تفاوت پروتکل FTP با SFTP
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بررسی تفاوت های پروتکل FTP با SFTP

آیا تفاوت میان پروتکل FTP با SFTP  را می دانید؟ اگر می خواهید برای انتقال یا مدیریت فایل ها به وب سرور سایت خود متصل شوید، ساده ترین راه حل، استفاده از نرم افزار FTP می باشد اما زمانی که در حال پیکربندی نرم افزار FTP خود هستید، ممکن است با گزینه های FTP و SFTP مواجه شوید.

بنابراین، تفاوت میان پروتکل FTP با SFTP در چیست؟ کدام یک بر دیگری برتری دارد؟

مقایسه پروتکل FTP با SFTP و تفاوت های هر کدام در موارد استفاده

تصویر(1)

پاسخ کوتاه این است که SFTP بسیار امن‌تر از FTP است. برای توضیح بیشتر، به ادامه مقاله توجه کنید تا تمامی اطلاعاتی را که در خصوص این دو پروتکل نیاز دارید و اینکه کدام یک را باید استفاده کنید، مطالعه نمایید.

تعریف FTP و SFTP

ابتدا موارد یکسان و مشابه، در این دو پروتکل بررسی خواهند شد.

هر دو پروتکل به شما امکان می دهند تا از یک نرم افزار FTP مانند FileZilla برای اتصال به وب سرور سایت خود استفاده کنید. از نگاه کاربر، تقریبا هیچ تفاوتی بین FTP و SFTP وجود ندارد.

در هر دو پروتکل، شما قادر خواهید بود:

  • به سرور خود متصل شوید.
  • تمام فایل های سرور خود را مشاهده کنید (حتی فایل های مخفی).
  • فایل ها را از رایانه خود، در سرور آپلود نمایید.
  • فایل ها را از سرور در رایانه خود دانلود کنید.
  • و غیره…

تعریف و تفاوت پروتکل FTP با SFTP

تصویر(2)

با این حال، برخی از تفاوت های کلیدی، این دو پروتکل را از هم متمایز می کنند که در ادامه بررسی شده اند.

FTP چیست؟

FTP مخفف File Transfer Protocol بوده و با استفاده از مدل کلاینت/سرور، از انتقال مستقیم فایل ها بین نرم افزار FTP انتخابی و وب سرور شما پشتیبانی می کند.

FTP از دو کانال مجزای دستور و داده برای انتقال اطلاعات استفاده می کند. به‌طور پیشفرض، هر دوی این کانال‌ها رمزگذاری نشده‌ هستند، به این معنی که عوامل مخرب می‌توانند به اطلاعاتی که منتقل می‌کنید، دسترسی داشته باشند.

SFTP چیست؟

SFTP مخفف پروتکل SSH File Transfer Protocol می باشد و به آن پروتکل انتقال فایل امن نیز گفته می شود.

SFTP همان عملکرد FTP را ارائه می دهد اما از تونل استفاده کرده و انتقال فایل را از طریق SSH انجام می دهد. این عملکرد با رویکرد کلاینت/سرور و انتقال مستقیم FTP متفاوت است.

SSH چیست؟

SSH، مخفف Secure Shell می باشد و یک پروتکل رمزنگاری است که دسترسی ایمن به یک ماشین (در اینجا منظور سرور شما است) را در شبکه های ناامن امکان پذیر می کند. SFTP تنها از یک کانال استفاده کرده و به شما این امکان را می دهد که مشتری خود را با استفاده از نام کاربری و رمز عبور یا کلیدهای رمزنگاری SSH، احراز هویت نمایید.

تفاوت پروتکل FTP با SFTP و SSH

تصویر(3)

تفاوت پروتکل FTP با SFTP در چیست؟

تفاوت اصلی پروتکل FTP با SFTP در این است که SFTP از یک کانال امن برای انتقال فایل ها استفاده می کند در حالی که FTP این کار را انجام نمی دهد. با استفاده از SFTP، اتصال شما همیشه ایمن بوده و داده هایی که بین نرم افزار FTP و وب سرور شما در جریان هستند، رمزگذاری می شوند. به این معنی که عوامل مخرب نمی توانند در میانه راه اطلاعات شما را رهگیری کنند و هر فایلی که انتقال می دهید، همواره رمزگذاری می گردد.

در FTP، هنگام اتصال اولیه لازم است با نام کاربری و رمز عبور احراز هویت انجام دهید. اطلاعاتی که بین وب سرور و نرم افزار FTP شما تبادل می گردد، رمزگذاری نمی شود و یک عامل مخرب می‌تواند اطلاعات شما را شنود نماید.

اگر فایل هایی که ارسال می کنید مهم و حساس هستند، استفاده از پروتکل FTP خطرناک خواهد بود. به عنوان مثال، قصد دارید در یک سایت وردپرس، فایل wp-config.php را که شامل اطلاعات دیتابیس شما می باشد، همراه با سایر تنظیمات، انتقال دهید. اگر یک هکر به این فایل دسترسی پیدا کند، تمامی اطلاعاتی را که برای تصاحب سایت وردپرس شما نیاز دارد، در اختیار خواهد داشت.

نکته مهم:

هر دو پروتکل به شما این امکان را می دهند که فایل ها را بین رایانه و سرور خود انتقال دهید اما پروتکل SFTP بسیار امن تر از FTP می باشد.

از کدام پروتکل باید استفاده نمود؟ FTP یا SFTP؟

همانطور که احتمالا تا به اینجا متوجه شده اید، در مقایسه پروتکل FTP با SFTP بهتر است که از SFTP بیشتر از FTP استفاده کنید زیرا SFTP راه امن تری برای اتصال به سرور و انتقال اطلاعات ارائه می دهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *