دورکاری در شرایط خاص و مواردی که در موفقیت شما تاثیرگذار هستند
مقاله

دورکاری در شرایط خاص و مواردی که در موفقیت شما تاثیرگذار هستند

این مقاله به 20 تجربه مفید در زمان دورکاری طی شرایط خاص و فعالیت از منزل دلالت می نماید لذا پیشنهاد می شود آن را تا انتها مطالعه نمایید تا بتوانید از منزل نیز راندمان لازم را داشته باشید

در دفتر کار عواملی که موجب می شوند حواس شما در حین کار پرت شود، بسیار زیاد هستند. ممکن است همکاران در کنار میز شما بایستند و شما را وادار به مکالمه نمایند یا این امکان وجود دارد که شما را به ناهار دعوت نمایند. به صورت کلی عوامل زیادی وجود دارند که می توانند موجب شوند تا تایم مفید کاری شما به هدر رود. لذا مشکل مذکور می تواند یک چالش اساسی برای محیط کار باشد اما گفتنی است که یک محیط کار مناسب و استاندارد قطعا فواید زیادی نیز دارد.

در این مقاله، مجموعه ای از نکات و ترفندهای عالی در مورد کار در خانه گردآوری شده است:

 20 نکته برای فعالیت از منزل یا دورکاری

1. زود شروع کنید.

هنگام کار از  اداره، رفت و آمد صبحگاهی به شما کمک می کند تا زمانی که به میز کار خود می رسید انرژی خود را بازیافته  و آماده کار باشید. با این حال، برای کار از خانه، بیدار شدن و حرکت به سوی رایانه از اتاق خواب می تواند کمی دشوار باشد.

باور کنید یا نه، یکی از راه های کارآمد کار در منزل این است که به محض از خواب بیدار شدن لیست کارهایی که می بایست انجام دهید را مرور نمایید. با شروع انجام یک پروژه، اولین کاری که از صبح آغاز می شود می تواند پیشرفت در این زمینه را به تدریج در طول روز افزایش دهد لذا پیشنهاد می شود تا به محض بیدار شدن، فعالیت های کاری خود را آغاز نمایید. در غیر این صورت، با طولانی شدن زمان صبحانه  اجازه می دهید که کندی صبحگاهی انگیزه شما را از بین ببرد.

تصویر(1)

2. وانمود کنید که می خواهید به اداره بروید.

ارتباط ذهنی که بین کار و اداره  ایجاد می کنید می تواند شما را فعال تر کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که هنگام کار از راه دور این احساس از بین برود.

هنگام کار از خانه، تمام فعالیت هایی را که در اداره انجام می دهید، به همان شکل ادامه دهید: زنگ هشدار خود را تنظیم کنید، قهوه درست کنید و لباس های زیبا بپوشید. مرورگرهای اینترنتی مانند Google Chrome حتی به شما امکان می دهند چندین حساب کاربری با نوار ابزار مختلف را تنظیم کنید. به عنوان مثال، یک نوار ابزار برای خانه و یک نوار ابزار جداگانه برای کار.

تصویر(2)

3. روز خود را مانند زمانی که در اداره هستید، برنامه ریزی کنید.

هنگام کار از خانه، شما مدیر شخصی خودتان هستید. در این حالت اموری همچون  جلسات حضوری که باعث برهم ریختن برنامه روزانه شما می شوند، وجود نخواهند داشت.

برای انجام برنامه، کارهایی را که باید انجام دهید در طول روز تقسیم کنید. اگر یک تقویم آنلاین دارید، رویدادهای شخصی و یادآوری هایی ایجاد کنید که به شما بگوید چه موقع، زمان انجام آنها فرا رسیده است. تقویم Google این کار را آسان می کند.

تصویر(3)

4- یک فضای کاری اختصاصی  انتخاب کنید.

فقط به این دلیل که شما در اداره  کار نمیکند، دلیل نمیشود که شما یک دفتر برای خود نداشته باشید. به جای اینکه خود را در اتاق یا روی مبل مشغول کنید (فضاهایی که با اوقات فراغت در ارتباط است)، یک اتاق یا محیط مشخص در خانه را برای کار اختصاص دهید.

تصویر(4)

5- در خانه نمانید.

آیا کار از خانه تمرکز کافی برای انجام کارها را به شما نمی دهد؟ از خانه بیرون بروید. کافی شاپ ها، کتابخانه ها، سالن های عمومی و فضاهای مشابه می توانند به شما در شبیه سازی یک اداره کمک کنند تا بتوانید حتی وقتی در یک محل کار رسمی هم  نیستید، فعال باشید. نکته مهم این است که محیطی را انتخاب نمایید تا تمرکز لازم را داشته باشید.

تصویر (5)

6.شرایط گذراندن وقت خود در رسانه های اجتماعی را سخت کنید.

رسانه های اجتماعی به گونه ای طراحی شده اند که بتوانید سریع  و راحت، ساعت ها، آن ها را مرور کنید. اما  در محل کار، این راحتی می تواند به ضرر بهره وری کار شما باشد.

برای مقابله با سهولت استفاده از شبکه های اجتماعی در ساعات کاری، آنها را از میانبرهای مرورگر خود حذف کنید.

7. تعهد به انجام کارهای بیشتر داشته باشید.

پروژه ها همیشه بیشتر از آنچه در ابتدا فکر می کنید، طول می کشند. به همین دلیل، غالباً کارها کمتر از آنچه انتظار دارید، پیش می روند. بنابراین، برای برآورد کردن  میزان زمانی که برای انجام یک کار صرف کرده اید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که چند کار را در طول یک روز به پایان رسانده اید.

8- وقتی بیشترین میزان بازدهی را دارید، کار کنید.

هیچ کس از صبح تا غروب با سرعت و انگیزه یکسان کار نمیکند. انگیزه شما به مرور فروکش خواهد کرد. با این حال، هنگامی که از خانه کار می کنید، مهم است که بدانید انرژی شما  در چه زمانهایی در اوج قرار دارد و فعالیت خود را بر اساس آن برنامه ریزی می کنید.

برای کسب درآمد از زمان های مفید خود، کارهای سخت تر را برای هنگامی که می دانید در فضای مناسب و انرژی بیشینه قرار دارید، برنامه ریزی نمایید.

9. تماس های خود را به  بعد از ظهر موکول کنید.

گاهی اوقات صبح ها برای صحبت با دیگران مشتاق نیستید و نمی توانید آن طور که باید مثمر ثمر باشید در نتیجه اصراری نیست که با دیگر افراد در زمان صبح ارتباط برقرار کنید. می توانید تماس ها ی خود را به زمان بهتری موکول کنید.

اگر در تلاش هستید تا یک برنامه کاری معقول را برای خود به عنوان یک کارمند از راه دور برنامه ریزی کنید، صبح با کارهای انفرادی شروع کنید. تماس تلفنی، جلسات و سایر کارهای مشترک را به بعدازظهرها که سطح هوشیاری بالاتری دارید، اختصاص دهید.

تصویر(6)

10. پر جنب و جوش باشید!

یک عبارت وجود دارد که می گوید ، "اگر می خواهید کاری انجام شود، آن را از یک فرد تنبل بخواهید."

قانون عجیب اما واقعی این است که هرچه شلوغ تر باشید، بیشتر کار خواهید کرد. این مانند قانون بی تحرکی نیوتن است: اگر در حال حرکت هستید، در حرکت خواهید ماند. اگر در حال استراحت باشید، در حالت استراحت خواهید ماند. افراد مشغول و در حال حرکت به اندازه کافی سریع هستند لذا می توانند کارهای خود را سریعتر انجام دهند.

تصویر (7)

11. برنامه ریزی کنید که پیش از موعد کار خود را انجام دهید.

مهم است که بتوانید دستورالعمل خود را در صورت نیاز تغییر دهید، اما تعهد به برنامه ای که قبل از شروع هر وظیفه تشریح کرده اید، به همان اندازه مهم است. روز قبل برنامه خود را مرور کنید و وقتی روز دیگر از خواب بیدار شدید با جدیت بیشتری شروع به کار کنید.

 

تصویر (8)

12. برای حفظ ارتباطات از فناوری استفاده کنید.

کار کردن از خانه ممکن است به شما کمک کند تا در کوتاه مدت روی کار خود تمرکز کنید، اما همچنین می تواند باعث شود که از فعالیت های بزرگتری که در اداره رخ می دهد، دور بمانید. ابزارهای پیام رسانی فوری و کنفرانس ویدیویی می توانند امکان تعامل با همکاران را آسان کرده و به شما یادآوری کنند که چگونه کار شما در این فعالیت بزرگ نقش دارد.

تصویر(9)

13. موسیقی خود را با کار مورد نظر مطابقت دهید.

در حین انجام کار، لیست آهنگ هایی که می توانید به آنها گوش دهید و باعث می شود با انرژی پروژه خود را انجام دهید را پخش کنید. این موسیقی متن به منظور کمک به شما در تمرکز، طراحی شده است و به شما کمک می کند تا روی کار خود نیز تمرکز کنید.

تصویر(10)

14. از وسایل اطراف خود به عنوان یک تایمر کار استفاده کنید.

شاید شنیده باشید که گوش دادن به تنها دو یا سه آهنگ در هنگام دوش گرفتن می تواند به صرفه جویی در مصرف آب کمک کند. 

درست است؛ شنیدن چند آهنگ مورد علاقه تان که یکی پس از دیگری شروع و پایان می یابد، می تواند به شما یادآوری کند که چه مدت در حمام بوده اید لذا زمان شستشو را کوتاه می کنید.

حال چرا این موضوع مطرح شد؟ زیرا همین اصل کلی می تواند به شما کمک کند تا در هنگام کار از خانه به جای لیست پخش موسیقی، از وسایل اطراف خود به عنوان تایمر استفاده نمایید. به طور مثال مدت زمان جوش آمدن آب برای میل کردن چای، می تواند یک سیکل کاری باشد. یا مدت زمانی که ماشین لباسشویی اقدام به شستن لباس ها می نماید، می تواند نمایانگر زمان لازم برای به اتمام رساندن پروژه 1 باشد.

15. توقعات خود را با هر کسی که در خانه است مطرح کنید.

ممکن است هنگامیکه از خانه کار می کنید شخص دیگری نیز در خانه حضور داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که هم اتاقی ها، خواهران و برادران، والدین ، همسر و… به فضای شما در ساعات کاری احترام می گذارند. فقط به این دلیل که از خانه کار می کنید به این معنی نیست که فضای اداری را فراموش کنید.

16. زمان استراحت مشخص داشته باشید 

اجازه ندهید احساس اینکه از خانه مشغول به کار هستید، مانع داشتن وقت استراحت شما در طول کار شود. برای داشتن یک وقت استراحت مفید، به جای اینکه فقط YouTube را باز کنید و برخی از کلیپ ها را تماشا کنید، از استراحت خود برای دور شدن از میز خود استفاده کنید. به پیاده روی بروید یا با افرادی که ممکن است در خانه باشند، وقت بگذارید.

تصویر (11)

17. تعامل با افراد دیگر.

به یاد داشته باشید که شما از خانه کار می کنید، نه از کره ماه. تعامل با افراد دیگر در طول روز مجاز است، حتی اگر آنها همکار شما نباشند. البته این نکته نباید افراطی باشد که موجب از بین رفتن زمان شما شود.

18. آماده سازی غذا از شب قبل.

هنگامی که در خانه هستید، می تواند وسوسه انگیز باشد که وقت خود را برای تهیه یک صبحانه و ناهار بسیار خوب برای خود صرف کنید. زمان خود را برای تهیه غذا از دست ندهید و وعده های غذایی خود را شب قبل آماده کنید. آماده سازی غذا از قبل این اطمینان را می دهد که شما وظایفی غیر کار را انجام نمی دهید و انرژی خود را بیشتر برای کار صرف می کنید.

19. برای هر روز یک زمان اتمام قطعی انتخاب کنید.

ممکن است شما تصور نمایید که کار کردن از خانه تعادل بیشتری بین کار و زندگی برقرار می کند، اما مراقب باشید. کار در خانه می تواند باعث شود که در یک محیط آرام، چنان گرفتار شوید که زمان کامل را از دست دهید.

در پایان روز یک آلارم تنظیم کنید تا نشان دهد روز کار عادی شما به پایان رسیده است. لازم نیست که دقیقاً در همان زمان، کار خود را متوقف کنید، اما دانستن اینکه ساعت کاری شما به پایان رسیده است می تواند به شما کمک کند تا قبل از اینکه روز به پایان برسد کار خود را به اتمام برسانید.

تصویر (12)

20. از وسایل رفاهی موجود در منزل که باعث حواس پرتی می شوند، دوری کنید.

اگر بنا بر شرایط مجبور شدید از منزل فعالیت نمایید، تلاش کنید تا از مواردی که موجب حواس پرتی شما می شوند، دوری نمایید. به طور مثال روشن بودن تلویزیون می تواند تمرکز شما را بر روی کار کمتر کند. لذا پیشنهاد می شود که بستری را برای خود فراهم آورید تا این موارد مزاحمِ کار شما نشوند. در حالت دورکاری، رسمیت کاری کمتر خواهد شد اما دقت به مساله کنترل زمان اهمیت بیشتری می یابد.

تصویر (13)

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *