را به فایلهای HTML استاتیک تبدیل می کند و آنها را در قالب صفحاتی در مرورگر به کاربر ارائه می دهد. هر زمانی که کلمه وب سرور را شنیدید، آن را به عنوان ابزاری در نظر بگیرید که مسئول برقراری ارتباط مناسب بین سرور و کلاینت است.

وب سرور آپاچی چگونه کار می کند؟

مروری بر وب سرور آپاچی

تصویر(1)

اگر چه آپاچی یک وب سرور خطاب می شود، اما یک سرور فیزیکی نیست بلکه نرم افزاری است که بر روی یک HTTP سرور اجرا می شود. وظیفه آن برقراری ارتباط بین سرور و مرورگر بازدید کننده وب سایت و مبادله فایل میان آنها می باشد. نرم افزار آپاچی با انواع سیستم عامل ها، از ویندوز گرفته تا UNIX، سازگار است.

زمانی که کاربر صفحه ای از وب سایت، به عنوان مثال صفحه اصلی یا صفحه "درباره ی ما" را بارگذاری می کند؛ در واقع مرورگر کاربر درخواستی به سمت سرور ارسال می کند و آپاچی در پاسخ فایل های درخواستی (متن، عکس و..) را به مرورگر کاربر می فرستد.

سرور و کلاینت از طریق پروتکل HTTP با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و وب سرور آپاچی موظف است ارتباط بین دو ماشین را پایدار و ایمن نگه دارد. آپاچی به لطف زیرساخت متن باز بودنش، به خوبی قابل شخصی سازی است. به همین خاطر، توسعه دهندگان وب و کاربران قادر هستند که سورس کد های وب سرور را مطابق با نوع وب سایتشان تغییر دهند. همچنین، آپاچی ماژول های فراوانی فراهم کرده است که به مدیران سرور اجازه می دهد تا ویژگی ها و کارکرد های اضافی را مطابق با نیاز خود فعال یا غیر فعال نمایند. وب سرور آپاچی دارای ماژول هایی برای امنیت، کشینگ، URL rewriting، اعتبار سنجی کلمه عبور و.. می باشد.

کانفیگ و تنظیم آپاچی، مستلزم دسترسی به فایل .htaccess می باشد. این فایل کانفیگ آپاچی معمولا در اکثر سرویس دهنده ها قابل دسترسی است.

آپاچی HTTP سرور در مقابل سایر وب سرور ها

در کنار وب سرور آپاچی، گزینه های زیاد دیگری نیز وجود دارد. هر برنامه وب سرور برای هدف متفاوتی ایجاد شده است. با وجود اینکه وب سرور آپاچی به طور گسترده استفاده می شود، اما جایگزین ها و رقبای نسبتا زیادی دارد.

آپاچی در مقابل Nginx

مروری بر وب سرور آپاچی

تصویر(2)

Nginx، که به صورت Engine-X تلفظ می شود، یک نرم افزار متن باز و رایگان است. در مقایسه با آپاچی، وب سرور جدیدتری است و در سال 2004 عرضه شده است. 

هدف از ساخت وب سرور Nginx حل مشکل c10k بود که در این مشکل، وب سروری که از threads (رشته ها) جهت مدیریت درخواست های کاربران استفاده می کرد، توانایی مدیریت بیشتر از 10 هزار کانکشن به صورت همزمان را نداشت.

1- به دلیل اینکه وب سرور آپاچی از ساختاری بر پایه threads استفاده می کند، مالکین وب سایت های پرترافیک ممکن است با مشکلاتی در کارایی و عملکرد مواجه شوند. Nginx یکی از وب سرور هایی است که مشکل c10k را حل کرده است و شاید موفق ترین در میان آنها باشد.

2- Nginx معماری رویدادگرا دارد و برای هر درخواست یک پروسه جدید ایجاد نمی کند. در عوض، هر یک از درخواست های ورودی را در یک رشته مدیریت می کند. این پروسه که اصطلاحا به آن پروسه master (ارباب) گفته می شود، چندین پروسه worker (کارگر) که پردازش واقعی درخواست ها توسط آنها انجام می شود را مدیریت می کند. مدل رویدادگرای Nginx، به طور کارآمدی درخواست های کاربران را بین پروسه های worker توزیع می کند، که منجر به مقیاس پذیری بهتر این وب سرور می شود.

3- اگر نیاز است یک وب سایت با ترافیک بالا را مدیریت نمایید، Nginx یک انتخاب فوق العاده است. زیرا این وب سرور می تواند با استفاده از حداقل منابع به این هدف دست یابد. اتفاقی نیست که بسیاری از وب سایت های پربازدید و مورد توجه همانند Pinterest ،Hulu ،Netflix و Airbnb از این وب سرور استفاده می کنند.

4- با این وجود، برای مدیران وب سایت های متوسط و کوچک، آپاچی دارای یک سری مزایا و برتری ها نسبت به Nginx می باشد که میتوان به کانفیگ آسان، ماژول های زیاد و محیط ساده تر برای افراد تازه کار اشاره کرد.

آپاچی در مقابل Tomcat

مروری بر وب سرور آپاچی

تصویر(3)

Tomcat وب سرور محبوب دیگری است که توسط شرکت Apache Software Foundation توسعه داده شده است، به همین دلیل اسم رسمی این وب سرور Apache Tomcat می باشد. همانند آپاچی، Tomcat نیز یک HTTP سرور است. اما به جای وب سایت های استاتیک، کارکرد اصلی و بنیادی وب سرور Tomcat پیاده سازی برنامه های جاوا است. Tomcat می تواند مشخصه های جاوا همچون Java Servlet، JavaServer Pages (JSP)، Java EL و WebSocket را اجرا نماید.

1- Tomcat به صورت ویژه برای سرویس دهی محتوا پویا بر مبنای جاوا ایجاد شده است در حالیکه آپاچی یک HTTP سرور همه منظوره است. شما میتوانید از آپاچی به همراه زبان های برنامه نویسی مختلف (PHP، پایتون و perl و..) با کمک ماژول های آپاچی (mod_php, mod_python, mod_perl و...) استفاده نمایید.

2- اگرچه شما میتوانید از Tomcat برای سرویس دهی صفحات استاتیک نیز استفاده نمایید، اما برای این منظور نسبت به وب سرور آپاچی از کارآمدی پایین تری برخوردار است. بعنوان مثال Tomcat بصورت پیش فرض Java Virtual Machine و سایر کتابخانه های مرتبط با جاوا را بارگذاری می کند که در اکثر وب سایت ها مورد نیاز نمی باشد.

3- همچنین Tomcat نسبت به سایر وب سرور ها از قابلیت تنظیم کمتری برخوردار است. به همین خاطر، جهت اجرای سیستم مدیریت محتوایی همچون وردپرس، بهترین انتخاب یک HTTP سرور همه منظوره مانند آپاچی یا Nginx است.

مزایا و معایب آپاچی

وب سرور آپاچی می تواند یک انتخاب فوق العاده برای راه اندازی وب سایت بر روی یک بستر پایدار و چند منظوره باشد، با این حال، دارای معایبی می باشد که نیاز است به آن توجه داشته باشید.

مزایا:

1- متن باز و رایگان، حتی برای مصارف تجاری

2- نرم افزاری قابل اتکا و پایدار

3- ارائه مکرر پچ های به روز و امنیتی

4- انعطاف پذیر به علت ساختار ماژولار

5-کانفیگ آسان و دارای محیط ساده برای افراد تازه کار

6- کراس پلتفرم (قابل استفاده بر روی سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز و Unix)

7- قابلیت تحویل بهینه فایل های استاتیک و سازگاری با هر زبان برنامه نویسی (PHP ، پایتون و..)

8- کارکرد عالی با سایت های وردپرسی

9- دارای اجتماعی بزرگ و دسترسی ساده و آسان به پشتیبانی در صورت مواجه با هر مشکلی

معایب:

1- مواجه با مشکلات عملکردی در سایت های با ترافیک سنگین

2- گزینه های قابل کانفیگ بیش از حد که می تواند منجر به آسیب پذیری امنیتی شود.

جمع بندی:

آپاچی یکی از محبوب ترین وب سرور ها می باشد که به شما اجازه راه اندازی یک وب سایت ایمن و بدون دردسر را می دهد. این وب سرور رایگان و متن باز است و یکی از انتخاب های عالی برای افراد و کسب و کار های کوچک است که می خواهند در بستر وب حضور داشته باشند.

نحوه کار وب سرور آپاچی بدین صورت است که درخواست ها را از مرورگر، مثل گوگل کروم و مایکروسافت edge، دریافت کرده و اسکریپت های برنامه نویسی را به صفحات وب با محتوای قابل مشاهده توسط کاربر تبدیل می کند.

شما می توانید یک وب سایت وردپرسی را بر روی وب سرور آپاچی بدون نیاز به شخصی سازی نصب نمایید. به علاوه، وب سرور آپاچی می تواند بدون مشکل و به صورت یکپارچه با بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا (همانند جوملا، دروپال و...)، وب فریم ورک ها (همانند جنگو، لاراول و..) و زبان های برنامه نویسی دیگر کار کند. این موارد آپاچی را به یک انتخاب قابل اطمینان برای انواع پلتفرم های هاستینگ، مثل سرور مجازی یا هاست اشتراکی تبدیل کرده است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *