معرفی کامل سوئیچ KVM و لارا
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

آشنایی با سوئیچ KVM و لارا

اگر در محل کار خود نیاز داشته باشید که با چند سیستم کامپیوتری مختلف کار کنید، به طور معمول باید برای هر سیستم یک مانیتور، موس و کیبورد مجزا تهیه نمایید و زحمت رفتن به پشت میز کار هرکدام از این سیستم ها را نیز بکشید. اگر همه این سیستم ها در یک میز کار باشند، با یک وضعیت آشفته از موس ها و کیبوردها روبرو خواهید شد. مگر این که بخواهید فقط از یک موس، کیبورد و مانیتور استفاده کنید به این شرط که هر بار تصمیم به استفاده از کامپیوتر جدیدی گرفتید موس، کیبورد و کابل مانیتور را از سیستم فعلی جدا کرده و به سیستم دیگری متصل نمایید. این موضوع علاوه بر کار فیزیکی باعث کاهش عمر مفید قطعات نیز خواهد شد. اما اگر بین تعداد زیادی سیستم باشد چه می توان انجام داد؟ اینجاست که سوئیچ KVM و لارا به کار می آید.

تعداد سیستم ها در انتخاب بین سوئیچ KVM و لارا موثر است.

تصویر(1)

تصور نمایید که در یک دیتاسنتر کار می کنید و می خواهید بین صدها سرور به یک سرور خاص متصل شده و کار خود را انجام دهید. چگونه باید این کار را انجام دهید؟ خوشبختانه ابزاری به نام سوئیچ KVM و لارا وجود دارد که برای این کار توسعه داده شده است.

سوئیچ KVM چیست؟

عبارت KVM مخفف Keyboard, Video (monitor), Mouse است. کار اصلی سوئیچ KVM، ایجاد امکان کنترل، جابجایی بین سیستم ها و مدیریت کامپیوتر ها یا سرورها از طریق یک موس، کیبورد و مانیتور واحد است. به این مجموعه، کنسول KVM نیز گفته می شود.

در حالت ساده، سوئیچ KVM یک دستگاه سخت افزاری، معمولا به ابعاد یک جعبه کوچک است که یک موس، کیبورد و مانیتور واحد را به دو یا چند کامپیوتر متصل می کند. به این صورت که همه کامپیوترها به سوئیچ KVM و آن سوئیچ به موس، کیبورد و مانیتور وصل شده است. تصویر(2)

چگونگی اتصال سوئیچ KVM 

تصویر(2)

برای انجام سوئیچ بین سیستم های موجود، می توان از دکمه تعبیه شده در سوئیچ KVM و لارا، فشردن یک کلید روی کیبورد، کلیک روی غلتانک موس یا نرم افزار موجود روی صفحه مانیتور استفاده کرد (تصویر 3). صرف نظر از روش مورد استفاده شما، ایده اصلی استفاده از سوئیچ KVM که همان امکان سوئیچ بین سیستم های مختلف آن هم فقط از طریق یک موس، کیبورد و مانیتور می باشد، اجرایی شده است. سوئیچ KVM از سخت افزار و فریمور استفاده می کند تا سوئیچ  روان تری بین کامپیوتر ها انجام دهد و همزمان اطمینان حاصل نماید که موس، کیبورد و مانیتور به کامپیوتر هدف متصل می شود.

اتصال تمامی اجزای در سوئیچ KVM و لارا

تصویر(3)

سوئیچ KVM دقیقا چگونه کار می کند؟

پس از روشن کردن کامپیوتر و در حین لود اولیه، سیستم عامل به صورت خودکار سیگنال های موس، کیبورد و مانیتور را جستجو می کند. پس از تایید ارتباط، مانیتور صفحه آغازین را نشان خواهد داد. فرایند شروع به کار یک کامپیوتر یا سرور، به صورت پیچیده ای با موس، کیبورد و مانیتور عجین شده است. یک KVM امکان سوئیچ بر اساس سیگنال های مختص به هر سیستم را با استفاده از تکنولوژی شبیه سازی سیگنال، فراهم می سازد.

نحوه کار سوئیچ KVM و لارا

تصویر(4)

از آنجا که هدف اصلی KVM انجام سوئیچ موس، کیبورد و مانیتور بین سیستم های کامپیوتری مختلف است، این نکته بسیار اهمیت دارد که KVM بتواند سیگنال شبیه سازی شده صحیحی برای اتصال موس، کیبورد و مانیتور به سیستم های هدف ارسال کند و اختلالی در پردازش CPU سیستم مربوطه رخ ندهد.

یک سوئیچ KVM و لارا باید بتواند با برندهای مختلف موس، کیبورد و مانیتور ارتباط برقرار کند، تعداد زیادی از سیستم عامل ها را پشتیبانی نماید و به طور همزمان ارتباط تصویری پایدار و با اندازه مناسب ارائه دهد.

سوئیچ های KVM برای سیستم های دسکتاپ و اتاق های سرور

بر اساس نوع سوئیچ KVM، تعداد مشخصی سیستم کامپیوتری قابل پشتیبانی خواهد بود. این تعداد دقیقا برابر با تعداد پورت هایی است که یک KVM دارد. سوئیچ های KVM بین 2 تا 64 پورت دارند که به معنی پشتیبانی از 2 الی 64 سیستم کامپیوتری مختلف از طریق یک موس، کیبورد و مانیتور می باشد. هر چقدر تعداد پورت های KVM بیشتر باشد، برای محیط بزرگتری استفاده خواهد شد. از این رو، KVM های 4 پورتی برای اتصال به کامپیوتر های رومیزی استفاده می شوند در حالی که KVM های دارای 8 الی 64 پورت برای اتاق های سرور به کار گرفته می شوند. علاوه بر موس، کیبورد و مانیتور، می توان قابلیت اشتراک گذاری USB و audio را نیز به KVM ها افزود.

انواع مختلف سوئیچ های KVM عبارتند از:

 • Over-ip KVM برای مدیریت از راه دور سرور ها
 • Matrix KVM (نوعی از Over-ip KVM) برای مدیریت اتاق سرور ها
 • Multi-viewer KVM برای مدیریت مراکز کنترل و ویرایش ویدیو
 • Multi-display KVM برای اتاق های بازرگانی ، بورس و بانک ها
 • Secure KVM برای سازمان های دولتی و نهاد های امنیتی
 • Special KVM برای برخی خطوط تولیدی کارخانه ها

سوئیچ KVM Over ip

LARA اولین سیستم KVM روی TCP/IP و مستقل از برند است. با استفاده از LARA می توان قابلیت اتصال تحت TCP/IP را به یک سوئیچ KVM افزود تا مدیران سرورها بتوانند از راه دور و با استفاده از یک مرورگر، به سرور متصل شده و آن را مدیریت نمایند. LARA دسترسی های کامل مدیریتی همچون ریست تنظیمات سخت افزاری و خاموش روشن کردن سرور را در اختیار مدیر سرور قرار می دهند. برای کار با LARA نیاز به نصب نرم افزار خاصی نمی باشد.

LARA

LARA به شما اجازه می دهد بدون حضور فیزیکی در دیتاسنتر، سرور خود را کنترل، پیکربندی و مدیریت نمایید. دسترسی تحت TCP/IP نیز بر اساس ارتباط ISDN انجام می شود. می توان LARA را به یک سرور واحد متصل نمود یا آن را به سوئیچ KVM متصل کرده و در این صورت از یک LARA برای اتصال به تعداد زیادی سرور استفاده کرد و این یعنی استفاده همزمان از سوئیچ KVM و لارا که در بسیاری از دیتا سنتر ها ممکن است انجام شود.

نمونه ای از LARA

تصویر(5)

امنیت LARA

امکانات جامع امنیتی LARA، تمام ملزومات مورد نیاز را فراهم می سازد. LARA با استفاده از الگوریتم های استاندارد کدگذاری داده ها، تمامی بسته های داده را کدگذاری می کند. همچنین LARA امکان افزودن امضا های امنیتی جداگانه را جهت جلوگیری از حملات نیز دارد. علاوه بر این، یک سیستم مدیریت هوشمند نیز در آن قرار داده شده است که امکان ایجاد پروفایل کاربری برای افراد مجزا را فراهم می کند و تنظیم سطح دسترسی های مختلف برای این پروفایل ها نیز امکان پذیر می باشد.

قابلیت سازگاری LARA

یک LARA به تنظیمات و پیکربندی خاصی از سمت سرور یا سیستم مدیر سرور، نیاز ندارد. همچنین با تمامی موس و کیبوردهای PS2 سازگار بوده و تمام اتصالات گرافیکی برای تصویر تا ابعاد 1280 در 1024 پیکسل را پشتیبانی می کند. علاوه بر این، LARA به سیستم عامل سرور وابسته نیست. در سیستم مبدا نیز وجود یک مرورگر با قابلیت پشتیبانی از JAVA، کافی خواهد بود.

جمع بندی 

در مجموع می توان در مقایسه سوئیچ KVM و لارا گفت سوئیچ های KVM به متخصصان کمک می کنند که در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایند و به سرعت بین سیستم های کامپیوتری و سرورهای موجود جابجا شوند. 

برخی از مکان های استفاده KVM عبارتند از:

 • ادارات
 • کسب و کارهای کوچک
 • اتاق سرورها
 • دیتاسنترها
 • اتاق های کنترل و نظارت
 • کارخانه ها

این موضوع کاملا وابسته به نیاز شما است که کدام نوع از سوئیچ KVM را برای کسب و کار خود برگزینید اما استفاده از KVM ها باعث افزایش بهره وری، مدیریت بهتر و صرفه جویی در هزینه و فضای کسب و کار شما خواهد شد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *