ویژگی های دایرکتوری بلوک وردپرس
مقاله

راهنمای جامع دایرکتوری بلوک وردپرس

دایرکتوری بلوک وردپرس ابزار جدیدی است که کاربران می توانند از طریق ویرایشگر وردپرس، بلوک های متفرقه را جستجو، نصب و آزمایش کنند. دایرکتوری بلوک که در وردپرس 5.5 معرفی شد، یافتن بلوک وردپرسی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشند را آسان تر می کند. در این راهنما، تمام نکاتی که باید در مورد دایرکتوری بلوک وردپرس بدانید، پوشش داده می شوند.

دایرکتوری بلوک وردپرس چیست؟

دایرکتوری بلوک وردپرس، دسته ای از افزونه های رایگان است که بلوک های متفرقه را برای استفاده در ویرایشگر بلوک وردپرس، ارائه می کند.

دایرکتوری بلوک جدید وردپرس، به عنوان بخشی از ویرایشگر بلوک ساخته شده است، بنابراین می توانید انواع بلوک های جدید را بدون ترک ویرایشگر، در سایت خود نصب کنید. دایرکتوری بلوک به گونه‌ای طراحی شده است که جستجو و نصب مستقیم بلوک‌های وردپرس را از طریق ویرایشگر بلوک، برای کاربران آسان‌تر می کند. بنابراین به سرعت می‌توانید بلوک موردنظر خود را به محتوا اضافه کنید.

دایرکتوری بلوک وردپرس و افزونه های رایگان برای ویرایش بلوک 

تصویر(1)

برای جستجو در دایرکتوری بلوک وردپرس، روی نماد "+" (شماره1) در سمت راست بالای صفحه کلیک نموده و در بین بلوک های موجود "جستجو" (شماره2) کنید.

دایرکتوری بلوک وردپرس و چگونگی فعال کردن آن

تصویر(2)

در ادامه چند نکته مهم مربوط به دایرکتوری بلوک وردپرس، ذکر شده است:

 • عملکرد جستجوی دایرکتوری بلوک، صرفا برای کاربرانی که امکان افزودن یا نصب افزونه‌ها را دارند، در دسترس است.
 • اگر یک بلوک متفرقه را از طریق دایرکتوری بلوک اضافه کنید، افزونه وردپرس مرتبط با آن، در سایت شما نصب خواهد شد. بنابراین اگر افزونه جدیدی در وب سایت شما نصب شده و آن را به خاطر نمی آورید، مطمئن شوید که این افزونه به یک بلوک مرتبط نباشد.
 • دایرکتوری بلوک، هم بلوک‌های پیش‌فرض وردپرس و هم سایر افزونه‌های بلوک را پشتیبانی می‌کند. بنابراین می‌توانید آنها را مستقیماً از طریق ویرایشگر صفحه یا پست، نصب کنید.
 • افزونه‌های بلوکی که در نتایج جستجو نمایش داده می شوند، به چند پیش نیاز بستگی دارند که توسعه‌دهندگان باید رعایت کنند.

هدف از دایرکتوری بلوک وردپرس

دایرکتوری بلوک جدید وردپرس، در فهرست اصلی افزونه های WordPress.org گنجانده شده است. بنابراین می توانید در بین افزونه های معمولی یا افزونه های بلوک، جستجو نمایید.

دایرکتوری بلوک وردپرس جز فهرست اصلی افزونه های وردپرس می باشد.

تصویر(3)

بلوک های وردپرس چه مواردی هستند؟

بلوک‌های وردپرس عناصری هستند که می‌توانید از طریق ویرایشگر بلوک برای سازماندهی و طراحی محتوای پست‌ها و صفحات وبلاگ خود، استفاده کنید. از تصاویر گرفته تا متن ها، فهرست ها، رسانه ها و تقریباً برای همه چیز، یک بلوک وردپرس وجود دارد.

موارد استفاده دایرکتوری بلوک وردپرس و ویرایشگر آن

تصویر(4)

بلوک های پیشفرض وردپرس

در جدول زیر برخی از بلوک های پرکاربرد آمده است که شامل برخی از بلوک های پیشفرض وردپرس در ویرایشگر بلوک جدید می باشد.

بلوک های وردپرس

توضیحات

صدا

یک پخش کننده صوتی ساده ایجاد می کند.

دکمه ها

با دکمه های زیبا، امکان افزایش تعامل وجود دارد.

دسته ها

نمایش لیستی از همه دسته ها

کلاسیک

استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس

کد

افزودن قطعه کدهایی که در فاصله و تب های شما تغییری ایجاد نمی کند.

ستون ها

افزودن بلوکی که محتوا را در چندین ستون نشان می دهد و امکان افزودن بلوک موردنظر به هر ستون وجود دارد.

کاور

افزودن یک تصویر یا ویدیو با پوشش متن که برای عناوین مناسب است.

جاسازی

امکان درج ویدیوها، تصاویر، توییت‌ها، صدا و سایر مطالب از منابع خارجی

پرونده

افزودن لینک دانلود یک فایل

گالری

نمایش چندین تصویر در یک گالری

تیتر

بخش های جدید را معرفی و محتوا را سازماندهی می کند تا بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو، ساختار محتوا را درک کنند.

تصویر

افزودن تصویر برای ایجاد یک محتوای بصری

آخرین نوشته ها

نمایش لیستی از آخرین نوشته ها

فهرست

ایجاد یک لیست علامت دار یا شماره دار

پاراگراف

سنگ بنای تمام مطالب

کشیدن نقل قول

اختصاص ظاهری خاص به بخشی از متن 

نقل قول

ایجاد جلوه بصری برای متن

بیشتر بخوانید

افزودن بلوک "بیشتر بخوانید"

جداکننده

ایجاد فاصله افقی بین بخش ها

کد کوتاه

افزودن عناصر دلخواه از طریق کدهای کوتاه

فاصله گذار

افزودن فضای سفید بین بلوک ها و تنظیم ارتفاع

جدول(1)

هنگامی که به پیشخوان مدیریتی خود وارد می شوید (با فرض اینکه از وردپرس نسخه 5.0 یا بالاتر استفاده می کنید) و شروع به نوشتن یک پست جدید می نمایید، بلافاصله پنلی برای ویرایش محتوا مشاهده خواهید کرد که مبتنی بر بلوک ها است. قبلاً این بخش از ویرایشگر پست، یک فیلد محتوای بزرگ بود که شامل ابزارهای ویرایش متن استاندارد می شد.

هنگامی که نسخه قدیمی ویرایشگر را با نسخه جدید مبتنی بر بلوک مقایسه می کنید، یک تغییر بزرگ را مشاهده خواهید کرد. ظاهر ویرایشگر در نسخه جدید بسیار ساده تر و بدون جزئیات اضافی است که به شما دید واضحی از فضای اصلی بدون عناصر دیگر که عمدتاً غیر ضروری هستند، می دهد.

افزونه های کتابخانه بلوک وردپرس

علاوه بر بلوک‌های پیشفرض وردپرس، افزونه‌های دیگری مانند Kadence Blocks، بلوک‌های بیشتری را به کتابخانه بلوک وردپرس، اضافه می‌کنند. افزونه Kadence Blocks قدرت بیشتری به ویرایشگر بلوک می دهد و ویژگی‌های یک صفحه‌ساز را به آن اضافه می‌کند.

به عنوان مثال، برخی از بلوک های Kadence Blocks عبارتند از:

 • چیدمان ردیف - امکان ایجاد ردیف هایی را با بلوک های تودرتو یا در ستون ها فراهم می کند.
 • گالری پیشرفته - این بلوک برای ایجاد گالری های عکس، کاروسل ها و اسلایدرهای جذاب استفاده می شود. همچنین می توانید ابعاد تصویر را برای عملکرد مناسب تر، انتخاب کنید.
 • فرم - بلوک فرم به شما امکان می دهد تا به راحتی یک فرم تماس یا بازاریابی ایجاد کنید و آن را در ویرایشگر بلوک استایل دهی نمایید.
 • متن پیشرفته - می توانید یک عنوان یا پاراگراف ایجاد نموده و اندازه های دسکتاپ، تبلت و موبایل را به همراه فونت، رنگ ها و غیره تعریف کنید.
 • دکمه پیشرفته - امکان ایجاد یک دکمه پیشرفته یا یک ردیف دکمه را فراهم می آورد. همچنین می توانید از یک آیکون استفاده نموده تا آنها را در کنار هم به نمایش در آورید.
 • تب ها - این بلوک جهت طراحی تب های عمودی یا افقی دلخواه، به همراه استایل های پیشرفته، استفاده می شود. محتوای هر تب خالی است که می توانید بلوک های دیگری را در آن قرار دهید.
 • آکاردئون – هر پنجره می‌تواند شامل بلوک های دیگر باشد و می توان استایل های عنوان، پس‌زمینه محتوا و حاشیه‌ها را شخصی سازی کرد.
 • گواهینامه ها – می توانید با نمایش گواهینامه های زیبا و منحصر به فرد، اعتماد به برند یا محصول خود را افزایش دهید.
 • آیکون – امکان انتخاب از بین 1500 آیکون SVG و تغییر اندازه، رنگ، پس زمینه، حاشیه و غیره وجود دارد. همچنین می توانید چندین آیکون را در کنار هم استفاده نمایید.
 • فاصله گذار یا جداکننده – این بلوک یک جداکننده ایجاد نموده که به راحتی می توانید فضای اطراف آن را تنظیم کنید. حتی می توانید ارتفاع را با توجه به اندازه صفحه نمایش کاربر، تنظیم نمایید.
 • باکس اطلاعات – می توانید یک باکس حاوی آیکون یا تصویر و در صورت تمایل، عنوان، توضیحات و متن بیشتر ایجاد کنید.
 • فهرست آیکون ها – با استفاد از این بلوک، امکان افزودن آیکون های زیبا به لیست های خود را خواهید داشت تا توجه کاربران را جلب نمایید.
 • شمارش معکوس – با افزودن احساس فوریت به پیشنهاد خود، می توانید تعامل را افزایش دهید.
 • پست ها – برای نمایش شبکه ای از پست ها در بخش های مختلف سایت خود، می توانید از این بلوک استفاده کنید.
 • فهرست مطالب – به کاربران شما اجازه می دهد تا از طریق این بلوک، به راحتی سایر مطالب شما را مشاهده کنند.
 • انیمیشن Lottie – می توانید انیمیشن های lottie را به سایت خود اضافه کنید. همچنین امکان انتخاب نحوه پخش انیمیشن، سرعت انیمیشن، تکرار و غیره را خواهید داشت.
 • شمارش – امکان افزودن شمارش متحرک به سمت بالا یا پایین و تا یک مقدار مشخص را فراهم می کند که برای نمایش آمار، عالی است.
 • نقشه های گوگل – امکان استفاده از نقشه گوگل را فراهم می کند.
 • تصویر پیشرفته – امکان افزودن بلوک تصویر با تنظیمات بیشتر و ویژگی های پیشرفته را در اختیار خواهید داشت.

افزونه بلوک وردپرس چیست؟

افزونه بلوک وردپرس، یک افزونه نسبتا ساده است که یک بلوک وردپرس را در اختیارتان قرار می دهد. دایرکتوری بلوک وردپرس به سازماندهی افزونه های بلوک متفرقه در دسته ای جدا از افزونه های سنتی، کمک می کند تا جستجو و نصب آنها آسان تر شود.

افزونه های Block-enabled چیست؟

به‌طور خلاصه، افزونه‌های Block-enabled افزونه‌های سنتی وردپرس هستند که شامل بلوک‌های قابل استفاده در ویرایشگر بلوک می شوند. همچنین وردپرس در فهرست افزونه‌ های خود، "افزونه‌های Block-enabled" را متمایز کرده است تا افزونه هایی را که از عملکرد بلوک استفاده می کنند، مشخص نماید.

نحوه استفاده از بلوک های وردپرس

وقتی شروع به کار روی محتوای جدید برای سایت خود می کنید، چه یک صفحه جدید باشد یا یک پست وبلاگ، متوجه خواهید شد که هر محتوایی (مانند یک تصویر یا یک پاراگراف متن) به بلوک تبدیل می شود. می توانید بلوک را مانند یک بسته بندی در نظر بگیرید که هر بخش از محتوای پست یا صفحه شما را در بر می گیرد اما سیستم بلوک، در محتویات یا نحوه نمایش آنها در وب سایت شما تغییری ایجاد نمی کند. یک تصویر همچنان یک تصویر است و برای کاربر نهایی تفاوتی ندارد.

ایجاد محتوا از طریق بلوک ها، بسیار هوشمندانه است. هنگامی که شروع به ایجاد یک صفحه یا پست جدید می کنید، وردپرس از شما دعوت می کند تا نوع بلوک را انتخاب نموده یا شروع به نوشتن متن نمایید. هنگامی که یک پاراگراف را کامل کرده و اینتر را فشار می دهید، وردپرس به طور خودکار شما را به یک بلوک جدید منتقل می کند. اگر می خواهید یک بلوک متفاوت با پاراگراف متنی اضافه کنید، به سادگی روی نماد "+" که در ویرایشگر بلوک در گوشه سمت راست و بالا قرار دارد، کلیک نمایید.

هر کدام از بلوک های موجود، از بسیاری جهات قابل ویرایش هستند. با صرف کمی زمان و آزمایش، می‌توانید هر بلوک را دقیقاً همانطور که تصور می‌کردید، طراحی کنید.

مزایای ویرایشگر بلوک

ویرایشگر مبتنی بر بلوک، مزایای زیادی را برای تولیدکنندگان محتوای وردپرس به ارمغان آورده است. در ابتدا، شما می توانید خیلی راحت تر از آنچه ویرایشگر قبلی به شما اجازه می داد، بلوک های خود را در هر صفحه مرتب کنید. هر بلوک دارای تنظیمات جداگانه ای است. می توانید از عملکرد کشیدن و رها کردن (drag & drop) برای جابجایی بلوک ها به صورت دستی استفاده کنید. در ویرایشگرهای قبلی وردپرس، جابجایی محتوا دردسرساز بود و باید محتوای موردنظر را کپی و به بخش موردنظر انتقال می دادید. اغلب انجام این کار باعث مشکلات بسیاری در ساختار صفحه می شد.

مزایای دایرکتوری بلوک وردپرس و ویژگی های آن

تصویر(5)

نحوه استفاده از دایرکتوری بلوک وردپرس

ایده دایرکتوری بلوک وردپرس چندان پیچیده نیست و زمانی که توسعه دهندگان و طراحان سایت، نحوه استفاده درست از این ابزار را بدانند، بسیار مفید خواهد بود. وقتی یک کاربر وردپرس بخواهد از بلوکی استفاده کند که در بلوک‌های پیشفرض وردپرس موجود نیست، می‌تواند به قسمت جستجوی "درج کننده بلوک" مراجعه و یک کلمه کلیدی مانند "منو" یا "تیم" را تایپ کند.

نحوه استفاده و موارد کاربرد دایرکتوری بلوک وردپرس

تصویر(6)

در پشت صحنه، سیستم ابتدا جستجویی را در سایت کاربر اجرا می نماید. اگر نتواند بلوک خاصی را که جستجو می‌شود پیدا کند، شروع به جستجو در فهرست بلوک خواهد کرد. فهرست بلوک بخش مشخصی از مخزن افرونه های وردپرس می باشد که افزونه های تک بلوکی را در خود جای داده است.

هنگامی که سیستم، بلوک‌هایی را می یابد که با عبارت جستجو شده مطابقت دارند، آن بلوک‌ها در "درج کننده بلوک" نمایش داده می‌شوند. در این مرحله، طراح تصمیم می گیرد که از کدام بلوک استفاده نماید و سپس روی آن کلیک می کند. این کار باعث می شود که در حین ایجاد پست یا صفحه توسط طراح، یک افرونه تک بلوکی نصب و فعال گردد. اگر اولین بلوک انتخاب شده، بهترین انتخاب نبود، کاربر می‌تواند مجددا بلوک دیگری را جستجو و  نصب کند. این قابلیت به کاربران اجازه می دهد تا روشی سریع و آسان برای تست بلوک های مختلف در طراحی خود، داشته باشند.

به خاطر داشته باشید که دایرکتوری بلوک وردپرس فقط برای نویسندگانی قابل استفاده است که دارای دسترسی و امتیازات کامل سایت، جهت نصب و فعال سازی افزونه های وردپرس باشند.

جستجو برای بلوک های وردپرس

عملکرد جستجو واقعا خوب کار می کند و تنها مشکل، کمبود افزونه در مخزن می باشد. البته به یاد داشته باشید که دایرکتوری بلوک هنوز جدید بوده و عملکرد کلی آن نهایی نشده است.

دایرکتوری بلوک وردپرس و ویژگی جست و جو افزونه

تصویر(7)

به عنوان مثال، چه اتفاقی می‌افتد وقتی کاربر افزونه ای را جستجو کند و یک افزونه بلوک که قبلاً در ویرایشگر نصب شده، ظاهر گردد؟ آیا باید امکان غیرفعال کردن بلوک برای آن نتیجه جستجوی خاص، نمایش داده شود؟ اگر نتیجه جستجو، افزونه بلوکی را نشان دهد که کاربر نصب کرده اما در حال حاضر غیرفعال است، چطور؟ آیا باید گزینه "فعال کردن بلوک" را برای این نتیجه نمایش دهد؟

فاکتورهای عملکرد جستجوی دایرکتوری بلوک وردپرس

برای اینکه دایرکتوری بلوک وردپرس به خوبی کار کند، چندین فاکتور وجود دارد که باید کاملاً هماهنگ شوند. ابتدا، دایرکتوری باید یک بخش منحصر به فرد داشته باشد که فقط افزونه های تک بلوکی را در نتایج جستجو نمایش دهد. افزونه های زیادی وجود دارند که دارای دو یا چند بلوک هستند و نمی توان آنها را در نتایج جستجوی بلوک نشان داد. ویرایشگر بلوک باید فرآیندی را اجرا کند که فهرست افزونه های وردپرس را از طریق REST-API جستجو نماید. سپس "درج کننده بلوک" به روشی نیاز دارد که به آن اجازه دهد افزونه های سایت را نصب و فعال کند. برای انجام این کار، باید امتیازات کاربر فعلی در نظر گرفته شود. فقط مدیران سایت امکان نصب و فعال سازی افزونه ها را دارند.

نتایج جستجوی دایرکتوری بلوک وردپرس: الزامات

برای اینکه یک برنامه نویس، افزونه خود را به دایرکتوری بلوک وردپرس اضافه کند، باید یک فایل block.json و یک تصویر برای نمایش در نتایج جستجو ارائه دهد. همچنین برنامه نویسان افزونه باید به خاطر داشته باشند کاربران قبل از تصمیم به دانلود افزونه، به اطلاعات بیشتری در مورد آن نیاز دارند.

در بیشتر موارد، کاربر تمایل دارد تا اطلاعات زیر را در مورد افزونه بداند:

 • امتیاز کاربران
 • اطلاعات نویسنده
 • تاریخ آخرین بروزرسانی افزونه

این موضوع کمک می کند تا فرآیند تصمیم گیری برای کاربرانی که سعی دارند بلوک موردنظر خود را بیابند، آسان تر شود. بسیاری از افراد نیز صرفا بر اساس اطلاعات درج شده، تصمیم نمی گیرند و می خواهند بدانند در کدهای آن چه اتفاقی می افتد.

فهرست افزونه های تک بلوکی وردپرس

اگر به مخزن افزونه وردپرس مراجعه کنید، می‌توانید افزونه‌های دارای بلوک را که در نتایج جستجوی ویرایشگر وردپرس نمایش داده می شوند، بررسی نمایید. در زمان نگارش این مقاله، تنها شش صفحه از نتایج نمایش داده می شوند و در واقع، فقط نیمی از مواردی که در مخزن افزونه وجود دارند، از طریق "درج کننده بلوک" قابل مشاهده هستند. با یک بررسی سریع، به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها فایل‌های مورد نیاز block.json را کاملاً از دست داده‌اند. به همین دلیل، افزونه ها در نتایج جستجوی ویرایشگر بلوک وردپرس قابل مشاهده نیستند اما در مخزن افزونه وردپرس وجود دارند.

نحوه نصب یک بلوک جدید وردپرس

فرآیند نصب بلوک باید بی عیب و برای کاربر قابل درک باشد. اساساً، کاربر صرفا باید بدون خروج از ویرایشگر بلوک، روی بلوک موردنظر کلیک کند تا آن بلوک بلافاصله در دسترس قرار گیرد.

چگونگی نصب و ایجاد یک بلوک جدید در دایرکتوری بلوک وردپرس

تصویر(8)

برخی موارد پیغام خطایی نمایش داده می شود و از شما می خواهد نصب را دوباره انجام دهید اما قبل از انجام این کار، مطمئن شوید که افزونه واقعاً نصب شده است یا خیر.

در بسیاری از موارد، به نظر می رسد که پیغام خطا بی دلیل بوده و بلوک آماده است. با گذشت زمان، تعداد بیشتری از این اشکالات جزئی برطرف خواهند شد و دایرکتوری بلوک وردپرس به آرامی تکمیل می شود.

دستورالعمل های موردنیاز برای نویسندگان افزونه دایرکتوری بلوک وردپرس

در اواخر سال 2019، الکس شیلز، سرپرست تیم متا، پیش‌نویس اولیه دستورالعمل های افزونه بلوک وردپرس را برای کسانی که می‌خواهند افزونه‌ای به فهرست بلوک اضافه کنند، منتشر کرد. این دستورالعمل ها از آن زمان تا همین چند ماه پیش، با الزامات دقیق تر بروزرسانی شده اند.

برای جمع بندی نکات کلیدی، افزونه های موجود در فهرست بلوک باید ویژگی های خاص زیر را داشته باشند:

 • فقط شامل یک بلوک واحد باشند.
 • UI خارج از ویرایشگر پست نداشته باشند.
 • کد سمت سرور کمی داشته باشند.
 • باید بر اساس مشخصات خاصی ساختار یافته و شامل فایل readme.txt باشند.

برخی از قوانین اضافی که بر اولین انتشار دایرکتوری بلوک حاکم بودند، به دلیل سخت گیرانه بودن، با انتقادهایی از سوی نویسندگان افزونه، مواجه شدند. هدف این است که بلوک‌های ویرایشگر، محدود به یک پروتکل خاص باشند. این موضوع به ویژه در نسخه اولیه بسیار مهم بود.

آینده دایرکتوری بلوک وردپرس و افزونه های دارای بلوک

دایرکتوری بلوک وردپرس این پتانسیل را دارد که عملکرد طراحی صفحات وردپرس را بهبود داده و راهی سریع و ساده برای گسترش قابلیت‌های تولید محتوا با دسترسی آسان به ده‌ها بلوک مفید، در اختیار نویسندگان قرار دهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *