NET Framework. چیست؟
مقاله

NET Framework. چیست؟

NET. یک فریم ورک توسعه نرم افزار برای ساخت و اجرای اپلیکیشن در بستر ویندوز است. فریم ورک NET. بخشی از پلتفرم NET. است. درواقع NET. مجموعه ای از فناوری ها برای ساخت اپلیکیشن در بستر لینوکس، macOS، ویندوز، iOS، اندروید و غیره می باشد.

NET. و فریم ورک NET.

ویژگی ها و تفاوت ها:

NET. یک پلتفرم برنامه نویسی، متشکل از ابزارها، زبان های برنامه نویسی و کتابخانه ها برای ساخت انواع مختلف برنامه ها می باشد.  پیاده سازی های مختلفی از NET. وجود دارد. هر پیاده سازی اجازه می دهد تا کد NET. در سیستم عامل های مختلف همانند لینوکس، macOS، ویندوز، iOS، اندروید و بسیاری موارد دیگر اجرا شود.

 • فریم ورک NET. پیاده ساز اصلی NET. است و از اجرای وب سایت ها، خدمات، برنامه های دسکتاپ و موارد دیگر در ویندوز پشتیبانی می کند.
 • NET. یک پیاده ساز چند پلتفرمی برای اجرای وب سایت ها، سرویس ها و برنامه های کنسول در ویندوز، لینوکس و macOS است. NET. به صورت متن باز در GitHub قرار دارد. NET. قبلاً NET Core. نامیده میشد.
 • Xamarin/Mono یک پیاده ساز NET. برای اجرای برنامه ها در تمام سیستم عامل های اصلی موبایل، از جمله iOS و Android است.

استاندارد NET. در واقع مشخصات رسمی از API هایی است که در بین پیاده سازی های NET. رایج هستند و اجازه می دهد تا همان کد و کتابخانه ها روی پیاده سازی های مختلف اجرا شوند.

معماری فریم ورک NET

دو جزء اصلی فریم ورک NET. عبارتند از Common Language Runtime و NET Framework Class Library.

 1. Common Language Runtime (CLR) موتور اجرایی است که برنامه های در حال اجرا را مدیریت می کند. این سرویس خدماتی مانند مدیریت رشته، امنیت داده ها، رسیدگی به موارد استثنا و غیره را ارائه می دهد.
 2. Class Library مجموعه ای از API ها و الگوها را برای عملکردهای معمول فراهم می آورد و انواع رشته‌ها، تاریخ‌ها، اعداد و غیره را ارائه می‌کند. Class Library شامل API هایی برای خواندن و نوشتن فایل‌ها، اتصال به پایگاه‌های داده، طراحی و غیره می شود.

برنامه های NET. به زبان برنامه نویسی C#، #F یا Visual Basic نوشته شده اند. کدها به یک زبان میانی متداول (CIL) کامپایل می شوند. کد کامپایل شده در اسمبلی ها یا فایل هایی با پسوند فایل .dll یا exe ذخیره می گردد.

هنگامی که یک برنامه اجرا می شود، CLR اسمبلی را می گیرد و از یک کامپایلر just-in-time (JIT) برای تبدیل آن به کد ماشینی استفاده می کند که می تواند روی معماری خاص رایانه ای که روی آن اجرا شده، پیاده سازی شود.

موارد استفاده از فریم ورک NET.

تصویر(1)

فریم ورک NET. برای چه مواردی استفاده می شود؟

.NET Framework برای ایجاد و اجرای نرم افزارهای کاربردی استفاده می شود. برنامه های NET. می توانند روی بسیاری از سیستم عامل ها با استفاده از پیاده سازی های مختلف NET. اجرا شوند. .NET Framework برای اجرای برنامه های NET. در ویندوز استفاده می شود.

چه کسی از فریم ورک NET. استفاده می کند؟

توسعه دهندگان نرم افزار و کاربران، هر دو از فرم ورک NET. استفاده می کنند:

 • کاربران برنامه های ساخته شده با فریم ورک NET.، باید فریم ورک NET. را نصب کرده باشند. در بیشتر موارد، فریم ورک NET. از قبل همراه با ویندوز نصب شده است. در صورت نیاز، می توانید فریم ورک NET. را دانلود کنید.
 • توسعه دهندگان نرم افزار از فریم ورک NET. برای ساخت انواع مختلفی از برنامه ها، وب سایت ها، سرویس ها و موارد دیگر با کمک نرم افزار ویژوال استودیو استفاده می کنند. Visual Studio یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که ابزارهای بهره وری توسعه و قابلیت های اشکال زدایی را فراهم می کند.

تفاوت بین NET. و فریم ورک NET. چیست؟

NET. و فریم ورک NET. مؤلفه‌های مشابه بسیاری را به اشتراک می‌گذارند و می‌توانید کد را بین این دو تبادل کنید. برخی از تفاوت های کلیدی عبارتند از:

 • NET. در تمامی پلتفرم ها قابل اجرا است و روی لینوکس، macOS و ویندوز اجرا می شود. فریم ورک NET. فقط روی ویندوز اجرا می شود.
 • NET. متن باز است و مشارکت های عمومی را می پذیرد. کد منبع فریم ورک NET. در دسترس است اما مشارکت مستقیم ندارد.
 • تمام نوآوری ها در NET. اتفاق می افتد.
 • فریم ورک NET. در ویندوز گنجانده شده است و به طور خودکار توسط Windows Update به روز می شود. NET. به طور مستقل عمل می کند.

آیا می توان چندین فریم ورک NET. را نصب نمود؟

برخی از نسخه‌های NET Framework. کنار هم نصب می‌شوند، در حالی که برخی دیگر نسخه‌های موجود را ارتقا می‌دهند. به‌روزرسانی‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که دو نسخه NET Framework. یک نسخه CLR را به اشتراک بگذارند.

به عنوان مثال، نصب فریم ورک دات نت 4.8 روی دستگاهی با NET Framework 4.7.2. و 3.5، موجب به روزرسانی نسخه 4.7.2 می شود و 3.5 به طور جداگانه باقی می ماند.

CLR version

.NET Framework version

4.0

.NET Framework 4.x 

2.0

.NET Framework 2.x and 3.x

1.1

.NET Framework 1.1

1.0

.NET Framework 1.0

 

هزینه فریم ورک NET. چقدر است؟

فریم ورک NET. مانند سایر پلتفرم های NET. رایگان است. هیچ هزینه ای برای لایسنس، حتی برای استفاده تجاری وجود ندارد.

باید از کدام نسخه .NET Framework. استفاده نمایید؟

در بیشتر موارد، باید از آخرین نسخه پایدار NET Framework. استفاده کنید. در حال حاضر آخرین نسخه این فریم ورک، NET Framework 4.8. است.

برنامه‌هایی که با نسخه های 4.x از NET Framework. ایجاد شده‌اند، روی .NET Framework 4.8 اجرا می‌شوند. جهت اجرای برنامه هایی که برای نسخه قبلی ایجاد شده اند (به عنوان مثال .NET Framework 3.5)، باید آن نسخه را نصب کنید.

خط مشی پشتیبانی NET Framework. چیست؟

.NET Framework 4.8 آخرین نسخه NET Framework. است. تا زمانی که .NET Framework 4.8 روی نسخه های جدید ویندوز ارائه شود، همچنان توسط مایکروسافت پشتیبانی خواهد شد.

خلاصه:

در این مقاله ابتدایی ترین سوالات مربوط به .net و فریم ورک آن پاسخ داده شده است تا شما پیش از آغاز مسیر یادگیری آن، بتوانید به صورت کلی با آن آشنا شوید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *