10 دلیل برای عدم استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی
مقاله

10 دلیل برای عدم استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

 وردپرس به دلیل دسترسی آسان به قالب ها و افزونه های متنوع یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا محسوب می شود. می توانید نسخه های رایگان هریک از قالب یا افزونه ها را دانلود نموده یا نسخه تجاری آنها را خریداری نمایید. بعضا نسخه تجاری برخی از قالب ها و افزونه ها ممکن است هزینه بالایی داشته باشند.

بسیاری از افراد با استفاده از افزونه ها یا قالب های نال شده سعی در کاهش هزینه ها دارند. در این مقاله تلاش شده توضیح داده شود که چرا استفاده از افزونه ها و قالب های نال شده وردپرسی ایده آل نیست.

قالب و افزونه نال شده چیست؟

افزونه ها و قالب های نال شده نسخه تغییر داده شده از نسخه های تجاری هستند که هیچ لایسنسی نداشته و هزینه ای برای آنها پرداخت نشده است. اکثر قالب ها و افزونه های وردپرسی اوپن سورس هستند و هر شخصی می تواند اسکریپت آن را بخواند یا ویرایش کند. برخی از توسعه دهندگان، لایسنس را از فایل قالب یا افزونه ها حذف می کنند.

قالب و افزونه های نال شده نسخه سرقت شده از قالب و افزونه های تجاری هستند. قالب ها و افزونه های تجاری (premium) با کلید لایسنس کار می کنند که می بایست خریداری شود اما قالب ها و افزونه های نال شده بدون هیچ لایسنسی کار می کنند، زیرا قطعه کد مربوط به بررسی لایسنس از آنها حذف شده یا به عبارتی نال شده اند.

10 دلیل که نباید از افزونه ها و قالب های نال شده استفاده کنید

  1. مسائل حقوقی
  2. امنیت
  3. حریم خصوصی
  4. هاست
  5. سئو
  6. نداشتن آپدیت
  7. نداشتن قابلیت های جدید
  8. نداشتن پشتیبانی
  9. عدم حمایت 
  10. وجود جایگزین های رایگان

1-  مسائل حقوقی

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

تصویر(1)

اکثریت قالب ها و افزونه های وردپرس دارای لایسنس GPL (General Public License) هستند. این لایسنس به همه اجازه می دهد که محصولات دارای این مجوز را توزیع کنند. خرید و فروش محصولاتی که لایسنس GPL دارند غیر قانونی نیست. اکثر قالب ها و افزونه های وردپرس از لایسنس GPL استفاده می کنند زیرا برای اینکه بتوانند در مخزن وردپرس ثبت شوند نیاز است که از شرایط این لایسنس پیروی نمایند.

توسعه دهندگان اغلب دو نسخه از افزونه های خود ارائه می کنند، یک نسخه رایگان که در مخزن وردپرس در دسترس عموم می باشد و یک نسخه premium یا تجاری. همچنین توسعه دهندگان برخی از قابلیت ها را در نسخه های رایگان قفل می کنند تا کاربران با خرید نسخه تجاری یا لایسنس بتوانند از آنها بهره ببرند.

با این حال استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی قانونی نمی باشد. برخی از قالب ها و افزونه های وردپرسی با لایسنس ترکیبی فروخته می شوند. اگر اسکریپتی لایسنس GPL نداشته باشد به این معنا است که شما بدون اجازه در حال استفاده از آن هستید. اما مد نظر داشته باشید اگر در وب سایت خود از افزونه یا قالب نال شده استفاده می کنید کسی از شما بابت این کار شکایت نخواهد کرد.

با این حال مسئله مهم، قانونی بودن یا نبودن استفاده از قالب ها یا افزونه های نال شده نیست بلکه مسئله مهم امنیت و حریم خصوصی است.

2- امنیت

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

تصویر(2)

کدهای قالب و افزونه های نال شده وردپرس تغییر داده شده اند لذا شما نمی دانید که چه کد هایی به فایل های اصلی افزوده شده تا لایسنس آن حذف شود. کسی که قالب و افزونه های نال شده وردپرسی می فروشد قطعا کد هایی را به آن اضافه کرده است. چنانچه از قالب یا افزونه های نال شده استفاده می کنید افزودن کد مخرب به وب سایت شما چندان دشوار نیست.

هر کدی که به روت اصلی قالب یا افزونه های وردپرسی افزوده شود می تواند به صورت کد های اصلی سیستم تغییر شکل داده و منجر شود که توسط اسکنر های بررسی کننده اسکریپت های مخرب به آسانی تشخیص داده نشود.

3- حریم خصوصی

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

تصویر(3)

نگرانی دیگر استفاده از افزونه ها یا قالب های نال شده بابت حریم خصوصی است. امروزه هک کردن برای سرقت اطلاعات رواج یافته است. هکرها برای بدست آوردن اطلاعاتی نظیر نام، آدرس، شماره تماس، شماره کارت، آدرس آی پی، سوابق پرداخت و تمام اطلاعاتی که در فروشگاه آنلاین وجود دارد اقدام به هک می کنند.

هکر ها یا اسکریپت های مخرب ممکن است به محض فعالسازی افزونه های نال شده در وب سایت شما، تمام اطلاعات موردنظرشان را به سرورهای خود منتقل کنند. از نظر فنی تمام داده ها در چند دقیقه سرقت خواهد شد. در هنگام  هک شدن هیچ علامتی مشاهده نخواهید کرد زیرا وب سایت به صورت عادی کار می کند، حتی هک شدن توسط اسکنر های ویروس نیز قابل تشخیص نیست.

استفاده از قالب و افزونه های رایگان منع قانونی ندارد ولی رعایت GDPR (مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا) در کشور های اروپایی مسئله ای کاملا جدی است و در صورتی که با استفاده از افزونه یا قالب های نال شده اطلاعات کاربران را به خطر بیندازید ممکن است متحمل جریمه های بسیار سنگینی شوید.

4 - هاستینگ

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

تصویر(4)

در بسیاری از شرکت های هاستینگ از جمله میهن وب هاست استفاده از قالب و افزونه های نال شده پیشنهاد نمی گردد. کدهای مخرب حتی ممکن است فایروال و آنتی ویروس شرکت های هاستینگ را نیز تحت تاثیر قرار دهند. 

کدهای افزونه های نال شده برای بی اثر شدن قرنطینه می شوند. افزونه ها و قالب های وردپرسی نه تنها برای وب سایت مضر هستند، بلکه در صورتی که شرکت های هاستینگ پیشگیری های لازم را برای مقابله با آنها انجام ندهند، می توانند برای سرور نیز مشکل ساز شوند.

5 - سئو

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

​​​​​​​تصویر(5)

ارائه افزونه های رایگان که در آنها بک لینک هایی جاسازی شده، یکی از شیوه های بازاریابی است که بسیاری از وب سایت های ارائه قالب و افزونه رایگان (نال شده) از این روش استفاده می کنند.

در این صورت افزونه ها و قالب های نال شده وردپرسی، برای نمایش لینک یا ریدایرکت وب سایت شما به آدرس های دیگر نیازی به مجوز ندارند. لذا شما متوجه هیچگونه تغییری در وب سایت نخواهید شد و بخش های مهم وب سایت مانند ورود یا ثبت نام به درستی کار می کنند.

موتور های جستجو می توانند لینک های اسپم را در وب سایت شما تشخیص دهند و در نتیجه ممکن است وب سایت شما را از نتایج جستجو حذف کنند. متاسفانه این مورد به اعتبار دامنه و نتایج ارگانیک صدمه بسیار زیادی وارد می کند.

6- نداشتن آپدیت

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

​​​​​​​تصویر(6)

در قالب و افزونه های نال شده وردپرسی هیچ گونه آپدیتی ارائه نمی شود. توسعه دهندگان قالب و افزونه های وردپرسی به صورت مداوم نسخه های جدیدی از نرم افزار خود ارائه می کنند اما در صورت استفاده از نسخه های نال شده دریافت آپدیت میسر نخواهد بود زیرا لایسنسی خریداری نشده است.

برای دریافت بروز رسانی افزونه و قالب های نال شده یا باید جدید ترین نسخه نال شده افزونه و قالب را خریداری نمایید یا اینکه از همان نسخه استفاده کنید. عدم بروز رسانی افزونه های قدیمی یکی از دلایل اصلی هک شدن وب سایت های وردپرسی است. به همین دلیل نویسندگان قالب و افزونه ها به صورت مداوم آنها را به روز می کنند و در صورتی که مشکلی در نسخه های قبلی وجود داشته باشد آن را رفع و  نسخه جدیدی منتشر خواهند کرد.

هسته وردپرس به صورت مداوم بروز رسانی می  شود و به همین دلیل نویسندگان افزونه ها و قالب های وردپرسی محصولات خود را نیز بروز رسانی می کنند تا با جدیدترین نسخه های وردپرس سازگاری داشته باشند. در صورت عدم بروز رسانی سریع و مداوم وردپرس، برقراری امنیت وب سایت دشوار خواهد بود.

7 - نداشتن قابلیت های جدید

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

​​​​​​​تصویر(7)

علاوه بر رفع مشکلاتی که در نسخه های قبلی وجود داشته است توسعه دهندگان در هنگام بروز رسانی قابلیت های جدیدی نیز ارائه می کنند. مادامی که آخرین نسخه  قالب یا افزونه های وردپرسی را دریافت نکنید از قابلیت های جدید آن بی اطلاع خواهید بود و طبیعتا نمی توانید از آنها استفاده کنید.

گاها ویژگی های جدید ارائه شده ممکن است استراتژی ها را به صورت کلی در وب سایت شما تغییر دهند یا به بهبود کسب و کار شما کمک کنند در هر دو صورت چنانچه از نسخه های نال شده استفاده می کنید این قابلیت را از دست خواهید داد.

8 - نداشتن پشتیبانی

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

​​​​​​​تصویر(8)

در دنیای نرم افزارهای اوپن سورس شما هزینه ای برای خرید خود نرم افزار پرداخت نمی کنید بلکه برای پشتیبانی آن هزینه پرداخت خواهید کرد. تعداد کمی از افراد (برنامه نویسان یا کاربران ) هستند که با سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس آشنایی کامل داشته باشند.

توسعه دهندگان افزونه یا قالب های وردپرسی در صورت بروز هرگونه مشکل به شما کمک می کنند. برای برقراری ارتباط می توانید با آنها تماس گرفته یا به صورت چت آنلاین از آنها کمک بگیرید. اما در صورتی که مشکلی در وب سایت شما بوجود بیاید یا برخی از بخش های وب سایت شما عملکرد درستی نداشته باشد نمی توانید بدون داشتن لایسنس از آنها انتظار پشتیبانی داشته باشید. در این حالت ممکن است بتوانید مشکل را با جستجو در انجمن های مربوطه رفع کنید.

 9- عدم حمایت 

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی

​​​​​​​تصویر(9)

شما از توسعه دهنده یا ارائه دهنده قالب و افزونه هیچ حمایتی نمی کنید و در مقابل نیز توسعه دهنده و ارائه دهنده قالب هیچ پشتیبانی به شما ارائه نخواهد کرد.

اگر شما برای استفاده از نرم افزار یک شرکت بزرگ هزینه ای پرداخت نکنید مشکلی به وجود نخواهد آمد، توسعه دهنده نرم افزار، حقوق خود را در آن شرکت دریافت کرده است و در واقع شما هزینه شرکت را پرداخت نکرده اید. ولی شرکت های کوچک یا توسعه دهندگانی وجود دارند که به تنهایی به صورت فریلنسری کار می کنند. عدم پرداخت هزینه بابت استفاده از افزونه ها و قالب ها در واقع سرقت از جیب این افراد بوده و این مسئله به جهت اخلاقی صحیح نیست.

 10 - وجود جایگزین های رایگان

استفاده از قالب و افزونه های نال شده وردپرسی​​​​​​​

​​​​​​​تصویر(10)

یکی از دلایل محبوبیت وردپرس در دسترس بودن منابع رایگان برای آن است. قالب ها، افزونه ها، آموزش ها یا هر چیز دیگری به صورت رایگان برای آن یافت می شود. می توانید بدون هیچ مشکلی با استفاده از افزونه ها و قالب های رایگان وردپرس یک تجارت کامل راه اندازی کنید. 

هم اکنون می توانید در گوگل عبارت رایگان + عملکرد مد نظرتان از یک پلاگین را سرچ کنید، مقالات بسیار زیادی وجود دارند که در مورد نیاز و عملکرد دلخواه شما افزونه هایی را معرفی کرده و حتی آنها را آموزش می دهند. مادامی که افزونه ها و قالب های رایگان به آسانی در دسترس بوده و به درستی کار می کنند نیازی به استفاده از افزونه یا قالب های نال شده نیست.

اعتبار کسب و کار و برند

نکته آخر و بسیار مهم شهرت و اعتبار تجاری می باشد. سالها طول می کشد تا این اعتبار بدست بیاید ولی ممکن است در چند دقیقه از بین برود. اگر وب سایت شما هک شود و مشتریان یا کاربران شما متوجه شوند که این اتفاق به دلیل استفاده از یک افزونه نال شده رخ داده است، اعتبار برند شما زیر سوال خواهد رفت.

حتی اگر وب سایت شما هک نشود ولی کاربران متوجه شوند که از یک افزونه نال شده برای مدیریت وب سایت خود استفاده می کنید، ممکن است بر اعتبار کسب و کار شما تاثیر منفی بگذارد. اکثر کاربران دانش کافی برای استفاده از فناوری را ندارند و به سختی می توان به همه آنها توضیح داد که استفاده از محصولات نال شده دارای مجوز GPL غیرقانونی نیست. اعتبار آنلاین برای یک کسب و کار موفق مهم است، پس مراقب باشید این اعتبار را به آسانی با استفاده از قالب و افزونه های نال شده از دست ندهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *