آشنایی با انواع روتر و دلایل استفاده از آنها
مقاله

آشنایی با انواع روترها

روترها نقش "پلیس ترافیک" را در یک شبکه بر عهده دارند. آنها داده ها را به صورت بهینه بین شما، سایت ها و ISP ها، انتقال داده و انواع رسانه ها و پروتکل های شبکه را ترجمه می کنند. سریعترین مسیر رسیدن داده به مقصد را نیز مشخص می نمایند. اگر شبکه را هسته مرکزی ارتباطات جهانی در نظر بگیرید، روتر نقش قلب آن را خواهد داشت. در این مقاله سعی شده علاوه بر آشنایی با انواع روتر، تعریف وظایف و کاربرد این دستگاه نیز برای خوانندگان شرح داده شود.

آشنایی با انواع روتر یا همان پلیس ترافیک شبکه برای کسب و کارها نیاز است

تصویر(1)

Router یک دستگاه فیزیکی یا مجازی در بستر شبکه می باشد که برای دریافت، آنالیز و ارسال بسته های داده بین کامپیوتر ها، طراحی و ساخته شده است. روترها بسته دریافتی را بررسی و IP مربوط به مقصد آن را آنالیز می کنند. بر اساس آنچه در هدر این بسته داده و جداول forwarding (این جدول ها چگونگی خروج یک فریم را مشخص می کنند) وجود دارد، بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب می نمایند. شرکت های متعددی هستند که Router تولید می کنند و از معتبرترین آنها می توان به Cisco ،Juniper ،HP ،D-Link ،Huawei و Dell اشاره کرد. از نظر دسته بندی مدل OSI (این مدل، نحوه ارتباط برنامه ها از طریق یک شبکه را تعریف می کند)، لایه ای که Router در آن قرار می گیرد بین لایه دو و سه می باشد:

آشنایی با انواع روتر و لایه های مختلف آن

تصویر(2)

یک روتر برای اینکه با سایر شبکه ها ارتباط برقرار نماید از پروتکل هایی چون ICMP استفاده می کند. Router به Intelligent device یا "دستگاه هوشمند" نیز معروف است. زیرا به صورت هوشمندانه می تواند بهترین مسیر انتقال یک بسته داده از مبدا به مقصد را شناسایی و انتخاب نماید.

دلایل استفاده از روترها

روترها قابلیت بیشتری نسبت به سایر دستگاه های شبکه دارند. به عنوان مثال یک HUB صرفا داده ها را بین اعضای شبکه پخش می کند اما نمی تواند سریع ترین مسیر بین دستگاه ها را شناسایی و انتخاب نماید. در صورتی که router بهترین مسیر را برای انتقال داده ها پیدا کرده و داده ها را به همان مسیر هدایت می کند. بنابراین نیاز است با انواع روترها آشنایی داشته باشید تا در موقعیت های مختلف بهترین روتر را انتخاب نمایید.

روتر چگونه کار می کند؟

آشنایی با انواع روتر و شبکه و نحوه کارکرد آن ها

تصویر(3)

روترها ابتدا هدرهای یک بسته داده را می خوانند، آدرس IP مقصد را استخراج و آنالیز کرده و سپس بر اساس مقایسه ای که با جداول forwarding خود انجام می دهند، بهترین مسیر را انتخاب می نمایند. Router ها از مودم برای ارتباط بین دستگاه های مختلف استفاده می کنند. بیشتر روترها دارای تعداد زیادی پورت هستند تا بتوانند تعداد بالایی دستگاه را همزمان به اینترنت متصل نمایند.

Router ها از دو نوع جدول برای محاسبه بهترین مسیر ارسال داده استفاده می کنند:

 • جدول ثابت یا static
 • جدول متغیر یا dynamic

جدول ثابت به صورت دستی کانفیگ می شود اما داده های جدول متغیر، بر اساس فعالیت سایر روترهای موجود در شبکه، همواره بروز می گردد. روترها اتصال بین کامپیوترها و دستگاه های مختلف را برقرار می کنند تا یک شبکه همواره در دسترس بماند. آنها داده های دریافتی را آنالیز کرده و حتی بسته آنها را تغییر می دهند و به مسیرها و شبکه های دیگر ارسال می کنند.

مزیت روترها

روتر مزایای بسیاری دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • افزایش امنیت: روترها در یک شبکه LAN، داده ها را به صورت broadcast منتقل می کنند اما با توجه به انتخاب مسیری که انجام می دهند، صرفا روتر خاصی می تواند داده ها را بخواند. با این عمل امنیت داده ها افزایش می یابد.
 • بهبود کارایی: روتر می تواند در شبکه های منفرد باعث بهبود کارایی شود. برای مثال شبکه ای را در نظر بگیرید که دارای 10 عدد workstation یا "ایستگاه کاری" می باشد. به صورت پیش فرض همه این workstation ها از یک کابل برای تبادل اطلاعات استفاده می کنند اما با قرار دادن یک روتر در میان این workstation ها و دسته بندی آنها به دو خوشه 5 عددی، عملا ترافیک داده های عبوری به نصف کاهش پیدا کرده و کارایی افزایش خواهد یافت.
 • افزایش پایداری شبکه: زمانی که چندین شبکه از طریق روترها به یکدیگر متصل می شوند، اگر یک شبکه از دسترس خارج شود یا اینکه مشکلی در کابل ها رخ دهد، روتر صرفا آن شبکه را جدا کرده و دیگر اعضای شبکه، بدون اختلال در دسترس خواهند بود. با این کار پایداری شبکه بالا خواهد رفت.
 • افزایش مقیاس یک شبکه: در شبکه های کابلی نباید فاصله بین سیستم ها بیش از 1000 متر باشد و این موضوع برای ایجاد شبکه در کسب و کارهای بزرگ، محدودیت ایجاد می کند. به عنوان مثال، یک کارخانه بزرگ را در نظر بگیرید که دارای چندین سیلو بزرگ چند هزار متری است، اگر بخواهید در این کارخانه شبکه کابلی ایجاد کنید، می توانید از روترها در نقش repeater (باز تولید کننده سیگنال) استفاده نمایید.

انواع روترها

انواع روترها برای استفاده در شبکه های مختلف وجود دارد که کاربرد هر کدام متفاوت است:

 1. روترهای بی سیم (Wireless Router): این روترها برای برقراری اتصال لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند و هر وسیله دیگری که قابلیت استفاده از Wi-fi را داشته باشد، بکار گرفته می شوند. روترهای بی سیم می توانند امکان برقراری اتصال در سطح شبکه داخلی ethernet را فراهم سازند تا دستگاه های موجود در شبکه، با یکدیگر نیز در ارتباط باشند.

آشنایی با انواع روتر و تجهیزات تشکیل دهنده آن

تصویر(4)

 1. روترهای Brouter: این روترها در واقع ترکیبی از یک bridge و یک روتر می باشند. این نوع روترها بین دو یا چند شبکه قرار گرفته و کار انتقال و هدایت داده ها را بر عهده می گیرند. این نوع روترها عملا کار bridge و روتر را همزمان انجام می دهند. به این صورت که قسمتی از داده را به سیستم های هدف رسانده و دیگر ترافیک داده را به دیگر شبکه ها منتقل می کنند.

آشنایی با انواع روتر برای انتخاب روتر مناسب کسب و کار لازم است 

تصویر(5)

 1. روترهای مرکزی (Core router): این روترها صرفا می توانند داده ها را در یک شبکه مشخص به گردش در بیاورند و توانایی انتقال داده به سایر شبکه ها را ندارند. این روترها به عبارتی Backbone (متصل کننده اجزای مختلف) های یک شبکه هستند. این نوع روترها معمولا از سوی isp ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. روترهای لبه (Edge router): این روترها دستگاه هایی با ظرفیت کم هستند که از لحاظ مکان قرار گیری در توپولوژی یک شبکه، در لبه ها قرار می گیرند تا به شبکه فعلی امکان ارتباط با شبکه های دیگر را بدهند. به این روترها، Access Router نیز گفته می شود.

تفاوت انواع روتر و آشنایی با انواع روتر

تصویر(6)

 1. روترهای مجازی (Virtual routers): روترهای مجازی، قطعات نرم افزاری یا فریمور مبتنی بر نرم افزار هستند که همان کار Router را انجام می دهند. از آنها معمولا جهت بالا بردن پایداری شبکه استفاده می شود. برای این کار نیز می بایست روتر مجازی را به عنوان default gateway (ورودی پیشفرض) تنظیم نمایید. مزیت روترهای مجازی این است که با گسترش کسب و کار، می توانید به سرعت روتر را تغییر داده و میزبان دستگاه های بیشتری در شبکه باشید.

کسب و کارها چگونه از روترها استفاده می کنند؟

روترها، کسب و کار شما را به دنیای اینترنت متصل می کنند، آنها از اطلاعات شما محافظت کرده و حتی مشخص می نمایند که کدام سیستم کامپیوتری اولویت بالاتری برای دریافت اطلاعات داشته باشد. با این کار موجب بهبود کارایی، کاهش هزینه ها و البته افزایش امنیت کاربران می شوند. روترها هر نوع کسب و کاری را مدیریت می کنند. از داده های صوتی گرفته تا داده های تصویری یا حتی دسترسی های WI-FI، همگی از طریق روترها قابل مدیریت هستند. به وسیله  آشنایی با انواع روتر ها شما باید از بین 5 روتر نامبرده شده در قسمت قبل، روتر مورد نیاز کسب و کار خود را برگزینید.

روترها از طریق بهبود موارد زیر، به ما کمک می کنند:

 • به اشتراک گذاری برنامه های تجاری
  • اگر صاحب شرکت هستید و کارمندانتان برای انجام کارها نیازمند دسترسی به برنامه اختصاصی مرتبط با کسب و کار شما هستند، می توانید با استفاده از روترها و اتصال برنامه خود به اینترنت، امکان کار کردن غیر حضوری کارمندان خود را فراهم نمایید. روترها می توانند خدماتی مانند تماس های صوتی و ویدئو کنفرانس را نیز برایتان امکان پذیر کنند.
 • بهبود دسترسی به اطلاعات
  • کارمندان همواره نیازمند دسترسی به داده ها هستند و روترها امکان دسترسی به داده ها  را در سطح های مختلف فراهم می کنند.
 • بهبود خدمات مشتری
  • امروزه کاربران به دنبال خدماتی هستند که همواره در دسترس باشد و بالاترین سرعت دسترسی را ارائه دهد. برای دستیابی به چنین هدفی، نیاز است که از روترها در شبکه خود استفاده نمایید.
 • کاهش هزینه های عملیاتی
  • فناوری موجود در روترها، باعث کاهش هزینه ها می شود. به عنوان مثال در یک شرکت کارمندان می توانند با کمک روتر به یک پرینتر یا سروری خاص دسترسی داشته باشند و به این صورت کار خود را پیش ببرند و نیازی به خرید تجهیزات بیشتر نباشد.

مزیت های روتر آنقدر زیاد است که شرکت ها کوچک و بزرگ می توانند با استفاده از آن، میزان کارایی خود را چندین برابر افزایش دهند. پس می بایست تعریف روتر، کاربردی های آن و کاربری های متفاوت برای کسب و کارهای مختلف را بدانید. به طور نسبی با انواع روتر ها آشنایی داشته باشید تا از روتر مناسب کار خود استفاده نمایید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *