استفاده صحیح از تگ های عنوان و نکاتی که باید بدانید
مقاله

نکاتی برای استفاده صحیح از تگ های عنوان H1 تا H6

همانطور که می‌دانید، تگ‌ های عنوان برای ایجاد ساختار در محتوای صفحات وب ضروری هستند. با استفاده از تگ‌ های عنوان، می‌توانید محتوای صفحات خود را بخش بندی نمایید. شما باید از تگ‌های عنوان برای سرفصل‌ها استفاده کنید و صرفا جهت بزرگ کردن یا پررنگ کردن متون آنها را به کار نبرید. از همین رو مهم است تا حتما نحوه استفاده صحیح از تگ های عنوان را بدانید.

تعریف تگ‌ های عنوان

از تگ‌های <h1> تا <h6> برای تعریف موضوع صفحات وب استفاده می‌شود.

<h1> اولین عنوانی می‌باشد که برای صفحات وب ضرورت دارد. تگ <h6> در مقایسه با سایر تگ‌های عنوان، کم اهمیت تر است.

تگ‌های عنوان عبارتند از:

  • <h1>متن موردنظر</h1>
  • <h2>متن موردنظر</h2>
  • <h3>متن موردنظر</h3>
  • <h4>متن موردنظر</h4>
  • <h5>متن موردنظر</h5>
  • <h6>متن موردنظر</h6>

تگ h1 باید سرفصل اصلی باشد و تگ‌ های h2 ،h3 و غیره در ادامه آن قرار گیرند. h1 معمولاً پررنگ ترین عنوان خواهد بود در حالی که سایز فونت h6 کوچکترین است.

هر آنچه که باید در خصوص استفاده صحیح از تگ های عنوان بدانید

تصویر (1)

به عبارت ساده‌تر، تگ‌های عنوان صرفاً جهت قالب‌بندی و طبقه‌بندی محتوای صفحات وب کاربرد دارند. تگ‌های عنوان ویژگی‌های مختلفی برای ایجاد وب‌سایت‌های کاربرپسند دارند اما موتورهای جستجو از این عناوین صرفاً جهت ایندکس ساختار و محتوای صفحات وب از جمله پست‌های وبلاگ، استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که تگ‌های عنوان برای نشان دادن ساختار صفحات وب به کار می‌روند.

نحوه استفاده صحیح از تگ های عنوان برای سئو 

به غیر از جنبه طراحی، چند نکته دیگر وجود دارد که باید در مورد استفاده صحیح از تگ های عنوان بدانید.

  • هدف استفاده صحیح از تگ های عنوان

هدف اصلی استفاده صحیح از تگ های عنوان این است که محتوای خود را با عناوین مختلف دسته بندی کنید تا طراحی صفحات کاربر پسندتر شود و افراد با خواندن زیر عنوان‌ها، راحت تر وب سایت شما را درک کنند. همانطور که ذکر شد، تگ H1 مهمترین تگ است. بنابراین هر زمان که می‌خواهید از آن برای عنوان صفحه خود استفاده کنید، متن آن را به گونه‌ای انتخاب نمایید که افراد صرفا با خواندن عنوان، موضوع وب سایت شما را درک کنند. بنابراین تگ h1 باید به گونه ای باشد که موضوع اصلی صفحه وب شما را به صورت مختصر توصیف کند.

  • سلسله مراتب

سلسله مراتب در صفحه وب شما باید به شکلی باشد که ابتدا تگ <h1> قرار گیرد و پس از آن <h2> سپس <h3> و <h4> و به دنبال آن <h5> درج شود. برای سئوی بهتر، باید سلسله مراتب را به این صورت انجام دهید.

تگ‌های عنوان حاوی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی، اولین و مهمترین اولویت هر متخصص سئو هستند. برای استفاده صحیح از تگ های عنوان ابتدا بهترین کلمات کلیدی با توجه به محتوای صفحه وب بررسی می‌شوند. سپس باید این کلمات کلیدی با عناوین کلمه کلیدی کانونی، کلمه کلیدی اصلی، کلمه کلیدی ثانویه و کلمه کلیدی سوم دسته بندی گردند. کلمه کلیدی کانونی، صرفا برای یک صفحه تنظیم خواهد شد. بهتر است کلمه کلیدی کانونی خود را در عنوان، متا تگ‌ها و عنوان h1 صفحه وب قرار دهید.

آشنایی با نحوه استفاده صحیح از تگ های عنوان

تصویر (2)

فراوانی استفاده از تگ‌های عنوان به خصوص تگ h1

توصیه می‌شود که صرفا از یک تگ h1 در هر صفحه وب استفاده شود. زیرا تگ h1 باید مانند عنوان یک روزنامه باشد و سایر مطالب توسط زیرعنوان‌ها و پیروی از سلسله مراتب تگ‌های عنوان، ساختاربندی شوند. استفاده از عناوین فرعی به ساختار محتوای شما بستگی دارد. استفاده صحیح از تگ های عنوان موجب می شود تا سایت شما جایگاه به نسبت بهتری در نتایج گوگل به دست بیاورد.

تگ H1 در HTML5

در نسخه‌های قبلی HTML، طراحان سایت تنها مجاز به استفاده از یک تگ H1 در هر صفحه بودند. آنها از تگ H1 صرفا برای قرار دادن لوگوی کسب‌وکار خود در صفحه استفاده می‌کردند و سپس عنوان اصلی صفحه با تگ H2 آغاز میشد. به کمک نسخه بروز شده Html یعنی HTML5، این امکان فراهم شده است تا چندین تگ h1 را در یک صفحه وب با توجه به نیازهای طراحی، داشته باشید.

جمع بندی

تگ‌های عنوان برای بهبود سئوی پست‌های وبلاگ شما بسیار مهم هستند. یکی از اشتباهاتی که در میان وبلاگ نویسان تازه کار رایج است، استفاده بیش از حد از تگ‌های H2 یا H3 می‌باشد. در مواقعی نیز تگ‌های H2 نادیده گرفته می‌شوند و تنها تگ‌های H3 مورد استفاده قرار می‌گیرند. این روش ممکن است امتیاز SEO صفحه شما را کاهش دهد. به همین خاطر در این مقاله روش های استفاده صحیح از تگ های عنوان بیان شده اند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *