مقایسه برگه ها و نوشته ها در وردپرس
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

تفاوت برگه ها و نوشته ها در وردپرس

به احتمال فراوان حین یادگیری و پیشرفت در وردپرس با سوالی مبنی بر اینکه چه تفاوتی بین برگه ها و نوشته ها  وجود دارد، روبرو شده اید. آموزش های آنلاین زیادی در مورد بخش های مختلف وردپرس وجود دارد، اما اغلب به سوالات اساسی مانند تفاوت برگه ها و نوشته ها در وردپرس اشاره ای ندارند. درک تفاوت های کلیدی بین یک برگه و نوشته، دانش بسیار مهمی برای انتخاب هر یک از آنها و استفاده از وردپرس می باشد. در این مقاله، تفاوت های کلی و جزئی برگه ها و نوشته ها در وردپرس برای درک بهتر، به صورت دقیق مورد بررسی قرار می گیرد.

برگه ها و نوشته ها در وردپرس دو مبحث کاملا مجزا می باشند

تصویر(1)

تفاوت برگه ها و نوشته ها در وردپرس چیست؟

تعریف مختصری از نوشته‌ها و برگه ها به شرح زیر می باشد:

نوشته وردپرس: نوشته های وردپرس، بخش وبلاگ سایت را تشکیل می دهند که به ترتیب تاریخ انتشار، می توان آنها را مرتب و دسته بندی نمود. همچنین ممکن است نوشته‌ها در وبلاگ "پین" یا "سنجاق" گردند. به این معنی که صرف نظر از تاریخ انتشار، نوشته مدنظر بالاتر از همه نمایش داده شود. برخی از نکات کلیدی نوشته های وردپرس به شرح زیر می باشد:

 • به طور کلی نوشته ها می توانند اخبار، بروزرسانی های اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص یا شرح یک گفتگو باشند.
 • به ترتیب از تازه ترین تا قدیمی ترین نوشته مرتب سازی می شوند و می توان آنها را برچسب گذاری، دسته بندی و حتی در سایت بایگانی نمود.
 • نوشته های وردپرس، محتوای RSS وبلاگ را تشکیل می دهند. بنابراین، چنانچه شخصی در فید RSS سایت عضو شود، نوشته ها به آن اطلاع رسانی خواهد شد.
 • به نوشته های بخش خبری سایت خود فکر کنید. این بخش دائماً در حال تغییر می باشد و آخرین اخبار را به کاربران نمایش می دهد.

برگه وردپرس: برگه ها و نوشته ها در وردپرس شبیه هم هستند اما عملکرد کاملا متفاوتی دارند. محتوای برگه های وردپرس معمولاً از محتوای نوشته ها کلی تر است. برخلاف نوشته‌ها، برگه ها به صورت پیوسته بروزرسانی نمی شوند و معمولاً به شکل ثابت در بخشی از سایت قرار می گیرند. به عنوان مثال، بخشی که حاوی سوالات متداول سایت می باشد.

چند نکته مهم در مورد برگه ها:

 • معمولا برای اطلاعات ثابت وب سایت استفاده می شوند مانند تماس با ما یا سوالات متداول.
 • برگه ها بر اساس تاریخ فهرست نمی شوند و نمی توان آنها را مانند نوشته های وردپرس دسته بندی یا برچسب گذاری نمود.
 • برگه ها می توانند دارای سلسله مراتب باشند، به این معنی که می توانید برگه ایی را زیرمجموعه دیگری تنظیم  و یکی از آنها را به عنوان "والد" قرار دهید تا گروهی از برگه ها ایجاد شود.
 • به دلیل ماهیت ایستا، برگه ها در فیدهای RSS نمایش داده نمی شوند و تاریخ یا زمان انتشار ندارند.

برای استفاده از برگه ها و نوشته ها در وردپرس باید ویژگی و تفاوت این دو را دانست

تصویر(2)

5 نکته درباره برگه های وردپرس 

1. برگه ها حاوی محتوای "ایستا" یا "همواره ثابت" هستند

مهمترین تفاوت بین برگه ها و نوشته ها در وردپرس این است که برگه ها در اکثر موارد (و نه همیشه) دارای محتوایی ثابت هستند. از نمونه‌های رایج برگه ها می توان به صفحات سوالات متداول، تماس با ما و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی اشاره کرد. از نظر فنی، وردپرس تاریخ ایجاد و اصلاح برگه ها را ذخیره می کند اما این تاریخ در برگه ها نمایش داده نمی شود که بر خلاف نوشته ها می باشد. یک برگه اساساً بخشی از سایت است که همیشه ثابت باقی می ماند. برگه ها باید همواره ثابت بمانند و بتوانند در تمام طول عمر سایت در دسترس باشند.

2. برگه ها را می توان بر اساس یک سلسله مراتب، سازماندهی نمود

برخلاف نوشته های وبلاگ، برگه ها در یک سلسله مراتب قرار دارند. به عبارت دیگر، یک برگه ممکن است برگه ای والد یا یک برگه فرزند داشته باشد. برای اینکه یک برگه را به والد یا فرزند تبدیل نمایید، صرفا نیاز است ویژگی برگه را بر اساس آن تغییر دهید.

3. برگه ها تنظیمات خاص خود را دارند

تمام برگه های سایت را می توان در منوی "برگه ها" در پیشخوان وردپرس مشاهده نمود. وقتی روی "افزودن جدید" کلیک نمایید، چند مورد کلیدی دیگر وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید. مورد اول این است که برخی از تنظیمات به طور پیش فرض فعال نیستند. به عنوان مثال، چنانچه قصد دارید قابلیت ثبت نظر را به برگه خود اضافه کنید، باید نظرات را برای برگه خود به صورت دستی فعال نمایید.

4. برگه ها می توانند الگوهای متفاوتی داشته باشند

برگه ها برخلاف نوشته‌های وبلاگ، دارای قابلیت الگو می باشند که توسط قالب فعال وردپرس تولید می شوند. الگوها امکان تغییر فرمت و طراحی برگه را متناسب با نیازهای طراحی تان فراهم می کنند.

5. برگه ها به صورت پیش فرض در فیدهای RSS ظاهر نمی شوند

کسانی که از فیدهای RSS استفاده می کنند، حتی اگر برگه‌ای را پس از انتشار در بخشی از سایت خود قرار دهند، به طور پیش‌فرض در فیدهای RSS قرار نمی گیرد.

5 نکته مهم درباره نوشته های وردپرس

اکثرا محتوای سایت های وردپرسی به صورت نوشته است. به همین دلیل "نوشته ها" اولین گزینه در منوی اصلی پیشخوان وردپرس می باشد.

1. نوشته ها "پویا" یا مبتنی بر زمان هستند

نوشته‌های وبلاگ برخلاف محتوای برگه ها که "همیشه ثابت" می باشند، معمولاً برای بروزرسانی‌های خبری یا ارائه اطلاعات درباره یک موضوع خاص طراحی شده اند.

2. نوشته ها بر اساس تاریخ انتشار فهرست می شوند

هنگامی که یک نوشته ایجاد و به سایت اضافه می شود، بالاتر از تمام نوشته ها نمایش داده خواهد شد. به این دلیل که نوشته ها بر اساس تاریخ انتشار فهرست می شوند. نوشته های وردپرس بیشتر تاریخ محور هستند و یک خروجی مانند "اخبار" را برای وب سایت یا وبلاگ فراهم می کنند. به طور پیشفرض، زمانی که نوشته ای منتشر می‌ شود، یک تاریخ نیز به صورت خودکار همراه با نام نویسنده در نوشته درج می گردد.

3. نظرات به صورت پیش فرض فعال می باشند

به طور پیش فرض، ثبت نظر در نوشته های وردپرس مجاز است. می توان نظرات را در پیشخوان وردپرس و از بخش "تنظیمات" سپس زیر منوی "گفت‌وگو" غیرفعال نمود.

4. نوشته ها در یک آرشیو سازماندهی می شوند

هنگامی که برای اولین بار یک سایت وردپرسی را راه اندازی می کنید، آخرین نوشته های وبلاگ، برگه اصلی سایت را تشکیل می دهند. چنانچه می خواهید نوشته ها در برگه دیگری نمایش داده شوند، نیاز است یک برگه جدید برای نمایش آنها ایجاد نمایید.

اغلب، نوشته ها در یک برگه به نام "وبلاگ" سازماندهی می شوند. این برگه به عنوان برگه بایگانی نیز شناخته می شود. برای تغییر مکان نمایش نوشته‌های خود، به "تنظیمات" سپس زیر منوی "خواندن" مراجعه و برگه مدنظر را برای صفحه نخست و برگه نوشته‌ها (یا بایگانی) انتخاب نمایید.

5. نوشته ها را می توان با دسته بندی ها و برچسب ها سازماندهی نمود

یکی از رایج ترین مشکلات در مورد نوشته های وردپرس این است که نوشته ها به مرور زمان در وب سایت گم می شوند. از آنجایی که به طور پیش‌فرض، نوشته ها بر اساس تاریخ انتشار در وردپرس مرتب می شوند، سایت‌هایی که مرتباً در حال انتشار نوشته‌های جدید هستند، ممکن است کاملا تصادفی نوشته‌های قدیمی خود را از دست بدهند (در بخش های مختلف وب سایت مشاهده نشوند). در این شرایط دسته بندی ها و برچسب ها به سازماندهی بهتر و پیدا کردن آسان تر نوشته ها کمک می کنند.

برگه ها و نوشته ها در وردپرس کارایی خود را دارد و استفاده به جای هم می تواند تبعات سنگین در سئو داشته باشد 

تصویر(3)

دسته بندی ها و برچسب ها در نوشته وردپرس چیست؟

وردپرس دو مکانیسم اصلی را برای سازماندهی نوشته ها ارائه می دهد. می توانید در یک نوشته کلمات کلیدی مرتبط با محتوا را به صورت برچسب، اضافه نمایید. مدیران وب‌سایت‌ها اغلب از "ابر برچسب‌ها" یا ابزارک هایی که حاوی آرایه‌ای از برچسب‌ها به شکل یک ابر می باشند، استفاده می‌کنند. هرچه یک برچسب بیشتر در نوشته های سایت استفاده شود، متن برچسب در فضای ابری، بزرگتر می گردد.

همچنین می توانید در نوشته ها به جای برچسب از دسته بندی ها استفاده کنید. برای برچسب ها نیاز است آنها را یک به یک تایپ و وارد نمایید اما دسته بندی ها از پیش تعریف شده و انتخاب آن ها بسیار آسان تر می باشد. به طور معمول، برچسب ها خاص تر و دسته بندی ها عمومی تر می باشند. با این حال، عملکرد آنها مشابه یکدیگر می باشد.

آیا باید از یک نوشته وردپرس استفاده کنید یا یک برگه؟

اینکه آیا باید جدیدترین صفحه خود را در قالب یک نوشته یا یک برگه ایجاد نمایید، در اختیار شما است. با این حال، دسته بندی هم برای اهداف سئو و هم برای سازمان دهی، اهمیت بسیار زیادی دارد. قبل از هر اقدامی، با استفاده از یک افزونه بکاپ گیری مانند BackupBuddy یا Duplicator، از سایت خود بکاپ تهیه نمایید تا در صورت بروز هرگونه مشکل، بتوانید سایت را به حالت قبل بازگردانید.

در ادامه به چند دستورالعمل برای زمان های به کار گیری برگه ها و نوشته ها در وردپرس، اشاره شده است.

چه زمانی باید از یک نوشته وردپرس استفاده شود؟

اگر محتوایی که در حال تولید آن می باشید با نیمی یا بیشتر موارد زیر مطابقت دارد، انتخاب یک نوشته وردپرس  مناسب تر می باشد:

 • محتوا مرتبط با یک تاریخ و زمان خاص باشد.
 • زمان و تاریخ نوشته مهم است. زیرا تاریخ انتشار در بیشتر موتورهای جستجو نمایش داده می شود.
 • به صورت مرتب برای کاربرانی که در انتظار مطالب جدیدتان هستند، در حال تولید محتوا می باشید. اطلاع رسانی به کاربران در مورد نوشته ها، بسیار ساده تر از برگه ها می باشد.
 • محتوایی ماهیت عمومی ندارد. مانند توضیح کامل سیاست حفظ حریم خصوصی یا شرایط و مقررات سرویس‌دهی (این موارد باید در یک برگه درج شود).

چه زمانی باید از یک برگه وردپرس استفاده شود؟

مواردی که بهتر است در یک نوشته وردپرس گنجانده شوند، بررسی و مرور شد اما چه محتوایی باید در برگه های وردپرس ایجاد گردد؟ چنانچه محتوای شما با نیمی یا بیشتر موارد زیر مطابقت داشت، پیشنهاد می شود که از برگه وردپرس استفاده نمایید:

 • محتوا ماهیت تبلیغاتی دارد. نوشته ها معمولاً دارای جنبه های آموزشی هستند و برگه ها بیشتر برای مقاصد تبلیغاتی استفاده می شوند.
 • تاریخ انتشار برای محتوای منتشر شده، مهم نیست.
 • برگه ای که می خواهید یک آدرس کوتاه داشته باشد. آدرس نوشته ها معمولا بسیار طولانی هستند.
 • تمایل دارید در زمان جستجوی وب سایت در موتورهای جستجوگر، برگه موردنظر به عنوان زیر مجموعه آدرس اصلی سایت نمایش داده شود.

بررسی سئوی برگه ها و نوشته ها در وردپرس

هنگامی که محتوای خود را برای انتشار در وردپرس آماده می کنید، زیبایی و سازماندهی تنها عوامل مهم نیستند. پیروی از نکات بالا شروع خوبی برای رسیدن به اهداف سئو در برگه ها و نوشته ها در وردپرس می باشد. این اقدامات تضمین می کند که URL صحیح مورد توجه قرار می گیرد و سایت حضور حرفه ای تری در موتور های جستجو خواهد داشت.

به طور کلی، نوشته ها برای سئو بهتر از برگه ها هستند. زیرا حجم داده های ذخیره شده در یک نوشته می تواند بیشتر تر از یک برگه باشد و به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا با در اختیار داشتن تاریخ دقیق انتشار، نام نویسنده، توضیحات متا، برچسب‌های احتمالی و دسته‌ بندی های موجود، نوشته‌ها را منظم‌تر از برگه ها سازماندهی و در نتایج جستجو به نمایش در آورد.

یکی دیگر از عوامل مهم، تعداد لینکی می باشد که به آن صفحه ارجاع داده شده است. به طور خودکار، نوشته های وبلاگ به یکدیگر لینک می گردند. لینک های داخلی برای اهداف سئو بسیار مهم هستند اما برگه ها به طور خودکار به صفحه ای لینک داده نمی‌ شوند و نیاز است برای لینک دهی داخلی آنها، به صورت دستی اقدام گردد.

به طور خلاصه، اگرچه نوشته ها دارای سئو بهتری هستد اما همه چیز به فعالیت و محتوای سایت بستگی دارد. هیچ پاسخ کامل و دقیقی برای این موضوع وجود ندارد و با پیروی از قوانین و پیشنهادات ارائه شده، می توانید سئوی وب سایت خود را بهبود ببخشید.

برگه ها و نوشته ها در وردپرس می توانند نقش کلیدی در سئو داشته باشند

تصویر(4)

بین برگه ها و نوشته ها در وردپرس کدام یک رتبه بهتری دارند؟

برگه ها و نوشته ها در وردپرس دارای ویژگی های متفاوتی هستند که می توانند برای الگوریتم های رتبه بندی بسیار جذاب باشند اما موتورهای جستجو تفاوت خاصی بین آنها قائل نمی شوند. یک برگه ممکن است بسته به موضوع آن، رتبه بهتری نسبت به یک نوشته داشته باشد یا حتی برعکس این موضوع اتفاق بیفتد.

با این حال بسیار مهم است که چه محتوایی را به صورت نوشته و کدام یک را به عنوان برگه ایجاد کنید. در ادامه پنج قانون اساسی ذکر شده که به رتبه بندی بهتر صفحات کمک می کنند:

 1. برگه های وردپرس جهت نگهداری محتواهای ثابت و نوشته ها برای ارائه محتوای تاریخ محور یا اخبار، مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. نوشته‌ها برای مخاطبان عمومی در نظر گرفته شده‌ و معمولا توسط هر مخاطب صرفا یک بار دیده می‌شوند. برگه ها برای محتوای ثابت، برنامه های تحت وب و بخش های خاصی از وب سایت استفاده می گردند.
 3. هنگام استفاده از گزینه های "اشتراک گذاری"، هوشمندانه عمل کنید. توجه داشته باشید که اغلب اوقات، مدیران وردپرس آنها را در تمامی برگه ها و نوشته ها در وردپرس قرار می دهند که متاسفانه اقدامی اشتباه است. این گزینه باید در نوشته ها و برگه هایی استفاده شود که احتمال اشتراک‌گذاری آنها و افزایش رتبه در موتورهای جستجو، وجود دارد.
 4. برای برگه های وردپرس، بسیار مهم است که کلمه کلیدی حدود 20 تا 30 بار بیشتر از حالت طبیعی، تکرار شود. اگر قصد ایجاد یک نوشته در وردپرس را دارید، باید از ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی جهت یافتن لیستی از کلمات کلیدی مختلف و کسب بهترین شانس و جایگاه در رتبه بندی موتورهای جستجو، استفاده نمایید.
 5. به یاد داشته باشید که توسعه‌دهندگان وردپرس هرگز قصد نداشتند که برگه ها و نوشته ها در وردپرس تفاوت داشته باشند تا میزان رتبه‌بندی برگه ها در موتورهای جستجو را پایین تر یا بالاتر ببرند. در واقع این دو بخش برای کمک به ایجاد ساختارهای منطقی و پیچیده سایت ایجاد شده اند.

آیا می توان نوشته ها را به برگه های وردپرس اضافه نمود؟

بله، این مورد امکان پذیر است. می توانید گروهی از نوشته ها را در یک برگه جمع آوری یا نمایش دهید. یکی از نمونه‌های رایج این موضوع، هنرمندان موسیقی هستند که برای هر آلبومی که منتشر می شود یک نوشته دارند.

راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. برخی از مدیران ترجیح می دهند این کار را به صورت دستی انجام دهند اما اغلب منجر به چیدمان نامطلوبی می شود. افزونه های زیادی وجود دارند که این کار را به صورت منظم و رایگان انجام می دهند.

مقایسه دسته بندی ها و برگه ها و نوشته ها در وردپرس

برگه ها ثابت‌تر، دقیق‌تر و همیشه ماندگار هستند و طوری طراحی شده‌اند که دائما در همان بخش ثابت باقی بمانند. نوشته‌ ها زودگذر و غیررسمی‌ هستند و می توانند به عنوان راهی برای ارتباط با بازدیدکنندگان در نظر گرفته شوند. تفاوت بین برگه ها و نوشته ها در وردپرس کاملا مشخص است اما دسته بندی وردپرس چگونه با آنها مقایسه می گردد؟ این یک سوال فنی است که اغلب توسط مدیران سایت های وردپرسی نادیده گرفته می شود.

برگه ها و نوشته ها در وردپرس ممکن است در ظاهر مشابه به نظر برسند اما نحوه سازماندهی منطقی هر کدام از آنها، متفاوت می باشد. برگه ها به صورت سلسله مراتب سازماندهی می شوند، همانند پوشه ای که حاوی پوشه های دیگر است. هر برگه می تواند یک مادر، فرزند یا هر دو را داشته باشد.

برخلاف نحوه سازماندهی برگه ها، در نوشته ها از دسته بندی ها و برچسب ها برای انجام این کار استفاده می شود. از آنجایی که نوشته‌ها طبیعتاً غیرمتمرکز هستند، می‌توان آنها را در گروه ها یا دسته‌های مختلف قرار داد. به منظور توصیف دقیق تر محتویات یک نوشته و جستجوی بهتر توسط بازدیدکنندگان، می توان برچسب‌هایی به نوشته اضافه نمود که در یافتن آسان تر آن، کمک کند.

تمایز بین برگه ها و نوشته ها در وردپرس تا چه حد مهم می باشد؟

به طور کلی، باید با نحوه استفاده منطقی از برگه ها و نوشته ها در وردپرس آگاهی داشته باشید. موتورهای جستجو از یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند که باعث کسب رتبه واقعی برای سایت‌هایی می‌شود که از متدهای موتورهای جستجو پیروی می نمایند. 

اشتراک گذاری:

نظرات

ممنون از مقاله مفید و کاربردی تون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *