اهمیت وفاداری به برند
مقاله

ایجاد وفاداری به برند: چگونه باید مشتریان خود را حفظ کنید؟

همه افراد چند برند مورد علاقه دارند که همیشه به آنها توجه کرده، از آنها تأثیر می گیرند و به طور منظم از آن برندها خرید می کنند. این وفاداری به برند تصادفی نیست، بلکه طراحی شده است. شرکت ها برای ایجاد برندی که مردم به آن علاقه و وابستگی داشته باشند، سخت کار می کنند.

اما اگر مشتریان وفاداری ندارید، چگونه باید افراد وفادار به برند ایجاد کنید؟ وفاداری به برند زمانی ایجاد می شود که مشتریان به یک برند احساس اعتماد، علاقه و تعهد پیدا کنند. این امر زمانی اتفاق می افتد که یک برند ارزش های مشترکی با مشتریان خود داشته باشد، محصولات و خدمات با کیفیتی ارائه کند و تجربه خرید عالی به مشتریان منتقل نماید.
برند چیست؟

بیشتر مردم "برند" را با "لوگو" مرتبط می دانند. در حالی که لوگو بخشی از یک برند است اما خود برند نیست. آیا شما صرفا با نام Nike Swoosh ارتباط برقرار می کنید؟ مطمئنا خیر. در اکثر موارد، ارزش ها و پیامی که همراه یک برند است موجب برقراری ارتباط می شود.

برند، ادراک و شهرت کلی یک شرکت، محصول یا خدمات در ذهن مصرف‌کنندگان است. این مورد شامل ارتباطات عاطفی و روانی بوده و می‌تواند بازتابی از کیفیت یا ارزش‌ها باشد. برای هر شرکت یا وب‌سایت، چند عنصر وجود دارد که همه آنها برای ایجاد یک برند، در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

 • شخصیت: برندها یک شخصیت متمایز دارند که با کاربران هدف آنها هماهنگ است. این شخصیت از طریق تبلیغات، بسته‌بندی محصولات و نحوه ارائه خدمات برند به مشتریان، نشان داده می‌شود.
 • ارزش‌ها: برندها باورها و ارزش‌هایی دارند که به آنها اهمیت می‌دهند. برندهایی که با ارزش‌های مشتریان همسو هستند، مشتریان بیشتری دارند.
 • وعده: برندها به مشتریان خود وعده می‌دهند که چه چیزهایی را به آنها ارائه خواهند داد. این وعده می‌تواند شامل کیفیت، قیمت، خدمات یا موارد دیگر باشد.
 • هویت: برندها با عناصر بصری مانند لوگو، رنگ‌ها و فونت شناسایی می‌شوند. این عناصر به مشتریان کمک می‌کنند تا برند مورد علاقه خود را از سایر برندها تشخیص دهند.
 • شهرت: شهرت برند بر اساس تجربیات و تعاملات مشتریان با آن ایجاد می‌شود. اگر مشتریان تجربه خوبی از برند داشته باشند، به آن برند وفادار خواهند شد.
 • ثبات: برندهای موفق همیشه ثبات دارند. آنها در تبلیغات، بسته‌بندی محصولات و نحوه ارائه خدمات خود تغییر نخواهند کرد.
 • ارتباط عاطفی: برندهای موفق با مشتریان خود ارتباط عاطفی برقرار می‌کنند. این ارتباط می‌تواند از طریق ارزش‌های مشترک، ویژگی‌های آرمانی یا تجربیات مثبت گذشته ایجاد شود.

جهت ایجاد وفاداری به برند باید به فاکتورهای متعددی توجه داشته باشید

تصویر(1)

چرا وفاداری به برند مهم است؟

وفاداری به برند مهم است زیرا به شما کمک می‌کند با مشتریان و طرفداران خود ارتباط برقرار کنید اما بیشتر از آن می‌تواند فروش و درآمد را افزایش دهد.

دلایل تجاری دیگری نیز وجود دارد که باعث افزایش اهمیت وفاداری به برند می شود. احتمال اینکه مشتریان وفادار مجددا از همان برند خرید کنند، بیشتر است. آنها اعتماد به برند را بر اساس تجربیات مثبت به دست آورده اند که منجر به ترجیح برند شما نسبت به رقبا می‌شود. این مشتریان همان کسانی هستند که ارزش بسیار زیادی خواهند داشت و بیشتر از سایر افراد خرید انجام می دهند.

طرفداران برندتان، بزرگترین مدافعان شما هستند و با تبلیغات دهان به دهان، در کاهش هزینه‌های بازاریابی تاثیرگذار خواهند بود. همچنین آنها به طور موثر بازاریابی انجام می دهند که می‌تواند منجر به جذب مشتریان جدید شود. مشتریانی که به برند وفاداری دارند نسبت به تغییرات قیمت کمتر حساس هستند. حتی اگر قیمت یک محصول افزایش یابد، باز هم احتمال خرید توسط مشتریان وفادار وجود دارد.

برندهایی که تعداد قابل توجهی مشتری وفادار دارند، درآمد پایدارتری را تجربه می‌کنند. درآمد قابل پیش‌بینی به شما امکان می‌دهد تا برای آینده برنامه‌ریزی کرده و با اطمینان بیشتری سرمایه‌گذاری کنید.

وفاداری به برند درآمد پایدارتری را برای برند به همراه خواهد داشت

تصویر(2)

چگونه باید وفاداری به برند را ایجاد کنید؟

اگر یک کسب و کار جدید یا تازه کار دارید، ایجاد وفاداری به برند ممکن است زمانبر باشد. ایجاد مشتریان وفادار یک طرح بلندمدت از یک کسب و کار قدرتمند است و می تواند در طول زمان به رشد آن کمک کند.

اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ در ادامه 10 نکته جهت ایجاد وفاداری به برند و موفقیت کسب و کارتان آورده شده است:

 1. با پاسخگویی سریع به سوالات مشتری و رسیدگی به نگرانی ها، خدمات عالی به مشتریان ارائه دهید. این کار می تواند به سادگی توسط حمل و نقل سریع یا بسته بندی منحصر به فرد انجام شود.
 2. همواره محصولات یا خدماتی را ارائه دهید که کیفیت بالایی دارند. این موضوع می تواند عامل مهمی در ایجاد اعتماد و وفاداری باشد.
 3. در اقدامات تجاری خود صادق و شفاف باشید.
 4. یک برنامه وفاداری ایجاد کنید تا به مشتریان خود پاداش دهید و آنها را به خرید بیشتر تشویق نمایید.
 5. در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی که مخاطبان هدف شما در آنها حضور دارند، فعال باشید. با مشتریان ارتباط برقرار نمایید، به نظرات آنها پاسخ دهید و از رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط استفاده کنید.
 6. محتوای ارزشمند و مرتبطی را ارائه دهید که فراتر از فروش محصولات است. بازاریابی محتوا می تواند برندتان را به عنوان یک مرجع در صنعت شما تثبیت کند و ارتباط عمیق تری با مخاطبان ایجاد نماید.
 7. برندسازی یکپارچه را در همه کانال‌ها از جمله وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، بسته‌بندی و تبلیغات خود حفظ کنید. هویت برند یکپارچه، به مشتریان کمک می‌کند تا برندتان را راحت تر تشخیص داده و به آن اعتماد کنند.
 8. مشتریان را تشویق کنید تا نظرات و بازخورد خود را بنویسند. با ایجاد اصلاحات بر اساس پیشنهادات آنها، نشان دهید که برای نظرات آنها ارزش قائل هستید.
 9. گاهی اوقات مشتریان را با مزایا یا ابرازهای قدردانی غیرمنتظره، غافلگیر کنید. این کار می‌تواند یک تاثیر مثبت ماندگار ایجاد کند و وفاداری را تقویت نماید.
 10. به طور مداوم نوآوری داشته باشید و با تغییرات نیازها و ترجیحات مشتری، سازگار شوید. مرتبط بودن و بروز ماندن مشتریان را علاقه مند و وفادار نگه می دارد.

نوآوری در وفاداری به برند و جذب کاربران بسیار موثر است

تصویر(3)

5 برندی که این کار را به خوبی انجام می دهند

احتمالاً تعداد انگشت شماری از برندها هستند که به آنها وفادار می باشید و می توانید آنچه که در مورد آنها شما را جذب می کند، نام ببرید. این اصول تقریباً برای همه کاربرد دارد. هر یک از این برندها در ایجاد وفاداری به برند و جذب مشتریان، اقدامات بسیار خوبی انجام می دهند. نایکی یک برند ورزشی محبوب است که از نظر نوآوری، عملکرد مناسب و الهام بخشیدن به ورزشکاران معروف می باشد. لوگوی نمادین آن "swoosh"، یک نماد جهانی است که به سرعت با برند نایکی مرتبط می‌شود.

شرکت اپل به محصولات نوآورانه و باکیفیت خود معروف است. مشتریان اپل اغلب به محصولات این شرکت علاقه‌مند هستند و حتی برای خرید محصولات جدید در مقابل فروشگاه‌های اپل صف می‌کشند.

استارباکس یک جامعه وفادار از دوستداران قهوه ایجاد کرده است که به فضای دنج، کیفیت دائمی و طیف متنوع نوشیدنی های این برند جذب شده اند. بسیاری از مشتریان به استارباکس وفادار هستند و برای نشان دادن حمایت خود، حتی زمانی که نیازی به قهوه ندارند، از آن خرید می کنند.

LEGO با اجزای ساخت و ساز خلاقانه و همیشگی خود قلب نسل ها را تسخیر کرده و تعهد این برند به کیفیت و نوآوری، وفاداری قدرتمندی را در میان طرفداران کودک و بزرگسال، ایجاد نموده است.

Patagonia یک شرکت تجهیزات فضای باز بوده که به پایداری محیط زیست و اقدامات بشردوستانه خود معروف است. محصولات با کیفیت Patagonia نیز شهرت دارند و مشتریان آن با ارزش‌های این شرکت همسو هستند.

نتیجه گیری

وفاداری به برند بخشی از استراتژی کلی شما برای رشد یک تجارت است. یک برند قدرتمند در تمام فعالیت ها ثابت قدم بوده و به وظایف و ارزش های اصلی خود وفادار می باشد. وفاداری به برند زمانی ایجاد می‌شود که مشتریان به یک برند اعتماد کنند و به آن احساس تعلق داشته باشند.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *