تکنولوژی iLO
مقاله

تکنولوژی iLO و کاربرد های آن

دنیای سرورها به وسیله شرکت های محدودی اداره می شود، این شرکت ها همچون پادشاهانی هستند که همواره در حال کشورگشایی بوده و در جنگی خاموش قرار دارند، جنگی که نتیجه آن برعکس بوده و باعث رشد و ترقی هرچه بیشتر دنیای تکنولوژی می شود. بزرگترین قلمروها تحت فرمان شرکتهایی هم چون HP، Dell و IBM هستند. شرکت Hewlett Packard یا به اختصار HP، بدون شک یکی از قدرتمندترین شرکت های حال حاضر دنیا در تولید سرورها و تجهیزات دیتاسنتر است که با ارائه خدمات بروز و جدید همانند تکنولوژی iLO روز به روز به پیشرفت خود ادامه می دهد.

در سال 2015 شرکت HP تصمیم گرفت که حیطه کاری خود را به دو بخش تقسیم نماید. بخش اول با همان برند HP روی سیستم های خانگی، لپ تاپ ها و پرینتر ها تمرکز داشت و بخش دوم با نام HPE، به توسعه زیرساخت ها و سخت افزار های دیتاسنتری و سازمانی پرداخت.

از همان ابتدای کار، HPE رشد چشمگیری در سوددهی و درآمد شرکت HP ایجاد کرد. شرکت HP نیز سرمایه گذاری گسترده ای انجام داد تا از رقبا عقب نماند، در این مسیر شرکت های کوچک بسیاری تاسیس یا خریداری نمود و با افزودن خدمات و محصولات جدید، توانست در بین بهترین شرکت های ارائه دهنده سخت افزار های سازمانی قرار گیرد.

اگر به دنبال خرید و راه اندازی سرور اختصاصی برای سازمان خود هستید می توانید از HP که خوشنام ترین و پرکاربردترین برند سرور در ایران است، استفاده کنید. میهن وب هاست نیز برای ارائه بهترین کیفیت به مشتریان خود، از سرور های HPE در دیتاسنتر اختصاصی خود استفاده کرده است.

البته اگر از بهترین سرورهای بازار همچون HPE هم استفاده کرده باشید، نقص یا خرابی سخت افزار، اجتناب ناپذیر است. هر چقدر هم بازدید و مانیتور روزانه و هفتگی از سخت افزار خود داشته باشید، باز هم امکان خرابی سخت افزار به صورت ناگهانی وجود دارد و باید در سریعترین زمان ممکن سرور را بررسی کنید. وجود یک راه ارتباطی با سرور که مانیتورینگ لحظه ای را فراهم کرده و در کمترین زمان به شما اطلاعات دقیق خرابی ها را ارائه کند، بسیار حائز اهمیت خواهد بود البته داشتن دیتاسنتر اختصاصی و نیروی متخصص و آماده نیز بسیار مهم است.

از سالیان دور تا به امروز، روش های مدیریت Out-of-Band یا به اختصار OOB مختلفی برای مدیریت از راه دور یک سرور وجود داشته است اما دو نمونه از این OOB ها که هنوز پرکاربرد هستند، سوئیچ های KVM (Keyboard/Video/Mouse) و Integrated Lights-Out هستند. روش OOB در سرور های HPE به وسیله تکنولوژی Integrated Lights-Out یا به اختصار iLO فراهم شده و همچنین خود را صرفا به گزارش خطا محدود نکرده است.

یکی از ویژگی های این سرورها، امکان مدیریت از راه دور است. این مدیریت از راه دور در برند HPE به وسیله تکنولوژی iLO انجام می شود. در واقع iLO پایه و اساس اصلی روند هوشمند سازی سرور HPE است. این تکنولوژی ترکیبی از یک قطعه سخت افزاری موجود در برد سرور به نام iLO و فریمور (firmware) برای اجرای فرامین می باشد.

تصویر سخت افزار تکنولوژی iLO

تصویر(1)

این قطعه به مدیران سیستم امکانات کنترلی فراوانی ارائه می دهد، امکاناتی همچون:

 • روشن یا خاموش کردن سرور
 • راه اندازی مجدد سرور
 • نظارت بر سرور بدون توجه به وضعیت سیستم عامل
 • اجرای پچ ها و آپدیت firmware
 • بررسی رویدادهای سیستم و مدیریت لاگ ها 

شرکت HPE تا به امروز پنج نسل از تکنولوژی iLO را ارائه کرده است، البته که هر کدام از این نسل ها دارای زیر مجموعه های متعددی بر اساس نسخه فریمور خود هستند. در جدول (1) آخرین نسخه ها و زمان آخرین بروزرسانی فریمور آنها تا زمان نوشتن مقاله فعلی را مشاهده می نمایید:

آخرین آپدیت فریمور

نسل سرور های پشتیبانی شده

نام 

1.96 released 30 April 2014

ProLiant G2, G3, G4, and G6 servers, model numbers under 300

iLO

2.33 released 30 March 2018

ProLiant G4, G5, and G6 servers, model numbers 300 and higher

iLO2

1.94 released 17 December 2020

ProLiant G7 servers

iLO3

2.80 released 8 April 2022

ProLiant Gen8 and Gen9 servers

iLO4

2.70 released 23 May 2022

ProLiant Gen10 servers 

iLO5

جدول(1)

استفاده از iLO در دو سطح با امکانات standard و Licensed امکان پذیر است.

 • نسخه Standard: این امکانات بدون نیاز به پرداخت بوده و با خرید سرور، در اختیار کاربر قرار می گیرد. پشتیبانی از امکانات standard زیرمجموعه گارانتی سخت افزاری سرور HPE خواهد بود.
 • نسخه Licensed: دوره های یک ساله و سه ساله برای لایسنس وجود دارد. با تهیه این لایسنس ها، کاربر می تواند تا پایان دوره آن لایسنس، علاوه بر تمام امکانات، از پشتیبانی نیز برخوردار باشد. با اتمام دوره لایسنس، امکان دریافت پشتیبانی از HPE به پایان رسیده و صرفا امکان استفاده از امکانات باقی خواهد ماند. اگر نیاز به پشتیبانی داشتید باید لایسنس را تمدید نمایید.

امکانات و لایسنس های تکنولوژی iLO

شرکت HP در سه سطح اقدام به ارائه لایسنس برای iLO نموده است:

 • HP iLO Advanced License: این لایسنس برای شرکت های کوچک مناسب است و همه سرور های سری ProLiant با هر نسخه تکنولوژی iLO را پشتیبانی می کند.
 • HP iLO Essentials License: برای شرکت های کوچک تا متوسط قابل استفاده است. این لایسنس اجازه کنترل از راه دور کامل بر بستر IRC را فراهم می کند.
 • HP iLO Scale-Out License: این لایسنس برای شرکت های هاستینگ، ارائه دهندگان خدمات ابری و شرکت های فعال در حوزه High Performance Computing که دارای سرورهای بسیار زیادی هستند، مناسب خواهد بود.

انواع لایسنس های تکنولوژی iLO

تصویر(2)

راه اندازی تکنولوژی iLO

برای کانفیگ اولیه iLO، کافی است کابل شبکه را به پورت iLO که با همین نام در پشت سرور مشخص شده، متصل نمایید و سرور را روشن کنید.

کابل شبکه تکنولوژی iLO

تصویر(3)

در زمان لود سرور با زدن دکمه F8 وارد بخش مربوط به تنظیمات بوت سرور شوید و سپس وارد بخش شبکه شده و IP دلخواه مربوط به تکنولوژی iLO را تنظیم نمایید:

تنظیمات شبکه سرور را برای تکنولوژی iLO باید انجام دهید

تصویر(4)

پس از ذخیره و ریبوت سرور، می توانید با وارد کردن آدرس IP که تنظیم نموده اید، از طریق مرورگری که در شبکه مورد نظر قرار دارد، وارد iLO شوید.

محیط کاربری تکنولوژی iLO

تصویر(5)

محیط کاربری تکنولوژی iLO:

رابط کاربری iLO بسیار جذاب و در عین حال منظم می باشد. منوی درختی در سمت چپ صفحه، تمام امکانات را ذیل سرتیتر ها قرار داده است. برای مثال در بخش "Information" می توانید اطلاعات کاملی از تمام بخش های سرور شامل لاگ های روشن و خاموش شدن سرور، ورود و خروج، ریست سرور، پیکربندی تنظیمات سرور، تلاش های ناموفق برای ورود به سرور و بسیاری دیگر را به دست آورید. در ادامه به برخی از مهمترین امکانات تکنولوژی iLO اشاره شده است.

Server Information - Health Summary:

این بخش می تواند اطلاعات بسیار مفیدی از وضعیت زیرسیستم ها و سخت افزارها ارائه دهد. توجه داشته باشید که این بخش در زمان روشن بودن سرور، به صورت لحظه ای بروز می گردد و اگر سرور خاموش شود، اطلاعات آن مربوط به آخرین وضعیت سرور قبل از خاموش شدن خواهد بود.

بخش Health تکنولوژی iLO

تصویر(6)

iLO Federation:

این قابلیت به iLO کمک می کند تا دیگر iLO های موجود در شبکه را شناسایی نماید. این قابلیت جذاب، به شما توانایی مشاهده همه سیستم های موجود در شبکه و بررسی وضعیت آن ها را می دهد. در تصویر (7) چندین سرور موجود در شبکه شناسایی شده و در بخش "Multi-System View" نمایش داده شده اند. می توانید با انتخاب هر سرور مستقیما وارد iLO آن شوید.

قابلیت Multi-system View برای تکنولوژی iLO که می توان تمامی سرور های یک شبکه را بررسی نمود

تصویر(7)

دیگر بخش های موجود در iLO Federation:

 • Multi-System View: نمایش iLO مربوط به سایر سرورهای موجود در همان شبکه.
 • Multi-System Map: نمایش نظیر به نظیر سیستم های iLO.
 • Group Virtual Media: کنترل دسته ای virtual media ها در بین سرورها.
 • Group Power: کنترل گروهی Power یا برق همه سرورها.
 • Group Power Settings: محدود کردن گروهی Power یا برق سرورها.
 • Group Firmware Update: نمایش نسخه فریمور iLO همه سرور ها و امکان آپدیت گروهی آنها.
 • Group Licensing: اعمال لایسنس روی گروهی از سرورها.
 • Group Configuration: تعریف گروه سرورها و نحوه دسترسی آنها.

 Remote Console:

وجود یک کنسول کنترل از راه دور، همواره روشی مناسب برای بررسی و بازبینی سرور به صورت مستقل بوده است. این بخش امکان کنترل و بررسی وضعیت سرور از طریق سیستم های دیگر را می دهد. در تکنولوژی iLO 4 میتوان از 3 روش برای اتصال از راه دور به iLO استفاده کرد. این سه روش شامل رابط کاربری NET.، رابط کاربری Java و اپلیکیشن موبایل می شود.

قابلیت ریموت در تکنولوژی iLO

تصویر(8)

رابط NET. دسترسی به موس، کیبورد و تصویر صفحه سرور یا همان KVM را فراهم می کند و کنترل Virtual Media و Virtual Power را از طریق مرورگر یک سیستم ویندوزی امکان پذیر می سازد. رابط NET. از Console Capture ،Shared Console ،Virtual Folder و Scripted Media در حالت standard پشتیبانی می کند.

رابط Java نیز همانند رابط NET.، دسترسی به KVM را برای شما فراهم کرده و کنترل Virtual Media و Virtual Power را به وسیله یک کنسول جاوا امکان پذیر می کند. این کنسول جاوا شامل ابزار iLO disk image و Scripted Media نیز می شود. در روش سوم، می توان به وسیله نرم افزار iLO موبایل که هم در بستر اندروید و هم در بستر IOS ارائه شده است، اقدام به مدیریت iLO سرور نمود.

 

نرم افزار موبایل تکنولوژی iLO 

تصویر(9)

Virtual Media:

این بخش از تکنولوژی iLO به شما اجازه می دهد که ISO نرم افزار نصبی خود را برای نصب آماده و وارد نمایید. ابزار Media feature امکان پشتیبانی از ISO با حجم 8 ترابایت را نیز دارد. البته این میزان به برخی محدودیت های فایل های سیستمی و همچنین سیستم عامل موردنظر نیز وابسته است و می تواند در شرایطی فایل iso با این حجم را نپذیرد.

قابلیت بارگذاری ISO در تکنولوژی iLO

تصویر(10)

اگر برای اولین بار وارد iLO شوید، ممکن است در هنگام ورود پنجره ای را مشاهده کنید که از شما میخواهد مراحل تشخیص و اضافه کردن برخی سخت افزار ها را انجام دهید. ترتیب boot و راه اندازی سرور نیز از همین بخش قابل تنظیم است.

Power Management:

در بخش Power management می توانید تنظیمات بسیاری را تغییر دهید، برای ایجاد یک بالانس بین مصرف انرژی و کارایی سرور نیز می توانید از همین بخش کمک بگیرید. این ابزار می تواند میزان مصرف انرژی را در لحظه نمایش دهد و در صورت تمایل می توانید تاریخچه مصرف انرژی را نیز به صورت یک نمودار گرافیکی مشاهده نمایید. این ابزار سه زیر مجموعه دارد:

 1. Server Power
 2. Power Meter
 3. Power Settings

در بخش Server Power، وضعیت فعلی سرور از نظر روشن یا خاموش بودن، قابل مشاهده است و می توانید به صورت مجازی اقدام به خاموش و روشن کردن یا ریستارت سرور نمایید. این قابلیت زمانی که سیستم عامل نصب شده در سرور کرش کرده باشد، بسیار کارآمد خواهد بود و با استفاده از این ابزار می توانید اقدام به ریستارت سرور کنید.

قابلیت مدیریت وضعیت سرور در تکنولوژی iLO

تصویر(11)

گزینه Power Meter می تواند نمودار مصرف انرژی را در بازه های زمانی مختلف به نمایش بگذارد. این نمودار گرافیکی می تواند به انتخاب کاربر در بازه 24 ساعته، 20 دقیقه ای یا 5 دقیقه ای باشد.

ارائه نمودار مصرف انرژی در تکنولوژی iLO

تصور(12)

در بخش Power Setting نیز می توانید ویژگی های مربوط به مدیریت انرژی در سرور را مشاهده یا تغییر دهید. 

بخش Power Setting در تکنولوژی iLO

تصویر(13)

جمع بندی:

تکنولوژی HP iLO یک ابزار بسیار قدرتمند در مدیریت سرور های HPE است و روش های مدیریتی بسیار جامعی را فراهم می کند. قابلیت های iLO در مقایسه با KVM، بسیار بیشتر می باشد. علاوه بر داشتن امکان بسیار بیشتر در مقایسه با KVM، می توان گفت که تکنولوژی iLO تا حد بسیار زیادی با دیگر محصولات ارائه شده از سوی HP نیز سازگاری داشته و امکان ادغام با آن ها را دارد. البته بسیاری از افراد که کسب و کار کوچکی دارند و تعداد سرور هایشان زیاد نیست، معمولا به سراغ iLO و خرید لایسنس آن نمی روند اما بهتر است که آن شرکت ها نیز اقدام به استفاده از iLO نمایند. زیرا در صورت بهره گیری از لایسنس Essential می توانند از قابلیت ها کلیدی بسیاری همچون مدیریت کامل سرور از راه دور، بهره مند شوند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *