معرفی و نحوه استفاده از ChatGPT
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

مزایا، معایب و نحوه استفاده از ChatGPT

شرکت OpenAI به تازگی یک نرم‌افزار هوش مصنوعی پرسش و پاسخ با نام ChatGPT معرفی نموده است که به سوالات پیچیده از طریق مکالمه، پاسخ می‌دهد.

ChatGPT یک فناوری انقلابی می‌باشد که برای تحلیل و فهم سوالات کاربران، آموزش دیده است. کاربران بسیاری از توانایی ChatGPT در ارائه پاسخ‌های با کیفیت، شگفت زده شده اند. تعداد زیادی از کاربران احساس می‌کنند که ChatGPT در آینده بتواند نحوه تعامل انسان‌ با کامپیوتر‌ و روش جمع آوری اطلاعات را تغییر دهد. در ادامه این مقاله مزایا و معایب و همچنین نحوه استفاده از ChatGPT، بررسی خواهد شد.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک چت بات می‌باشد که توسط OpenAI بر اساس 3.5 GPT توسعه یافته است. این چت بات توانایی قابل توجهی در گفتگوی محاوره ای و ارائه پاسخ هایی دارد که به طرز شگفت آوری شبیه انسان به نظر می‌رسند. مدل‌های مبتنی بر زبان بزرگ، پیش بینی کلمه بعدی را توسط یک سری از کلمات انجام می‌دهند.

Reinforcement Learning with Human Feedback یا RLHF که به معنای "تقویت یادگیری توسط بازخورد انسانی" است، یک لایه آموزش پذیر اضافی می باشد که از بازخورد انسانی، جهت کمک به ChatGPT، پیروی از دستورالعمل‌ها و ایجاد پاسخ‌های رضایت‌ بخش، استفاده می‌کند.

مدل‌های مبتنی بر زبان بزرگ

ChatGPT یک مدل مبتنی بر زبان بزرگ (large language model) است. این نوع مدل‌ها، توسط حجم انبوهی از داده‌ها آموزش داده می‌شوند تا کلمه‌ بعدی یک جمله را به صورت دقیق پیش‌بینی کنند. همچنین با افزایش داده‌ها، توانایی مدل‌های مبتنی بر زبان برای انجام کارهای بیشتر، افزایش می‌یابد.

مدل‌های مبتنی بر زبان بزرگ، به کمک یک سری از کلمات، می توانند کلمه و جملات بعدی را پیش بینی کنند. این توانایی به آنها اجازه می‌دهد تا پاراگراف‌ها و کل محتوا را بنویسند. با این حال مدل‌های مبتنی بر زبان بزرگ، محدود هستند زیرا نمی دانند یک انسان دقیقا چه می‌خواهد. ChatGPT در این بخش کاربرد خواهد داشت و با به کارگیری RLHF، آن را بهبود می‌بخشد.

چه کسی ChatGPT را ساخته است؟

ChatGPT توسط شرکت هوش مصنوعی OpenAI مستقر در سانفرانسیسکو، ایجاد شده است. در حال حاضر مدیرعامل شرکت OpenAI نیز سام آلتمن می باشد.

OpenAI به دلیل هوش مصنوعی معروف خود به نام DALL-E (یک مدل یادگیری عمیق که از دستورالعمل‌های متنی به نام prompt، تصاویر را تولید می‌کند)، مشهور است. مایکروسافت شریک و سرمایه گذار 1 میلیارد دلاری OpenAI می‌باشد که به طور مشترک، پلتفرم هوش مصنوعی Azure را توسعه داده اند.
مزایا و معایب ChatGPT

ChatGPT یک مدل مبتنی بر زبان پیشرفته است که قادر به تولید متن و کدهای برنامه نویسی منحصر به فرد خواهد بود. این ویژگی می‌تواند در یافتن پاسخ سوالات پیچیده، بسیار کاربردی باشد.

همانند پیشینیان ChatGPT، این فناوری هنوز هم مشکلات و کاستی‌های زیادی دارد. این محدودیت‌ها توسط OpenAI شناسایی گردیده و در صفحه اصلی ChatGPT نیز بیان شده اند.

مزایا

 • ChatGPT علاوه بر درک عمیق زبان نوشتاری، زبان‌های کدنویسی را نیز به خوبی درک می‌کند. ChatGPT می‌تواند چالش‌های کدنویسی را حل کرده و حتی برخی از فرمول‌های ریاضی را بنویسد.
 • ChatGPT روشی یکپارچه و آسان برای مکالمه با هوش مصنوعی ارائه می‌دهد.
 • در حال حاضر، استفاده از این فناوری رایگان است و صرفا نیاز به ثبت نام دارد.
 • با آنکه ChatGPT در مراحل ابتدایی قرار دارد اما عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داده است.
 • ChatGPT یک چت بات دارای هوش مصنوعی و همه کاره است که می‌توانید از آن به عنوان دستیار در راستای ساده‌سازی فرآیند تولید محتوا و حتی روال‌های کاری خود، استفاده کنید.

معایب

 • حتی اگر پاسخ ChatGPT اشتباه باشد، باز هم ممکن است به دلیل لحن قانع کننده آن، پاسخی ارائه دهد که درست به نظر برسد.
 • چنانچه از ChatGPT زیاد استفاده نمایید، متوجه تکرار الگوها و عبارات خاصی در پاسخ‌ها خواهید شد. این موضوع می‌تواند منجر به تولید محتوای تکراری شود.
 • گاهی اوقات ChatGPT متوقف می‌شود و به وضوح پاسخ سوالات را نمی داند. با این حال، معمولا با ترکیب یک یا دو کلمه در جمله، به سوال پاسخ خواهد داد.
 • در حال حاضر به دلیل رایگان بودن ChatGPT تقاضای زیادی برای آن وجود دارد و این موضوع می‌تواند منجر به تاخیر در پاسخ‌های آن شود.
 • ChatGPT به تازگی منتشر شده و به هدف نهایی خود حتی نزدیک هم نیست. به عنوان مثال، نمی‌داند که  چگونه برای شفاف‌سازی بیشتر، سوالاتی بپرسد.

نحوه استفاده از ChatGPT

برای استفاده از ChatGPT، نیاز است حداقل 18 سال سن و یک حساب OpenAI داشته باشید.

ChatGPT در حال حاضر به صورت رایگان در دسترس است و فرآیند ثبت نام آن نیز نسبتاً ساده می‌باشد. در ادامه مراحل ثبت نام به صورت گام به گام توضیح داده می‌شود: 

مرحله 1:

به وب سایت OpenAI مراجعه و روی گزینه "Try" در بالای سایت، کلیک نمایید.

نحوه استفاده از ChatGPT و آشنایی با ویژگی های آن

تصویر(1)

مرحله 2:

در این مرحله نیاز است ثبت نام انجام دهید یا چنانچه از پیش ثبت نام نموده اید، وارد حساب کاربری خود شوید. اگر حساب OpenAI ایجاد نکرده‌اید، نیاز است با استفاده از آدرس ایمیل خود و یک شماره تماس، حساب کاربری جدید ایجاد نمایید. در نظر داشته باشید که در حال حاضر این سرویس ایران را تحریم کرده و برای استفاده از آن نیاز است حتما از یک شماره تماس خارجی یا شماره‌های مجازی استفاده نمایید. همچنین باید از طریق IP‌ های خارجی اقدام کنید تا پس از ایجاد حساب، OpenAI پنل کاربری تان را مسدود نکند.

برای نحوه استفاده از ChatGPT باید در OpenAI حساب کاربری داشته باشید.

تصویر(2)

مرحله 3:

پس از ثبت نام و ورود به حساب کاربری، با چند پیام در خصوص قوانین روبرو خواهید شد. در واقع قبل از شروع فعالیت، اطلاع‌رسانی می‌شود که کارشناسان هوش مصنوعی ممکن است گفت‌و‌گوی شما با ChatGPT را برای ارزیابی عملکرد سیستم، بررسی کنند. اکنون، می‌توانید گفت و گوی خود را با ChatGPT آغاز نمایید. برای شروع مکالمه، سوال خود را در کادر پایین صفحه وارد کنید.

گفت و گو یک راه برای نحوه استفاده از ChatGPT

تصویر(3)

مرحله 4:

پس از طرح سوال، ChatGPT به سرعت پاسخ را ارائه می‌دهد. به عنوان مثال از او درباره میهن وب هاست سوال شد.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید، ChatGPT توضیح مختصری از میهن وب هاست ارائه داده است. چنانچه پاسخ رضایت بخش نبود، می‌توانید با انتخاب گزینه "Regenerate response"، پاسخ دیگری را درخواست کنید.

مزایا و معایب و نحوه استفاده از ChatGPT 

تصویر(4)

مرحله 5:

می‌توانید از همان کادر پایین، به پیام‌های ChatGPT پاسخ داده و مکالمه را ادامه دهید. همچنین این امکان وجود دارد تا با کلیک روی دکمه "New Chat" که در نوار کناری سمت چپ موجود است، مکالمه جدیدی را شروع کنید.

نحوه استفاده از ChatGPT و شروع فرآیند کار با آن

تصویر(5)

با توجه به زمان اندکی که برای چت کردن با ChatGPT صرف می‌کنید، پاسخ های شبیه انسان و مناسبی دریافت خواهید نمود. همچنین باور اینکه پاسخ‌ها توسط یک ماشین مصنوعی ارائه شده است، دشوار می‌باشد.

با این حال، ChatGPT غلط املایی ندارد و سرعت تایپ آن نیز مناسب است. به همین دلیل، می‌تواند از یک انسان واقعی متمایز باشد. می‌توانید از ChatGPT در برنامه نویسی نیز کمک بگیرید لذا برای شروع کار بسیار کاربری می‌باشد.

نحوه استفاده از ChatGPT برای نوشتن کد و برنامه

تصویر(6)

حتی می‌توانید از ChatGPT درخواست نمایید تا برایتان یک فیلمنامه بنویسد یا از آن برای فیلمنامه نویسی ایده بگیرید. همچنین این چت بات، جهت نوشتن مقاله (ترجیحا به زبان انگلیسی) و همچنین دریافت اطلاعات مختلف کاربرد دارد.

نحوه استفاده از ChatGPT برای محاسبات ریاضی

تصویر(7)

در واقع هرچیزی که مربوط به متن باشد را می‌توانید از این هوش مصنوعی جویا شوید و از آن کمک بگیرید. به عنوان مثال، در زمان طراحی سایت می‌توانید از ChtGPT درخواست نمایید تا یک صفحه HTML را برای شما طراحی کند.

برنامه نویسی و نحوه استفاده از ChatGPT در آن 

تصویر(8)

خروجی کد‌های بالا در تصویر زیر قابل مشاهده است:

نحوه استفاده از ChatGPT و خروجی آن

تصویر(9)

آیا در آینده ChatGPT جای مشاغل را می‌گیرد؟

هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند کارهای مختلف مانند کدنویسی، مقاله نویسی، تحقیقات و موارد دیگر را آسان تر کند. بر اساس تجربه به دست آمده، ChatGPT روال های کاری را تسهیل و مشاغل خاصی را آسان تر یا مولدتر خواهد کرد.

با توجه به محدودیت‌های ChatGPT، مشاغل بسیار کمی وجود دارند که ChatGPT بتواند تمامی وظایف آنها را انجام دهد. به عنوان مثال، برای تولید محتوا باید با انجام تحقیقات واقعی، نمودار و گزارشاتی را ارائه دهد تا بتواند جایگزین نویسندگان شود.

اما در مجموع، ChatGPT اشتباهات ساده زیادی مرتکب می‌شود که گاهی استفاده از آنها در برنامه‌نویسی یا مقاله‌نویسی، می‌تواند فرآیند تولید کد یا محتوا را طولانی‌تر کند. همچنین ChatGPT با آخرین اخبار و رویدادها بروز نمی‌شود و بیشتر داده‌های آن مربوط به قبل از سال 2022 می‌باشد. با این حال، این موضوع صرفا مربوط به نحوه استفاده از ChatGPT نیست و در اکثر فناوری های هوش‌ مصنوعی وجود دارد.

تا سال 2020، هیچ ابزار هوش مصنوعی جهت تولید محتوا و تصویر وجود نداشت. به یکباره در سال 2022، هزاران ابزار مقاله نویسی و تولید تصویر از طریق هوش مصنوعی، ایجاد شد. در حال حاضر این ابزارها به خوبی کار می‌کنند و در جهت تسهیل روند کاری برای تولیدکنندگان محتوا، موثر واقع شده‌اند. مطمئنا این ابزارها در 2 الی 3 سال آینده پیشرفت چشمگیری خواهند داشت و جایگزین اکثر مشاغل سنتی می شوند. با این حال، این موضوع به معنی پایان مشاغل نیست و صرفا ماهیت آنها تغییر می‌یابد.

قبل از اختراع تلفن‌ همراه، ارسال یک پیام از طریق نامه، روز‌ها یا هفته‌ها طول می‌کشید اما امروزه صرفا چند میلی ثانیه زمان می‌برد. اتفاقی مشابه این موضوع، در هوش مصنوعی نیز رخ خواهد داد. به عنوان مثال، کدنویسی یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی به تیمی از توسعه‌دهندگان و چندین ماه‌ کار نیاز دارد اما در آینده با ارسال یک پیام و طی چند دقیقه، قابل انجام است.

به احتمال فراوان، هوش مصنوعی در آینده جایگزین مشاغل مختلفی می‌شود و آنها را منسوخ خواهد کرد. با این حال، می‌تواند فرصت‌ها و قدرت‌ فوق العاده ای نیز در اختیار مردم قرار دهد.

در چه مواردی از ChtGPT استفاده شود؟

در هر موردی که با متن در ارتباط است می‌توانید از ChatGPT استفاده کنید و آن را تجربه نمایید. در لیست زیر موارد استفاده از آن بدون ترتیبی خاص، آورده شده است:

 • نوشتن ایمیل
 • ایجاد درخواست‌های شغلی
 • نوشتن داستان، شعر یا رمان
 • نوشتن جملات خنده دار
 • ایجاد بخش‌های اصلی پست وبلاگ
 • دریافت ایده‌ برای وبلاگ
 • دریافت ایده‌های تجاری
 • اختراع
 • دریافت راهنمایی برای کارهای روزمره
 • پرسیدن نظر
 • انجام تکالیف
 • کدنویسی و برنامه نویسی
 • عیب یابی کد
 • کمک به درک کد

نتیجه گیری

در این مقاله، نحوه استفاده از ChatGPT بررسی شد. از طریق این چت بات، می‌توانید به هوش مصنوعی و قدرت یادگیری ماشین، دسترسی داشته باشید. استفاده از ChatGPT بسیار سرگرم‌کننده و کاربردی است و می‌توانید با پرسش‌های متفاوت، ایده‌های مختلفی از آن دریافت و بسیاری از مشکلات خود را حل کنید.

با این حال، فناوری مذکور هنوز در مراحل اولیه توسعه قرار دارد. سام آلتمن، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل OpenAI، به طور علنی اعلام کرده است که «ChatGPT فوق العاده محدود می باشد.»

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *