چگونه یک قالب وردپرسی مناسب انتخاب کنیم؟
دسته بندی نشده

چگونه یک قالب وردپرسی مناسب انتخاب کنیم؟

اخیرا وردپرس به یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا تبدیل شده است و استفاده از آن برای ساخت سایت ها همواره رو به افزایش است.

به صورت پیش فرض، وردپرس با قالب اصلی آن ارائه می شود که می توان برای بهبود ظاهر سایت، آن را سفارشی کرد. اگر بخواهید بدون استفاده از وردپرس و قالب های آن یک سایت سفارشی با ساختار و ظاهر متفاوت داشته باشید برای شما به یک چالش تبدیل خواهد شد. اما قالب های وردپرسی به شما این امکان را می دهد که یک سایت سفارشی ایجاد کنید و قدرت واقعی وردپرس را برای ساختن یک سایت داینامیکی با ویژگی های سیستم مدیریت محتوا به کار ببرید.

قالب های وردپرسی در مخزن وردپرس رایگان هستند، اما قالب های غیر رایگان نیز در بازار های مختلف آنلاین وجود دارد.

انتخاب قالب وردپرسی مهمترین گام در ساخت سایت است که موفقیت هر سایت وردپرسی را تعیین می کند. اغلب تازه کاران زمانی که می خواهند یک قالب برای سایت وردپرسی خود انتخاب کنند احساس سردرگمی می کنند. هزاران گزینه رایگان و غیر رایگان وجود دارد. هر قالب بهتر از دیگری به نظر می رسد. چگونه می توانید بهترین قالب را برای سایت وردپرسی خود انتخاب نمایید؟

در این مقاله ما قصد داریم 11 نکته مهم را که نیاز است در زمان انتخاب قالب در نظر بگیرید تا بهترین قالب را برای سایت وردپرسی خود انتخاب نمایید ارائه کنیم.

علت اهمیت انتخاب قالب وردپرسی چیست؟

وردپرس برای ساختن انواع مختلف سایت استفاده می شود. به همین دلیل است که هر قالب بازار های مختلف را در بر می گیرد.

یک قالب وردپرسی طرحی کامل برای وب سایت شما است که تمام مواردی که به طراحی سایت مربوط میشود را از انتخاب رنگ گرفته تا هدر،پاورقی و موقعیت نوار کناری و ...دربر می گیرد. همچنین مشخص می کند که منو ها و ویجت ها در چه موقعیتی از سایتتان قرار بگیرد.

قالب وردپرسی شما باید مکمل محتوای سایتتان باشد. برای مثال : اگر شما در حال راه اندازی یک وبلاگ با موضوعات اجتماعی و یا خبری هستید، بهتر است قالبی را انتخاب نمایید که قابلیت خواندن را بهبود ببخشد.

بسیاری از قالب ها با گزینه های سفارشی سازی ارائه می شوند که اگر به درستی کد گذاری نشده باشند، این گزینه ها میتوانند تغییر قالب و یا استفاده از سایر افزونه های وردپرسی را مشکل کنند. در نتیجه ممکن است قالب شما قفل شود  و یا مجبور به پرداخت هزینه زیادی بابت تعویض قالب شوید.


https://learn.mihanwebhost.com/upload2/Tips-Before-Changing-a-WordPress-Theme2

تصویر(1)

قالب شما ظاهر وب سایت وردپرسی شما است و نقش بسیار مهمی را در اینکه چگونه کاربران و موتور های جستجو  محتوای سایت را درک کنند ایفا می کند.

بحث اصلی این است که چگونه مطمئن شوید بهترین قالب وردپرسی را برای سایتتان انتخاب کرده اید.

1- سرعت بارگذاری

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/loading-speed3

تصویر(2)

گوگل و دیگر موتورهای جستجو سرعت بارگذاری صفحه را به عنوان یک شاخص مهم برای رتبه بندی سایت ها اضافه کرده اند. بعضی از قالب های وردپرسی که واقعا عالی به نظر می رسند، در واقع می توانند سرعت لود سایت شما را به طور باورنکردنی کاهش دهند. همچنین گوگل ترجیح می دهد وب سایت های سریع تر را در رتبه بالاتری قرار دهد.

هنگامی که شما یک قالب وردپرس را انتخاب می کنید باید به سرعت آن توجه داشته باشید.

یک قالب خوب باید از نظر سبک برنامه نویسی و پاسخگوئی به موتور های جستجو بهینه سازی شده و سبک باشد تا بتواند محتوا را به سرعت ارائه دهد.

2- تلاش برای سادگی

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/best-drag-and-drop-wordpress-page-builders4

تصویر(3)

در بسیاری از قالب های وردپرسی رنگ های متفاوت، طرح های پیچیده، انیمیشن های پرجنب و جوش و ... به کار رفته است. گاهی از اوقات ممکن است به این موارد نیاز داشته باشید، اما اغلب اوقات شما واقعا به آن ها نیاز ندارید.

قالبی را انتخاب نمایید که طرح آن هدف سایت شما را بیان کند، ظاهر خوبی داشته باشد و همچنین قابل استفاده و ساده باشد. مطمئن شوید که طرح ارائه آن پیچیده نباشد. هدف از طراحی وب سایت این است که هم کاربران بتوانند اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند و هم صاحبان سایت به اهداف خود دست یابند. 

قالبی که از نظر ظاهری عالی باشد اما شما نتوانید با استفاده از آن به تجارت و مشترکین جدید خود برسید، و یا کاربرانتان نتوانند در وب سایت شما به اطلاعات مورد نظرشان دست یابند، لزوما  قالب خوبی نیست.

3- واکنش گرا بودن قالب 

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/bestresponsivethemes5

تصویر(4)

قالب های واکنش گرا چیدمان صفحه خود را بر اساس اندازه صفحه مرورگر و دستگاه های مختلف تنظیم می کنند. میزان قابل توجهی از ترافیک وب را موبایل ها و سایر دستگاه های قابل حمل تشکیل داده اند. اگر می خواهید یک کسب و کار آنلاین موفق داشته باشید، نمی توانید ترافیک گوشی های هوشمند را نادیده بگیرید.

گوگل وب سایت های واکنش گرا را در ابتدای نتایج جستجوی موبایل خود نمایش می دهد. اکثر قالب های وردپرسی به صورت پیش فرض واکنش گرا هستند. اما هنوز هم قالب هایی با طرح ثابت ارائه می شوند که در واقع از این ویژگی برخوردار نیستند.

مطمئن شوید قالبی که برای وب سایت خود انتخاب می کنید واکنش گرا باشد.

تست واکنش گرا بودن قالب

راحت ترین روش برای بررسی واکنش گرا بودن یک قالب این است که اندازه صفحه مرورگر خود را تغییر دهید. زمانی که اندازه صفحه مرورگر خود را تغییر می دهید می توانید متوجه شوید که چیدمان قالب، خود را با اندازه صفحه شما وفق می دهد.


https://learn.mihanwebhost.com/upload2/Screenshot_6
تصویر(5)

جهت بررسی کامل این مورد می توانید آدرس صفحه ی دموی قالب را کپی نمایید و در صفحه ی Mobile Friendly Test گوگل جایگذاری نمایید.

لطفا در نظر داشته باشید که این تست ممکن است خطا هایی را نشان دهد. مراقب پرچم های قرمز رنگ باشید مانند: متن خیلی کوچک است، محتوا گسترده تر از صفحه نمایش است و غیره .

 4- سازگاری مرورگر


https://learn.mihanwebhost.com/upload2/browser-compatibility7
تصویر(6)

کاربران شما از مرورگر های مختلفی استفاده خواهند کرد. قالب شما ممکن است در مرورگری که شما استفاده می کنید عالی به نظر برسد، اما در سایر مرورگر ها مشکل داشته باشد.

اینجاست که بحث سازگاری مرورگر به میان می آید. اکثر سازندگان قالب های وردپرسی قالب های خود را با استفاده از ابزار های پیچیده سازگاری مرورگر، به صورت دقیق بررسی می کنند. آنها ممکن است به وضوح سازگاری قالب با انواع مرورگر ها را در وب سایت خود ذکر کنند. در غیر این صورت شما می توانید به سادگی در مرورگر های مختلفی مانند: Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari و غیره قالب خود را بررسی نمایید. فراموش نکنید که در مرورگر های مختلف در موبایل نیز قالب را بررسی نمایید.

5- ترجمه  + چند زبانه بودن


https://learn.mihanwebhost.com/upload2/translate-wordpress-plugin8

تصویر(7)

تعداد زیادی از وب سایت های وردپرسی تحت زبان فارسی هستند. اما شما ممکن است قصد راه اندازی سایت تحت زبانی غیر از فارسی را داشته باشید و یا اینکه قصد داشته باشید سایتی چند زبانه راه اندازی کنید. در این صورت مطمئن شوید که قالب وردپرسی شما از افزونه های مربوط به چند زبانه کردن و یا ترجمه پشتیبانی می کند.

6- افزونه های قابل پشتیبانی 

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/Best-14-WordPress-Plugins9

تصویر(8)

قدرت واقعی وردپرس با افزونه های آن پدیدار می شود. با افزونه های وردپرسی، شما قادر خواهید بود هر تغییری را در سایت وردپرسی خود اعمال کنید.

اطمینان پیدا کنید که قالب وردپرسی شما تمامی افزونه های مد نظرتان را پشتیبانی می کند. در صورتی که اطمینان ندارید، از سازنده آن بپرسید.

7- صفحه سازها

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/wordpress-page-builders-10

تصویر(9)

صفحه ساز ها افزونه هایی هستند که به شما اجازه می دهند چیدمان صفحه را با استفاده از رابط کاربری کشیدن و رها کردن ایجاد نمایید. 

با استفاده از صفحه ساز ها به راحتی می توانید هر چیزی مانند متن، دکمه، آیکون یا عناصر دیگر را به هر صفحه اضافه کنید بدون اینکه نیاز به کد نویسی داشته باشید.

بعضی از قالب های وردپرسی به صورت پیش فرض با صفحه ساز از پیش نصب شده ارائه می شوند. اما برخی از صفحه ساز ها به عنوان یک افزونه وردپرسی ارائه می شوند.

بهتر است از قالب هایی استفاده کنید که از صفحه سازها پشتیبانی می کنند.

8- پشتیبانی برای زمانی که به کمک نیاز دارید

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/customer-support11
تصویر(10)

یکی از مشکلات استفاده از قالب های رایگان این است که هیچ پشتیبانی تضمین شده ای وجود ندارد. در حالی که بسیاری از فروشندگان  قالب پشتیبانی عالی ارائه می دهند.

پشتیبانی بسیاری از مشکلات شما را رفع می کند. برای مثال زمانی که اشتباها قالب خود را از بین می برید مجبور نیستید خودتان مشکل را پیدا کنید. همچنین می توانید در هزینه هایی که برای رفع کوچکترین مشکلات به اشخاص ثالث می پردازید صرفه جویی کنید.

اطمینان حاصل کنید که قالب وردپرسی شما دارای پشتیبانی مناسب است.

9- تیم توسعه و به روز رسانی قالب

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/development-team-future-theme-updates12

تصویر(11)

یک قالب خوب باید یک تیم توسعه فعال داشته باشد که به طور مداوم به روز رسانی ها را ارائه دهد.
وردپرس به طور مداوم در حال تکامل است. برخی از کد ها به روز می شوند و بعضی از آنها از بین می روند. قالبی فوق العاده با تیم توسعه اختصاصی که همیشه به روز رسانی ها را ارائه می کند، امن ترین انتخاب برای سایت شماست.

10- رعایت استاندارد های SEO


https://learn.mihanwebhost.com/upload2/WordPress-Plugins-to-Increase-Blog-Traffic13
تصویر(12)

قالب وردپرسی شما نقش حیاتی در سئوی سایتتان دارد. ممکن است یک قالب با ظاهر خوب کد های ضعیف html را در بر داشته باشد که می تواند بر عملکرد سایت شما در موتور های جستجو تاثیر منفی داشته باشد.

ممکن است برای تازه کاران سخت باشد که به تنهایی کد های منبع یک قالب را بررسی نمایند. به همین دلیل بسیاری از ارائه دهندگان قالب وضعیت قالب ها از نظر سئو را در مشخصات آن اعلام می کنند.

11- بررسی بازخورد کاربران قالب

https://learn.mihanwebhost.com/upload2/theme-reviews14

تصویر(13)

یکی دیگر از شاخص های برجسته کیفیت یک قالب وردپرسی بررسی رتبه بندی و نقد و بررسی کاربرانی که از آن استفاده می کنند است.

مخزن وردپرس به کاربران قالب اجازه می دهد که نظرات خود را در مورد قالب وردپرسی بیان کنند.

قبل از نصب یک قالب وردپرس رایگان، توصیه می شود بازخورد آن را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که قالب در وضعیت خوب و مناسبی برای سایت شما است.

برای قالب های غیر رایگان نیز، بازار های مختلف راه خود را برای رتبه بندی قالب ها و یا اشتراک تجربه مشتریان خود در خصوص یک محصول دارند.

برچسب‌ها:
اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *