قابلیت های جدید ویندوز 11 کدامند و چگونه کار می کنند؟
مقاله

قابلیت های جدید ویندوز 11 کدامند و چگونه کار می کنند؟

انسخه جدید سیستم عامل شرکت مایکروسافت به نام ویندوز 11  در تاریخ 5 اکتبر سال 2021 منتشر شد. این نسخه به همراه طراحی و مجموعه ای از ویژگی های جدید با هدف ساده سازی رایانه شما و کمک به بهره وری بیشتر برای دستگاه هایی که توان پشتیبانی سخت افزاری از این سیستم عامل را دارند، ارائه شد.

استفاده از این سیستم عامل برای امور شخصی در منزل و محل کار، باعث سهولت بیشتری در انجام فعالیت ها خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید مایکروسافت، ویندوز 11 را به تدریج منتشر می کند و نسخه ارائه شده کامل نیست. چنانچه دستگاه شما قدیمی باشد، باید زمان بیشتری را منتظر بمانید تا نسخه های سازگار با آن منتشر شود.

در ادامه برخی از مهم ترین ویژگی های جدید ویندوز 11 بیان شده است.

اجرای اپلیکیشن های اندروید در ویندوز 11

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(1)

شاید این بخش جذاب ترین قابلیت جدید در ویندوز 11 باشد، تغییری که سالها کاربران ویندوز منتظر آن بودند. لازم به ذکر است که در نسخه فعلی ویندوز 11 از برنامه های اندروید پشتیبانی نمی شود و این قابلیت، بزودی در نسخه های بعدی ارائه خواهد شد.

چگونه می توان اپلیکیشن های اندروید را در ویندوز 11 اجرا کرد؟

هر زمان امکان اجرای برنامه های اندروید در ویندوز 11 فراهم شد، این برنامه ها به وسیله اپ استور آمازون در فروشگاه جدید مایکروسافت قرار خواهند گرفت. این بدان معنا است که برای دسترسی به بیش از 500 هزار برنامه اندروید باید اپ استور آمازون را دانلود کنید. هرچند نمی توانید به همه برنامه های اندرویدی موجود در Google Play دسترسی داشته باشید.

ابزارک ها

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(2)

در ویندوز 11 ابزارک ها به رابط کاربری افزوده شده اند و می توانید برای دسترسی سریع به این بخش از کلید های ترکیبی Windows + W استفاده کنید. ابزارک ها گزینه های قابل تنظیم با استفاده از هوش مصنوعی هستند و اطلاعاتی مانند اخبار، آب و هوا، لیست کارها و عکس های اخیر شما را نمایش می دهند. ابزارک ها چیزی شبیه به گزینه news and interests هستند که در آپدیت اخیر ویندوز 10 مشاهده شده است.

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(3)

این قابلیت چگونه کار می کند؟

در نوار ابزار ویندوز 11 که به تازگی طراحی شده است دکمه ای برای ابزارک ها مشاهده خواهید کرد. وقتی روی آن کلیک می کنید در پنل سمت چپ، منویی نمایش داده می شود که به صورت اجمالی اطلاعات مورد نیازتان را در اختیار قرار می دهد که می توانید آن را به حالت تمام صفحه تغییر دهید.

پلتفرم چت مایکروسافت چیست؟

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(4)

ویندوز 11 پلتفرم چت ویدئویی Microsoft Teams را مستقیما در سیستم عامل قرار داده است تا دسترسی به آن برای استفاده روزانه آسان تر گردد. با استفاده از این ابزار می توانید به صورت مستقیم در سیستم عامل های Windows ،Android ،Mac یا iOS با دیگران ارتباط برقرار کنید.

چگونه می توان از این ابزار استفاده کرد؟

ممکن است Teams را در نوار ابزار مشاهده نکنید. در این صورت می توانید آن را در منوی Start جستجو کرده و برای راه اندازی روی نماد Teams کلیک کنید. این ابزار به شما امکان می دهد تا با یکی از مخاطبین خود به صورت پیام متنی، تماس صوتی یا تماس ویدیویی ارتباط برقرار نمایید.

دسکتاپ ها (Desktops)

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(5)

این قابلیت در ویندوز 11 به شما امکان می دهد که دسکتاپ های مجازی مجزایی برای هر بخش از فعالیت های خود ایجاد کرده و آنها را با تصاویر زمینه متفاوتی شخصی سازی کنید. بنابراین می توانید برای امور شخصی، کاری، مدرسه یا بازی دسکتاپ های مجزا ایجاد کرده و به راحتی آنها را تغییر دهید. این ویژگی چیزی شبیه دسکتاپ مجازی در سیستم عامل Mac است.

نحوه استفاده از این ابزار چگونه است؟

به این منظور روی دکمه دسکتاپ در نوار ابزار کلیک نمایید تا پنلی مانند تصویر فعلی ظاهر شود. برای ایجاد دسکتاپ جدید روی دکمه "+" در قسمت "New desktop" کلیک کنید. برای حذف دسکتاپ های ایجاد شده نیز می توانید روی دکمه ضربدر (X) یا برای باز نمودن هر کدام، روی پنجره آنها کلیک نمایید.

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(6)

Snap Layouts چیست؟

هنگامی که در حال کار روی تعدادی از پنجره های باز هستید، ویندوز 11 به شما امکان می دهد آنها را با طرح بندی های مختلفی روی صفحه مرتب کنید و همه پنجره ها را به همان شکلی که مرتب شده اند، ذخیره نمایید.

 قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(7)

"Snap layouts" یک منوی جدید می باشد که هنگام نگه داشتن موس روی دکمه Maximize در هر پنجره ای ظاهر می شود و شامل طرح بندی های مختلفی است.

Snap Groups چیست؟

Snap Groups مجموعه ای از پنجره های باز است که در Snap layouts ذخیره کرده اید که در نوار ابزار به آسانی در دسترس هستند. بنابراین می توانید آنها را به صورت یک گروه کوچک، minimize (کوچک نمایی) یا maximize (بزرگ نمایی) کنید.

نحوه استفاده از این ابزار چگونه است؟

به عنوان مثال، می توانید نشانگر ماوس را روی مرورگر خود در نوار ابزار نگه دارید تا گروه های مختلف سایت ها و برنامه هایی که ایجاد شده را مشاهده کنید و سپس با کلیک روی گروه موردنظر، کل گروه را دوباره باز نمایید.

منوی استارت در ویندوز 11 چه تغییر داشته است؟

شاید یکی از قابل توجه ترین تغییرات ویندوز 11 منوی استارت جدید آن باشد. منوی جدید به گونه ای طراحی شده که کارایی بسیار بهتری داشته باشد. لذا آیکون هایی با گوشه های گرد و شفاف در آن استفاده شده است.

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(8)

اضافه شدن بخشی برای جستجو در بالای منوی استارت و همچنین بخشی برای برنامه های پین و توصیه شده، از موارد جدید و جذاب این منو هستند.

در این بخش ها می توانید با کشیدن و رها کردن آیکون ها، چینش آنها را به دلخواه تغییر دهید. بخش Recommended (توصیه شده) فایل ها و برنامه هایی که اخیرا نصب کرده اید را نمایش می دهد. امکان حذف این بخش وجود ندارد و تنها می توانید از نمایش فایل های اخیر در منوی استارت جلوگیری کنید.

آیا در ویندوز 11 گزینه جدیدی به نوار ابزار افزوه شده است؟

ویندوز 11 با نسخه جدیدی از نوار ابزار ارائه می شود که ظاهر و حسی مشابه قبل دارد. با این حال نسخه جدید تغییرات مثبت و منفی داشته است.

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(9)

در نسخه جدید ویندوز، نوار ابزار کاملا در وسط صفحه قرار می گیرد. دکمه استارت و همچنین دکمه جستجو، Task View، ابزارک و چت با طراحی جدید، در این قسمت قابل مشاهده هستند. 

برای اینکه این نسخه کمی ساده تر شود، مایکروسافت برخی از تنظیمات را حذف نموده و کاربرد نوار ابزار را کمتر کرده است. به عنوان مثال می توانید تراز وسط چین یا چپ چین نوار ابزار را تغییر دهید ولی نمی توانید موقعیت آن را به بالا، چپ و راست جابجا نموده یا ساعت و تاریخ را پنهان کنید. همچنین اگر مایل هستید نوار ابزار را در زمانی که به آن نیاز ندارید پنهان کنید، در ویندوز 11 این امکان هنوز وجود دارد.

آیا صفحه Lock screen در ویندوز 11 دستخوش تغییراتی شده است؟

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(10)

اگر چه این صفحه تغییرات زیادی نداشته ولی متوجه خواهید شد که زمان و تاریخ در وسط صفحه نمایش داده شده و به صورت کلی استایل این بخش کمی تغییر داشته است.

آیا ویندوز 11 با نسخه جدید File Explorer عرضه می شود؟

بله، باید بیان داشت با وجود اینکه File Explorer در ویندوز 11 طراحی بروز و جدیدی دارد ولی توانسته است ظاهر و احساس نسخه قدیمی را حفظ کند. 

Microsoft Store در ویندوز 11 چه تغییری داشته است؟

در ویندوز 11 نسخه جدیدی از Microsoft Store را مشاهده خواهید کرد. این نسخه به نحوی طراحی شده تا با ظاهر ویندوز 11 مطابقت داشته باشد و تغییرات زیادی را برای یافتن سریعتر برنامه ها، بازی ها، ویدئو ها و کمک به کاربران ایجاد کرده است.

قابلیت های جدید ویندوز 11

تصویر(11)

علاوه بر این مایکروسافت تغییرات اساسی در سیاست های خود ایجاد کرده است تا به توسعه دهندگان اجازه دهد تقریبا هر نوع برنامه ای را در اپ استور منتشر کنند. همچنین این شرکت به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا 100% درآمد خود را با ارائه پلتفرم کسب درآمد، حفظ کنند.

مایکروسافت، قول پشتیبانی از برنامه های اندروید در فروشگاه ویندوز را داده بود ولی این قابلیت در نسخه های آینده اضافه خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *