امکانات هوش مصنوعی Google Bard
مقاله

ویژگی های هوش مصنوعی Google Bard چیست و چرا گوگل آن را منتشر کرد؟

پس از موفقیت ChatGPT OpenAI، گوگل چت بات هوش مصنوعی خود را با نام Bard منتشر کرد. هوش مصنوعی Google Bard که هم اکنون به طور گسترده در دسترس است، در ادامه بررسی می شود. Bard سرویس چت آزمایشی، محاوره ای و هوش مصنوعی گوگل است که قصد دارد عملکردی مشابه ChatGPT داشته باشد، با این تفاوت بزرگ که سرویس Google اطلاعات خود را از وب دریافت می نماید. مانند بسیاری از چت بات های هوش مصنوعی، گوگل بارد می‌تواند کدنویسی کند، به مسائل ریاضی پاسخ دهد و به رفع نیازهای نوشتاری شما کمک نماید.

هوش مصنوعی Google Bard چه زمانی معرفی شد؟

Bard در 6 فوریه 2023 توسط بیانیه‌ای از سوی ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل و آلفابت، معرفی شد. اگرچه Bard یک مفهوم کاملاً جدید بود اما سرویس چت هوش مصنوعی که توسط مدل زبان گوگل برای گفتگو (LaMDA) راه‌اندازی گردید، دو سال قبل از آن رونمایی شده بود. سپس کمی بیش از یک ماه بعد، هوش مصنوعی Google Bard در 21 مارس 2023 منتشر گردید.

هوش مصنوعی Google Bard بر پایه مدل LaMDA راه اندازی شد

تصویر(1)

هوش مصنوعی Google Bard چگونه کار می کند؟

هوش مصنوعی Google Bard اکنون توسط پیشرفته ترین مدل زبانی یعنی PalM 2 گوگل که در Google I/O 2023 رونمایی شد، ارائه می شود.PaLM 2 (نسخه پیشرفته‌تر PalM که در آوریل 2022 منتشر شد) به Bard این امکان را می‌دهد تا بسیار کارآمدتر باشد و در سطح بالاتری کار کند.

Bard اولیه از نسخه ابتدایی LaMDA استفاده می کرد زیرا به قدرت محاسباتی کمتری نیاز داشت و می توانست کاربران بیشتری را پشتیبانی کند. LaMDA روی Transformer و معماری شبکه عصبی گوگل (Google's neural network) که در سال 2017 اختراع و به صورت متن باز انتشار یافت، ساخته شده است. به گفته گوگل، GPT-3 به عنوان مدل زبانی ChatGPT نیز بر پایه Transformer می باشد.

آیا بارد گوگل در دسترس عموم است؟

در Google I/O، این غول فناوری اعلام کرد که دیگر لیست انتظاری برای Bard وجود نخواهد داشت و در حال حاضر دسترسی عموم به آن آزاد است. لیست انتظار قبلی هوش مصنوعی Google Bard در 21 مارس 2023 باز شد و این غول فناوری به تعداد محدودی از کاربران در ایالات متحده و بریتانیا دسترسی داد.

Bard به چه زبان هایی در دسترس است؟

از ماه جولای، گوگل بارد به بیش از 40 زبان در دسترس می باشد.  این ویژگی یک مزیت بزرگ نسبت به بزرگترین رقیب خود، یعنی ChatGPT خواهد بود که فقط به زبان انگلیسی در دسترس است.

آیا می توان در هوش مصنوعی Google Bard جستجوی تصویر معکوس انجام داد؟

در موج بروزرسانی های ماه جولای، گوگل جستجوی چند وجهی را اضافه کرد که به کاربران امکان می داد تا تصاویر را مانند متن در چت بات وارد کنند.جستجوی چند وجهی با ادغام Google Lens در Bard امکان پذیر شد که پیش از این در Google I/O اعلام گردیده بود. این ویژگی مفید است زیرا کاربران می‌توانند تصویری را آپلود کنند و از Bard اطلاعات بیشتری در مورد آن بخواهند. برای مثال، اگر گیاهی را مشاهده کردید و می خواهید بدانید چه گیاهی می باشد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از آن یک عکس بگیرید و سپس از هوش مصنوعی Google Bard بپرسید.

آیا گوگل تصاویر را در پاسخ های خود قرار می دهد؟

بله، در اواخر ماه مه، Bard جهت افزودن تصاویر به پاسخ های خود، بروز شد. تصاویر از گوگل دریافت می گردند و زمانی که سوالی را مطرح می کنید نمایش داده می شوند.

در هوش مصنوعی Google Bard امکان استفاده از تصاویر نیز وجود دارد

تصویر(2)

چرا گوگل تصمیم گرفت از هوش مصنوعی Google Bard رونمایی کند؟

در اواخر 30 نوامبر 2022، زمانی که ChatGPT منتشر شد، در کمتر از یک هفته بیش از یک میلیون کاربر داشت. بر اساس تجزیه و تحلیل بانک سوئیس UBS، هوش مصنوعی ChatGPT به سریع ترین اپلیکیشن در حال رشد تمام دوران تبدیل شد. سایر شرکت های فناوری، از جمله گوگل، با مشاهده این موفقیت، می خواستند بخشی از این عمل باشند. در همان هفته ای که گوگل از Bard در فوریه 2023 رونمایی کرد، مایکروسافت Bing جدید بهبود یافته ای را به همراه هوش مصنوعی منتشر نمود. Bing روی نسل بعدی OpenAI LLM که به طور خاص برای جستجو سفارشی شده است، اجرا می شود.

گوگل چه خدمات هوش مصنوعی دیگری دارد؟

گوگل خدمات هوش مصنوعی دیگری را توسعه داده که هنوز برای عموم منتشر نشده است. این غول فناوری معمولاً وقتی صحبت از محصولات هوش مصنوعی به میان می‌آید، تا زمانی که از عملکرد یک محصول اطمینان نداشته باشد،  آن را منتشر نمی‌کند.

به عنوان مثال، گوگل یک تولید کننده تصویر هوش مصنوعی به نام Imagen توسعه داده است که می تواند جایگزین عالی برای DALL-E OpenAI باشد. همچنین گوگل دارای یک هوش مصنوعی تولید کننده موسیقی به نام MusicLM است که اعلام نموده در حال حاضر برنامه ای برای انتشار آن ندارد.

جمینی (Gemini) چیست؟

در Google I/O 2023، این شرکت Gemini را معرفی کرد، یک مدل زبان بزرگ که توسط Google DeepMind ایجاد شده است. در Google I/O، این شرکت گزارش داد که LLM هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. با این حال، شایعه شده است که گوگل به زودی Gemini را عرضه می کند. Gemini احتمالاً عملکرد و قابلیت هایی فراتر از PaLM 2 ارائه خواهد کرد و آن را بیشتر شبیه به GPT-4، آخرین و پیشرفته ترین مدل Open AI می کند.

Google Labs چیست؟

Google Labs پلتفرمی است که می‌توانید ایده‌های اولیه این شرکت در مورد ویژگی‌ها و محصولات را آزمایش کند. این پلتفرم در حال حاضر شامل هوش مصنوعی تولیدکننده موسیقی Google MusicLM، قابلیت ارسال پیام‌های مبتنی بر هوش مصنوعی معروف به Magic Compose، جستجوی Google مبتنی بر هوش مصنوعی و موارد دیگر می شود. هر کسی می تواند به این پلتفرم بپیوندد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به لیست انتظار بپیوندید یا روی "Get started" در وب سایت Google Labs کلیک کنید.

جمع بندی

Google Bard یک چت بات مجهز به هوش مصنوعی است که توسط گوگل برای شبیه سازی مکالمات انسانی با استفاده از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین، طراحی شده است. علاوه بر تکمیل جستجوی گوگل، هوش مصنوعی Google Bard را می توان در وب سایت ها، پلتفرم های پیام رسانی یا اپلیکیشن ها ادغام کرد تا پاسخ های واقعی و برگرفته از زبان طبیعی به سوالات کاربران ارائه دهد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *