بیت کوین چیست؟
مقاله

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است که در ژانویه سال 2009 ایجاد شده است. این ایده توسط یک توسعه دهنده با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ارائه گردید. هویت واقعی وی هنوز تایید نشده است. بیت کوین وعده هزینه معامله پایین تر از مکانیسم پرداخت آنلاین را ارائه کرده است و برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت توسط یک مقام غیر متمرکز اداره می شود.

هیچ بیت کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط محاسباتی است که در یک دفترچه عمومی در ابر نگهداری می شوند. به همراه تمام معاملات بیت کوین تعداد زیادی از محاسبات قدرتمند انجام می شود. بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و پشتیبانی نمی گردد و همچنین بیت کوین های شخصی به عنوان کالایی با ارزش محسوب نمی شوند. علیرغم اینکه این مناقصه قانونی نیست، بیت کوین از محبوبیت بالایی برخوردار است و باعث شده است تا صدها ارز مجازی دیگر که به طور مشترک با عنوان Altcoin شناخته می شوند، راه اندازی گردند.

پیشگویی های کلیدی

 بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد و بزرگترین ارز در جهان محسوب می شود. برخلاف پول فیات، بیت کوین با استفاده از سیستم رهبری غیر متمرکز موسوم به بلاکچین ایجاد، توزیع، معامله و ذخیره می شود. تاریخچه بیت کوین دارای فراز و نشیب های بسیاری بوده است؛ این رمزنگاری در سال 2017 تقریباً 20،000 دلار به ازای هر سکه صعود کرد . به مدت 2 سال نیز این صعود ادامه داشت اما پس از دو سال با نصف شدن مبلغ سود، به حد ثابتی رسید.

درک بیت کوین

بیت کوین نوعی رمزنگاری است. بیت کوین با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی شناخته می شود. کلید عمومی (قابل مقایسه با شماره حساب بانکی) به عنوان آدرسی است که برای  جهانیان منتشر می شود و ممکن است دیگران  به آن بیت کوین ارسال کنند. کلید خصوصی (قابل مقایسه با پین ATM) به معنای یک راز محافظت شده است و فقط برای مجوز انتقال بیت کوین استفاده می شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت کوین اشتباه گرفت که یک وسیله فیزیکی یا دیجیتالی است و تجارت بیت کوین را تسهیل می کند و به کاربران امکان می دهد مالکیت سکه ها را ردیابی کنند.

 اصطلاح کیف پول کمی گمراه کننده است زیرا ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین بدان معنی است که هرگز آن را در "یک کیف پول" ذخیره نمی کند بلکه غیرمستقیم روی یک بلاکچین قرار می گیرد.

نحوه کار بیت کوین

بیت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که برای تسهیل پرداختهای فوری از فناوری همتا استفاده می کند. افراد و شرکتهای مستقل و صاحب قدرت، در شبکه بیت کوین شرکت می کنند. همچنین با عنوان "ماینر" نیز شناخته می شوند و از پاداش و هزینه تراکنش پرداخت شده در بیت کوین انگیزه می گیرند.

ماینر ها را می توان به عنوان مرجع غیرمتمرکز و قابل اعتماد شبکه بیت کوین تصور کرد. بیت کوین جدید با نرخ ثابت اما به صورت دوره ای و رو به زوال به ماینر ها عرضه می شود، به گونه ای که کل عرضه بیت کوین ها به 21 میلیون نفر می رسد. در حال حاضر، تقریباً 3 میلیون بیت کوین وجود دارد که هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته اند. به این ترتیب، بیت کوین (و هر رمزنگاری که از طریق یک فرآیند مشابه ایجاد شود) متفاوت از ارز فیات عمل می کند. در سیستم های بانکی متمرکز نرخ ارز مطابق با نرخ کالا محاسبه می شود. در حالی که یک سیستم غیر متمرکز مانند بیت کوین نرخ آزادی را پیش از زمان و طبق الگوریتم تعیین می کند.

استخراج بیت کوین روندی است که بوسیله آن بیت کوین ها به گردش در می آیند. به طور کلی، استخراج معادن برای کشف یک بلوک جدید که به بلاک چین اضافه می شود، نیاز به حل معماهای محاسباتی دشواری دارد.

ارزش بیت کوین چیست؟

قیمت بیت کوین کاملاً به اندازه شبکه ماینینگ آن بستگی دارد، هرچه این شبکه بزرگتر باشد، تولید بیت کوین های جدید دشوارتر و در نتیجه پرهزینه تر است. با افزایش هزینه های تولید، قیمت بیت کوین نیز افزایش می یابد. قدرت پردازش کل شبکه ماینینگ بیت کوین با عنوان "میزان هش" شناخته می شود که با اشاره به تعداد دفعات در ثانیه، شبکه می تواند تلاش کند تا یک معمای هش کردن را قبل از اضافه شدن یک بلوک به بلاکچین تکمیل کند. از 23 اکتبر سال 2019 ، این شبکه به رکوردی  بالای 114 کوینتیلیون در ثانیه رسید.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

هیچ کس نمی داند چه کسی بیت کوین را اختراع کرده است، یا حداقل کسی به قطعیت نمیداند. ساتوشی ناکاموتو نامی در ارتباط با شخص یا گروهی از افراد است که در سال 2008 کاغذ سفید بیت کوین را منتشر کرده است  و روی نرم افزار اصلی بیت کوین که در سال 2009 منتشر شد، کار کرده است.

قبل از ساتوشی

گرچه وسوسه انگیز است که به چرخش رسانه ها اعتقاد داشته و باور کنید که ساتوشی ناکاموتو یک نابغه بوده  که بیت کوین را از هوا خلق کرده است، اما چنین نوآوری هایی به طور معمول در خلاء اتفاق نمی افتند. تمام اکتشافات علمی مهم، هر چقدر هم که ظاهراً اصلی به نظر برسند، بر اساس تحقیقات قبلی به وجود آمده اند. 

چرا ساتوشی ناشناس است؟

دو انگیزه اصلی برای مخفی نگه داشتن مخترع بیت کوین وجود دارد. اولین مورد حریم خصوصی است. با افزایش محبوبیت بیت کوین - که به یک پدیده جهانی تبدیل شده است - Satoshi Nakamoto احتمالاً توجه بسیاری از رسانه ها و دولت ها را به خود جلب می کند.

دلیل دیگر ایمنی است. تنها در سال 2009 ، 32  هزار و 489 بلوک ماینینگ شده اند که  نرخ پاداش 50 BTC در هر بلوک و به صورت کلی 1،624،500 BTC بود که در 25 اکتبر 2019 به ارزش 13.9 میلیارد دلار رسید.

شخصی که  مقدار زیادی بیت کوین دارد می تواند مورد هدف مجرمانه  قرار بگیرد، به خصوص که بیت کوین کمتر شبیه سهام و بیشتر شبیه پول نقد است. اگرچه احتمالاً مخترع بیت کوین برای انجام هرگونه انتقال ناشی از اخاذی احتیاط می کند، اما ناشناس ماندن راهی مناسب برای ساتوشی جهت جلوگیری از قرار گرفتن در معرض خطر  است.

دریافت بیت کوین به عنوان وجه نقد

بیت کوین ها می توانند به عنوان وجه پرداختی برای محصولات فروخته شده یا خدمات ارائه شده، پذیرفته شوند. اگر یک فروشگاه دارید، علامتی را به نمایش بگذارید که می گوید "بیت کوین در اینجا پذیرفته می شود". بسیاری از مشتریان از این موضوع خوشحال خواهند شد. معاملات را می توان با ترمینال سخت افزاری یا آدرس کیف پول از طریق کدهای QR و برنامه های صفحه لمسی انجام داد. یک تجارت آنلاین می تواند با اضافه کردن این گزینه پرداخت به سایر موارد مانند کارت های اعتباری، پی پال و غیره ، به راحتی بیت کوین ها را بپذیرد.

سرمایه گذاری در بیت کوین

بسیاری از طرفداران بیت کوین معتقدند  که ارز دیجیتال برای استفاده در آینده است. بسیاری از کسانی که بیت کوین را تأیید می کنند باور دارند که این سیستم، پرداخت سریع و بدون هزینه را برای معاملات در سراسر جهان، فراهم می کند. در واقع، یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین این است که آنها می توانند به عنوان جایگزینی برای پول ملی و کالاهای سنتی مانند طلا باشند.

در مارس 2014، IRS اظهار داشت که تمام ارزهای مجازی، از جمله بیت کوین مشمول مالیات می شوند. سود یا ضرر ناشی از بیت کوین که به عنوان سرمایه نگه داشته می شود به عنوان سود یا ضرر سرمایه محقق می شود.

ریسک های سرمایه گذاری بیت کوین

بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری عادی طراحی نشده است، برخی سرمایه گذاران پس از آن که در ماه مه 2011 و در نوامبر 2013  رشد بیت کوین را مشاهده کردند از آن به عنوان پول دیجیتالی استفاده نمودند. مفهوم واحد پول مجازی هنوز هم جدید است و در مقایسه با سرمایه گذاری های سنتی، بیت کوین از حمایت کمتری برخوردار است، هنوز هم بعد از 10 سال، آنها (مانند تمام ارزهای دیجیتالی) در مرحله توسعه باقی مانده اند و به طور مداوم در حال تحول هستند.

ریسک تنظیم بیت کوین

بیت کوین رقیب ارز دولتی است و ممکن است برای معاملات بازار سیاه، پولشویی، فعالیت های غیرقانونی یا فرار مالیاتی مورد استفاده قرار گیرد. در نتیجه، دولت ها ممکن است به دنبال تنظیم، محدود یا ممنوعیت استفاده و فروش بیت کوین باشند. فقدان مقررات یکسان در مورد بیت کوین (و سایر ارزهای مجازی) سوالاتی درباره طول عمر، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می کند.

خطر امنیتی بیت کوین

اکثر افرادی که دارای بیت کوین هستند و از آن استفاده می کنند، بیت کوین های خود را از طریق عملیات ماینینگ به دست نیاورند. در عوض، آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را در هر یک از بازارهای آنلاین معروف به مبادلات بیت کوین خریداری و می فروشند. مبادلات بیت کوین کاملاً دیجیتالی است و مانند هر سیستم مجازی در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی قرار دارد. اگر یک سارق به هارد دیسک رایانه صاحب بیت کوین دسترسی پیدا کند و کلید رمزنگاری خصوصی وی را سرقت کند، می تواند بیت کوین های سرقت شده را به حساب دیگری منتقل کند. هکرها همچنین می توانند مبادلات بیت کوین را هدف قرار دهند و به هزاران حساب و کیف پول دیجیتالی که بیت کوین ها در آن نگهداری می شوند، دسترسی پیدا کنند.

خطر تقلب در بیت کوین

در حالی که بیت کوین از رمزنگاری کلید خصوصی برای تایید صاحبان و ثبت معاملات استفاده می کند، کلاهبرداران ممکن است اقدام به فروش بیت کوین های کاذب نمایند. همچنین موارد دستکاری قیمت بیت کوین، یکی دیگر از انواع رایج کلاهبرداری به ثبت رسیده است.

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایای بیت کوین

· پرداخت های بین المللی از طریق بیت کوین بسیار سریعتر از بانک ها است

· کم هزینه 

· غیر متمرکز

· شفاف

· ساخته شده توسط عموم

معایب بیت کوین

· ماینینگ از برق زیادی استفاده می کند

· مانند سایر ارز های رمزنگاری شده سریع نیست.

· هزینه ها تغییر می کند

· ناشناس

· استفاده از آن دشوار است

اختراع بیت کوین تنها آغاز استفاده از آنها است. برخی از مردم به جای بانکها از بیت کوین و ارزهای رمزنگاری دیگر استفاده می کنند اما هنوز به طور کامل جایگزین  بانک ها نشده اند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *