در مورد مطالب قدیمی سایت چه تصمیمی بگیریم؟
مقاله

در مورد مطالب قدیمی سایت چه تصمیمی بگیریم؟

بعضی اوقات، محتوای وب سایت شما بی ربط و یا قدیمی می شود و باید تصمیم بگیرید که آن را به روز کنید یا حذف نمایید. این کار بخشی از فعالیت های منظم برای حفظ محتوای مناسب در سایت شما می باشد. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. این مقاله به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را در خصوص مطالب قدیمی بگیرید.

محتوای قدیمی را که هنوز معتبر است به روز کنید

به عنوان مثال در وبلاگ خود مقاله ای در مورد توضیحات متا دارید که برای حفظ ارزش آن نیاز است مدام آن را به روز رسانی کنید. در این صورت می بایست بررسی کنید مطلب شما با تمام تغییراتی که گوگل در مورد نحوه استفاده از توضیحات متا ارائه داده است همخوانی داشته و در اصل بروز باشد. بعضی اوقات ممکن است مطلب اولیه شما کمی طولانی تر شود و گاهی نیز ممکن است نیاز باشد برخی از مطالب را حذف کنید تا مطلب شما از دید کاربر و البته گوگل بروز باشد.

مطلب شما به نویسندگان و ویراستاران کمک می کند تا در مورد توضیحات متا اطلاعات بیشتری کسب کنند و برای دریافت اطلاعات جدید نیز مجدد به سایت مراجعه کنند.

تصویر(1)

اگر مطالب قدیمی خود را بروزرسانی کنید و دوباره آن ها را در سایت منتشر نمایید، می توانید به راحتی محتوای جدید و ارزشمندی از پست های قدیمی خود ایجاد کنید، محتوایی که تا قبل از این ارزش زیادی نداشت. همچنین می توانید قسمت های قدیمی تر محتوای خود را با مطالب جایگزین کنید و یا سه پست قدیمی درباره یک موضوع را در یک پست جدید ادغام نمایید. اگر این کار را انجام دادید به یاد داشته باشید که URL پست های قدیمی را با استفاده از ریدایرکت 301 به آدرس جدید تغییر دهید.

تصویر(2)

پست ها یا صفحات غیر مرتبط را حذف کنید

این احتمال وجود دارد که شما در سایت خود پست های قدیمی یا صفحاتی داشته باشید که دیگر نیازی به آن ندارید. برای مثال محصولی که چندی پیش فروش آن را متوقف کردید و قصد ندارید دوباره فروش آن را آغاز کنید یا اطلاعیه و رویدادی که مدت ها پیش اتفاق افتاده است و همچنین صفحات قدیمی با محتوای کم یا بدون محتوا را می توانید حذف نمایید.

اینها فقط برخی از نمونه هایی هستند که می توانید نسبت به حذف آنها اقدام کنید.

وقتی در مورد حذف محتوای قدیمی صحبت میشود، منظور این نیست که فقط گزینه "حذف" را فشار داده و دیگر از سرنوشت آن بی خبر باشید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است محتوا برای هفته ها بعد از حذف، در Google نشان داده شود. URL حذف شده ممکن است در حقیقت مقداری پیوند نیز داشته باشد، که هدر رفتن آن ممکن است بر سئو سایت شما تاثیر منفی داشته باشد.

می توانید به گوگل بگویید که صفحات حذف شده به چه صفحه ای می بایست منتقل شوند و همانطور که قبلا اشاره شد می بایست از ریدایرکت 301 برای انتقال مطالب به یک صفحه دیگر استفاده کنید.

چه اقدامی می بایست انجام دهید؟ در اینجا دو گزینه وجود دارد:

- ریدایرکت 301 مطلب قبلی به یک مطلب مرتبط

هنگامی که یک لینک هنوز به این دلیل که تعدادی لینک با کیفیت در آن دارید برای شما با ارزش است، می توانید با تغییر مسیر URL به یک صفحه مرتبط، ارزش آن را حفظ کنید. با ریدایرکت 301 به موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان می گویید نسخه بهتر یا جدیدتری از این محتوا در جای دیگر سایت شما وجود دارد. تغییر مسیر 301 بطور خودکار افراد و Google را به صفحه جدید منتقل می کند.

تصویر(3)

اگر یک پست قدیمی در مورد نژاد یک سگ خاص دارید و می بایست به هر دلیلی آن را حذف کنید، منطقی این خواهد بود که آن پست را به یک پست جدیدتر در مورد این نژاد از سگ هدایت کنید. اگر پست در این خصوص ندارید، مطلبی را در خصوص نزدیکترین نژاد به آن انتخاب کنید. اگر آن پست در دسترس نباشد، می توانید آن را به صفحه دسته بندی این پست ها هدایت کنید (به عنوان مثال "نژادهای سگ") و اگر این گزینه نیز وجود ندارد، به صفحه اصلی سایت آن را هدایت نمایید. به عنوان مثال آخرین موردی که ممکن است با مطلب شما مرتبط باشد "حیوانات خانگی" است. این کار آخرین راه حل است تا بتوانید ارزش لینک حذف شده را حفظ نمایید اما قطعا در سایت شما راه حل های زیادی نیز وجود دارد.

ایجاد یک ریدایرکت 301 (به عنوان مثال در WordPress) کار سختی نیست، برای انجام آن کافی است از افزونه Yoast SEO استفاده کنید. بعد از حذف هر پست در همان صفحه لینکی ظاهر می شود و می توانید به راحتی ریدایرکت را انجام دهید، همچنین در تنظیمات افزونه نیز گزینه ای پیشرفته برای ریدایرکت مطالب حذف شده به لینک های جدید قرار داده شده است.

تصویر(4)

- به موتورهای جستجو بگویید که محتوا عمداً از بین رفته است

اگر صفحه مربوطه در سایت شما وجود ندارد که بتوانید به آن تغییر مسیر دهید، می توانید به گوگل بگویید که این صفحه دیگر در سایت شما قرار ندارد و آن را از نتایج حذف کند.

وقتی Google نتواند پستی را پیدا کند، سرور معمولاً وضعیت "404 Not Found" را به ربات موتور جستجو باز می گرداند. همچنین یک خطای خزیدن 404 در کنسول جستجوی Google برای آن صفحه ثبت می گردد. سرانجام URL به تدریج از نتایج جستجو ناپدید می شود. اما این کار به زمان نیاز دارد.

همچنین می توانید از کد وضعیت 410 نیز استفاده کنید. کد وضعیت 410 از این نظر مهم است که به گوگل می گوید این صفحه برای همیشه از بین رفته است و هرگز ایجاد نخواهد شد. شما آن را به صورت آگاهانه حذف کرده اید. با این کار لینک حذف شده سریعتر در نتایج جستجو گوگل نیز حذف می شود. برای حذف مطالب در نتایج جستجو می توانید به این لینک مراجعه کنید.

آیا مطالب قدیمی در سایت خود دارید؟

بررسی محتوای قدیمی باید بخشی از روال نگهداری محتوا در سایت شما باشد. اگر به طور مرتب پست های قدیمی خود را مرور نمی کنید، دیر یا زود مجبور خواهید بود که با حجم زیادی از مطالب منقضی شده و نامرتبط درگیر شوید و قطعا وقت زیادی نیز از شما گرفته می شود. ممکن است با داشتن صفحات زیاد در مورد یک موضوع باعث افزایش تعداد استفاده از کلمات کلیدی شده و به بازدید کنندگان اطلاعات نادرست را نشان دهید یا حتی به رتبه بندی سایت خود آسیب بزنید. بنابراین به پست های قدیمی خود مراجعه کنید و تصمیم بگیرید که چه کاری می بایست انجام دهید: بروزرسانی، ادغام یا حذف مطالب.

اشتراک گذاری:

نظرات

به طور مثال در سیستم وردپرس بهر از به روز کردن محتوا کافیه دکمه به روز رسانی رو بزنیم یا تاریخ انتشار مطلب رو هم باید به تاریخ روز تغییر داد؟
با سلام صرفا بروزرسانی را انجام دهید، اگر تمایل دارید مطلب بروز شده در ابتدای نوشته ها نمایش داده شود می توانید تاریخ انتشار را نیز تغییر دهید.
ممنون بالاخره یک نفر پیدا شد که درست و صحیح ریدایرک را توضیح دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *