آشنایی با نحوه نگارش رپورتاژ آگهی
مقاله

آشنایی با رپورتاژ آگهی و نکات نگارش آن

امروزه در دنیای جدید، روابط عمومی به خصوص روابط عمومی دیجیتال، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. رپورتاژ آگهی یکی از بخش های مهم در مبحث روابط عمومی بوده و بسیار حائز اهمیت است. احتمالا با این موضوع برخورد داشته اید که بسیاری از کسب و کارهای بزرگ، تلاش می کنند تا در سایت های پرطرفدار و پربازدید و در حوزه های مختلف، رپورتاژ آگهی منتشر نمایند.

لازم به ذکر است که ثبت رپورتاژ علاوه بر اهداف تبلیغاتی و بازاریابی، می تواند در دریافت بک لینک نیز نقش بسزایی ایفا کند. در ادامه به تعریف رپورتاژ، نحوه نگارش رپورتاژ آگهی و اینکه چگونه می تواند بر سئو تاثیر گذار باشد، پرداخته خواهد شد.

رپورتاژ آگهی چیست؟

نوعی تکنیک تبلیغاتی بوده که در طی فرآیند رپورتاژ، تبلیغ به صورت غیر مستقیم انجام می گردد. رپورتاژ در واقع یک گزارش است که توسط شخصی خبره و متخصص نوشته می شود.

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی در سایت های اینترنتی

با توجه به افزایش روزافزون کاربران اینترنتی، تبلیغات و بازاریابی اینترنتی نیز در حال گسترش می باشد. می توان از رپورتاژ آگهی در همین راستا بهره برد و از آن به عنوان یک تبلیغ استفاده نمود. درج رپورتاژ در سایت های پر بازدید موجب اطلاع رسانی و جذب مخاطب خواهد شد. زمانی که تبلیغ به صورت مستقیم و مکرر صورت گیرد، مخاطب آزرده شده و احتمال اینکه به سمت تجارت شما جذب شود نیز کم خواهد بود اما درج تبلیغ با یک متن جذاب و گیرا، بدون اینکه بازدید کننده را مجبور به کلیک روی لینک خاصی نماید، می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

به خاطر داشته باشید که در دنیای دیجیتال مارکتینگ، مبحث سئو بسیار مهم بوده و استفاده درست و بهینه از رپورتاژ آگهی و نحوه نگارش رپورتاژ آگهی یه صورت حرفه ای می تواند تاثیر مثبتی در کسب رتبه بهتر ایفا نماید.

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی به صورت صحیح در سایت های پربازدید می تواند تاثیر بسازایی داشته باشد.

تصویر(1)

مزایای استفاده از رپورتاژ آگهی

استفاده از رپورتاژ و نحوه نگارش رپورتاژ آگهی، مزایای بسیاری داشته که در ادامه به چند مورد اشاره می شود:

تولید محتوای ارزشمند

برای نوشتن یک رپورتاژ ابتدا نیاز است تا یک محتوای کاربردی و مفید تولید نمایید. با انجام این کار اعتماد مخاطب را جلب کرده و حتی اگر خریدی هم از سایت شما انجام ندهد، حس خوبی نسبت به برند شما پیدا خواهد کرد.

ماندگاری 

زمانی که یک سایت رپورتاژ شما را در صفحه خود منتشر می کند، آن رپورتاژ در سایت باقی مانده و به این معنا است که در گوگل ثبت و ماندگار می شود. در نتیجه اگر برای نحوه نگارش رپورتاژ آگهی مناسب هزینه و وقت صرف می کنید، مطمئن باشید که از نتیجه کار خرسند خواهید شد و آن رپورتاژ معرف برند شما خواهد بود.

از فواید مهم رپورتاژ آگهی، بهبود رتبه سایت می باشد

غالبا رپورتاژ آگهی، در سایت هایی با رتبه خوب منتشر می شود. هنگام درج رپورتاژ در این سایت ها، چند لینک به سایت شما در آن قرار می گیرد. از این رو، گوگل سایت شما را معتبر شناخته و رتبه آن را بهبود می بخشد بنابراین نحوه نگارش رپورتاژ آگهی به صورت صحیح و بر اساس اصول حرفه ای بسیار حائز اهمیت می باشد.

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی تاثیر بسازیی در سئو سایت شما دارد.

تصویر(2)

مطالب سایت در معرض دید قرار می گیرند

همانطور که پیش تر اشاره شد، افراد نسبت به مشاهده تبلیغات در سایت ها حس خوبی ندارند و ممکن است برای آنها آزاردهنده باشد و به راحتی از آن عبور کنند. در نتیجه با ارائه یک رپورتاژ، می توان از طریق انتشار یک مطلب، به صورت غیر مستقیم تبلیغ انجام داد. کاربر همزمان با خواندن مطالب از لینک های درج شده در رپورتاژ نیز بازدید خواهد نمود.

کسب اعتبار 

فرض کنید رپورتاژ آگهی خود را در سایتی که رتبه خوبی در گوگل کسب کرده است، منتشر کرده اید. در این صورت، مخاطب مطالب شما را با رغبت و اشتیاق بیشتری مطالعه می نماید و از طرفی دیگر، با اعتماد بیشتری محصول شما را خریداری می کند. در نتیجه می توان گفت که اعتبار سایت میزبان به سایت شما نیز اعتبار می بخشد و این به علت نحوه نگارش رپورتاژ آگهی مناسب میباشد.

صرف هزینه کمتر 

همانطور که اطلاع دارید روش های مختلفی برای تبلیغ یک سایت یا یک محصول وجود دارد اما اکثر آن ها هزینه بر هستند و ممکن است نتیجه دلخواه را نیز به دنبال نداشته باشند. انتشار رپورتاژ آگهی این اطمینان را به شما می دهد که حتی اگر کاربر به مشتری نهایی تبدیل نشود، مطالب را خوانده است.

نحوه نگارش رپورتاژ آگهی مناسب

برای نحوه نگارش رپورتاژ آگهی، مراحل زیر را دنبال کنید:

1- مخاطب خود را بشناسید 

تحقیق کنید که رپورتاژ را برای چه افراد و شخصیت هایی می نویسید. سلیقه و هدف کاربران خود را شناسایی نمایید. در رپورتاژ خود کلمات، عبارات مناسب، لحن و سلیقه کاربر را در نظر بگیرید.

2- محل انتشار رپورتاژ را مشخص کنید

اگر می خواهید بازده مورد قبولی از رپورتاژ خود به دست آورید، لازم است تا در جستجوی سایت هایی با بازدید بالا و رتبه خوب در گوگل باشید. البته این سایت ها قاعده و قوانین خاص خود را برای درج رپورتاژ دارند، از این رو بهتر است تا پیش از انجام هر اقدامی، محتوا و مطالب موجود در این سایت ها را بررسی نموده و کاربران آن ها را ارزیابی نمایید. پس از آن تلاش کنید تا رپورتاژ خود را مطابق مطالب همان سایت و با همان سبک و چیدمان بنویسید.

3- از تیتر های جذاب کمک بگیرید

انتخاب تیتر مناسب، یکی از ارکان مهم در نحوه نگارش رپورتاژ آگهی می باشد و باید به گونه ای انتخاب شود که مخاطب را به خواندن تشویق نماید. رعایت چند اصل می تواند به شما در انتخاب یک تیتر مناسب کمک کند.

از مواردی که به شما در این زمینه یاری می رساند عبارتند از:

  • در نوشتن تیتر دقت کنید و به گونه ای باشد که موضوع اصلی را در بر بگیرد.
  • شخصیت مخاطب را در نظر بگیرد.
  • مبهم یا گیج کننده نباشد.
  • آهنگ و ریتم زیبایی داشته باشد.
  • از برجسته کردن آن توسط کلماتی همچون بهترین، فوق العاده و…. اجتناب کنید.
4- با نوشتن یک مقدمه مناسب مخاطب را به خواندن ادامه مطلب ترغیب نمایید

در این مرحله از نگارش رپورتاژ آگهی دقت کنید که بازدیدکننده تیتر را مشاهده نموده و به سوی مطلب شما جذب شده است، اکنون زمان آن می باشد که با نوشتن یک مقدمه جذاب و گیرا او را تشویق به خواندن ادامه رپورتاژ نمایید. برای این کار بهتر است تا چکیده ای شامل 30 تا 40 کلمه از کل مطلب را در اختیار کاربر قرار دهید. این مقدمه خلاصه ای از مقاله را به بازدید کننده ارائه می دهد. از آنجایی که تعداد کلمات قابل استفاده در مقدمه، اندک و محدود هستند، تلاش کنید تا آنها را به صورت بهینه بکار بگیرید، به گونه ای که از نوشتن مطالب مبهم و جزییات خودداری نمایید. تمام سعی خود را به کار بگیرید که مقدمه چکیده ای شفاف، با بیانی ساده باشد و در انتهای آن از کاربر درخواست کنید که برای دریافت توضیحات کامل تر، به ادامه مطلب مراجعه نماید.

مقدمه در نحوه نگارش رپورتاژ آگهی بسیار حائز اهمیت می

 تصویر(3)

5- محتوای رپورتاژ را به گونه ای بنویسید که مخاطب مجذوب آن شود

نکته مهم این است که محتوا و نحوه نگارش رپورتاژ آگهی باید مخاطب را به سمت خود جذب کرده و او را ترغیب نماید که تا انتهای مطلب را مطالعه کند. چیدمان و انتخاب کلمات باید به شکلی باشد که مطلبی ارزشمند و مفید در اختیار کاربر قرار دهد. تلاش کنید که تبلیغات غیر مستقیم شما، بیشتر از 20 یا 30 درصد از کل محتوا نشود.

از طرف دیگر تعداد کلمات به کار رفته در کل رپورتاژ بهتر است 800 تا 1200 کلمه باشد تا کاربر از خواندن آن خسته نگردد. در نوشتن رپورتاژ، آن را به نحوی بنویسید که احساسات مخاطب درگیر شود و برندتان را به خوبی معرفی نماید. پایان درستی برای آن در نظر بگیرید و با بخش بندی محتوا، خواندن آن را برای کاربر آسان تر کنید.

6- با استفاده از یک فراخوان، کاربر را به سمت سایت خود دعوت کنید

مخاطب در حین خواندن رپورتاژ آگهی، باید تشویق شود که به سایت شما مراجعه نماید. این وظیفه شما خواهد بود که با درگیر کردن ذهن خواننده و تشویق کردن، او را به سمت بازدید از سایت خود بکشانید و این به نحوه نگارش رپورتاژ آگهی بستگی دارد. دقت داشته باشید که نیازی نیست دعوت شما از کاربر به شکلی واضح و آشکار باشد، می توانید از او درخواست کنید تا بر لینکی که در محتوای رپورتاژ گنجانده اید کلیک نماید. اغلب سایت های منتشر کننده رپورتاژ، این امکان را به شما می دهند که بین 2 تا 5 لینک در متن رپورتاژ خود درج نمایید. پس بهتر است از آنها به نحو احسن بهره ببرید.

نتیجه درج رپورتاژ آگهی چیست؟

افزایش ترافیک برای اکثر سایت ها مهم است و یک اتفاق خوب تلقی می شود. در بیشتر مواقع هدف از انتشار یک رپورتاژ آگهی جذب ترافیک می باشد. رپورتاژها به شما کمک می کنند تا بازدیدکنندگان سایت خود را به مشتری تبدیل نمایید. پس بهتر است متن رپورتاژ را به گونه ای بنویسید که کاربر به انجام آنچه مدنظرتان می باشد، ترغیب شود.

این موضوع را نیز در نظر بگیرید که با افزایش ترافیک سایت شما، سئوی آن نیز تا حد زیادی بهبود خواهد یافت. از این رو می توان گفت که درج رپورتاژ آگهی، به صورت همزمان دو مزیت به همراه دارد. بدین معنا که علاوه بر جذب ترافیک، به بهبود سئوی سایت شما نیز کمک می کند.

یکی دیگر از ثمرات انتشار رپورتاژ، دریافت بک لینک می باشد. لینکی که درون یک متن قرار دارد، نسبت به لینکی که در انتهای متن قرار می گیرد، از اهمیت بیشتری برخوردار است. ساختار و نحوه رپورتاژ آگهی نیز به گونه ای می باشد که لینک ها درون متن قرار داده می شوند و در نتیجه باعث بهبود سئوی سایت می گردد. افزایش ترافیک سایت، تبدیل بازدیدکننده به مشتری، بهبود سئو و غیره، از مواردی هستند که می توان از آنها به عنوان ثمره انتشار رپورتاژ آگهی نام برد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *