CORE i5 یا CORE i7، کدام یک برای شما مناسب تر است؟
مقاله

CORE i5 یا CORE i7 ؟ کدام CPU برای شما مناسب تر است؟

در هنگام خرید لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی، انتخاب CPU می تواند سخت ترین بخش باشد. در این مقاله ابتدا ویژگی CPU به تفصیل توضیح داده خواهد شد و سپس دو مورد از محبوب‌ترین پردازنده‌های اینتل و تفاوت‌ های آنها بررسی خواهد شد تا مشخص شود CORE i5 یا CORE i7 کدام پردازده برای شما مناسب تر خواهد بود.

CORE i5 یا CORE i7 دو پردازنده قدرتمند شرکت اینتل با توان مشابه و کارایی متفاوت 

تصویر(1)

برای بسیاری از افراد که به دنبال یک کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ جدید هستند، یکی از مهم ترین فاکتورها، نوع پردازنده سیستمی است که قصد خرید آن را دارند. پردازنده مناسب، در عملکرد کامپیوتر بسیار تاثیرگذار است. پردازنده های CORE i5 یا CORE i7 اینتل دو مدل از محبوب ترین پردازنده های موجود هستند و ویژگی های مشابه زیادی دارند. بنابراین انتخاب بهترین پردازنده از شرکت اینتل ممکن است آسان نباشد. در مورد پردازنده های اینتل، اطلاعات بیشتری به دست آورید و پس از مقایسه آنها، تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما مناسب تر است. سپس با استفاده از یک نرم‌افزار بهینه‌سازی، آن را بررسی نموده تا مطمئن شوید پردازنده شما به اوج عملکرد خود می‌رسد.

مقایسه Core i3 و Core i9 آسان است. زیرا تفاوت‌های واضحی میان آن ها وجود دارد و هر کدام برای موارد خاصی استفاده می شوند اما تفاوت‌های بین Core i5 و Core i7 ظریف‌تر و جزئی‌تر می باشد و حتی گاهی قیمت‌های Core i5 و Core i7 بسیار نزدیک هستند.

دلیل قطعی و روشنی برای انتخاب از میان این دو پردازنده وجود ندارد و نمی توان گفت در یک موقعیت خاص کدام یک بهتر عمل می کنند. در اکثر مواقع انتخاب میان آنها به بودجه ای که در اختیار دارید، وابسته است. اما دانستن نکاتی در مورد هر یک از آنها، می تواند به شما کمک کند تا انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید. در ادامه به تفاوت های اصلی میان Core i5 و Core i7 پرداخته خواهد شد.

هسته پردازنده چیست؟

وقتی نرم‌افزاری را نصب می کنید که نیاز به هسته های بیشتری برای پردازش دارد، مانند نرم افزارهای تولید محتوای مدرن و Adobe Creative Suite، هر چه تعداد هسته ها در CPU زیادتر باشد، سرعت عملکرد بالاتری نیز خواهید داشت.

CORE i5 یا CORE i7 با چند هسته پردازنده و سرعت عملکرد بالاتر

تصویر(2)

هسته های پردازنده، اساساً پردازنده های کوچکتری هستند که روی CPU اصلی قرار گرفته اند. عدد هسته به تعداد پردازنده های موجود در یک CPU اشاره دارد. به عنوان مثال، پردازنده چهار هسته ای اینتل دارای چهار هسته پردازشی می باشد. پیش از این، کامپیوترها تنها یک CPU داشتند اما امروزه CPU ها دارای چندین پردازنده برای انجام همزمان وظایف مختلف هستند. یک CPU چند هسته ای می تواند چند وظیفه را به گونه ای انجام دهد که برای یک CPU تک هسته ای امکان پذیر نیست. دسکتاپ های امروزی معمولاً بین دو تا 18 هسته دارند که هر کدام وظایف مختلفی را انجام می دهند.

تفاوت میان Core i5 و Core i7 چیست؟

ساده ترین تفاوت میان دو پردازنده i5 و i7 این مورد است که رایانه های Core i5 اینتل ارزان تر از رایانه های دارای پردازنده i7 هستند. اینتل Core i5 یک پردازنده همه منظوره بوده که عملکرد خوبی را برای بازی، مرور وب و انجام کارهای پایه ارائه می دهد. پردازنده Core i7 اینتل، قدرت پردازش بیشتری داشته و برای بازی های با performance یا عملکرد بالا، تولید محتوا، ویرایش فایل های رسانه ای (تصاویر، ویدئو، موزیک و …) و برنامه های تخصصی بهتر است.

علاوه بر تعداد هسته ها، ویژگی های دیگری مانند threading وجود دارد که قبل از انتخاب CPU بهتر است آن را در نظر داشته باشید. همه این ویژگی‌ها به نحوه مدیریت منابع و وظایف پردازنده شما کمک می‌کنند. اگرچه بین پردازنده های CORE i5 یا CORE i7 تفاوت ممکن است اندک به نظر برسد اما تاثیری که بر عملکرد رایانه شما دارند، بسته به کاری که انجام می دهید، می تواند زیاد باشد. اگر ویدیویی را ویرایش کنید یا چندین برنامه را به طور همزمان باز نمایید، یک پردازنده نامناسب، روند کار شما را کند می نماید. اگر از دستگاه خود برای کارهای معمولی استفاده می کنید، یک پردازنده قدرتمند ممکن است بیش از حد گران باشد.

ویژگی های CPU

به عنوان مغز رایانه، CPU ها وظایف زیادی بر عهده دارند. CPU ها دارای چند ویژگی کلیدی هستند که به آنها کمک می کند تا وظایف خود را مدیریت کرده و به صورت بهینه اجرا کنند. پیش از انتخاب CPU لازم است تا برخی از ویژگی های آن را بررسی نمایید.

کش چیست؟

کش حافظه داخلی CPU است که به پردازشگر کمک می کند تا کارهای تکراری را انجام دهد یا به داده های پرکاربرد، سریعتر دسترسی پیدا نماید. یک CPU با حافظه کش بیشتر، برای انجام چندین کار به صورت همزمان، مناسب تر می باشد. هنگام انتخاب CORE i5 یا CORE i7، اندازه حافظه کش نمی تواند یک عامل مهم در نظر گرفته شود، اگرچه اندازه حافظه کش CPU از یک نسل به نسلی دیگر، افزایش می یابد.

سرعت کلاک یا اجرا چیست؟

سرعت ساعت سرعتی است که CPU کامپیوتر دستورات را براساس آن اجرا می کند. هر کامپیوتر حاوی یک ساعت داخلی است که سرعت اجرای دستورالعمل های CPU را اندازه گیری و همه اجزای مختلف کامپیوتر را همگام می کند. هر چه ساعت سریعتر باشد، CPU دستورات بیشتری می تواند در هر ثانیه اجرا کند. سرعت ساعت به طور معمول بر حسب گیگاهرتز (گیگاهرتز) یا (به طور معمول) مگاهرتز (مگاهرتز) بیان می شود.

پردازش دستورالعمل ها در CPU های مختلف، متفاوت می باشد. یک CPU با سرعت کلاک پایین‌تر ممکن است یک عملکرد را در کلاک های بیشتر اما کارآمدتر انجام دهد.

Hyperthreading چیست؟

Hyperthreading فناوری اختصاصی اینتل برای multithreading می باشد که به تقسیم منابع CPU به دو یا چند رشته اشاره دارد. Hyperthreading یا Multithreading، باعث می شود که رایانه شما تصور نماید که دو برابر یا بیشتر، هسته در اختیار دارد و به آن کمک می کند تا چندین کار یا رشته دستورالعمل را به طور همزمان انجام دهد.

Multithreading و Hyperthreading می‌توانند عملکرد دستگاه را به‌ویژه برای فعالیت‌هایی که نیاز به انجام چند دستور سنگین دارند، مانند ویرایش فایل های رسانه ای (تصاویر، ویدئو، موزیک و …) یا رندر ویدیو، بهبود بخشند.

Turbo Boost چیست؟

Turbo Boost یک ویژگی اورکلاک بوده که در حال حاضر اینتل از آن در چندین نسل از پردازنده های خود استفاده می نماید و به برخی از هسته‌های تراشه اجازه می‌دهد تا هنگامی که تنها به یک یا دو هسته نیاز دارند، سریع‌تر از سرعت کلاک پایه خود، کار کنند. در هر دو پردازنده CORE i5 یا CORE i7 از Turbo Boost استفاده شده اما به طور کلی پردازنده های Core i7، سرعت کلاک بالاتری دارند.

در زمان خرید CORE i5 یا CORE i7 حتما مشخصات هر کدام را از سایت اینتل بررسی نمایید

تصویر(3)

متاسفانه در هنگام خرید رایانه های شخصی، اطلاعات مربوط به تعداد هسته ها، پشتیبانی یا عدم پشتیبانی از Hyper-Threading، همیشه در لیست مشخصات رایانه درج نمی شود. می توانید شماره مدل تراشه را یافته و آن را در سایت اینتل جستجو کنید. سپس سرعت کلاک، تعداد هسته، پشتیبانی از Hyper-Threading و جزییات دیگر  را مشاهده نمایید.

مفهوم گرافیک onboard

اکثر لپ‌تاپ‌های باریک و سبک با پردازنده‌های CORE i5 یا CORE i7 که مخصوص بازی نیستند، به سیلیکون گرافیکی onboard، که بخشی از CPU است، متکی هستند. از طرف دیگر، سیستم های مخصوص بازی و پیشرفته، به تراشه‌های گرافیکی اختصاصی مجهز می شوند که از CPU جدا هستند.

گرافیک onboard، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود، زیرا هیچ تراشه گرافیکی اضافی روی مادربرد لپ تاپ یا دسکتاپ شما وجود ندارد. تراشه های گرافیکی onboardاینتل، در افزایش بهره وری و نمایش تصویر در نمایشگر، به خوبی عمل می کنند. 

گرافیک onboard برای بازی‌های کامپیوتری خیلی مناسب نیست. پردازنده‌های گرافیکی onboard اینتل، به شما این امکان را می‌دهند تا برخی از بازی‌ها را با تنظیم کیفیت و وضوح پایین تر، اجرا کنید. برای اجرای بازی‌های سه بعدی با رزولوشن 1080p ،1440p یا 4K، قطعاً به یک کارت گرافیک مجزا از AMD یا Nvidia نیاز خواهید داشت. همچنین تراشه های onboard برای کارهایی که علاوه بر قدرت پردازنده، به سرعت GPU نیاز دارند، مانند نرم افزارهای تخصصی خاص، رندرهای سنگین و نرم افزارهای علمی، بهترین انتخاب نیستند.

CORE i5 یا CORE i7 هر دو می تواند از سیلیکون گرافیکی یکپارچه استفاده نمایند.

تصویر(4)

از بین CORE i5 یا CORE i7 کدام برای شما مناسب تر است؟

رایانه‌هایی که از پردازنده‌های مرکزی Core i5 اینتل بهره می برند، برای استفاده روزمره و نیازهای اولیه، مانند مرور معمولی وب، کار کردن و بازی‌های سبک، عالی هستند. پردازنده های i7 برای نرم افزارهای تخصصی تر، کارهای فشرده تر و بازی های سطح بالاتر، کارایی بهتری دارند لذا برای اجرای چندین کار مختلف به طور همزمان نیز، مناسب می باشند.

  با توجه به کارایی باید انتخاب نمایید از کدام استفاده کنید CORE i5 یا CORE i7 

تصویر(5)

برای انتخاب بهترین CPU از بین CORE i5 یا CORE i7، به کارهایی که با رایانه خود انجام می دهید، دقت کنید. اگر کار تخصصی انجام می دهید، در مورد مشخصات سخت افزاری مورد نیاز تحقیق کرده و تصمیم بگیرید که به کدام CPU نیاز دارید.

اشتراک گذاری:

نظرات

سلام می خواستم بدونم برای برنامه نویسی و گیم کدوم پدازنده بهتره core i7 6770 یا core i5 8600
با سلام سوال شما تخصصی می باشد. برای دریافت پاسخ دقیقتر پیشنهاد می شود به نتایج بنچمارک های انجام شده برای دو پردازنده core i7 6770 و core i5 8600 مراجعه کنید.
برای برنامه نویسی cor i5 کافیه حتی cor i3 هم جواب میده برای بازیها همcori5 یک سیستم گیمینگ محسوب میشه اما اگر از نرم افزارهای تخصصی مثل پریمیر ae استفاده کنید بهتره از cori7 نسل های بالاتر استفاده کنید
Cor I 5 نسل ۷ یا Cor i7 نسل ۳ کدوم خوبه برای برنامه نویسی و کمی بازی
با سلام قطعا پیشنهاد می شود از نسل های جدید پردازنده استفاده کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد.
سلام Cor i5‌نسل‌۱۱بهتر‌است‌‌ یا cor i7‌ نسل۱۰ برای‌ گیم
با سلام در این خصوص می بایست به بنچمارک ها و صفحات بررسی دو پردازنده ذکر شده مراجعه کنید. در کل پردازنده Core i5 نسل 11 برای بازی بهتر از پردازنده Core i7 نسل 10 است. پردازنده Core i5 نسل 11 دارای هسته‌های بیشتر و سرعت کلاک بالاتری می باشد که باعث می‌شود برای بازی‌هایی که به منابع پردازشی زیادی نیاز دارند، بهتر عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *