ویژگی های محتوای قابل اشتراک گذاری
مقاله

محتوای قابل اشتراک گذاری چیست؟

وقتی محتوایی منتشر شود، میزان کلیک و زمان صرف شده در صفحه از سوی بازدیدکنندگان، بسیار اهمیت پیدا می کند. با این حال، مهمترین نکته جذب مخاطب می باشد. در تعریف عامیانه، "Shareable Content" یا "محتوای قابل اشتراک گذاری" معادل محتوایی است که برای به دست آوردن بک لینک و دیده شدن در شبکه های اجتماعی، تولید می شود. Shareable Content بخشی مهم از استراتژی بازاریابی محتوا است.

چرا محتوای قابل اشتراک گذاری مهم است؟

دلیل اهمیت محتوای قابل اشتراک گذاری

تصویر(1)

هدف نهایی تولید محتوا، ایجاد ارتباط با مخاطبان است. در واقع اشتراک گذاری محتوا ایجاد نوعی ارتباط نامحدود با مخاطبین می باشد. بازدیدکنندگان، محتوایی که برای آنها دارای معنا و مفهوم باشد را به اشتراک می گذارند. این اشتراک گذاری می تواند به دلیل سرگرم کننده بودن محتوا یا ارتباط آن با شخصیت فرد باشد. البته برخی از بازدیدکنندگان نیز جهت افزایش آگاهی دیگران، محتوایی را به اشتراک می گذارند. در زمان ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری، باید به مزایای آن برای وب سایت توجه نمود. زیرا این محتوا باید مرتبط و قانع کننده باشد.

از دیگر مزیت های محتوای قابل اشتراک گذاری ایجاد تعامل و درک بهتر مخاطبان می باشد. اشتراک‌پذیری مهم است زیرا به شما کمک می‌کند تا با کاربران خود تعامل بیشتری داشته باشید و در عین حال نحوه تعامل آنها با دیگران را مشاهده کنید. قابلیت اشتراک گذاری می تواند بازدید شما را نیز افزایش دهد که در نهایت باعث افزایش کاربران خواهد شد.

چه چیزی باعث می شود تا یک بخش از محتوا قابل اشتراک گذاری باشد؟

ویژگی های محتوای قابل اشتراک گذاری

تصویر(2)

اکنون اهمیت قابلیت اشتراک گذاری مشخص شده است اما چگونه می توان آن را پیاده سازی نمود؟ ابتدا باید در نظر گرفت که چه چیزی موجب می شود تا یک بخش از محتوا قابل اشتراک گذاری باشد. مردم محتوایی را به اشتراک می گذارند که به نوعی با آنها صحبت می کند. این تعامل با مطلب می تواند در یک سطح عمیق و معنی دار باشد. گاهی نیز این اشتراک گذاری به دلیل نزدیکی تصورات و تجسم افراد با آن مطلب صورت می گیرد. بنابراین با در نظر گرفتن این موضوع، دو مولفه اصلی در محتوای قابل اشتراک‌گذاری وجود دارد:

  • relevance یا همان "مرتبط بودن".
  • relatability یا همان "قابلیت برقراری ارتباط".

relevance، محتوایی معنادار است که با موضوع موردنظر مرتبط می باشد. از نظر یک بازاریاب، محتوای relevance در واقع مطلبی است که با اکثریت مخاطبان شما (یا حداقل تعداد قابل توجهی از آنها) مرتبط خواهد بود.

از طرف دیگر، relatability قانون ثابتی ندارد و بیشتر پیرامون توزیع محتوا می باشد. آنچه برای یک مخاطب مرتبط است شاید برای مخاطب دیگر این چنین نباشد. بنابراین شناخت مخاطبان شما بسیار مهم است. هنگام ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری، این دو مؤلفه می توانند موفقیت را تضمین کرده یا موجب شکست آن شوند.

داده های آماری درباره محتوای قابل اشتراک گذاری

آمار محتوای قابل اشتراک گذاری

تصویر(3)

ممکن است از خود بپرسید که آیا استفاده از محتوای قابل اشتراک گذاری در بازاریابی محتوا، واقعاً می تواند تأثیر معناداری بر عملکرد وب سایت داشته باشد؟

محتوای قابل اشتراک گذاری، در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. آنها می توانند پست های وبلاگ، آزمون ها، اینفوگرافیک ها، فهرست ها، پادکست یا فایل های PDF قابل دانلود باشند. ویژگی که یک محتوای قابل اشتراک گذاری را از سایر اشکال محتوا متمایز می نماید این است که با در نظر گرفتن سئو داخلی صفحه طراحی نشده اند. در عوض، با هدف آشنایی با برند و دستیابی به یک هدف تجاری مانند جذب کاربران جدید، افزایش بازدید از صفحه یا حتی تقویت اعتبار دامنه ایجاد می شوند. 

از مزایای دیگر آن، ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی و ایمن سازی بک‌لینک ها می باشد. نکته مهم این است که این نوع محتوا توجه را به خود جلب می کند و مخاطب را وادار به تعامل خواهد کرد. اشتراک گذاری محتوا می تواند نتایج سئوی شما را بهبود دهد زیرا اعتبار صفحه با به دست آوردن بک لینک های جدید، افزایش می یابد.

جمع بندی

وقتی محتوا تولید می کنید، هدف شما جلب توجه کاربران و تعامل با آنها می باشد. این امر ممکن است منجر به دریافت  نظرات در وبلاگ یا شبکه های اجتماعی شما شود اما تاثیر آنها می تواند به سرعت از بین برود. در محتوای قابل اشتراک گذاری، تلاش می شود تا اطلاعات همواره مرتبط باقی بماند. این ویژگی، احتمال اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی را افزایش می دهد که به نوبه خود موجب افزایش تعامل با محتوای مذکور می گردد. همچنین می تواند محتوای شما را بیشتر در SERP ها نشان دهد، که آن را برای مدت طولانی تری مرتبط نگه می دارد. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *