راه اندازی پیگیری نویسنده در وردپرس
مقاله

چگونگی فعال کردن پیگیری نویسنده در وردپرس

اگر یک سایت وردپرسی با چند نویسنده راه اندازی کرده اید، احتمالاً از خود می پرسید که کدام یک از نویسندگان شما محبوب ترین پست ها را می نویسند. این اطلاعات می تواند به افزایش بازدید و رشد وب سایت شما کمک کند بنابراین نیاز به قابلیت پیگیری نویسنده در وردپرس خواهید داشت.

پیگیری نویسنده در وردپرس قابلیتی که برای سایت هایی با چند نویسنده کاربرد دارد.

تصویر(1)

چرا باید پیگیری نویسنده در وردپرس فعال کنید؟

اگر یک وبلاگ با چند نویسنده دارید، لازم است تا پیگیری نویسنده در وردپرس را فعال کنید. این کار به شما امکان می دهد تا اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد پست های هر نویسنده در وب سایت وردپرس خود، جمع آوری نمایید. سپس می توانید به نویسندگانی که عملکرد خوبی دارند پاداش دهید و  کسانی که تلاش بیشتری انجام می دهند را تشویق کنید.

همچنین یک راه عالی برای اطلاع از اینکه پست های چه کسی بیشترین ترافیک را به همراه دارد و کدام مقاله کاربران را جذب می کند، خواهد بود. برای مثال، ممکن است نویسنده‌ای داشته باشید که پست‌های او، بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کنند اما این بازدیدکنندگان در سایت شما باقی نمانند. این موضوع می تواند منجر به نرخ پرش بالا، بازدید کمتر از صفحه و صرف زمان کمتری در وب سایت شود.

پس از جمع‌آوری این داده‌ها، می‌توانید با بهبود روند کاری ویراستاری خود، ارائه نکات و کمک‌های بیشتر به نویسندگان سخت کوش، تصمیمات آگاهانه ای بگیرید. ممکن است راهی برای هدایت کاربران از پست‌های نویسنده اول به نویسندگانی که می‌خواهید بیشتر مورد توجه قرار گیرند، بیابید. با این حال، لازم است تا با نحوه فعالسازی پیگیری نویسنده در وردپرس، آشنا شوید.

راه اندازی پیگیری نویسنده در وردپرس

ساده ترین راه برای ردیابی محبوب ترین نویسندگان، استفاده از MonsterInsights، بهترین افزونه تجزیه و تحلیل برای وردپرس است. این افزونه به شما کمک می کند تا Google Analytics را بدون ویرایش کد، راه اندازی کنید.

استفاده از افزونه برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(2)

MonsterInsights یک افزونه جانبی برای تجزیه و تحلیل ارائه می کند که به شما امکان می دهد معیارهای دلخواه را در Google Analytics تنظیم کنید. این ویژگی به شما کمک می کند تا اطلاعات اضافی را که به طور پیشفرض در Google Analytics در دسترس نیستند، ردیابی کنید و شامل پیگیری نویسنده در وردپرس، محبوب‌ترین پست ها، دسته‌ها، برچسب‌ها و موارد دیگر می‌شود. توجه داشته باشید که حداقل به پلن MonsterInsights Pro نیاز دارید زیرا شامل ویژگی تجزیه و تحلیل دلخواه است. همچنین یک نسخه MonsterInsights Lite وجود دارد که می توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید.

ابتدا باید افزونه MonsterInsights را نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی، صفحه خوش آمدگویی را مشاهده خواهید کرد. در ادامه روی دکمه "Launch the Wizard" کلیک کنید.

پیگیری نویسنده در وردپرس و فعال سازی افزونه 

تصویر(3)

در مرحله بعد، می‌توانید دستورالعمل‌های راه‌اندازی را برای اتصال Google Analytics به وب‌سایت خود دنبال کنید. برای جزئیات بیشتر، می توانید آموزش نصب و راه اندازی Google Analytics در وردپرس را مطالعه نمایید. پس از اتصال، Google Analytics شروع به ردیابی تمام ترافیک وب سایت شما می کند. با MonsterInsights، می‌توانید به راحتی ردیابی دوگانه را راه‌اندازی کنید و شروع به جمع‌آوری داده‌ها در property گوگل آنالیتیکس 4 یا GA4 نمایید.

تنظیم معیارهای دلخواه نویسنده برای پیگیری دقیق

اکنون که همه موارد آماده است، باید Google Analytics طوری تنظیم شود که ردیابی نویسندگان با افزودن یک بعد دلخواه، آغاز گردد. ابتدا به مسیر "گوگل آنالیتیکس" سپس "افزودنی ها" مراجعه کنید. در این قسمت باید افزونه "Dimensions" را انتخاب و روی "Install" کلیک نمایید.

 

نحوه فعال سازی پیگیری نویسنده در وردپرس مرحله به مرحله مهم است و باید با استفاده از افزونه انجام شود.

تصویر(4)

افزونه به طور خودکار نصب خواهد شد که می بایست آن را فعال نمایید. در مرحله بعد، می توانید به صفحه "گوگل آنالیتیکس" سپس "تنظیمات" مراجعه و روی تب "Conversions" کلیک کنید.

فعال سازی conversions در پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(5)

با کمی اسکرول به سمت پایین، می توانید کادر "Custom Dimensions" را مشاهده نمایید. در این بخش قادر خواهید بود یک معیار دلخواه جدید اضافه کنید. در ادامه روی دکمه "Add New Custom Dimension" کلیک نمایید.

فعال سازی Custom Dimensions برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(6)

سپس لازم است  از منوی کشویی، معیار "Author" را برای نویسنده انتخاب کنید.

انتخاب نویسنده در قسمت پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(7)

تنظیمات به صورت خودکار ذخیره می شوند. اکنون که معیار دلخواه خود را در MonsterInsights تنظیم کرده‌اید، گام بعدی انجام همین کار در Google Analytics است. در ادامه، مراحل مربوطه در Universal Analytics و Google Analytics 4، بررسی خواهد شد.

افزودن معیار دلخواه در Universal Analytics

ابتدا می توانید به وب سایت گوگل آنالیتیکس مراجعه کرده و property وب سایت خود را باز کنید. مطمئن شوید که شناسه این property با "UA" شروع می شود.

مشاهده و افزودن معیار های مختلف در گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(8)

در این بخش لازم است تا روی دکمه "Admin" در گوشه سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید. سپس می توانید "Custom Definitions" و در زیرمجموعه آن "Custom Dimensions" را در ستون Property انتخاب نمایید.

تنظیمات گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(9)

در مرحله بعد باید یک معیار جدید اضافه کنید. به سادگی روی دکمه "New Custom Dimension+" کلیک نمایید.

تنظیمات برای پیگیری نویسنده در وردپرس در کنسول آنالیتیکس

تصویر(10)

در صفحه بعدی، "Author" را در بخش "Name" تایپ کنید و سایر جزئیات را بدون تغییر بگذارید. پس از آن، روی دکمه "Create" کلیک نمایید تا Google Analytics آن را ذخیره کند.

ایجاد قسمت مربوط به نویسندگان برای پیگیری نویسنده در وردپرس در گوگل آنالیتیکس

تصویر(11)

پس از انجام این کار، چند کد را در صفحه بعدی مشاهده خواهید نمود. نیازی به انجام کاری نیست، زیرا MonsterInsights همه موارد را مدیریت می کند. برای ادامه صرفا روی "Done" کلیک کنید.

نمایش کد های جاوا پس از فعال سازی پیگیری نویسنده در وردپرس در کنسول آنالیتیکس

تصویر(12)

سپس معیار دلخواه "Author" خود را در جدولی که تحت ستون "Index" مرتب شده، مشاهده خواهید کرد.

مشاهده معیار نویسنده در گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(13)

افزودن معیار دلخواه در Google Analytics 4

ابتدا باید وارد property مربوط به Google Analytics 4 خود شوید. پس از ورود به سیستم، به تب "Configure" در منوی سمت چپ مراجعه نمایید.

نحوه افزودن معیار دلخواه برای پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(14)

سپس می‌توانید از منوی ظاهر شده، روی گزینه "Custom definitions" کلیک کنید. در ادامه، مجددا روی دکمه "Create custom dimensions" کلیک نمایید.

چگونگی ایجاد معیار دلخواه در گوگل آنالیتیکس در پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(15)

پنجره ای از سمت راست باز می شود که باید جزئیات معیار دلخواه خود را در آن وارد کنید. برای شروع، یک نام برای معیار خود وارد نمایید. همچنین گزینه ای برای اضافه کردن توضیحات وجود دارد. می‌توانید "Scope" را روی "Event" تنظیم نموده و سپس یک "Event parameter" یا پارامتر Event مانند "author_tracking" را وارد نمایید. event parameter همان ویژگی است که Google Analytics 4 برای نشان دادن معیار شما در گزارش‌ها استفاده می‌کند.

ذخیره نهایی پیگیری نویسنده در وردپرس در پنل گوگل آنالیتیکس

تصویر(16)

پس از وارد کردن جزئیات، فراموش نکنید که روی دکمه "Save" کلیک نمایید. با انجام این مراحل، پیگیری نویسنده در وردپرس شما با موفقیت در گوگل آنالیتیکس راه اندازی خواهد شد.

مشاهده گزارش های پیگیری نویسنده در وردپرس

پس از اینکه وب سایت شما داده های ترافیکی را جمع آوری کرد، می توانید نویسندگان برتر خود را در داشبورد وردپرس مشاهده نمایید. به سادگی به منوی "گوگل آنالیتیکس" سپس "گزارش ها" مراجعه نموده و تب "Dimensions" را انتخاب کنید.

مشاهده گزارش های پیگیری نویسنده در وردپرس

تصویر(17)

در این قسمت می‌توانید قابلیت پیگیری نویسنده در وردپرس و نویسندگان برتری که بیشترین ترافیک را در وب‌سایت شما ایجاد می‌کنند، مشاهده نمایید. اکنون می توانید از این داده ها برای بهبود روال کار ویراستاری خود و تبلیغ محتوای نویسندگان با عملکرد مناسب، استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید محتوای آنها را به عنوان پست های محبوب نمایش داده و بازدید صفحات خود را افزایش دهید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *