حذف بک لینک اسپم در گوگل
مقاله

حذف بک لینک اسپم با استفاده از ابزار Disavow گوگل

یک تکنیک سئوی منفی، ایجاد بک لینک‌های مضر و اسپم برای سایت‌های رقیب است. در این صورت آن سایت با کاهش رتبه روبرو خواهد شد. آیا دچار حمله سئو شده و می‌خواهید بک لینک‌های اسپم را از طریق گوگل حذف کنید؟ خوشبختانه راهکاری آسان برای حذف بک لینک اسپم، وجود دارد.

تاریخچه سئوی منفی و پیدایش ابزار Disavow Link:

در سال 2012، Google یک پروژه جدید به نام Google Penguin (این الگوریتم برای مبارزه با وبسایت‌های اسپم ارائه شد تا بتواند نتایج جستجو را بهبود بخشد) را راه اندازی کرد. در واقع، Google Penguin یک Webspam Algorithm است که آپدیتی بزرگ برای الگوریتم قدیمی گوگل با نام Panda محسوب می شود. این الگوریتم به شبکه وبلاگ‌های خصوصی تولید کننده بک لینک‌های اسپم حمله می‌کرد و بک لینک‌های ایجاد شده بر اساس آنها را حذف می نمود. در همان زمان، مشکل جدیدی به نام سئوی منفی به وجود آمد.

الگوریتم پاندا و پنگوئن برای حذف بک لینک اسپم ارائه شدند.

تصویر(1)

الگوریتم Penguin برای مقابله با سایت‌های استفاده کننده از بک لینک‌های اسپم و مهندسی نتایج گوگل، طراحی گردید. این ویژگی به سرعت برای کاهش رتبه سایت‌های معتبر استفاده شد. رقبا برای از بین بردن سئو سایت‌های قوی‌تر، اقدام به خرید و ایجاد بک لینک‌های اسپم برای آنها می‌کردند. متاسفانه برخی از آنها نیز موفق می‌شدند.

بسیاری از برند‌ها از پروژه سئو منفی آسیب دیدند، برخی نیز تغییری را احساس نکردند. این موضوعات موجب شدند تا کنترل بک لینک‌هایی که به سایت اشاره می‌کنند، تبدیل به یک مشکل جدی شود. موتور جستجوی Bing، این مشکل وبمستر‌ها را به سرعت درک نمود و برای رفع آن ابزار Bing Disavow Link را ارائه کرد. گوگل نیز در اواخر سال 2012، ابزار حذف بک لینک اسپم خود را با نام Google Disavow Links ارائه نمود.

ابزار Google Disavow Link چیست؟

سئوی منفی و دستکاری نتایج گوگل منجر به مجازات سایت‌ها می شود. از طرفی هر شخصی می تواند با ورود به سایت‌هایی مانند fiverr طی چند روز، 10 الی 20 هزار لینک برای سایت‌های دیگر ایجاد کند. لینک‌هایی که دارای اثر منفی برای سایت ثبت شده خواهند بود. البته ممکن است سایت شما با چنین عملی دچار مشکل نشود اما یک حمله سئو که به درستی برنامه ریزی شده باشد، می تواند رتبه سایت را کاهش دهد.

وبمستر‌ها چگونه می توانند بک لینک‌های اسپم را کنترل کنند؟

در گذشته روش آسانی برای حذف بک لینک اسپم و مضر وجود نداشت و باید ایمیلی حاوی درخواست حذف لینک‌ها به مدیر سایت ارسال میشد. به این دلیل که سایت‌ها برای ایجاد اسپم ساخته شده بودند، استفاده از آدرس آنها در متن ایمیل، می‌توانست از رسیدن ایمیل به مدیر سایت جلوگیری کند. اگر هم به مقصد می رسید، به دلیل وجود لینک‌های اسپم، از آن ایمیل چشم پوشی میشد.

ابزار Google Disavow Links، راهکار ارائه شده از سوی گوگل برای گزارش لینک‌های اسپم است. اگر سایتی دچار حمله سئوی منفی شود یا از آپدیت الگوریتم Penguin آسیب دیده باشد، می تواند توسط این ابزار، مشکلات را رفع نماید.

از نظر فنی، بک لینک‌های اسپم به صورت خودکار از سوی گوگل شناسایی شده و مشکلی برای عملکرد سئوی سایت‌ها ایجاد نخواهند کرد. الگوریتم Penguin نیز در حال تکامل است. 

سیر تکاملی الگوریتم پنگوئن به جهت حذف بک لینک اسپم

تصویر(2)

ترجمه توضیحات ارائه شده در صفحه رسمی ابزار Disavow Links گوگل، به این صورت است:

"اگر یک manual action یا اقدام دستی علیه سایت خود برای لینک‌های غیرطبیعی دریافت کردید یا اگر فکر می‌کنید به دلیل لینک‌های پولی یا لینک‌هایی که دستورالعمل‌های کیفیت ما را نقض می‌کنند، در شرف دریافت آن هستید، از سایت مربوطه بخواهید تا آن لینک‌ها را حذف کند. اگر موفق به حذف لینک‌ها نشدید، آن سایت‌ها را با استفاده از این ابزار رد کنید."

عملا گوگل هیچ لینکی از سایت‌هایی که گزارش می شوند را دیگر به عنوان معیار سئو در نظر نخواهد گرفت. اینگونه از تاثیر منفی آنها جلوگیری می گردد.

نحوه استفاده از ویژگی‌های ابزار Google Disavow Link

اول از همه باید بدانید که این ابزار برای استفاده همگان نیست. اگر سایتی از بک لینک‌های اسپم آسیب دیده باشد و نتوان هیچ اقدام دیگری برای رفع آن انجام داد، برای حذف بک لینک اسپم می توان Google Disavow Links را به کار گرفت. البته برای سایت‌هایی که از آپدیت الگوریتم Penguin آسیب دیده اند، باید سریعا از ابزار Disavow Links استفاده نمود.

سخت ترین بخش کار، تهیه لیستی از بک لینک‌های مضر است. می توان از کنسول جستجوی گوگل برای دانلود لیستی از بک لینک‌ها استفاده کرد. البته سایت‌ها و ابزار‌های آنلاین دیگری مانند SEMRUSH و Ahrefs نیز این امکان را فراهم می کنند.

پس از مشاهده لیست بک لینک‌ها، می توان یک فایل متنی ایجاد و آدرس های اسپم را خط به خط در آن فایل ذخیره نمود. اگر بخواهید تمام لینک‌های ورودی از یک آدرس دامنه مشخص را disavow نمایید، کافی است نام آن را به صورت "domain:example.com" در فایل متنی خود ذخیره کنید.

پس از تهیه لیست، به صفحه Google Disavow links با آدرس زیر وارد شده و پس از انتخاب نام دامنه، روی گزینه "DISAVOW LINKS" کلیک کنید.

https://search.google.com/search-console/disavow-links

ابزار Disavow برای حذف بک لینک اسپم

تصویر(3)

در صفحه بعد مجددا روی گزینه "Disavow links" کلیک نمایید تا یک پنجره پاپ‌آپ باز شود. سپس می توانید فایل متنی ایجاد شده در مرحله قبل را انتخاب و آپلود کنید. با اتمام این عملیات، لیستی از لینک‌های اسپم به گوگل گزارش شده و ایمیلی نیز جهت تایید این گزارش برای شما ارسال خواهد شد.

ارسال گزارش لینک های مضر به گوگل برای حذف بک لینک اسپم

تصویر(4)

ممکن است پس از ورود به Disavow links و انتخاب دامنه با متن "Domain properties are not supported at this time" روبرو شوید. ابزار Disavow links فقط برای دامنه‌هایی که به روش URL prefix به کنسول گوگل اضافه شده باشند، قابل استفاده است. لذا جهت استفاده از Disavow links ابتدا باید دامنه را به صورت URL prefix به کنسول گوگل اضافه کرد. برای این امر، وارد کنسول گوگل شده و در زمان افزودن دامنه گزینه URL prefix را انتخاب کرده و آدرس کامل دامنه خود را وارد نمایید:

اضافه نمودن دامنه برای حذف بک لینک اسپم

تصویر(5)

سپس گوگل فایلی ارائه می دهد که باید آن را دانلود کرده و در‌ هاست خود قرار دهید. فایل باید در مسیری قرار گیرد که به صورت مستقیم تحت دامنه در دسترس باشد. برای نمونه:

https://example.com/googlebff9797c52a99ac4.html

 سپس روی گزینه "VERIFY" کلیک نمایید:

نحوه تایید دامنه در سرچ کنسول برای حذف بک لینک اسپم

تصویر(6)

در صورتی که مراحل به درستی طی گردند، دامنه به سرچ کنسول اضافه خواهد شد. اکنون با مراجعه به ابزار Disavow links و انتخاب دامنه، امکان آپلود فایل وجود خواهد داشت:

نحوه آپلود فایل و حذف بک لینک اسپم

تصویر(7)

جمع بندی

با توجه به اهمیت استفاده از Disavow links و حذف بک لینک اسپم، بهتر است گوگل تغییراتی در روال Disavow ایجاد کند. فرایند Disavow موجب شناسایی هرچه بیشتر بک لینک‌های مضر و سایت‌های مرجع ارائه دهنده آنها می شود. از این رو وجود فرایندی آسانتر برای انجام Disavow، می تواند بسیار مفید واقع گردد. در حال حاضر فرایند تهیه و گزارش لینک‌ها زمانبر است اما قطعا برای سایت‌هایی که مورد حمله سئوی منفی قرار گرفته‌اند، بسیار مفید خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *