تعریف اثبات اجتماعی یا Social Proof و نمونه هایی از آن
مقاله

اثبات اجتماعی (Social Proof) و انواع آن چیست و چگونه باید به سایت وردپرس خود اضافه نمود؟

ظهور دیجیتال مارکتینگ مفاهیم یا ابزارهای زیادی را ایجاد کرده است که بازاریاب ها امیدوار هستند از طریق آنها برندهای خود را به طور موثرتری به مشتریان احتمالی یا آینده، جهت نرخ تبدیل بیشتر و افزایش فروش تبلیغ کنند. یکی از این مفاهیم اثبات اجتماعی است، اصطلاحی که در قرن بیستم ظهور کرد. اثبات اجتماعی یا Social Proof مکمل قدرتمندی برای جذب لید خواهد بود اما به تنهایی نیز می تواند جهت جذب لید استفاده شود. در این پست، با اثبات اجتماعی، دلیل ضرورت و انواع آن آشنا خواهید شد. همچنین نمونه های منحصر به فرد و واقعی اثبات اجتماعی ذکر می شود.

اثبات اجتماعی یا Social Proof چیست؟

اصطلاح «اثبات اجتماعی» (که به عنوان تأثیر اطلاعاتی اجتماعی نیز شناخته می‌شود) توسط رابرت سیالدینی، روان‌شناس آمریکایی و پروفسور امریتوس، در سال 1984 معرفی شد. نظریه اثبات اجتماعی سیالدینی یک مفهوم اجتماعی و روانشناختی است که چگونگی رفتار احتمالی افراد در موقعیت‌های مختلف و زمانی که مطمئن نیستند چه تصمیمی بگیرند را توصیف می‌کند. او معتقد است که در این موقعیت‌های نامطمئن، اکثر افراد برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کاری انجام دهند، به تصمیمات دیگران وابسته هستند.

انواع اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(1)

به گفته Cialdini، دلیل اینکه روی برنامه های تلویزیونی طنز صدای خنده قرار می دهند نیز همین ویژگی انسانی است. پخش صدای خنده در لحظات طنز یک نمایش، احتمال خنده دار شدن چنین لحظاتی را برای مخاطب افزایش می دهد. بسیاری از مطالعات، ادعای Cialdini را تایید کرده اند. اگرچه صداهای خنده شکایت بسیاری از بینندگانی که آنها را آزاردهنده می‌دانند تا انگیزشی، به همراه داشته است اما در واقعیت تاثیرگذار هستند.

یکی از نکات قابل توجه در نظریه Cialdini این است که اثبات اجتماعی یا Social Proof هنگامی که فرد نمی تواند تصمیم خود را بگیرد بسیار موثر خواهد بود. برای مثال می توان به تصمیم گیری در مورد خرید محصول یا خدمات اشاره کرد. در چنین مواقعی، غریزه انسان جهت تصمیم گیری به نظر سایرین متمایل می شود. به عبارت دیگر، وقتی افراد ویژگی با ارزشی را که مشتریان قبلی به محصول یا خدمات موردنظر نسبت می‌دهند، مشاهده می کنند، این احتمال وجود دارد که به پیشنهاد خرید آن اعتماد نمایند.

چرا اثبات اجتماعی یا Social Proof موثر است؟

همانطور که قبلا ذکر شد، فعالیت Cialdini در زمینه اثبات اجتماعی توسط بسیاری از مطالعات تایید شد. در سال 2008، سیالدینی به تحقیق دیگری در مورد این مفهوم پرداخت و این بار از شاگرد و روانشناس اجتماعی خود نوآ گلدشتاین کمک گرفت. آزمایش آنها و سایر تلاش‌های مشابه، میزان پذیرش اثبات اجتماعی یا Social Proof را افزایش داد. این امر باعث شد تا سیاستگذاران در گفتگوهای مرتبط با اخلاق و اثربخشی هدایت رفتار انسان، شرکت کنند.

در ادامه چند آمار که تاثیرات اثبات اجتماعی را نشان می دهد، ذکر شده است:

 • بر اساس مطالعات نیلسن، %70 از مشتریان به توصیه های شخصی که نمی شناسند، اعتماد دارند.
 • همین مطالعه نیلسن نشان می دهد که 92 درصد از مشتریان به مشاوره همتایان خود اعتماد می کنند.
 • 91 درصد خریداران حداقل یک نظر را قبل از خرید بررسی می نمایند.
 • بر اساس گزارش HubSpot، حدود 57 درصد از مشتریان، محصول یا خدماتی را خریداری می کنند که دارای رتبه 4 ستاره است.
 • 80% از مشتریان در هنگام خرید، به دنبال پیشنهادات هستند.

انواع اثبات اجتماعی یا Social Proof

اثبات اجتماعی یا Social Proof در مدیریت محتوا های مختلف

تصویر(2)

آلفرد لوا، شش نوع اثبات اجتماعی یا Social Proof زیر را پیشنهاد کرده است:

1. اثبات اجتماعی تخصصی

اثبات اجتماعی تخصصی زمانی اتفاق می‌افتد که یک متخصص، محصولات یا خدماتتان را توصیه کند یا خود را مرتبط با برند شما نشان دهد. برای مثال، یک متخصص می تواند برند شما را از طریق توییتر یا شبکه های اجتماعی دیگر، تبلیغ کند.

2. اثبات اجتماعی افراد مشهور

این نوع اثبات اجتماعی به معنی تایید یک محصول یا خدمات، توسط یک فرد مشهور یا تاثیرگذار است. به عنوان مثال، زمانی که یک فرد مشهور یا تاثیرگذار پستی مرتبط با محصول یا خدمات شما را در واتس اپ به اشتراک می گذارد.

3. اثبات اجتماعی کاربر

اثبات اجتماعی کاربر زمانی اتفاق می‌افتد که محصولات و خدمات توسط افرادی که قبلاً از آنها استفاده کرده‌اند یا در حال حاضر از آنها استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود. این توصیه معمولاً مبتنی بر تجربه خوبی است که کاربران از برند داشته اند. یک مثال برای این نوع از اثبات اجتماعی، زمانی است که یک کاربر برای یک محصول یا خدمات در سایت های بررسی، رتبه پنج ستاره ارائه می دهد.

4. اثبات اجتماعی جمعیت

اثبات اجتماعی جمعیت، بر این تصور استوار است که افراد از برندی که جمعیت زیادی پشت آن هستند، حمایت می کنند. به عنوان مثال، کسب و کاری با 250 هزار فالوور در شبکه‌های اجتماعی، از کسب و کاری با هزار فالوور، با ثبات‌تر در نظر گرفته می‌شود.

5. اثبات اجتماعی دوستان

اثبات اجتماعی دوستان، زمانی اتفاق می افتد که افراد مشاهده کنند دوستانشان محصول یا خدماتی را تایید کرده اند. فالو کردن برند در شبکه‌های اجتماعی و ارائه محتوا در مورد آن توسط دوستان، مثالی از این نوع است.

6. گواهینامه اثبات اجتماعی

در گواهینامه اثبات اجتماعی، یک مهر تایید توسط مرجعی قانونی، به برند ارائه می شود. برای مثال، نشان «ای نماد» یکی از این موارد است.

نمونه هایی از اثبات اجتماعی یا Social Proof

چندین شرکت در سراسر جهان، پلتفرم های اثبات اجتماعی یا Social Proof مختلفی را برای افزایش فرصت‌ تعامل در وب‌سایت‌های خود، ایجاد کرده‌اند که موجب صرفه جویی در زمان می‌شود. آمارهایی مانند موارد بالا و بسیاری دیگر، نشان می دهند که اثبات اجتماعی موثر می باشد. در ادامه چند نمونه ذکر شده است:

اثبات اجتماعی کاربر - FastComet

نمونه ای از اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(3)

با بیش از دو هزار نظر، FastComet دارای رتبه "excellent" یا "عالی" در TrustPilot است که بیش از %90 از این امتیازها 5 ستاره هستند. این جایگاه معتبر، می تواند مشتریان بیشتری را به شرکت جذب کند.

گواهینامه اثبات اجتماعی - Kettle and Fire

گواهینامه اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(4)

صفحه فرود بالا از Kettle and Fire به وضوح نشان می دهد که محصول آن فاقد گلوتن می باشد. این موضوع نگرانی افرادی که ممکن است با گلوتن مشکل داشته باشند را رفع می کند و در نتیجه احتمال خرید محصول را افزایش می دهد.

اثبات اجتماعی جمعیت - اپل و مایکروسافت

اثبات اجتماعی یا Social Proof اپل و مایکروسافت

تصویر(5)

نگاهی دقیق به دو غول فناوری که در بالا به تصویر کشیده شده اند، نشان می دهد که اگرچه هر دو شرکت میلیون ها دنبال کننده در توییتر دارند اما فالوورهای اپل بسیار بیشتر از مایکروسافت هستند.

اثبات اجتماعی تخصصی - شرکت هرشل توسط HootSuite

اثبات اجتماعی یا Social Proof معروفترین شرکت ها 

تصویر(6)

توصیف ویدیویی بالا نشان می‌دهد که تیم هرشل از یک محصول HootSuite به طور عملی استفاده می‌کند و در مورد اینکه Hootsuite چگونه به رشد آنها کمک کرده است، توضیح می دهد. این تاییدیه ویدیویی توسط هرشل نمونه خوبی از اثبات اجتماعی یا Social Proof تخصصی است.

اثبات اجتماعی دوستان - Facebook

فیسبوک و اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(7)

فیس‌بوک به عنوان یک شبکه‌ اجتماعی، از ایده‌های متنوع دوستان، خانواده و… استفاده می کند تا بر اساس آنها پیشنهادات مختلفی را به شما ارائه نماید.

اثبات اجتماعی افراد مشهور – Capital One

سلبریتی ها و اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(8)

این شرکت به جای توضیح بیش از حد در مورد تمام جوانب مثبت دریافت کارت اعتباری از طریق Capital One، از جذابیت و ذکاوت شخصیت مشهور ساموئل ال جکسون برای تایید محصول خود استفاده می کند و پیامی تاثیرگذار به مشتریان احتمالی خود ارسال می نماید.

چگونه از اثبات اجتماعی در سایت وردپرسی خود استفاده کنید

اثبات اجتماعی یا Social Proof را می توان به روش های مختلفی در سایت وردپرسی استفاده کرد. در ادامه روش‌هایی برای ادغام اثبات اجتماعی در وب سایت وردپرسی، ذکر شده اند.

انجمن های کاربران

انجمن های کاربران تا حدودی شبیه به شبکه‌های اجتماعی هستند اما اطلاعات ارائه شده به جای اینکه دائما به اشتراک گذاشته یا تغییر داده شوند، در وب سایت نگهداری خواهند شد. این انجمن ها برای صاحبان سایت های وردپرسی که قصد ایجاد یک جامعه پر رونق را دارند ایده آل هستند. از طریق آن، اعضا می توانند به طور عمومی در مورد محصولات و خدمات ارائه شده توسط برند سازنده انجمن، بحث کنند.

انجمن مکانی عالی برای سنجش احساسات مشتریان علاوه بر پاسخگویی به سوالات آنها است. این ویژگی تضمین می کند که مشتریان همیشه با شما در تعامل هستند و در عین حال اثبات اجتماعی قابل توجهی برای برندتان به همراه خواهد داشت. برای ایجاد یک انجمن در سایت وردپرسی، می توانید از افزونه های مختلف استفاده نمایید.

تاییدهای مشتریان یا کاربران

تاییدهای مشتریان یا کاربران، لیدهایی قدرتمند و یکی از بهترین روش‌ها برای استفاده از اثبات اجتماعی یا Social Proof در سایت وردپرسی هستند. آنها به مشتریان احتمالی اجازه می‌دهند تا مستقیماً نظرات مشتریانی که محصول یا خدمات شما را در گذشته استفاده کرده‌اند، مشاهده کنند. چنین بازخورد مستقیمی از یک منبع معتبر، به ایجاد اعتماد در مشتریان احتمالی کمک می کند و به آنها برای خرید انگیزه می‌دهد.

روش های گوناگون اثبات اجتماعی یا Social Proof

تصویر(9)

همانند انجمن های کاربران، برای این کار نیز افزونه های وردپرس وجود دارند که می توانید از آنها برای ایجاد اثبات اجتماعی یا Social Proof در سایت خود استفاده کنید. در ادامه نکاتی که باید قبل از تصمیم گیری در مورد یک افزونه در نظر بگیرید، ذکر شده اند:

 • طراحی خوب
 • انعطاف پذیری
 • امکانات اضافی برای استفاده توسط افراد متخصص
 • تطبیق پذیری
 • قابلیت شخصی سازی

قبل از نصب هر افزونه، حتما توسط یک افزونه پشتیبان قدرتمند، از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. همچنین می توانید نظرات کاربران را در قالب ویدیو به تصویر بکشید. نظرات ویدیویی بسیار مفید هستند. آنها می توانند روحیه و چهره مشتریان راضی را نمایش دهند که با خوشحالی، محصول یا خدمات مورد نظر را به دیگران توصیه می کنند.

نظرات ویدیویی را می توان به روش های زیر در وب سایت قرار داد:

 • افزونه های نظرات وردپرس
 • ابزارک ها
 • قرار دادن نظرات ویدیویی خارج از سایت (مانند YouTube)
 • قالب های وردپرس

هنگامی که تمامی موارد را تنظیم کردید، می توانید از ابزارهای موجود برای بهبود ظاهر نظرات دریافتی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید یک افکت اضافه نموده و نحوه نمایش آنها را تغییر دهید.

جمع بندی

صاحبان سایت های وردپرسی اغلب برای رشد کسب و کار خود تلاش می کنند. این کار می تواند با استفاده از اثبات اجتماعی یا Social Proof یا یک ابزار قدرتمند بازاریابی دیجیتال که امکان ادغام در وردپرس را داشته باشد، صورت گیرد. خوشبختانه، ادغام اثبات اجتماعی در سایت وردپرسی به آسانی قابل انجام است و می توان از راه های مختلفی مانند مواردی که در بالا ذکر شد، به آن دست یافت.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *