آشنایی با Webinar و محورهای فعالیت آن
مقاله

آشنایی با Webinar و محورهای فعالیت آن

طبق تعریف ارائه شده توسط گوگل، وبینار "سمیناری است که از طریق اینترنت انجام می شود". در حالی که تعریف مذکور صحیح می باشد ولی خدمات ارائه شده  وبینار بیش از این است.

وبینار اگر به درستی انجام شود، یک تاکتیک قدرتمند بازاریابی محسوب می شود که می تواند شما را به عنوان یک متخصص به خوبی معرفی کرده و همچنین این امکان را به شما می دهد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، به کارمندان جدید آموزش داده  و حاشیه سود خود را افزایش دهید.

تصویر (1)

وبینار این امکان را به شما میدهد تا بدون نیاز به یافتن یک مکان فیزیکی مناسب، میزبان یک جلسه مجازی باشید. با یک وبینار، ارائه خود را بدون حضور در یک جلسه با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. مخاطبان شما بدون اینکه نیاز داشته باشند منزل خود را ترک کنند، در وبینار شما مشارکت می کنند. آنها به سادگی می توانند وبینار را با استفاده از رایانه رومیزی، لپ تاپ یا تلفن همراه خود تماشا کنند.

در بیشتر موارد، وبینارها مربوط به تجارت هستند و از آنها به عنوان یک تاکتیک برای ایجاد اقتدار یا ایجاد روابط با افراد استفاده می شود. وبینارها می توانند در داخل کشور برای جلسات گروهی مورد استفاده قرار گیرند. اگر با  با یک تیم بین المللی و از راه دور کار می کنید، می توانید از وبینار برای انجام جلسات خود استفاده نمایید.

تصویر(2)

ویژگی های وبینار در ارتباط با دیگران:

 • تعامل از طریق چت زنده بین میزبان و شرکت کنندگان و همچنین بین شرکت کنندگان با یکدیگر. این امر نه تنها به میزبان های وبینار اجازه می دهد تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند، بلکه کیفیت وبینار را نیز بر اساس بازخورد دریافتی بهبود می بخشد.
 • امکان به اشتراک گذاشتن صفحه نمایش و وب کم به گونه ای که مخاطبان علاوه بر ارائه  شما می توانند چهره تان را نیز مشاهده کنند.
 • امکان سوال و شرکت در نظرسنجی ها، که روش دیگری برای درگیر کردن مخاطب در طول وبینار است.
 • وبینار ها را می توان ضبط کرد و بعداً به عنوان محصولات دیجیتالی مانند کارگاهها و جلسات آموزشی مجدداً مورد استفاده قرار داد.
 • به دلیل عدم محدود بودن فضای فیزیکی، وبینارها می توانند شامل تعداد زیادی از شرکت کنندگان باشند.

تصویر(3)

اگر برایتان این سوال به وجود آمده است که "آیا وبینار ها زنده هستند؟"، در ادامه به پاسخ خود خواهید رسید.

دو نوع وبینار وجود دارد:

 • وبینار زنده: وبینارهای زنده در همان لحظه اتفاق می افتند و باعث تعامل بیشتری می شوند زیرا مخاطب می تواند در هر زمان سوالاتی بپرسد و پاسخ بدست آورد.
 • وبینارهای از پیش ضبط شده: وبینارهای از پیش ضبط شده، قبلاً انجام شده اند و معمولاً به صورت پخش مجدد ارائه می شوند. این بدان معنا است که مخاطبان نمی توانند در یک گفتگوی زنده شرکت کنند و همچنین نمی توانند پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. با یک وبینار از پیش ضبط شده، می توانید چندین بار پخش مجدد داشته باشید تا به هر شخصی این امکان را بدهید آن را ذخیره کند و در زمان دلخواه، مشاهده نماید.

 

نحوه استفاده از وبینارها در تجارت شما 

 در ادامه لیستی از کاربردهای رایج برای وبینارها آورده شده است:

1. از Webinars به عنوان یک ابزار بازاریابی و فروش

در بیشتر موارد، وبینارها به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی تجاری استفاده می شوند. وبینارها فقط مختص برندها و شرکت های بزرگ نیستند. وبینارها می توانند توسط مشاغل کوچک، استارتاپ ها و... نیز استفاده شوند. می توانید محصول و خدمات خود را به مخاطبان علاقه مند و پی گیر خود از این طریق ارائه دهید.

2. محتوای رایگان به عنوان استراتژی ساخت لیست

با استفاده از یک بستر رسانه های اجتماعی مانند YouTube Live ، Instagram Live یا Facebook Live برای میزبانی یک وبینار رایگان، شرکت کنندگان را تشویق کنید که شما را در آن رسانه ها دنبال کنند. از این طریق شما می توانید یک لیست از مخاطبان علاقه مند خود جمع آوری نمایید.

3. جلسه پرسش و پاسخ زنده برای جذب مشتری

راه دیگر برای استفاده از وبینارها اجرای یک جلسه پرسش و پاسخ زنده است که در آن به سؤالات مخاطبان در مورد محصولات یا خدمات خود پاسخ می دهید. این نوع وبینار برای صاحبان مشاغل و یا ارائه کنندگان محصولات دیجیتالی و فیزیکی به خوبی کاربرد دارد. از این نوع وبینار به عنوان فرصتی برای تبدیل مشتریان خود از یک مرحله آزمایشی به یک ردیف پولی استفاده کنید و ارزش خود را بالا نگه دارید.

تصویر(4)

4. وبینارهای آموزشی زنده

اگر یک تیم از راه دور دارید، وبینار راهی عالی برای آموزش آنها است. از آنجا که وبینارها می توانند ضبط شوند، دیگر لازم نیست که اعضای تیم در مورد از دست دادن آن نگران باشند، زیرا می توانید وبینار ضبط شده را برای آنها ارسال کنید.

5- مصاحبه های تعاملی

می توانید از وبینارها برای انجام مصاحبه های زنده و تعاملی استفاده کنید، با حضور یک متخصص به محض ثبت نام در وبینار، برای مشتریان خود ارزش بیشتری قائل شوید.

6. آموزش مشتری

اگر یک شرکت نرم افزاری دارید، می توانید با استفاده از وبینارها برای آموزش مشتریان خود اقدام نمایید. این آموزش می تواند به صورت زنده و همچنین در قالب یک وبینار از پیش ضبط شده رخ دهد. 

وبینارها یادگیری نرم افزار جدید و تنظیم آن را آسانتر می کنند. زمانی که مشتریان شما بدانند چگونه از آن استفاده کنند، تمایل بیشتری به ارتباط با شما خواهند داشت.

 

چگونه یک وبینار فعالیت می نماید؟

برای میزبانی وبینار، مواردی وجود دارد که ابتدا باید آنها را در نظر داشته باشید:

1. ساختار وبینار

زمان اکثر وبینارها معمولاً بین 45 تا 60 دقیقه می باشد و میزبان با ارائه یک موضوع خاص، جلسه پرسش و پاسخ با مخاطبان و در پایان پیشنهاد فروش، جلسه را به اتمام می رساند.

ابتدا باید مبحثی را برای وبینار خود مطرح کنید. موضوع باید یکی از دغدغه های مخاطبان باشد. اگر قصد دارید از وبینار به عنوان یک ابزار بازاریابی یا فروش استفاده کنید، موضوع باید به شغل شما مربوط باشد.

هنگامی که می دانید موضوع شما چیست، باید آن را ترسیم کنید و سپس با استفاده از برنامه ای مانند پاورپوینت یا کی نوت، یک سری اسلاید برای آن ایجاد کنید.

تصویر(5)

همچنین باید یک برنامه بازاریابی ایجاد کنید که وبینار شما را به مخاطبان معرفی کرده و آن را ترویج دهد.

پس از انجام این جزئیات، وقت آن رسیده که الزامات فنی را در نظر بگیرید.

2. الزامات فنی

برای این بخش، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • بسترهای نرم افزاری Webinar

یکی از اولین انتخاباتی که باید انجام دهید، فراهم نمودن بستر وبینار است. با توجه به بودجه شما، بستر های مختلفی از جمله رایگان و غیر رایگان وجود دارند.

تقریباً تمامی پلتفرم های غیر رایگان از ویژگی های تعاملی مانند چت زنده، نظرسنجی، امکان به اشتراک گذاری صفحه نمایش، وب کم و سایر موارد برخوردار می باشند. آنها همچنین امکان ضبط وبینار و تنظیم برنامه پخش خودکار را ارائه می دهند. قیمت آن ها  به تعداد شرکت کنندگانی که به صورت زنده در وبینار حضور دارند، بستگی دارد. برخی از محبوب ترین پلتفرم ها عبارتند از WebinarJam ، Webinar Ninja ، Demio و غیره.

تصویر(6)

اگر بودجه کافی  ندارید، می توانید از YouTube Live برای میزبانی وبینار به صورت رایگان استفاده کنید. برای این کار، ابتدا باید یک کانال YouTube ایجاد کنید. نکته منفی استفاده از YouTube Live این است که شما نمی توانید پخش خودکار وبینار ضبط شده را تنظیم کنید. اما می توانید ضبط را از کانال YouTube خود انجام داده و به عنوان یک محصول دیجیتالی مجدداً مورد استفاده قرار دهید.

 • دوربین

به یک دوربین نیز نیاز دارید تا مخاطبان بتوانند شما را ببینند. این مورد  به شما امکان می دهد تا با آنها رابطه بهتری برقرار کنید. اگر دوربین در دسترس ندارید از وب کم خود استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید که کنترل زیادی روی وب کم ندارید.

اگر بتوانید از یک وبکم حرفه ای و یا دوربین استفاده کنید، قابلیت های زیادی در اختیارتان قرار خواهد گرفت از جمله این که می توانید جلوه های خاصی را اضافه کنید یا به شما امکان می دهد جزئیاتی از قبیل روشنایی، کنتراست و موارد دیگر را تنظیم کنید.

 • میکروفون

قطعه بعدی تجهیزات مورد نیاز شما یک میکروفون است. انتخاب میکروفون به بودجه شما و همچنین ترجیح شخصی بستگی دارد. به خاطر داشته باشید با انتخاب یک میکروفون مناسب کیفیت صدای بهتری نسبت به میکروفون داخلی خواهید داشت.

 • اتصال اینترنت

در آخر اینکه، اتصال به اینترنت در کیفیت وبینار شما نقش دارد. در حالت ایده آل، بهتر است سرعت بارگذاری و بارگیری شما بین حداقل 4 مگابایت در ثانیه و 15 مگابایت در ثانیه باشد.

3. چگونه به یک Webinar بپیوندید

نحوه ورود مخاطبان شما به وبینار بستگی به بستر انتخابی شما دارد. برخی افراد شرکت کنندگان را ملزم می سازند ابتدا یک برنامه کوچک را بارگیری و جزئیات ثبت نام خود را وارد کنند. برخی از سیستم عامل ها به یک لینک ویژه نیاز دارند که قبل از شروع وبینار به آنها ایمیل می شود. در برخی سیستم عامل ها، مخاطبان شما با شماره گیری یک شماره تلفن خاص، امکان تماس و حضور در آن را به دست می آورند.

4. پیگیری Webinar

هنگامی که وبینار به اتمام می رسد، قطعا بخشی از مخاطبان ثبت نام نموده اند اما موفق به حضور در آن نشده اند. می توانید برای آنها یک لینک پخش مجدد ارسال کنید و یک بازه زمانی محدود مانند 24 یا 48 ساعت برای مشاهده به آنها بدهید.

5 روند طراحی اسلاید وبینار در سریع ترین زمان

طراحی اسلاید وبینار می تواند کیفیت وبینار شما را خوب یا خراب کند. اگر طرحی داشته باشید که خواندن اسلایدها را دشوار نماید، افراد علاقه خود برای خواندن از دست می دهند. داشتن یک طراحی زیبا باعث می شود که ارائه شما ظاهر حرفه ای تری داشته باشد. در زیر پنج ترفند طراحی اسلاید برای وبینار وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

1. Minimal

طرح های مینیمال برای کسانی که تصاویر پریشان و شلوغ را دوست ندارند، مناسب است. اگر می خواهید طرحی انتخاب کنید که حواس مخاطبان شما را پرت نکند، یک طراحی مینیمال گزینه عالی است. اگر تمایل دارید تا  افراد روی نمودار یا متن شما تمرکز کنند، از  طراحی مینیمال استفاده نمایید.

2. Vintage

 

تصویر(7)

طراحی vintage از زیبایی کلاسیک خوبی برخوردار است. یک طرح vintage معمولاً دارای رنگ های ملایم و سبک یکپارچه است. این می تواند تضاد بسیار خوبی با طرح های مدرن و شلوغ که امروزه محبوب هستند، داشته باشد.

3. مضامین رنگارنگ

مضامین رنگارنگ، سرگرم کننده و پر از خلاقیت است که به مخاطب شما الهام می بخشد. آنها ارائه شما را متمایز می کنند. فقط به یاد داشته باشید که رنگ ها با هم در تضاد نباشند.

4. زمینه های تاریک

تصویر(8)

پس زمینه تاریک محبوب شده است زیرا در نمایشگرهای الکترونیکی بهتر کار می کنند. اگر در حال ارائه یک وبینار طولانی و یا نمایش طولانی هستید، پس زمینه تاریک عالی است زیرا چشم را خسته نمیکند.

5- نمودارهای رنگارنگ

داشتن نمودارهای رنگارنگ، توجه مخاطب را به داده هایی که ارائه می دهید جلب می کند. اگر زمینه ساده ای به کار بگیرید، نمودارهای رنگارنگ به راحتی خودنمایی خواهند کرد.

جمع بندی:

ساختن وبینار از ابتدا می تواند بسیار زمان بر باشد. استفاده از یک الگوی مناسب تضمین می کند که شما یک الگوی حرفه ای وبینار دارید که مخاطبان شما را تحت تأثیر قرار می دهد. مهم نیست که چه نوع شغلی دارید، می توانید مزایای بسیار خوبی از برگزاری وبینار به دست آورید. 

با برقراری ارتباط از طریق وبینار توجه مشتریان خود را جلب کرده، همچنین رضایت و سود بیشتری به دست می آورید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *